• Aktualności

      • Dzień Wiosny w naszej szkole

      • Dzień Wiosny w naszej szkole powitaliśmy na sportowo. Turniej piłki nożnej zgromadził całą społeczność szkoły, gdyż wśród 12 drużyn można było znaleźć wszystkich przedstawicieli klas. Kopać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej. U nas było tylko lepiej. Poziom techniczny zawodników wzbudzał bardzo często zachwyt publiczności zgromadzonej na hali sportowej.

       Organizatorem turnieju byli :

       Nauczyciele w-f oraz Samorząd Uczniowski. Nagrody ufundowała Rada Rodziców a wręczała je p. Monika Skibińska wraz z wicedyrektorem szkoły Piotrem Adamczukiem.

       Klasyfikacja końcowa :

       1 FC Ponalewce

       2 Grubasy

       2 IVhp

       Królem strzelców turnieju został Adam Zając z kl. IVa

       Krótka charakterystyka króla :

       Wiek....?

       Wzrost...?

       Waga.....?

       Zainteresowania...?

       Niestety,,RODO"

       Stan - to możemy powiedzieć - wolny

       GRATULUJEMY I życzymy miłego dnia.

      • 22 marca Światowy Dzień Wody

      • 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku jest on pod hasłem “Water for Peace” - “Woda na rzecz pokoju”. Ma ono na celu pokazanie roli czystej wody w budowaniu pokoju na świecie.

       Globalne ocieplenie, przyrost populacji, zanieczyszczenia zasobów wodnych, niewystarczająca infrastruktura wodna, codzienne marnowanie wody – to główne przyczyny zwiększającego się problemu niewystarczającej ilości wody pitnej na świecie.

       Szacuje się, że już w 2030 - 2040 roku aż 2/3 świata, w różnym stopniu będzie doświadczać niedoboru czystej wody pitnej.

       Temat braku dostępu do zdatnej do picia czystej wody jest jednym z najbardziej palących wyzwań XXI w.

       Nasz kraj jest jednym z państw w Europie, gdzie zasoby wodne są najbardziej ograniczone. Średnie roczne zasoby wodne na mieszkańca w Polsce to ok. 1600 m³, podczas gdy średnia europejska to ok. 4300 m³.

       Ziemia na terenie naszego kraju ma bardzo niską zdolność do zatrzymywania wody, dlatego zamiast gromadzić wewnątrz deszczówkę i roztopy, szybko odprowadza je do rzek i morza.

       Brak dostępu do czystej, słodkiej wody dotyka nie tylko człowieka, ale również zwierzęta. Zanieczyszczenia zbiorników wodnych zakłócają równowagę ekosystemu, a także wpływają na powstawanie licznych chorób wśród wodnych organizmów, które nierzadko prowadzą nawet do śmierci. Wiele gatunków zwierząt może wyginąć, co zmniejsza bioróżnorodność ekosystemów wodnych, a także zakłóca łańcuch pokarmowy.

       Dlaczego woda jest taka ważna?

       Przede wszystkim, bez wody nie byłoby życia – zarówno człowieka, jak i przyrody.

       Woda pełni szereg funkcji w naszym organizmie:

       • Transportuje odżywcze składniki
       • Reguluje temperaturę naszego ciała
       • Utrzymuje stan homeostazy organizmu
       • Bierze udział w procesach metabolicznych, np. w trawieniu
       • Wpływa na możliwość ruchu i prawidłowe funkcjonowanie stawów

       Ponadto usuwa toksyny z organizmu, pomaga zachować właściwe ciśnienie krwi, przyczynia się do prawidłowego odbierania bodźców nerwowych i pomaga w przyswajaniu składników odżywczych.

       Każdy człowiek powinien wypijać dziennie 30 ml wody na kilogram masy ciała, aby jego organizm mógł funkcjonować prawidłowo.     

       Co zrobić, aby oszczędzać wodę w codzienności?

