• Aktualności

      • 🐶25 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ KUNDELKA🐶

      • Z okazji tego nieformalnego święta młodzież ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy 3hp: Julia Rzeska, Karolina Ząbek i Jakub Prokopczuk przygotowała prezentację zdjęć kundelków z sokołowskiego schroniska w gablocie świetlicy szkolnej. Prezentacja pod hasłem „adoptuj nie kupuj” miała na celu przybliżenie sylwetek piesków oraz zachęcenie do ich adopcji. Lejek, Majka, Lukas, Malta, Harry to tylko kilka imion ze wszystkich kundelków przebywających w schronisku. Zbliża się zima - okres szczególnie trudny dla czworonogów… byłoby wspaniale jakby jeszcze przed pierwszym, tegorocznym śniegiem część z nich znalazła ciepły dom.

       Społeczność Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt zaprasza do obejrzenia pracy uczniów oraz adopcji piesków, bo „schroniskowy” nie znaczy „gorszy” lub „wybrakowany”.

       Dorota Odziemczyk

      • Wspomnienia Dnia Papieskiego w naszej szkole

      • Każdego roku obchodzimy wybór kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. To dzień radości, pamięci o Papieżu Polaku, w łączności z obecnym Ojcem Świętym.

       Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to nawiązanie do słów — Non abiate paura — nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 r. podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Za pośrednictwem tego wezwania Papież podkreślał, że jedynie wiarygodny Kościół - wskazując na Chrystusa - może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc.

      • Sukces w konkursie recytatorskim

      • Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły Martynie Lipka z klasy 1 f za zajęcie II miejsca w IV Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka.

       Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny", zasłużonego syna ziemi nadbużańskiej i nauczyciela akademickiego profesora doktora habilitowanego Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 20 października 2021 roku reprezentowało trzech uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Martyna Lipka z klasy 1f, Dobrosława Mosiej i Kacper Kopa z klasy 2a.

       Po raz czwarty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu gościła w tym roku Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Sukcesem okazał się występ Martyny, która wierszem "Modlitwa" ujęła jury i zajęła II miejsce. Gorące podziękowania należą się również Dobrusi i Kacprowi, którzy wspaniale zaprezentowali się na scenie i otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Lekcja o prawie dla młodzieży - spotkanie z adwokatem p. Tomaszem Sójką

      • We wtorek 19 października gościliśmy w naszej szkole p. Tomasza Sójkę, adwokata, który przybliżył  naszej  młodzieży czym jest prawo i  dlaczego należy go przestrzegać, jaką funkcję pełni prawo w społeczeństwie?
       Uczniowie klas 3Ag i 4H z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, który dotyczył następujących zagadnień:

       • przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości,
       • elementy prawa cywilnego, prawa karnego, kodeksu wykroczeń, 
       • prawa osób nieletnich i pełnoletnich,
       • zasady postępowania mandatowego,
       • prawa konsumenta - proste odwołania od umowy kupna-sprzedaży.

       Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem  poprzez udział w żywej dyskusji oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnym spotkaniu

      • Wykład Prof. Jerzego Surmy w naszej szkole

      • Dnia 12.10.2021 w naszej szkole gościliśmy doktor habilitowanego, profesorSzkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Jerzego Surmę. Profesor jest pracownikiem Zakładu Technologii Informatycznych w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zajmuje się analizami oraz eksploracją danych w zakresie mediów społecznościowych, wywiadu gospodarczego oraz cyberbezpieczeństwa. Jest także kierownikiem Podyplomowych Studiów Zarządzania Cyberbezpieczeństwem.

       Jerzy Surma jest autorem kilku książek, m.in.: „Business Intelligence, Systemy wspomagania decyzji biznesowych”, „Cyfryzacja życia w erze Big Data. Człowiek – Biznes – Państwo”, które to przekazał do szkolnych zbiorów bibliotecznych.

       Profesor wygłosił wykład na temat bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wykładu wysłuchali uczniowie klasy 2A oraz 3Hp. Dziękujemy Panu Profesorowi i czekamy na kolejny wykład już niebawem.

      • Ogólnopolski Interaktywny Konkurs Języka Angielskiego "Understand"

      • 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji konkursu z języka angielskiego "Understand". Konkurs ma formę interaktywnego testu do rozwiązania online. Uczniowie klasy 3hp i 3bp zmierzyli się z 24 pytaniami dotyczącymi różnych aspektów języka ( głównie z zakresu gramatyki i leksyki w połączeniu ze sprawnością rozumienia ze słuchu) . Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie.
       Organizatorzy:Anna CzarnockaBeata Maseko 

      • KAMPANIA PROSPOŁECZNA „ BEZPIECZNA SZKOŁA”

      • W poniedziałek 11 października przedstawiciele Trójek klasowych samorządów wzięli udział w  warsztatach w ramach kampanii prospołecznej „ Bezpieczna szkoła”. Celem kampanii  jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zwrócenie uwagi na pozytywne i negatywne zachowania młodzieży wobec rówieśników, a w szczególności wobec młodszych uczniów, którzy  od września rozpoczęli naukę w szkole oraz bezpieczne korzystanie
       z cyberprzestrzeni. Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy szkolnej.

