• Aktualności

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2021

      • 17 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego włączyli się po raz kolejny w  akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2021 ”. Akcja ta  jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Celem akcji jest budzenie świadomości ekologicznej dziecii młodzieży, a hasłem parafraza słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”.
       Równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie jest zmiana  naszych indywidualnych nawyków.Myślę, więc nie śmiecę” to słowa,  obok których nikt nie powinien przejść obojętnie. W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wiedzą niepodważalną jest bowiem to, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie.

       Młodzież biorąc udział w akcji podejmuje działania, dzięki którym uczy się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji  zaśmiecać  w takim stopniu jak dotąd i niszczyć naturalnego środowiska. Dzięki akcji „Sprzątanie Świata” młodzi ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak i na całej naszej planecie.

      • Uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza

      • 5 września 2021 roku w Zembrowie, w powiecie sokołowskim, odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza, młodego ułana-ochotnika, który poległ  podczas wojny polsko-bolszewickiej.

       W uroczystości wzięli  udział przedstawiciele wojska, IPN, samorządów, policji, ochotniczych straży pożarnych, szkół i harcerzy. Naszą szkołę reprezentowały:  Poczet Sztandarowy szkoły i Poczet Sztandarowy  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów Podlaski oraz Grupa reprezentacyjna klasy wojskowej.

       Wydarzenie upamiętniające postać młodego żołnierza rozpoczęło się Mszą świętą, po której p. Jacek Odziemczyk przybliżył postać bohatera. Po Mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz i odsłonięcie odnowionego pomnika na grobie Michała Demideckiego-Demidowicza.

       Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.
       W imieniu Zespołu Szkół Nr 1  Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Baranowska wraz z delegacją przedstawicieli klasy mundurowej uroczyście złożyła kwiaty. Patriotyczne wydarzenie zakończył  pokaz umiejętności zaprezentowanych przez grupę rekonstruktorów przedwojennej kawalerii oraz piknik na terenie plebanii.

        

      • WAŻNE INFORMACJE !!!

      • Już niedługo spotkamy się pełni zapału do pracy i nauki. Wcześniej jednak garść wiadomości istotnych dla osób mających poprawki i naszych nowych przyjaciół z klas pierwszych.

       24 sierpnia (wtorek) - poprawkowe egzaminy maturalne.

       25 i 26 sierpnia (środa i czwartek) - poprawkowe egzaminy dla osób z klas przejściowych- szczegóły dostępne w sekretariacie szkoły.

       31 sierpnia (wtorek) od godz. 9.00 spotkanie wychowawców klas pierwszych z uczniami wyznaczonych salach.

      • Lista wychowanków zakwalifikowanych w dniu 05.08.2021 do Bursy Międzyszkolnej na rok szkolny 2021/2022

       1. Brzozowski Przemysław
       2. Dekaban Magdalena
       3. Damętka Kacper
       4. Gniazdowska Klaudia
       5. Godlewska Kinga Julia
       6. Kornacka Roksana
       7. Kalisz Anna
       8. Kmieć Natalia Anna
       9. Kowalska Katarzyna
       10. Krzymowska Milena
       11. Pieczyski Kacper
       12. Pyrek Dominika Maria
       13. Tobota Kamila
       14. Zdzieborska Paulina Maria
       15. Żołyński Tomasz
       16. Drozd Jakub
       17. Matusik Hanna
       18. Michaluk Patrycja
       19. Pisarek Karol
       20. Piszcz Wojciech
       21. Skórka Magdalena
       22. Sulich Michał
       23. Żochowska Karolina
       24. Cudna Aleksandra
       25. Dawidczyk Janusz
       26. Kamińska Aleksandra
       27. Kamiński Adam
       28. Komorowska Wiktoria
       29. Księżopolska Patrycja
       30. Matusik Jakub
       31. Mierzejewska Wiktoria
       32. Skorek Ewelina
       33. Socik Artur
       34. Stepnowska Julia
       35. Suder Hubert
       36. Świętoń Olga Wiktoria
       37. Tręda Mateusz
       38. Żebrowski Norbert
       39. Kobylińska Julia
       40. Kruk Klaudia
       41. Nowińska Zuzanna
       42. Ryć Julia
       43. Skup Amelia
       44. Tręda Kacper
       45. Ratyńska Oliwia
       46. Tuszyński Kacper
       47. Dębkowska Paulina
       48. Staniszewska Marta
       49. Borowa Maja
       50. Kasprzycka Alicja
       51. Morzy Julia
       52. Putkowska Natalia
       53. Rytel-Kuc Dominika  XI-III
       54. Sienicka Wiktoria
       55. Subda Oliwia
       56. Roguska Łucja
       57. Świeca Katarzyna
       58. Mazurek Dominika
       59. Olczak Maja
       60. Stefańska Martyna Agata
       61. Wróblewska Natalia
       62. Zajączkowska  Maja
       63. Maszkiewicz Oliwia
       64. Paradowska Zuzanna
       65. Rozbiewska Natalia
       66. Chrząszcz Karolina
       67. Socik Rafał
       68. Krym Magda
       69. Krynicka Joanna
       70. Gniazdowska Gabriela
       71. Machniewska Julia
       72. Fiszer Natalia
       73. Kołodziej Wiktoria
       74. Skibniewski Dawid
       75. Sulich Dominik
       76. Cieślińska Weronika
       77. Siekierko Szymon
       78. Stefaniuk Szymon
       79. Putkowski Adrian
       80. Tymińska Weronika
       81. Jasińska Amelia
       82. Lipka Weronika
       83. Zembrowski Adam
       84. Pieczyska Maria
      • Braliśmy udział w ogólnopolskim projekcie grantowym CMI

      • "Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką" – powiedział Bill Gates.

