Dzisiaj tj. 22 stycznia upływa 100 lat od narodzin patrona naszej szkoły K.K. Baczyńskiego. Należy on do tragicznego pokolenia Kolumbów, którzy swoje młode życie oddali za Ojczyznę.
K. K. Baczyński żył w latach 1921- 1944. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego. Z domu rodzinnego wyniósł wartości humanistyczne i patriotyczne. Był harcerzem 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, tzw. „Pomarańczarni”. Na lata jego młodości przypada okres II wojny światowej. Baczyński przez cały czas okupacji rozwijał talent pisarski. Wówczas powstają tomiki jego poezji, które wydawał pod różnymi pseudonimami. Był studentem UW, studiował polonistykę na tajnych kompletach. Zaangażował się też w działalność konspiracyjną i jako żołnierz AK służył w dwóch harcerskich batalionach „Zośka” i „Parasol”. Profesor Pigoń, historyk literatury polskiej, kiedy dowiedział się, że Baczyński (wybitny wówczas młody poeta) wstąpił do oddziałów walczących z hitlerowskim najeźdźcą, powiedział: „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami...”. Twórczość naszego patrona jest uznawana za geniusz poetycki, a Baczyńskiego nazywa się „drugim Słowackim”. Podczas wojny, nasz patron poznał swoją żonę Barbarę Drapczyńską i 3 czerwca 1942 roku wzięli ślub. Ich szczęście nie trwało długo, bo oboje zginęli podczas Powstania Warszawskiego, oddając swoje życie w walce o wolność Ojczyzny.
K. K. Baczyński, zginął w wieku 23 lat, ale pozostawił po sobie poezję, która jest dowodem jego wybitnego talentu. W wierszach przedstawił ponadczasowe wartości, takie jak: ojczyzna, honor, wierność ideałom, miłość w czasach wojny.
Horacjańska sentencja brzmi „Non omnis moriar” („Nie wszystek umrę” ) i wpisuje się ona w postać Baczyńskiego oraz jego twórczość, która w dzisiejszych czasach jest nadal ważna i aktualna.
Przesłanie płynące z liryków „żołnierza, poety czasu kurz…” niech będzie wskazówką postępowania dla całej naszej społeczności.Jesteśmy dumni, że nasza szkoła od roku 1978 nosi zaszczytne imię K. K. Baczyńskiego, a Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 rokiem tego wybitnego poety.