       Tematyka warsztatów  obejmowała następujące działania:

       • kształtowanie otwartości i budowanie dobrego klimatu szkoły,
       • pozytywne zachowania  powszechnie aprobowane i negatywne nieakceptowane przez  młodzież, 
       • bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni:  Internet - jego zasoby i możliwości komunikacyjne,
       • poszanowanie innych i bezpieczeństwo psychiczne młodzieży na portalach społecznościowych.

       Uczniowie pracowali w pięciu dziesięcioosobowych  grupach, co stworzyło możliwość efektywnej współpracy, podziału obowiązków i dobrych relacji między uczestnikami. Po zakończonych warsztatach liderzy przedstawili stanowisko własnej grupy.

       Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach.

      • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • Nasza szkoła poraz kolejny prystąpiła do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

       Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w zajęciach z informatyki, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego, programowania oraz robotyki.

       Chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekuna projektu, Pana Janusza Burzyńskiego (sala 115).

      • ŚWIĘTO DRZEWA – DLA PRZYRODY! 2021

      • 10 października to ogólnopolska akcja sadzenia drzew w ramach Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne. Celem akcji jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej młodzieży oraz całego społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Zwiększając zalesienie i zadrzewienie  naszego otoczenia  zmniejszymy skutki zmian klimatu i zwiększymy  lokalną bioróżnorodność.

       W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy III Ag wybrali w szkółce piękne drzewka, przyjazne dla zwierząt, a następnie wspólnie zasadzili w ogrodzie szkolnym. Będziemy je pielęgnować, obserwować kwitnienie i owocowanie, a także spędzać wśród nich czas  na odpoczynku i nauce. Posadzone drzewa zostaną dopisane do licznika drzew na stronie licznik.swietodrzewa.pl

       Społeczność szkolna dziękuje Dyrekcji szkoły i Radzie Rodziców za patronat i sfinansowanie akcji.

       Nauczyciel biologii M. Przyborowska

      • Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie klas: III Jp, III Ap i IVJ

      • Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie to niezwykła lekcja języka polskiego, geografii, historii, kultury, biologii i religii. Młodzież wybrała się na trzy dni ( od 4 do 6 października 2021 roku) wraz ze swoimi opiekunami: panią wicedyrektor Jolantą Cudziło – Abramczuk, panią Mileną Nowaszewską, panią Izabellą Skórą oraz  panem Krzysztofem Niemirką i panem Andrzejem Świstkiem. Pasmo najstarszych gór w kraju, usytuowane w sercu Polski, owiane tajemnicą prastarych legend i tradycji ludowej, rozhulałe wichrami ciągle zachwyca turystów i miłośników pieszych wędrówek. Nam łysogórskie szczyty zaprezentowały się w pełnym blasku jesiennych barw, oświetlone słońcem, które każdego dnia rozgrzewało nasze serca  i sprawiało, że wyjazd był naprawdę udany. Górskie echo do dziś szumi, przywołując miłe wspomnienia z bycia razem, wspólnej wyprawy „drogą królewską” na szczyt Świętego Krzyża. A tam niezwykłe widoki, gołoborze, gotycko – renesansowe wnętrza klasztoru,  relikwie  Krzyża Chrystusa. To wszystko ubogaciło nasze serca, poruszyło naszą wyobraźnię i dostarczyło wiedzy potrzebnej do zrozumienia wiary naszych praojców. Historię zamkniętą w ruinach zamku w Chęcinach starał się nam przekazać w niestandardowy sposób, młody przewodnik, który przedstawił poczet królów Polski, związanych z tym miejscem, za pomocą banknotów Narodowego Banku. Zachęcał młodzież do zdobywania wiedzy nie tylko historycznej, ale też życiowej, aby mądrze dokonywać wyborów w dorosłym życiu. Dowiedzieliśmy się również,  że ruiny chęcińskiego zamku  to miejsce, w którym powstały wielkie produkcje filmowe, takie jak:  „Pan Wołodyjowski”, „Wiedźmin” i inne. Duże wrażenie zrobiło na nas Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym czas jakby na chwilę się zatrzymał. Niezwykłe miejsce, które pokazuje jak żyli i pracowali ludzie w XIX i XX wieku. Tam zobaczyliśmy, jak wyglądała wiejska zagroda, dwór, kościół, karczma, apteka, młyn; jak wyglądała szkoła i mieszkanie nauczyciela w dwudziestoleciu międzywojennym i jeszcze zapamiętaliśmy, że najskuteczniejszą metodą nauki były kary cielesne. Mądrością zaś, w organizacji nauczania były przykazania szkolne, które nakazywały szacunek dla przełożonych, życzliwość i uprzejmość wobec innych, maksymalne skupienie podczas zajęć, zachowanie porządku w klasie. Wycieczka też była okazją do spotkania z twórczością dwóch wybitnych  pisarzy związanych z okolicami Kielc. Stefan Żeromski, którego biografia wskazuje na silne związki  z tym miastem i oczywiście  Henryk Sienkiewicz, którego twórczość była ceniona już za życia ( literacka Nagroda Nobla – 1905 rok). Dowodem na to jest również pałacyk w Oblęgorku, który pisarz dostał w podziękowaniu za swoją twórczość od narodu polskiego. Tam mogliśmy zapoznać się z  faktami z życia pisarza i zobaczyć przedmioty oraz oryginalne wyposażenie jego domu. Spacer słynnym kieleckim deptakiem zwanym „Sienkiewką”, najdłuższą ulicą w Polsce (1270m.), zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich pozwoliło doświadczyć atmosfery i piękna Kielc, jako niezwykłego miasta. W drodze powrotnej zachwycił nas swym wiekiem (ma prawie 700 lat) i  rozmiarami „Dąb Bartek”, który jest najcenniejszym pomnikiem  przyrody. Szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu i do naszej codzienności.