       Na kółko informatyczne, które było realizowane od września 2020 r. uczęszczało 15 uczniów z klasy II jp, II jg, III j, IV j. Podczas zajęć uczniowie przede wszystkim poznawali język programowania C++ oraz ćwiczyli i doskonalili pisanie programów w tym języku.

       Dzięki udziałowi w projekcie „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” uczniowie uczestniczący w zajęciach koła informatycznego mieli możliwość rozwoju swoich pasji. Poznali języki programowania i pogłębili zdolności związane z tą dziedziną informatyki. Zajęcia dotyczyły programowania z elementami robotyki. Wiadomości i umiejętności programistyczne uczniowie wykorzystali do programowania robotów.

       W ramach grantu Szkoła została wyposażona w 3 zestawy robotyczne: Roboty mBot-S Explorer Kit oraz szereg dodatkowych czujników i elementów konstrukcyjnych zwiększających możliwości robotów.

       Uczniowie którzy ukończyli II edycję Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” otrzymałi na zakończenie roku szkolnego certyfikaty udziału w kursie z algorytmiki i programowania oraz upominki w postaci zestawów do robotyki Arduino Uno R3 unfudowane z funduszu grantu CMI.

       W przyszłym roku szkolnym rusza kolejna edycji projektu.

       Zainteresowanych uczniów zapraszamy.

       Więcej informacji o projekcie na stronie cmi.edu.pl

       Mapa szkół biorących w projekcie

      • Spokojnych, słonecznych wakacji ...

      • „To twoje miejsce na świecie i twoje życie; idź i zrób z nim to, co tylko możesz, uczyń z niego to życie, które chciałbyś przeżyć”.
       [Mae Jemison]

        

          Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły chcemy przekazać najserdeczniejsze podziękowania za niebywałą cierpliwość, rodzicielską wyrozumiałość, ogromną pracę włożoną w kształtowanie naszej młodzieży, budowanie pozytywnego wizerunku szkoły oraz codzienną walkę, by uczynić nasze życie właśnie takim, jakie chcielibyśmy je przeżyć.  Był to wyjątkowo trudny rok, bowiem pandemia zmusiła nas wszystkich do pracy w nadzwyczajnych warunkach, ale izolacja, ograniczone kontakty koleżeńskie i nauka na odległość nie zniechęciły naszej społeczności szkolnej do podejmowania nowych wyzwań. Zaowocowały one sukcesami edukacyjnymi, sportowymi i muzycznymi. Serdecznie dziękujemy uczniom za wysiłek, który włożyli w to, aby zdobyć nowe umiejętności i tym samym rozwinąć swoje zdolności i talenty. Rodzicom - za udział w procesie edukacyjnym, owocną pracę na rzecz naszej społeczności i wspieranie działań naszej placówki.  Dziękujmy także Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły za to, że potrafili przenieść wiele aktywności w świat wirtualny i okazać wsparcie i życzliwość młodzieży w tak trudnym okresie nauki zdalnej.

            Wszystkim życzymy spokojnych, słonecznych i pełnych życiowego optymizmu wakacji. Pamiętajmy jednak, że ten czas radosnej swobody i zabawy nie zwalnia nas wszystkich z obowiązku dbania o swoje i innych zdrowie oraz bezpieczeństwo. Do zobaczenia 1 września.

                                                                                                                                      

                                                                                                              Kadra Kierownicza Zespołu Szkół Nr 1

      • ULOTKA „ BEZPIECZNE WAKACJE”

      • Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

       Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

       Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

       ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

       1. Wakacje w górach

       • Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
       • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
       • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
       • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
       • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
       • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
       • Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

       2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

       Zasady bezpiecznej kąpieli

       • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
       • Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
       • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
       • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
       • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
       • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
       • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
       • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
       • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
       • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
       • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
       • Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
       • Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
       • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
       • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

       Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

       • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
       • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
       • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
       • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
       • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

        

       3. Aktywne wakacje

       Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

       • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
       • W czasie jazdy używaj kasku.
       • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
       • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
       • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
       • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
       • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
       • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
       • Nigdy nie ścinaj zakrętów.
       • W czasie jazdy zawsze uważaj!

       4. Wakacje w domu

       Zabawa

       • Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych spotkań.
       • Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać.

       Są to:

       1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
       2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
       3) ogień – możesz spowodować pożar,
       4) woda – możesz zalać mieszkanie,
       5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
       6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

        

       WAŻNE TELEFONY
       112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
       997 – telefon alarmowy Policji
       998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
       999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
       601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

       800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

        

       Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji życzymy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

      • KONKURS "FOX"

      • W dniu 20.04.2021r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Kuba Mitura (kl.2fp), Natalia Wójcik (kl.2ap), Kinga Przesmycka (kl.2fp), Jan Kozaczuk (kl.3j) wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "FOX" pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

       Konkurs jest formą intelektualnej zabawy językowej i polega na rozwiązaniu testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru po uprzednim przeczytaniu zadanej lektury. W ten sposób daje możliwość sprawdzenia umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej uczniów. Organizatorem konkursu jest rokrocznie Regionalne Stowarzyszenie Oświatowe "Kaganek" w Bielsku Białej, a jego oficjalne wyniki poznaliśmy dnia 21.06.2021r. Wśród młodzieży nie było laureatów ani wyników "bardzo dobrych" lub "dobrych" jak określa regulamin stopni i nagród, natomiast najwyższy wynik w szkole (78.50/150) zdobył Kuba, który otrzymał bony pieniężne o wartości 20 zł do wykorzystania w sklepie Empik.

       Wszystkim uczniom dziękuję za obecność i zapraszam do udziału w kolejnej edycji "FOXA" już za rok.

       Dorota Odziemczyk

      • Szczepienia w SPZOZ w Sokołowie Podlaskim

      • Szczepimy się !!!

       Nie zdążyłeś się jeszcze zaszczepić ?!! Nic straconego !!!