       1. Zakręcaj kran – podczas mycia zębów lub golenia zakręcaj kran. Pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów wody dziennie!
       2. Bierz szybki prysznic – nie trzeba myć się pół godziny, aby ciało było czyste. Tym bardziej tyczy się to kąpieli w wannie - długą kąpiel w wannie pełnej wody traktuj raczej jako sporadyczną przyjemność niż codzienną rutynę.
       3. Świadomie myj naczynia i rób mądrze pranie – warto zadbać o to, by robić pranie wtedy, gdy już uzbiera się pełna pralka. Do mycia naczyń najlepiej sprawdzi się zmywarka, która oszczędzi znaczną ilość wody. Warto także stosować przyjazne środowisku środki czystości.
       4. Rozsądnie podlewaj rośliny – najlepiej nawilżymy ziemię, gdy podlejemy rośliny o poranku lub wieczorem. Dobrym sposobem będzie zebranie deszczówki i wykorzystanie jej przy podlewaniu ogrodu. Dodatkowo, zamiast wylewać bogatą w witaminy i minerały wodę z gotowania warzyw czy jajek, możesz ją ostudzić i podlać nią rośliny domowe.

       Zadbajmy również o to, by chronić wodę przed zanieczyszczeniami. Segregujmy śmieci, ograniczajmy użycie plastiku, korzystajmy z przyjaznych środowisku, biodegradowalnych kosmetyków i środków czystości, a także kupujmy produkty, które mają certyfikat zrównoważonego handlu.

       Ciekawostki

       • Średnie zużycie wody na jednego mieszkańca Polski to ok. 91 litrów dziennie, podczas gdy minimalne zalecane potrzeby to ok. 50 litrów.
       • W jednej kropelce wody może być obecnych nawet 1 000 000 mikroorganizmów.
       • Aż jedna na trzy osoby na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej.
       • Przez zanieczyszczenie wody wiele gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem.

       Ziemia składa się z wody w ponad 70%. Jednak woda słodka, dostępna dla człowieka, to zaledwie 0.5% wszystkich zasobów, z czego wody pitnej jest jeszcze mniej. Dla zobrazowania sytuacji – na 100 litrów wody, tylko pół łyżeczki, to woda pitna.

       Dlatego pamiętajmy, że woda, choć wydaje się być podstawowym elementem codzienności, jest niezwykłym przywilejem, którego nie każdy na świecie może doświadczyć. Bez niej nie ma życia. Zadbajmy o zwiększanie świadomości na temat potrzeby oszczędzania tego cennego składnika i zacznijmy działać od zmiany codziennych przyzwyczajeń.

        

      • Sukces uczennicy naszej szkoły Mai Machniewskiej - I miejsce w półfinale X edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück"

      • 20 marca uczennica naszej szkoły Maja Machniewska w Centralnym Przystanku Historia w Warszawie zajęła I miejsce w półfinale ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" i tym samym będzie reprezentować województwo mazowieckie na Gali Finałowej konkursu 17 kwietnia 2024 r. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

       Organizatorem Konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy i jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy".

       Rozpiera nas duma, że w konkursie naszą szkołę reprezentowało dwoje utalentowanych uczniów: Maja Machniewska z klasy 1a i Michał Kałuski z klasy 2j pod kierunkiem p. Agnieszki Pachołowskiej. Sukcesem okazał się arcymistrzowski, wzruszający i jakże profesjonalny występ Mai Machniewskiej, która zajęła I miejsce. Serdecznie dziękujemy Michałowi, który równie pięknie i na wysokim poziomie zaprezentował się na warszawskiej scenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

       Finaliści wraz z opiekunami zostaną zaproszeni do Katowic w dniach 16-18 kwietnia 2024 r., a nagrodą główną będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 24-27 maja 2024 r.

       Mai gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz trzymamy kciuki w Rudzie Śląskiej!!!

      • XIX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady „Gwiezdny Krąg”

      • 18 marca 2024 roku w Zespole Szkół Nr1 odbył się I etap XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.
       Olimpiada jest projektem realizowanym od 2004 roku i jest jedyną Olimpiadą w Polsce realizowaną wspólnie przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Od wielu lat w jej organizację zaangażowało się Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży przy współpracy z ekspertami Team Europe Direct, Punktami Europe Direct oraz Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”.

       O godzinie 10.00 w świetlicy szkolnej odbyły się Zawody I stopnia Olimpiady,w których udział wzięła młodzież klasy 1F, 3F, 2A, 3A, 4A, 2H, 3H. Zawody szkolne polegały na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań zamkniętych. Pytania przygotowane zostały przez Komitet Organizacyjny.

         Do  Zawodów II stopnia Olimpiady zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 27 punktów:

       1. Jakub Daciewicz – klasa 3F
       2. Michał Siedlecki – klasa 3H

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • Konkurs Języka Angielskiego

      • 15 marca fani języka angielskiego mieli okazję wziąć udział w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „English ACE”. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za naszych uczniów ! 

      • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

      • W dniu 14 marca w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim odbył się finał powiatowych zawodów z wiedzy pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Wcześniej odbyły się eliminacje szkolne i najlepszych trzech zawodników reprezentowało naszą szkołę w powiecie. Zeszpół Nr 1 reprezentowali: Bartosz Skonieczny(4A), Kacper Kopa(4A), Wiktor Chruścicki(2F) . Bartosz Skonieczny zajął II miejsce, a Kacper Kopa V miejsce. Zawody zoranizowane były przez  Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim i Oddział ZOSP RP w Sokołowie Podlaskim.

      • Wycieczka do teatru

      • 11 marca 2024 roku uczniowie z klas: VJp, VHp, IVA, IVF i IIA mieli okazję obejrzeć w jednym z warszawskich teatrów spektakl pt. „Tango” w reżyserii Piotra Cyrwusa.  Dramat Mrożka jest zaliczany do kanonu lektur szkolnych i podejmuje wciąż aktualne tematy: rodzina, władza, bunt, wolność człowieka i prawo do decydowania o sobie.  W „Tangu” bohaterowie -  kogoś udają, czegoś się wstydzą, ktoś cierpi. Zatem, tekst napisany blisko sześćdziesiąt lat temu,  ciągle stawia aktualne zapytania – o sens naszego życia, o drogę do szczęścia i wolności. Nie uchyla się od trudnych dylematów współczesnego człowieka - kim jesteśmy, gdy zdejmiemy maski? Aby ułatwić młodzieży odbiór sztuki i udzielić odpowiedzi na te trudne pytania - aktorzy wcielili się w barwne postacie Edka, Artura i pozostałych członków rodziny Stomilów, a reżyser wykorzystał współczesne nagrania muzyczne. To otworzyło przestrzeń do nowej interpretacji dramatu Mrożka. Spektakl podobał się młodzieży, która miała swój udział w przygodzie zwanej „teatrem”.

      • MAMY ZŁOTO!

      • W dniu dzisiejszym byliśmy świadkami zmagań szkolnych reprezentacji chłopców w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej. Niesiona falą wspaniałego dopingu ze strony kibiców szkoły, nasza reprezentacja zaliczyła fenomenalny występ. W stawce 4 zespołów z terenu powiatu, młodzi szczypiorniści okazali się bezkonkurencyjni i udowodnili swoją dominację w tej dyscyplinie sportu. W każdym pojedynku prowadziliśmy grę, i nawet przez chwilę nie byliśmy zaskoczeni postawą przeciwników na boisku. Zasłużone zwycięstwo w turnieju nasi mistrzowie dedykowali swoim kibicom i całej społeczności,, Szarej".

       Serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięstwa

       Kolejność końcowa :

       ZS NR1

       SLO

       ZSCKR

       I LO

       Skład zespołu :

       1 Adam Zając

       2 Mateusz Kurach

       3 Igor Turos

       4 Dawid Saczuk

       5 Rafał Kałuski

       6 Dawid Podniesiński

       7 Mateusz Kowalczyk

       8 Łukasz Żochowski

       9 Aleksander Cydejko

       10 Arek Paćko

       11 Mateusz Mularzuk

       12 Jakub Struś

      • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt

      • 23 lutego br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Do turnieju przystąpiły 3 drużyny. Rozgrywki prowadzone były systemem “każdy z każdym”. Nasze szczypiornistki walczyły bardzo ambitnie i z dużą determinacją. Pierwszy mecz przegrały nieznacznie, jak się później okazało ze zwyciężczyniami całego turnieju. Mecz drugi był popisem odwagi w ataku oraz taktycznej walki obronnej. Przyniosło to skutek, dzięki któremu nasze mistrzynie zajęły drugie miejsce. Przyjemnie patrzyło się na ofiarną walkę o każdą piłkę, często okupioną bólem przez twardo grające przeciwniczki.

       Skład zespołu:

       Gabriela Wojewódzka Julia Zduniak Natalia Kursa Klaudia Jagiełło Julia Paprocka Ania Nowak Klaudia Krasnodębska Daria Gumiężna Paulina Góral Natalia Kiełkowicz

       Brawo dziewczyny

       Kolejność końcowa :

       SLO

       ZS NR1

       ZSCKR

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 321917