      • Wybory Rzecznika Praw Ucznia

       1. Pan   Mieczysław Bogaj         -     159 głosów
       2. Pan    Rusłan Mielniczuk        -       71 głosów
       3. Pan   Jacek Odziemczyk        -       42 głosów
       4. Pani   Iwona Piętka                 -       40 głosów
       5. Pani   Marta Stelmach             -       28 głosów
       6. Pan   Adam Elbich                  -       26 głosów
      • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 4.11.2021r. o godz. 9.00. odbędzie się etap szkolny Olimpiady Języka Angielskiego. Wszyscy chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 11.10.2021r.

       Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www. oja.wsjo.pl

       Organizatorzy:
       M. Linczewska
       M. Borysiak-Wojewódzka

      • Srebrne muszkiety 2021

      • Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim trzeci rok z rzędu reprezentowali województwo mazowieckie na ogólnopolskich zawodach strzeleckich "O srebrne muszkiety 2021". W tym roku zajęliśmy 5 miejsce na 16 województw.

      • 04 PAŹDZIERNIKA- ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

      • W dniu dzisiejszym zgodnie z kalendarzem przypada Światowy Dzień Zwierząt. Idea wspomnianego święta została zapoczątkowana we Florencji w 1931 r. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień. Obchody te mają na celu przypomnienie, że wspomniane istoty podobnie jak ludzie posiadają swoje prawa np. prawo do wolności, prawo do poszanowania i o tym powinniśmy stale pamiętać. W ramach uczczenia tego święta młodzież ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Julia Rzeska (3hp), Karolina Ząbek (3hp), Kacper Wojciuk (3fp), Jakub Kucharek (4j) i Jakub Prokopczuk (3hp) wspólnie z opiekunem p. D. Odziemczyk wybrała się do Miejskiego Schroniska w Sokołowie Podlaskim, aby spędzić czas z bezdomniakami. Spacer, głaskanie czy zabawa z piłką to tak niewiele, aby zapewnić czworonogom wielką frajdę. Podczas spotkania nie zabrakło także przypomnienia dokumentów regulujących prawa zwierząt, w tym Ustawy o ochronie zwierząt z 1977 r. i Światowej Deklaracji Praw Zwierząt uchwalonej przez UNESCO w roku 1978 r.

      • Lekcja logistyków w terenie

      • Uczniowie klasy 3Fg poznawali elementy liniowej i punktowej infrastruktury transportu drogowego i kolejowego zlokalizowane w lokalnym środowisku.

       Izabela Malinowska, Joanna Podgórska

      • Sukces naszych sportowców

      • Wspaniały występ naszych przełajowych mistrzów w Sterdyni. Na 12 medali zdobyliśmy 7, w tym dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe. Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i ciężką pracę w przygotowaniach do zawodów . Jesteśmy z Was bardzo dumni. Składamy również wyrazy wdzięczności wszystkim naszym sportowcom, którzy włożyli całe swoje serce w walce z konkurentami o wszystkie medale. Zabrakło niewiele abyśmy cieszyli się z kompletu na podium.

      • Narodowe Czytanie

      • W tym roku lekturą wybraną do wspólnego czytania był utwór Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Dramat ten szybko stał się popularny i do dziś uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego, oznacza zakłamanie, obłudę, podwójną moralność. W naszej szkole we wspólnym czytaniu "Moralności..." wzięli uczniowie wszystkich klas.
       Na kolejną odsłonę zapraszamy w poniedziałek.

      • Program muzyczny Romana Brochockiego

      • ,,Różne instrumenty muzyczne- prezentacja, budowa, pochodzenie i gra”

       W czwartek 23.09.2021 w świetlicy ZSNr1 odbył się koncert Romana Brochockiego. W czasie godziny lekcyjnej p. Roman zademonstrował oraz zagrał na dziesięciu instrumentach muzycznych. Wśród instrumentów były: akordeon, harmonijka ustna, Fletnia Pana, okaryna, ligawka, trąbka, banjo, bałałajka, saz, hulusi. Zgromadzona w świetlicy młodzież szkolna mogła usłyszeć interpretacje znanych przebojów oraz autorskie utwory z brzmieniem instrumentów wielu stron świata. Nasi uczniowie ciepło przyjęli muzyka nagradzając licznymi brawami. Była to ciekawa lekcja muzyki i kultury, która zapadnie w pamięci na długi czas.