        

       Przyjdź na dzień otwarty do SPZOZ w Sokołowie Podlaskim dnia 27.06.2021 r. w godzinach między 15.00 a 17.00.

       Dysponujemy szczepionkami:

       - Pfizer

       - Johnson&Johnson

       - AstraZeneca

       Punkt Szczepień zlokalizowany jest przy ul. Andersa (dawny budynek RUM). Wszelkie potrzebne informacje pod nr tel. 25 781 73 34, 25 781 73 27, 692 449 456, 539 145 415

      • #UważniNaSuszę -  kampania informacyjna  Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego Susza w Polsce

      • Susza jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Problem ten dotyczy także naszego kraju. Jeszcze 40-70 lat temu to zjawisko nie było w Polsce częste. Począwszy od lat osiemdziesiątych mamy do czynienia ze znaczną intensyfikacją tego zjawiska. Od 2013 roku susza występuje w naszym kraju co roku i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała ulec poprawie. Wręcz przeciwnie, w przyszłości może zabraknąć wody w Polsce. Jednym z czynników, który ma niebagatelny wpływ na intensyfikację procesów związanych z suszą, jest działalność człowieka
       i związane z nią nadmierne zużycie zasobów wodnych. Nasze codzienne nawyki również się do tego przyczyniają.

       Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z  materiałami ze strony https://cwid.uw.edu.pl/susza/
       https://cwid.uw.edu.pl/eko-porady-do-pobrania/
       oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/UWazniNaSusze2021

        

                                                                                              Samorząd Uczniowski

      • UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 WYBRALI ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      • WYNIKI GŁOSOWANIA NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

       1. Natalia Gawrysiuk  II Bp – przewodnicząca - 68 pkt

       2. Kacper Brzezik  II Ap - zastępca - 64 pkt.

       3. Mikołaj Żurek   II Jp - sekretarz - 48 pkt.

       4. Agata Krasnodębska  II Ag - 47 pkt.

       5. Aleksandra Cudna  II Hg - 41 pkt.

       6. Adam Zając  II A - 40 pkt.

       7. Zofia Kaniewska  I H - 35 pkt

       8. Kacper Tręda  I J - 24 pkt.

       Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w wypełnianiu zadań samorządowych.

      • Warsztaty online: 'Breaking news: W Internecie nie jesteśmy anonimowi'

      • W czwartek 17 czerwca odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Ambasadę USA i American Corners z cyklu "Zagrożenia w Internecie - jak świadomie korzystać z sieci" pt. 'Breaking news: W Internecie nie jesteśmy anonimowi' . W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 2Ap wraz z nauczycielem języka angielskiego. Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa w sieci oraz możliwości śledzenia informacji i aktywności w Internecie za pomocą dostępnych aplikacji. Prowadzący Łukasz Gierek wyjaśnił co oznacza 'cyfrowy ślad', który możemy pozostawiać aktywnie - komentując lub publikując posty; lub pasywnie - w formie bytności w sieci i wyszukiwania informacji. Dowiedzieliśmy się na co musimy zwracać szczególną uwagę; jak dokładnie wygląda nasz cyfrowy ślad; jakie informacje o nas generują aplikacje, których używamy; oraz czy możemy mówić o jakiejkolwiek anonimowości w sieci.

      • Konkurs Ortograficzny z języka angielskiego

      • W dniu 11 czerwca 2021 roku odbył się wewnątrzszkolny Konkurs Ortograficzny z języka angielskiego. Wzorem lat ubiegłych pracowaliśmy w oparciu o utwory muzyczne. W tym roku wzięliśmy na potoczną tapetę 2 piosenki: ‘What About Us’ w wykonaniu Pink i ‘Friday’ w wykonaniu Mustafy. Uczniowie mieli 2 różne zadania: w pierwszym utworze wstawić brakujące wyrazy (obowiązywała pełna poprawność ortograficzna), w drugim zidentyfikować błędne wyrazy i wpisać poprawne (również przy zachowaniu pełnej poprawności ortograficznej).Konkurs miał na celu sprawdzenie nie tylko poprawności zapisu ale również sprawność słuchania. Najwyższą liczbę punktów zdobyli:

       1. Jakub Zdunia, ucz. klasy IIBP – 36/43
       2. Jakub Mitura ucz. klasy IIAP – 33/43
       3. Weronika Świnarska ucz. klasy IIAP – 29,5/43
       4. Jarosław Dmochowski ucz. klasy IIJP – 26/43
       5. Mikołaj Steć ucz. klasy IIBP – 25,5/43

       Wszystkim uczestnikom dziękuję za obecność i zapraszam w przyszłym roku szkolnym.

                                                                                                                                                                                   Beata Maseko

      • TENISISTKI Z ,,SZAREJ’’ MISTRZYNIAMI POWIATU!

      • W dniu 15 czerwca 2021  roku w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym.

       Do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów dziewcząt i chłopców.

       W drodze do zwycięstwa zacięty pojedynek wśród dziewcząt stoczyły drużyny z ZS Nr1 oraz ZS CKR. Lepsze okazały się tenisistki z Szarej wygrywając 3:0 oraz 3:0 z LO, ostatecznie zdobywając tytuł mistrza Powiatu Sokołowskiego. Wśród kategorii chłopców nasi tenisiści zajęli 2 miejsce, wygrywając z drużyną  1 LO 3:0 Naszym tenisistkom przypadł tytuł mistrzyń powiatu, co  jest dużym sukcesem.

       Dziewczęta występowały w składzie:  Katarzyna Dudek, Klaudia Kaczmarek, Julita Noszczak. Srebrni medaliści powiatu to: Eryk Wojtkowski, Hubert Maleszewski, Konrad Tatko. Opiekunem zespołów dziewcząt i chłopców jest Bogusław Kwiatkowski.