       Organizatorem koncertu było szkolne koło muzyczne.

      • VI Europejskie Dni Języków Obcych w Zespole Szkół Nr1

      • 23 września był drugim dniem VI Warsztatów z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Dzisiejsze wykłady skierowane były głównie do uczniów języka niemieckiego oraz angielskiego. Dotyczyły między innymi języka i kultury naszych zachodnich sąsiadów oraz stereotypów w relacjach  polsko-niemieckich. Słuchacze warsztatów  mieli również okazję zapoznać się z technikami ułatwiającymi zapamiętywanie i uczenie się. Europejskie Dni Języków Obcych są wydarzeniem cyklicznym w naszej szkole. Są wspaniałą okazją do pogłębienia znajomości języków obcych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

       Nauczyciele Języków Obcych

      • VI Europejskie Dni Języków Obcych w Zespole Szkół Nr1

      • W dniu 22 września wzięliśmy udział w VI Warsztatach z Okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Spotkanie zorganizowane było przez  Centrum Języków Obcych UPH w Siedlcach. Tematyka warsztatów związana była z  kwestiami dotyczącymi uczenia się języków obcych zarówno na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności, udziału w wymianie międzynarodowej jak i w celu budowania porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów i prezentacji, dotyczących między  innymi: amerykańskich prezydentów, parków narodowych USA, frazeologii i idiomów w języku rosyjskim.

       Nauczyciele Języków Obcych.

      • Kiermasz

      • 15. września odbył się kiermasz używanych podręczników i pomocy naukowych. Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się od 2004 roku. Uczniowie mogli kupić podręczniki do przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych w niższej cenie. Jak zwykle nie zawiedli nas uczniowie, którzy obsługiwali kiermasz. W tym roku byli to uczniowie klas: technikum informatycznego, hotelarstwa i liceum ogólnokształcącego. Dzięki ich staraniom organizacja imprezy była na wysokim poziomie, mimo że ten rok jest wyjątkowy ze względu na pandemię. Osoby, które nie zdążyły zaopatrzyć się w podręczniki, zapraszamy w środę do świetlicy szkolnej.

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2021

      • 17 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego włączyli się po raz kolejny w  akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2021 ”. Akcja ta  jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Celem akcji jest budzenie świadomości ekologicznej dziecii młodzieży, a hasłem parafraza słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”.
       Równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie jest zmiana  naszych indywidualnych nawyków.Myślę, więc nie śmiecę” to słowa,  obok których nikt nie powinien przejść obojętnie. W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wiedzą niepodważalną jest bowiem to, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie.

       Młodzież biorąc udział w akcji podejmuje działania, dzięki którym uczy się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji  zaśmiecać  w takim stopniu jak dotąd i niszczyć naturalnego środowiska. Dzięki akcji „Sprzątanie Świata” młodzi ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak i na całej naszej planecie.

      • Uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza

      • 5 września 2021 roku w Zembrowie, w powiecie sokołowskim, odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza, młodego ułana-ochotnika, który poległ  podczas wojny polsko-bolszewickiej.

       W uroczystości wzięli  udział przedstawiciele wojska, IPN, samorządów, policji, ochotniczych straży pożarnych, szkół i harcerzy. Naszą szkołę reprezentowały:  Poczet Sztandarowy szkoły i Poczet Sztandarowy  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów Podlaski oraz Grupa reprezentacyjna klasy wojskowej.

       Wydarzenie upamiętniające postać młodego żołnierza rozpoczęło się Mszą świętą, po której p. Jacek Odziemczyk przybliżył postać bohatera. Po Mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz i odsłonięcie odnowionego pomnika na grobie Michała Demideckiego-Demidowicza.

       Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.
       W imieniu Zespołu Szkół Nr 1  Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Baranowska wraz z delegacją przedstawicieli klasy mundurowej uroczyście złożyła kwiaty. Patriotyczne wydarzenie zakończył  pokaz umiejętności zaprezentowanych przez grupę rekonstruktorów przedwojennej kawalerii oraz piknik na terenie plebanii.

        

      • WAŻNE INFORMACJE !!!

      • Już niedługo spotkamy się pełni zapału do pracy i nauki. Wcześniej jednak garść wiadomości istotnych dla osób mających poprawki i naszych nowych przyjaciół z klas pierwszych.

       24 sierpnia (wtorek) - poprawkowe egzaminy maturalne.

       25 i 26 sierpnia (środa i czwartek) - poprawkowe egzaminy dla osób z klas przejściowych- szczegóły dostępne w sekretariacie szkoły.

       31 sierpnia (wtorek) od godz. 9.00 spotkanie wychowawców klas pierwszych z uczniami wyznaczonych salach.

      • Lista wychowanków zakwalifikowanych w dniu 05.08.2021 do Bursy Międzyszkolnej na rok szkolny 2021/2022

       1. Brzozowski Przemysław
       2. Dekaban Magdalena
       3. Damętka Kacper
       4. Gniazdowska Klaudia
       5. Godlewska Kinga Julia
       6. Kornacka Roksana
       7. Kalisz Anna
       8. Kmieć Natalia Anna
       9. Kowalska Katarzyna
       10. Krzymowska Milena
       11. Pieczyski Kacper
       12. Pyrek Dominika Maria
       13. Tobota Kamila
       14. Zdzieborska Paulina Maria
       15. Żołyński Tomasz
       16. Drozd Jakub
       17. Matusik Hanna
       18. Michaluk Patrycja
       19. Pisarek Karol
       20. Piszcz Wojciech
       21. Skórka Magdalena
       22. Sulich Michał
       23. Żochowska Karolina
       24. Cudna Aleksandra
       25. Dawidczyk Janusz
       26. Kamińska Aleksandra
       27. Kamiński Adam
       28. Komorowska Wiktoria
       29. Księżopolska Patrycja
       30. Matusik Jakub
       31. Mierzejewska Wiktoria
       32. Skorek Ewelina
       33. Socik Artur
       34. Stepnowska Julia
       35. Suder Hubert
       36. Świętoń Olga Wiktoria
       37. Tręda Mateusz
       38. Żebrowski Norbert
       39. Kobylińska Julia
       40. Kruk Klaudia
       41. Nowińska Zuzanna
       42. Ryć Julia
       43. Skup Amelia
       44. Tręda Kacper
       45. Ratyńska Oliwia
       46. Tuszyński Kacper
       47. Dębkowska Paulina
       48. Staniszewska Marta
       49. Borowa Maja
       50. Kasprzycka Alicja
       51. Morzy Julia
       52. Putkowska Natalia
       53. Rytel-Kuc Dominika  XI-III
       54. Sienicka Wiktoria
       55. Subda Oliwia
       56. Roguska Łucja
       57. Świeca Katarzyna
       58. Mazurek Dominika
       59. Olczak Maja
       60. Stefańska Martyna Agata
       61. Wróblewska Natalia
       62. Zajączkowska  Maja
       63. Maszkiewicz Oliwia
       64. Paradowska Zuzanna
       65. Rozbiewska Natalia
       66. Chrząszcz Karolina
       67. Socik Rafał
       68. Krym Magda
       69. Krynicka Joanna
       70. Gniazdowska Gabriela
       71. Machniewska Julia
       72. Fiszer Natalia
       73. Kołodziej Wiktoria
       74. Skibniewski Dawid
       75. Sulich Dominik
       76. Cieślińska Weronika
       77. Siekierko Szymon
       78. Stefaniuk Szymon
       79. Putkowski Adrian
       80. Tymińska Weronika
       81. Jasińska Amelia
       82. Lipka Weronika
       83. Zembrowski Adam
       84. Pieczyska Maria
      • Braliśmy udział w ogólnopolskim projekcie grantowym CMI

      • "Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką" – powiedział Bill Gates.

       Na kółko informatyczne, które było realizowane od września 2020 r. uczęszczało 15 uczniów z klasy II jp, II jg, III j, IV j. Podczas zajęć uczniowie przede wszystkim poznawali język programowania C++ oraz ćwiczyli i doskonalili pisanie programów w tym języku.

       Dzięki udziałowi w projekcie „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” uczniowie uczestniczący w zajęciach koła informatycznego mieli możliwość rozwoju swoich pasji. Poznali języki programowania i pogłębili zdolności związane z tą dziedziną informatyki. Zajęcia dotyczyły programowania z elementami robotyki. Wiadomości i umiejętności programistyczne uczniowie wykorzystali do programowania robotów.

       W ramach grantu Szkoła została wyposażona w 3 zestawy robotyczne: Roboty mBot-S Explorer Kit oraz szereg dodatkowych czujników i elementów konstrukcyjnych zwiększających możliwości robotów.

       Uczniowie którzy ukończyli II edycję Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” otrzymałi na zakończenie roku szkolnego certyfikaty udziału w kursie z algorytmiki i programowania oraz upominki w postaci zestawów do robotyki Arduino Uno R3 unfudowane z funduszu grantu CMI.

       W przyszłym roku szkolnym rusza kolejna edycji projektu.

       Zainteresowanych uczniów zapraszamy.

       Więcej informacji o projekcie na stronie cmi.edu.pl

       Mapa szkół biorących w projekcie

      • Spokojnych, słonecznych wakacji ...

      • „To twoje miejsce na świecie i twoje życie; idź i zrób z nim to, co tylko możesz, uczyń z niego to życie, które chciałbyś przeżyć”.
       [Mae Jemison]

        

          Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły chcemy przekazać najserdeczniejsze podziękowania za niebywałą cierpliwość, rodzicielską wyrozumiałość, ogromną pracę włożoną w kształtowanie naszej młodzieży, budowanie pozytywnego wizerunku szkoły oraz codzienną walkę, by uczynić nasze życie właśnie takim, jakie chcielibyśmy je przeżyć.  Był to wyjątkowo trudny rok, bowiem pandemia zmusiła nas wszystkich do pracy w nadzwyczajnych warunkach, ale izolacja, ograniczone kontakty koleżeńskie i nauka na odległość nie zniechęciły naszej społeczności szkolnej do podejmowania nowych wyzwań. Zaowocowały one sukcesami edukacyjnymi, sportowymi i muzycznymi. Serdecznie dziękujemy uczniom za wysiłek, który włożyli w to, aby zdobyć nowe umiejętności i tym samym rozwinąć swoje zdolności i talenty. Rodzicom - za udział w procesie edukacyjnym, owocną pracę na rzecz naszej społeczności i wspieranie działań naszej placówki.  Dziękujmy także Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły za to, że potrafili przenieść wiele aktywności w świat wirtualny i okazać wsparcie i życzliwość młodzieży w tak trudnym okresie nauki zdalnej.