       Sędzią zawodów była Elżbieta Markowicz-Wcisłak i Magda Filipiak, sędziami pomocniczymi uczniowie klasy 2ag. Organizatorem turnieju Powiatowy Szkolny Związek Sportowy  w Sokołowie Podlaskim.

       Pamiątkowe medale i dyplomy wręczył zwycięzcom  z-ca Dyrektora  ZS Nr 1 p. Piotr Adamczuk.

       Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Kolejność końcowa turnieju:

       Dziewczęta:

       1. ZSNR1

       2. ZSCKR

       3. 1LO

       Chłopcy:

       1.  ZSCKR

       2.. ZSNR1

       3. 1LO

      • Wyniki konkursu z okazji 156. rocznicy śmierci Księdza Stanisława Brzóski

      •  9 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbył się  konkurs wiedzy pt. "Ksiądz Stanisław Brzóska – bohater ziemi sokołowskiej". Miał on formę testową i sprawdzał wiedzę z życia i działalności powstańczej polskiego duchownego, generała i naczelnego kapelana w czasie powstania styczniowego. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o księdzu powstańcu, który szczególnie dla młodego pokolenia powinien stać się wzorem konsekwencji i poświęcenia. Bowiem 156 lat temu ten bojownik w sutannie  23 maja 1865 roku w Sokołowie Podlaskim w obecności około 10 tysięcy mieszkańców miasta i okolicznych wsi został powieszony przez władze rosyjskie. Zaborca chciał w ten sposób zastraszyć okoliczną ludność, tymczasem uczynił z niego męczennika za wiarę w wolną ojczyznę.

                   Do konkursu przystąpiło 14 chętnych uczniów.

       I miejsce – Dobrosława Mosiej (kl. I a)

       II miejsce – Julia Ryć (I a)

       III miejsce – Adrian Olszewski (I j)

              Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Laureaci na koniec roku szkolnego otrzymają dyplomy i książki.

       Organizatorzy konkursu: Agnieszka Pachołowska i Magda Filipiak.

      • „Pan Tik- Tak vs Mr. Tik-tok - czyli cyber(nie)bezpieczeństa w sieci”

      • W czwartek 10 czerwca grupa uczniów z kl. 2Ap wraz z nauczycielem j. angielskiego wzięła udział w warsztatach online pt.: „Pan Tik- Tak vs Mr. Tik-tok - czyli cyber(nie)bezpieczeństa w sieci”

       zorganizowanych przez Ambasadę USA i American Corners. Było to spotkanie z cyklu: 'Zagrożenia w Internecie - jak świadomie korzystać z sieci', pokazujące jak wobec zalewającej nas fali fake newsów, internetowej mowy nienawiści czy cyberzagrożeń poruszać się w świecie cyfrowym mądrze i bezpiecznie. Nauczyciel, trener i ekspert Łukasz Gierek zaprosił uczestników do świata bezpiecznego Internetu, pokazał w jaki sposób chronić się przed szkodliwymi treściami w sieci, jak świadomie korzystać z informacji i jak uniknąć dostępu nieproszonych osób do naszych danych.

       Porównując takie programy i aplikacje jak: Pan Tik Tak, 5-10-15, Teleranek, Truskawkowe Studio kontra Tik- Tok, Snapchat, Twitch, Youtube ukazał dlaczego nasze pokolenie stoi na straconej pozycji w wyścigu o dostęp do informacji lub możliwość ich generowania, a także wyjaśnił do jakich treści ma dostęp dzisiejsza młodzież i dlaczego wzorce i aktualne trendy są dalekie od ideałów.

       Spotkanie odbywało się w języku polskim, jednak w trakcie pojawiały się odniesienia do angielskich wyrażeń typu: ‘ice bucket challenge’, ‘blackout challenge’, ‘lipsync challenge’, ‘viral video’, ‘show up’, ‘camming’ oraz tłumaczenia fragmentów angielskich piosenek, a po zakończonych warsztatach uczniowie referowali przedstawione treści w języku angielskim.

       Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem oraz wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach z tego cyklu, które odbędą się już niebawem (17 i 24 czerwca). Tym razem treścią spotkania będzie: „Breaking news: W Internecie nie jesteśmy anonimowi” oraz „Czy pandemia COVID-19 spowoduje rozwój relacji społecznych czy ich zupełny zanik?”.

      • ETYKA W TECHNOLOGII I INTERNECIE

      • W dniu 31 maja 2021 roku uczniowie  klasy 2Bp  II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 Maja Zajączkowska i Jakub Zduniak uczestniczyli w konferencji z udziałem światowych ekspertów, przeznaczonej dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanej w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ.

       Webinarium, które odbyło się w języku angielskim,  stało się dla młodzieży okazją do zapoznania się z następującymi zagadnieniami:

       • Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?
       • Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie?
       • Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

       Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzieli o tym, jak zaangażować się w globalny ruch Youth IGF, a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu.

       W konferencji udział wzięła młodzież z całego świata. Była ona ważnym wydarzeniem poprzedzającym Szczyt Cyfrowy ONZ, który odbędzie się w grudniu
       w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

      • „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”

      • 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Tegoroczne hasło obchodów to ,,Go Wild for Life. ” („Bądź dziki - dla życia”).

         Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

         Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w szkolnej akcji , dzięki której włączymy się  w oczyszczanie naszej planety i pomożemy środowisku naturalnemu.

        8 czerwca (wtorek), godz.8.30-12.00 w świetlicy szkolnej zbieramy surowce wtórne i odpady niebezpieczne - nakrętki plastikowe, baterie, a także stare i uszkodzone telefony komórkowe.

       Ekologiczna postawa zostanie wynagrodzona! Każdy uczestnik otrzyma sadzonkę kwiatów ogrodowych, ziół lub gadżet ekologiczny.

      • 230.rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      • Konstytucja 3 Maja to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.

       Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja  ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła częściowe zrównanie  praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

       Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować tożsamość i niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      • Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt - spotkanie z lekarzem weterynarii

      • W dniu 21.04.2021 r. odbyło się spotkanie członków Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy II FP oraz nauczyciela Doroty Odziemczyk z gościem specjalnym - lekarzem weterynarii gabinetu „Prima-Vet”, Panią Mileną Wakułą. Spotkanie odbyło się zdalnie, za pomocą platformy Microsoft Teams. W trakcie wykładu Pani Doktor przedstawiła swoją codzienną pracę, omówiła konieczność szczepień zwierząt oraz konsekwencje z tytułu ich braku. Ponadto poruszyła bardzo ważną kwestię - kastracji i sterylizacji, jako sposobów zwalczania bezdomności zwierząt oraz obaliła wiele mitów np. że suczka/kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć potomstwo. Nie zabrakło także wyjaśnień procedury postępowania w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia lub informacji na temat chipowania. Na zakończenie dyskusji Pani Doktor ostrzegła uczniów przed kupnem zwierząt z pseudohodowli oraz zachęciła do adopcji czworonogów ze schronisk.

       Mamy nadzieję, że poznana wiedza i doświadczenie lekarskie naszego gościa skłoniło młodzież do refleksji nad przedstawionymi treściami. Z pewnością, spotkania z lekarzem weterynarii będą stałym punktem działań Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt.

      • Światowy Dzień Ziemi 22.04

      • Światowy Dzień Ziemi 2021 obchodzimy pod hasłem ,,Przywróć naszą Ziemię’’

       Celem tego święta  jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

       Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i powinien aktywnie włączyć się w jej ochronę. Zmiana zaczyna się od działania. Pamiętajmy o codziennym segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody, stosowaniu żarówek energooszczędnych oraz środków czystości przyjaznych dla środowiska. Na zakupy chodźmy z własną torbą i nie marnujmy żywności. Zamieńmy samochody na rowery, co będzie nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia.

       Mamy tyko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas. Podejmijmy wyzwanie.

      • Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym

      • Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym

       Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

       Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

       Praktyczna nauka zawodu u pracodawców

       Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Utrzymane zostały przepisy dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych kształcących się w zawodach morskich oraz praktycznej nauki zawodu (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.

       Praktyki młodocianych pracowników z III klas branżowych szkół I stopnia

       Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

       Pozostałe szkoły i placówki

       W pozostałych szkołach i placówkach zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia br.

       Podstawa prawna:

       Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

       Departament Informacji i Promocji
       Ministerstwo Edukacji i Nauki

       Dokument opracowano na podstawie informacji ze strony MEN - kliknij żeby zobaczyć pełny opis.

       Przygotowała:
       Agnieszka Makowiecka
       kierownik szkolenia praktycznego
       w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim

      • „Pomóżmy zwierzętom i ptakom przetrwać mrozy”- podsumowanie akcji

      • Minusowe temperatury, śnieg to często wyrok śmierci dla dziko żyjących zwierząt i ptactwa. Bez pomocy człowieka te istoty żywe nie dałyby sobie rady. Dlatego ich dokarmianie jest integralną częścią pomocy, jaką może zaoferować człowiek. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach np. dokarmiamy ptaki regularnie w tym samym miejscu, a koty wolno żyjące powinny być zaopatrzone w ocieplane budki i mieć stałych karmicieli.

       Uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Kacper Wojciuk (2fp), Zuzanna Sekuła (2fp), Bartosz Piwowar (2fp), Julia Rzeska (2hp), Julia Nermer (2hp), Patrycja Czerkas (2ap), Maja Kur (2ap), Julia Matysiak (2ap), Ewa Lipka (2ap) wspólnie z nauczycielami wzięli udział w akcji dokarmiania ptaków, która rozpoczęła się dn. 13.01.2021r. i zakończyła 21.03.2021r.

       W tym czasie uczniowie zakupili i rozdysponowali ok. 40 kg pełnowartościowego pokarmu dla ptactwa oraz podarowali karmę dla karmicieli kotów wolno żyjących.

       Opiekunowie Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: D.Odziemczyk, A.Makowiecka.

      • GrupaWsparcia.pl

      • Zachęcamy zarówno uczniów jak i rodziców do skorzystania z platformy GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia, Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Od 1 marca 2021 roku z portalu GrupaWsparcia.pl można korzystać również za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej w systemach Android i IOS. To kamień milowy w niesieniu pomocy w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób. Portal GrupaWsparcia.pl otwarty jest również na niesienie pomocy młodym ludziom wchodzących w dorosłe życie. Do pobrania aplikacji zachęcamy zarówno uczniów, rodziców jak i psychologów szkolnych. Każdy w swoim życiu doświadcza lepszych lub gorszych momentów. W przypadku trudniejszych chwil niezwykle ważna jest obecność i wsparcie drugiej osoby. Jej brak powoduje zakłócenie poczucia bezpieczeństwa, wzmaga poziom stresu, jest źródłem doświadczenia samotności i zaniżonej samooceny. Brak wsparcia może stać się potencjalnym zalążkiem depresji. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowi ona główną przyczynę chorób i niepełnosprawności na całym świecie. W latach 2005-2015 odnotowano wzrost liczby jej przypadków aż o 18 procent! Najcięższą konsekwencją depresji jest oczywiście samobójstwo, które każdego roku popełnia 800 000 osób. Światowa Organizacja Zdrowia ma jedno proste zalecenie dla każdej osoby, która odczuwa smutek: porozmawiaj z kimś. Każdy problem niestety rodzi kolejny, dlatego istotne jest zapewnienie łatwego i darmowego dostępu do holistycznego wsparcia, jakie może zaoferować portal GrupaWsparcia.pl

      • Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”

      • Celem obchodów tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej roli, jaką woda odgrywa w naszym życiu, ale też zagrożeń, jakie niesie ze sobą stopniowe zmniejszanie się jej zasobów.
       Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem.Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

       Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas wszystkich.  Istnieje wiele sposobów oszczędzania wody takich jak:

       • Korzystanie z prysznica zamiast brania długich kąpieli czy zakręcanie wody podczas mycia zębów. Dodatkowo w baterii zamontuj perlator – to nakładka w kształcie sitka napowietrzająca strumień wody, którą montuje się u wylotu kranu. Dzięki temu wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze!
       • Naprawienie cieknących kranów. Czy wiesz, ile wody może się zmarnować przez nienaprawiany przez długie miesiące cieknący kran? Te pojedyncze krople, które mogą wydawać się nieznaczące, mogą wygenerować straty sięgające aż 5000 litrów wody rocznie!
       • Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę. Pamiętaj, by włączać pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą pełne. Jeśli masz do umycia tylko kilka talerzy, zaczekaj, aż uzbiera się więcej naczyńlub umyj je ręcznie.
       • Warto odchodzić od uszczelniania powierzchni kostką brukową i zastąpić ją elementami ażurowymi, które z biegiem czasu przerastają roślinnością i wchłaniają wody opadowe.
       • Zamiana trawnika na kwietne łąki - pachnące, oddające wilgoć środowisku, wspomagające bio-retencję. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia tak jak trawniki. Poza tym można je wysiewać niemal wszędzie – przed domem, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzynkach. Kwietna łąka to prawdziwa bioretencja i przy okazji siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt.
       • Gromadzenie deszczówki do podlewania. Przy wykorzystaniu deszczówki, można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie nawet do 60%. Zebraną wodę można podlać ogród albo użyć jej do pojenia zwierząt, mycia, prania oraz prac porządkowych.
       • Warto też podjąć działania lokalne takie jak budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów, zadrzewianie, renaturyzacja małych rzek oraz ochrona terenów podmokłych. Działania te w połączeniu z inwestycjami z zakresu dużej retencji, stają się skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi.

       Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń!

      • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

      • Astronomiczna Wiosna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli pólnocnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego.

       Wiosną, gdy odczuwalna temperatura powietrza wzrasta, rośliny budzą się do życia, wypuszczają liście,  zakwitają. Wszystkie organizmy zwiększają swoją aktywność po zimowym uśpieniu. Niektóre ptaki powracają z cieplejszych stref klimatycznych i budzą swoim delikatnym śpiewem.  Pojawia się soczysto zielona trawa z masą kwiatów, które wabią swoim pięknym zapachem.

       Samorząd Uczniowski

      • Akcja Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt na rzecz sokołowskiego schroniska.

      • W dniu 26.02.2021 r. uczniowie: Kacper Wojciuk (kl.2fp), Julia Rzeska (kl.2hp), Julia Nermer (kl.2hp), Julia Matysiak (kl.2Ap), Maja Kur (kl.2ap), Ewa Lipka (kl.2ap) wzięli udział w akcji organizowanej przez Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt i nauczyciela - p. Dorotę Odziemczyk. Zadaniem uczniów było rozdawanie ulotek oraz rozwieszanie plakatów promujących przekazywanie 1% podatku na rzecz Fundacji Sarigato (KarmimyPsiaki.pl), której dochód przeznaczony jest m.in. na Schronisko dla Psów w Sokołowie Podlaskim. W tym roku zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup pomieszczenia gospodarczego, gdzie będą mogły przebywać chore zwierzęta. W trakcie spotkania uczniowie także nawiązywali rozmowy z przechodniami i zachęcali ich do adopcji zwierząt. Pomimo deszczowej pogody to piątkowe popołudnie można zaliczyć do form aktywnie i przyjemnie spędzonego czasu.

      • Konkurs edukacyjny „Z rodzinnej szuflady.”

      • Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w Konkursie edukacyjnym „Z rodzinnej szuflady.” To już druga edycja konkursu realizowanego w roku 2017. Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny. Prace mogą przyjąć dowolną formę (np. pracy malarskiej, komiksu, drzewa genealogicznego, prezentacji, reportażu itp.).
       W załączeniu przesyłamy Regulamin konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy.Szczegółowych informacji dotyczących konkursu udziela p. Beata Troć, tel. 256322574, email: kwerendy@siedlce.ap.gov.pl

      • Ogromny sukces Pauliny Pieńkowskiej w XVIII Mazowieckim Przeglądzie Recytatorskim Jednego Poety. Przegląd twórczości Marcina Świetlickiego

      • Organizatorem kolejnej już edycji konkursu był Dom Kultury "Kolorowa" w Warszawie, zaś patronat nad nią objął Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Bogdan Olesiński, fundując nagrodę specjalną. Impreza miała charakter otwartego przeglądu recytatorskiego, do którego zaproszona została młodzież i dorośli z województwa mazowieckiego.

       Celem przeglądu było przybliżenie i rozszerzenie wiedzy o twórczości M. Świetlickiego, umożliwienie publicznej prezentacji recytatorskiej utalentowanym mieszkańcom naszego województwa, zachęcenie do uczestnictwa w amatorskim ruchu kulturalnym, wyróżnienie najciekawszych recytacji i promocja laureatów. 

       Do I etapu eliminacji należało przygotować deklamację dwóch wierszy z dorobku Marcina Świetlickiego. Nasza uczennica z klasy III b – Paulina Pieńkowska - zaprezentowała "Korespondencję pośmiertną" i "M-Morderstwo". Pierwszy etap eliminacji odbył się 1 i 2 grudnia 2020 r. (online), natomiast drugi - 26 lutego 2021 r. (online), do którego należało przygotować deklamację nowego wybranego wiersza Świetlickiego. Paulina wystąpiła z tekstem "Czterdziesta czwarta". Dla osób zakwalifikowanych do II etapu zorganizowane zostały indywidualne konsultacje z Antonim Baniukiewiczem – wybitnym reżyserem teatralnym, tłumaczem literatury francuskiej i niemieckiej.