            Wszystkim życzymy spokojnych, słonecznych i pełnych życiowego optymizmu wakacji. Pamiętajmy jednak, że ten czas radosnej swobody i zabawy nie zwalnia nas wszystkich z obowiązku dbania o swoje i innych zdrowie oraz bezpieczeństwo. Do zobaczenia 1 września.

                                                                                                                                      

                                                                                                              Kadra Kierownicza Zespołu Szkół Nr 1

      • ULOTKA „ BEZPIECZNE WAKACJE”

      • Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

       Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

       Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

       ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

       1. Wakacje w górach

       • Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
       • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
       • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
       • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
       • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
       • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
       • Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

       2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

       Zasady bezpiecznej kąpieli

       • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
       • Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
       • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
       • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
       • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
       • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
       • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
       • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
       • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
       • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
       • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
       • Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
       • Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
       • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
       • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

       Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

       • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
       • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
       • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
       • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
       • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

        

       3. Aktywne wakacje

       Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

       • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
       • W czasie jazdy używaj kasku.
       • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
       • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
       • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
       • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
       • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
       • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
       • Nigdy nie ścinaj zakrętów.
       • W czasie jazdy zawsze uważaj!

       4. Wakacje w domu

       Zabawa

       • Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych spotkań.
       • Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać.

       Są to:

       1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
       2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
       3) ogień – możesz spowodować pożar,
       4) woda – możesz zalać mieszkanie,
       5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
       6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

        

       WAŻNE TELEFONY
       112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
       997 – telefon alarmowy Policji
       998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
       999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
       601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

       800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

        

       Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji życzymy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

      • KONKURS "FOX"

      • W dniu 20.04.2021r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Kuba Mitura (kl.2fp), Natalia Wójcik (kl.2ap), Kinga Przesmycka (kl.2fp), Jan Kozaczuk (kl.3j) wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "FOX" pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

       Konkurs jest formą intelektualnej zabawy językowej i polega na rozwiązaniu testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru po uprzednim przeczytaniu zadanej lektury. W ten sposób daje możliwość sprawdzenia umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej uczniów. Organizatorem konkursu jest rokrocznie Regionalne Stowarzyszenie Oświatowe "Kaganek" w Bielsku Białej, a jego oficjalne wyniki poznaliśmy dnia 21.06.2021r. Wśród młodzieży nie było laureatów ani wyników "bardzo dobrych" lub "dobrych" jak określa regulamin stopni i nagród, natomiast najwyższy wynik w szkole (78.50/150) zdobył Kuba, który otrzymał bony pieniężne o wartości 20 zł do wykorzystania w sklepie Empik.

       Wszystkim uczniom dziękuję za obecność i zapraszam do udziału w kolejnej edycji "FOXA" już za rok.

       Dorota Odziemczyk

      • Szczepienia w SPZOZ w Sokołowie Podlaskim

      • Szczepimy się !!!

       Nie zdążyłeś się jeszcze zaszczepić ?!! Nic straconego !!!

        

       Przyjdź na dzień otwarty do SPZOZ w Sokołowie Podlaskim dnia 27.06.2021 r. w godzinach między 15.00 a 17.00.

       Dysponujemy szczepionkami:

       - Pfizer

       - Johnson&Johnson

       - AstraZeneca

       Punkt Szczepień zlokalizowany jest przy ul. Andersa (dawny budynek RUM). Wszelkie potrzebne informacje pod nr tel. 25 781 73 34, 25 781 73 27, 692 449 456, 539 145 415

      • #UważniNaSuszę -  kampania informacyjna  Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego Susza w Polsce

      • Susza jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Problem ten dotyczy także naszego kraju. Jeszcze 40-70 lat temu to zjawisko nie było w Polsce częste. Począwszy od lat osiemdziesiątych mamy do czynienia ze znaczną intensyfikacją tego zjawiska. Od 2013 roku susza występuje w naszym kraju co roku i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała ulec poprawie. Wręcz przeciwnie, w przyszłości może zabraknąć wody w Polsce. Jednym z czynników, który ma niebagatelny wpływ na intensyfikację procesów związanych z suszą, jest działalność człowieka
       i związane z nią nadmierne zużycie zasobów wodnych. Nasze codzienne nawyki również się do tego przyczyniają.

       Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z  materiałami ze strony https://cwid.uw.edu.pl/susza/
       https://cwid.uw.edu.pl/eko-porady-do-pobrania/
       oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/UWazniNaSusze2021

        

                                                                                              Samorząd Uczniowski

      • UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 WYBRALI ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      • WYNIKI GŁOSOWANIA NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

       1. Natalia Gawrysiuk  II Bp – przewodnicząca - 68 pkt

       2. Kacper Brzezik  II Ap - zastępca - 64 pkt.

       3. Mikołaj Żurek   II Jp - sekretarz - 48 pkt.

       4. Agata Krasnodębska  II Ag - 47 pkt.

       5. Aleksandra Cudna  II Hg - 41 pkt.

       6. Adam Zając  II A - 40 pkt.

       7. Zofia Kaniewska  I H - 35 pkt

       8. Kacper Tręda  I J - 24 pkt.

       Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w wypełnianiu zadań samorządowych.

      • Warsztaty online: 'Breaking news: W Internecie nie jesteśmy anonimowi'

      • W czwartek 17 czerwca odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Ambasadę USA i American Corners z cyklu "Zagrożenia w Internecie - jak świadomie korzystać z sieci" pt. 'Breaking news: W Internecie nie jesteśmy anonimowi' . W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 2Ap wraz z nauczycielem języka angielskiego. Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa w sieci oraz możliwości śledzenia informacji i aktywności w Internecie za pomocą dostępnych aplikacji. Prowadzący Łukasz Gierek wyjaśnił co oznacza 'cyfrowy ślad', który możemy pozostawiać aktywnie - komentując lub publikując posty; lub pasywnie - w formie bytności w sieci i wyszukiwania informacji. Dowiedzieliśmy się na co musimy zwracać szczególną uwagę; jak dokładnie wygląda nasz cyfrowy ślad; jakie informacje o nas generują aplikacje, których używamy; oraz czy możemy mówić o jakiejkolwiek anonimowości w sieci.

      • Konkurs Ortograficzny z języka angielskiego

      • W dniu 11 czerwca 2021 roku odbył się wewnątrzszkolny Konkurs Ortograficzny z języka angielskiego. Wzorem lat ubiegłych pracowaliśmy w oparciu o utwory muzyczne. W tym roku wzięliśmy na potoczną tapetę 2 piosenki: ‘What About Us’ w wykonaniu Pink i ‘Friday’ w wykonaniu Mustafy. Uczniowie mieli 2 różne zadania: w pierwszym utworze wstawić brakujące wyrazy (obowiązywała pełna poprawność ortograficzna), w drugim zidentyfikować błędne wyrazy i wpisać poprawne (również przy zachowaniu pełnej poprawności ortograficznej).Konkurs miał na celu sprawdzenie nie tylko poprawności zapisu ale również sprawność słuchania. Najwyższą liczbę punktów zdobyli:

       1. Jakub Zdunia, ucz. klasy IIBP – 36/43
       2. Jakub Mitura ucz. klasy IIAP – 33/43
       3. Weronika Świnarska ucz. klasy IIAP – 29,5/43
       4. Jarosław Dmochowski ucz. klasy IIJP – 26/43
       5. Mikołaj Steć ucz. klasy IIBP – 25,5/43

       Wszystkim uczestnikom dziękuję za obecność i zapraszam w przyszłym roku szkolnym.

                                                                                                                                                                                   Beata Maseko

      • TENISISTKI Z ,,SZAREJ’’ MISTRZYNIAMI POWIATU!

      • W dniu 15 czerwca 2021  roku w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym.

       Do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów dziewcząt i chłopców.

       W drodze do zwycięstwa zacięty pojedynek wśród dziewcząt stoczyły drużyny z ZS Nr1 oraz ZS CKR. Lepsze okazały się tenisistki z Szarej wygrywając 3:0 oraz 3:0 z LO, ostatecznie zdobywając tytuł mistrza Powiatu Sokołowskiego. Wśród kategorii chłopców nasi tenisiści zajęli 2 miejsce, wygrywając z drużyną  1 LO 3:0 Naszym tenisistkom przypadł tytuł mistrzyń powiatu, co  jest dużym sukcesem.

       Dziewczęta występowały w składzie:  Katarzyna Dudek, Klaudia Kaczmarek, Julita Noszczak. Srebrni medaliści powiatu to: Eryk Wojtkowski, Hubert Maleszewski, Konrad Tatko. Opiekunem zespołów dziewcząt i chłopców jest Bogusław Kwiatkowski.

       Sędzią zawodów była Elżbieta Markowicz-Wcisłak i Magda Filipiak, sędziami pomocniczymi uczniowie klasy 2ag. Organizatorem turnieju Powiatowy Szkolny Związek Sportowy  w Sokołowie Podlaskim.

       Pamiątkowe medale i dyplomy wręczył zwycięzcom  z-ca Dyrektora  ZS Nr 1 p. Piotr Adamczuk.

       Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Kolejność końcowa turnieju:

       Dziewczęta:

       1. ZSNR1

       2. ZSCKR

       3. 1LO

       Chłopcy:

       1.  ZSCKR

       2.. ZSNR1

       3. 1LO

      • Wyniki konkursu z okazji 156. rocznicy śmierci Księdza Stanisława Brzóski

      •  9 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbył się  konkurs wiedzy pt. "Ksiądz Stanisław Brzóska – bohater ziemi sokołowskiej". Miał on formę testową i sprawdzał wiedzę z życia i działalności powstańczej polskiego duchownego, generała i naczelnego kapelana w czasie powstania styczniowego. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o księdzu powstańcu, który szczególnie dla młodego pokolenia powinien stać się wzorem konsekwencji i poświęcenia. Bowiem 156 lat temu ten bojownik w sutannie  23 maja 1865 roku w Sokołowie Podlaskim w obecności około 10 tysięcy mieszkańców miasta i okolicznych wsi został powieszony przez władze rosyjskie. Zaborca chciał w ten sposób zastraszyć okoliczną ludność, tymczasem uczynił z niego męczennika za wiarę w wolną ojczyznę.

                   Do konkursu przystąpiło 14 chętnych uczniów.

       I miejsce – Dobrosława Mosiej (kl. I a)

       II miejsce – Julia Ryć (I a)

       III miejsce – Adrian Olszewski (I j)

              Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Laureaci na koniec roku szkolnego otrzymają dyplomy i książki.

       Organizatorzy konkursu: Agnieszka Pachołowska i Magda Filipiak.

      • „Pan Tik- Tak vs Mr. Tik-tok - czyli cyber(nie)bezpieczeństa w sieci”

      • W czwartek 10 czerwca grupa uczniów z kl. 2Ap wraz z nauczycielem j. angielskiego wzięła udział w warsztatach online pt.: „Pan Tik- Tak vs Mr. Tik-tok - czyli cyber(nie)bezpieczeństa w sieci”

       zorganizowanych przez Ambasadę USA i American Corners. Było to spotkanie z cyklu: 'Zagrożenia w Internecie - jak świadomie korzystać z sieci', pokazujące jak wobec zalewającej nas fali fake newsów, internetowej mowy nienawiści czy cyberzagrożeń poruszać się w świecie cyfrowym mądrze i bezpiecznie. Nauczyciel, trener i ekspert Łukasz Gierek zaprosił uczestników do świata bezpiecznego Internetu, pokazał w jaki sposób chronić się przed szkodliwymi treściami w sieci, jak świadomie korzystać z informacji i jak uniknąć dostępu nieproszonych osób do naszych danych.

       Porównując takie programy i aplikacje jak: Pan Tik Tak, 5-10-15, Teleranek, Truskawkowe Studio kontra Tik- Tok, Snapchat, Twitch, Youtube ukazał dlaczego nasze pokolenie stoi na straconej pozycji w wyścigu o dostęp do informacji lub możliwość ich generowania, a także wyjaśnił do jakich treści ma dostęp dzisiejsza młodzież i dlaczego wzorce i aktualne trendy są dalekie od ideałów.

       Spotkanie odbywało się w języku polskim, jednak w trakcie pojawiały się odniesienia do angielskich wyrażeń typu: ‘ice bucket challenge’, ‘blackout challenge’, ‘lipsync challenge’, ‘viral video’, ‘show up’, ‘camming’ oraz tłumaczenia fragmentów angielskich piosenek, a po zakończonych warsztatach uczniowie referowali przedstawione treści w języku angielskim.

       Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem oraz wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach z tego cyklu, które odbędą się już niebawem (17 i 24 czerwca). Tym razem treścią spotkania będzie: „Breaking news: W Internecie nie jesteśmy anonimowi” oraz „Czy pandemia COVID-19 spowoduje rozwój relacji społecznych czy ich zupełny zanik?”.

      • ETYKA W TECHNOLOGII I INTERNECIE

      • W dniu 31 maja 2021 roku uczniowie  klasy 2Bp  II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 Maja Zajączkowska i Jakub Zduniak uczestniczyli w konferencji z udziałem światowych ekspertów, przeznaczonej dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanej w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ.

       Webinarium, które odbyło się w języku angielskim,  stało się dla młodzieży okazją do zapoznania się z następującymi zagadnieniami:

       • Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?
       • Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie?
       • Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

       Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzieli o tym, jak zaangażować się w globalny ruch Youth IGF, a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu.

       W konferencji udział wzięła młodzież z całego świata. Była ona ważnym wydarzeniem poprzedzającym Szczyt Cyfrowy ONZ, który odbędzie się w grudniu
       w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

      • „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”

      • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Tegoroczne hasło obchodów to ,,Go Wild for Life. ” („Bądź dziki - dla życia”).

         Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

         Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w szkolnej akcji , dzięki której włączymy się  w oczyszczanie naszej planety i pomożemy środowisku naturalnemu.

        8 czerwca (wtorek), godz.8.30-12.00 w świetlicy szkolnej zbieramy surowce wtórne i odpady niebezpieczne - nakrętki plastikowe, baterie, a także stare i uszkodzone telefony komórkowe.

       Ekologiczna postawa zostanie wynagrodzona! Każdy uczestnik otrzyma sadzonkę kwiatów ogrodowych, ziół lub gadżet ekologiczny.

      • 230.rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      • Konstytucja 3 Maja to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.

       Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja  ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła częściowe zrównanie  praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

       Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować tożsamość i niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 341524