       Paulina komisję konkursową oraz pana Antoniego Baniukiewicza zachwyciła deklamacją wiersza  ,,M-Morderstwo", który zapewnił jej III miejsce.

       Jeszcze raz gratulujemy Paulinie i jej opiekunowi p. A. Pachołowskiej.

      • Konkurs logistyczny

      • Czworo uczniów technikum logistycznego:

       • Karol Wycech i Maciej Bartosiak z klasy 2Fg
       • Martyna Brylińska i Szymon Rybczyński z klasy 3F

       już 25 marca powalczy o indeks Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, w ramach X edycji Konkursu Logistycznego. W etapie szkolnym, który odbył się w lutym, uzyskali wystarczającą liczbę punktów, uprawniającą do udziału w drugim, finałowym etapie konkursu.

       Logistycy zmierzyli się z testem złożonym z 30 pytań zawierającym zadania testujące wiedzę z zakresu szeroko pojętej logistyki, m.in.: gospodarki magazynowej, zarządzania zapasami, zarządzania transportem oraz infrastruktury magazynowej i transportowej.

       Wyniki etapu szkolnego, są tym bardziej satysfakcjonujące, jako że są to także uczniowie klasy drugiej, którzy nie mieli jeszcze możliwości poznania wielu zagadnień i tajników logistyki, z którymi musieli się zmierzyć podczas konkursu.

       Zmagania logistyków, zarówno w I etapie, jak i w II odbywają się w formie zdalnej. W etapie szkolnym wzięło udział 14 uczniów z klasy 2Fg i 3f.

       Gratulujemy i życzymy sukcesu w finale konkursu!

      • OGÓLMOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - 23 LUTEGO

      • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy 23 lutego. Święto zostało ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku.

       Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.

       W rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych, depresja zajmuje czwarte miejsce na świecie, zaś wkrótce choroba będzie zajmowała drugie miejsce po niedokrwiennej chorobie serca. Coraz więcej osób cierpi na depresję, szacuje się, że ta choroba dotyka ponad 120 milionów ludzi, ale tylko od 20 do 50 procent chorych szuka specjalistycznej pomocy.

       Depresja może objawiać się zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Do głównych objawów tej choroby należy:

       • stopniowa utrata przyjemności i odczuwanej radości życia,

       • ograniczona aktywność życiowa,

       • trudności w podejmowaniu decyzji,

       • pesymistyczne myśli, nieokreślony lęk,

       • poczucie utraty sensu życia.

       Leczenie depresji zależy indywidualnie od pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację, odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.

      • ​​​​​​​Jesteśmy na pierwszym miejscu w zawodach Ligi algorytmicznej​​​​​​​​​​​​​​

      • Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       Od 7 grudnia uczniowie kółek CMI z całej Polski biorą udział w zmaganiach LIGI algorytmicznej. To świetna szansa, żeby poprzez współzawodnictwo, ale przede wszystkim pracę w grupie, (ponieważ w konkursie biorą udział zespoły), sprawdzić w praktyce wiedzę zdobytą na kółkach CMI, zmierzyć się z zawodnikami z innych kółek CMI, ale również zintegrować z kolegami i koleżankami z zespołu. Przede wszystkim jednak LIGA jest doskonałym praktycznym przygotowaniem do Zawodów Algorytmicznych CMIOlimpiady Informatycznej oraz innych konkursów algorytmicznych i informatycznych. Po pierwszej rundzie nasi zawodnicy na czele z liderem -  uczniem kl. IVj Arturem Leszczakiem, zdobyli komplet punktów i zajmują I miejsce.

       Zamieścił Janusz Burzyński

      • 17 lutego- DZIEŃ KOTA

      • Kotu potrzeba niewiele....

       „Kotu potrzeba niewiele:

       Pogłaskać go tylko w niedzielę

       W poniedziałek, wtorek i w środę

       Leciutko podrapać w brodę

       W czwartek, w piątek i w sobotę

       Pobawić się trochę z kotem

       I w niedzielę - znów niewiele.

       A jeśli uda ci się uda

       Pokochać go troszeczkę

       I tym samym co smakuje

       Napełnisz mu miseczkę

       I mocno postanowisz

       Nie oddać go nikomu

       I zgodzisz się bym czasem

       Porządził trochę w domu

       To zauważysz potem

       To zresztą przyjdzie z wiekiem

       Że będąc bliżej z kotem

       Jesteś BARDZIEJ CZŁOWIEKIEM”

       Autor: N.N.

       Praktycznie każdy człowiek lub bliski członek rodziny posiada lub posiadał kota. Są to istoty nadzwyczaj mądre i rozumne, a charakterystyczne mruczenie wywiera uspakajający wpływ na człowieka. Niestety nie wszystkie zwierzęta mają to szczęście, że mają dom i kochającego właściciela. Wiele z nich błąka się po ulicach w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Niektóre przez długie lata przebywają w schroniskach lub fundacjach. Warto jest o nich mówić, aby zwiększyć ich szanse na znalezienie domu. Dlatego, w szczególności w tym dniu, uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt wyszukiwali z internetu ogłoszenia o potrzebujących kotkach oraz udostępniali je na swoich portalach społecznościowych, a także sporządzili ogłoszenia o zwierzętach w języku angielskim. Wybrane opisy zostały przedstawione w poniższym kolażu. Trufla, Dżoker i Elenka to przykładowe koteczki, które czekają na dom. Jeśli ktokolwiek zdecydowałby się, aby je zaadoptować to proszony jest o kontakt.

       We wspomnianej aktywności wzięli udział uczniowie klas Ih, IIfp, II hp: Nikola Ratyńska, Emilia Dobrowolska, Natalia Zbiejcik, Aleksandra Chojnowska, Emilia Przywózka, Kamila Wojewódzka, Damian Kiełek, Justyna Sęk, Dominik Kur, Wiktoria Renik, Kinga Chmiel, Katarzyna Trębicka, Jakub Tatko, Wiktoria Suchożebrska, Łukasz Kapusta, Bartek Zakrzewski, Konrad Zawadzki, Mateusz Połog, Oliwia Molska, Magda Miłobędzka, Patryk Kołacz, Weronika Buczyńska, Karolina Żółkowska, Kinga Przesmycka, Bartek Piwowar, Paweł Sitak, Jakub Skolimowski, Jakub Kobryń, Julia Stephan. Praca wykonana pod opieką nauczyciela p.Doroty Odziemczyk.

       Emilia Przywózka (ucz.kl.2FP)

       Członek Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt

      • WALENTYNKI

      • Walentynki, zwane „Świętem Zakochanych”, obchodzone są 14 lutego. W tym dniu nie tylko zakochani, ale także bliskie sobie osoby wyznają, jak wiele dla siebie znaczą. Nazwa święta nawiązuje do postaci św. Walentego – patrona ludzi zakochanych. Tego dnia wysyła się osobom bliskim swojemu sercu  kartki walentynkowe, listy miłosne, wiersze, a nawet drobne upominki, często w postaci słodyczy, pluszaków czy też kwiatów.

       Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości.

       Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”.

                                                                                                                                 Samorząd Uczniowski

      • 9 Lutego - Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu

      • Dnia 9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, dlatego też chcielibyśmy przypomnieć Wam rodzaje, specyfikę i skutki tego zjawiska. Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii, zalicza się do niej wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania. Akty cyberprzemocy potrafią wyrządzać bardzo dużo krzywdy, mogą być osobiste tragedie. Wrzucony do sieci film opatrzony komentarzami nieznajomych osób, eskalacja złośliwości wobec prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi ofiary już film widzieli, nieudane próby usunięcia go z sieci, świadomość, że film jest oglądany przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić negatywne emocje, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do prób samobójczych. Charakterystyczną cechą cyberprzemocy, wyróżniającą ją od przemocy tradycyjnej, jest jej ciągłość trwania. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na inne płaszczyzny życia. Ofiara w takiej sytuacji żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Często również czuje się osamotniona. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzieży. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są użytkownicy. Gdzie szukać pomocy: Jeżeli ktoś nęka Cię w Sieci, nabija się z Ciebie, wysyła obraźliwe e-maile, sms’y, zadaje Ci na czacie, w mailu lub przez komunikator jakieś krępujące pytania, wypytuje Cię o prywatne dane, nalega na spotkanie...
       Skontaktuj się z zespołem dyzurnet.pl, infolinia Dyżurnetu: 801 615 005

      • Dzień Bezpiecznego Internetu

      • Dnia 9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

       Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

       Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

       Nasza szkoła została zgłoszona na mapę lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Działania będą polegały na rozesłaniu uczniom naszej szkoły ulotek informacyjnych przygotowanych przez klasę 1J. Kolejną inicjatywą będzie przeprowadzenie wewnątrzszkolnego konkursu na temat Cyberbezpieczeństwa.

       W związku z trwającą pandemią COVID-19 podczas obchodów DBI w 2021 organizacja inicjatyw nastąpi z wykorzystaniem potencjału internetu. Ulotki informacyjne zostaną rozesłane uczniom poprzez Dziennik Vulcan – 9.02.2021, a konkurs zostanie przeprowadzony w formie testu online - 26.02.2021r.

       Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów szkoły średniej. Żeby przystąpić do konkursu należy zapisać się do zespołu na Teams poprzez wpisanie kodu: prg2p58. Szczegóły konkursu będą dostępne dla osób zainteresowanych po dołączeniu do zespołu.

       Sylwia Chruścicka

      • KONKURS „LOGO SZKOLNEGO KOŁA PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT” - ROZTRZYGNIĘTY

      • W dniach 09.12-16.12.2020r. przyjmowano zgłoszenia do szkolnego konkursu „Logo Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt”. Swoje pomysły zgłosili uczniowie klas I i II: Julia Załuska, Kinga Przesmycka, Adrian Zieliński, Maria Bierdzińska, Julia Nermer, Karolina Ząbek, Klaudia Toczyska, Klaudia Jurczak, Jakub Prokopczuk i Wiktoria Wojewódzka. Wśród nadesłanych prac nie zabrakło ciekawych koncepcji oraz przykładowych haseł przewodnich Koła.
       Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło dnia 23.12.2020r. Decyzją organizatorów zwyciężyła propozycja uczennicy klasy IIhg - Marii Bierdzińskiej przedstawiająca według autorki okrąg będący synonimem ziemi, a w jego środku znajdują się popularne zwierzęta domowe. Dodatkowo logo zawierało hasło: „Animals -best friends”. Nagroda książkowa została wręczona uczennicy przez Panią Dyrektor - Beatę Pękałę, opiekunów Koła - Dorotę Odziemczyk i Agnieszkę Makowiecką oraz Przewodniczącego Rady Powiatu - Jacka Odziemczyka. Dziękujemy młodzieży za wzięcie udziału w konkursie i gratulujemy Marysi.

      • Spotkania dla ekonomistów

      • Uczniowie klasy IV e kształcący się w zawodzie technik ekonomista dnia 28.01.20121 r. uczestniczyli w pierwszym spotkaniu z cyklu spotkań mających na celu przybliżenie uczniom praktycznych aspektów pracy księgowego organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie. Spotkania realizowane są z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. Tematem spotkania było "Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez podmioty gospodarcze w ujęciu praktycznym". Spotkanie prowadziła Pani Katarzyna Tomala – doradca podatkowy. Następne spotkanie odbędzie się 24.02.2021 r.

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 310018