• Aktualności

      • Złoty Pierścień Rosji

      • Dzisiaj odbyło się spotkanie online z Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego UMCS w Lublinie pt.: "Złoty Pierścień Rosji". W wydarzeniu wzięły udział klasy 2i i 3Ag

      • Szkolny konkurs geograficzny

      • Dnia 25.11.2021 roku odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny, w którym udział wzięło 44 uczniów z następujących klas: 3Ag, 3Bp, 3Fg, 2A, 2F.
       Celem konkursu było poszerzenie wiedzy geograficznej, rozwijanie zainteresowań poznawczych i uzdolnień uczniów, wdrażanie do samokształcenia, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa oraz sprawdzenie własnej wiedzy i umiejętności. Uczniowie  zmierzyli się z 26 zadaniami zamkniętymi i otwartymi dotyczącymi  zakresu  zagadnień z geografii fizycznej.

       Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w II etapie konkursu.
       Wyniki zostaną ogłoszone w grudniu

      • Dzień Czystego Powietrza

      • W dniu 26 listopada 2021r. pani Marta Leśniczuk specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Sokołów Podlaski przeprowadziła prelekcję dla grupy młodzieży – uczniów klasy III Ag na temat programu Czyste powietrze.

       Czysta Ziemia, na której żyjemy, dostęp do pitnej wody, czy oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy i działań z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowanie zachowań prośrodowiskowych młodego pokolenia.

       Celem spotkania było  zainteresowanie młodzieży tematyką zanieczyszczenia powietrza, podniesienie świadomości w zakresie szkodliwości smogu dla zdrowia i życia, a także popularyzacja działań ograniczających jego powstanie i oddziaływanie. Podczas prelekcji omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza, najważniejsze substancje zanieczyszczające oraz zjawiska wynikające z zanieczyszczeń atmosfery takie jak globalne ocieplenie klimatu, dziura ozonowa, kwaśne deszcze oraz smog. Najważniejszym celem programu Czyste powietrze, jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Gość zwrócił uwagę na wybór opału dobrej jakości, a także czego nie wolno spalać w kotłach, piecach                                        i kominkach.

       Pani Marta Leśniczuk przedstawiła główne założenia Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej w ramach której nastąpi stopniowa wymiana przestarzałych kotłów węglowych na urządzenia spełniające obowiązujące normy emisji zanieczyszczeń. Poinformowała o możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Zwróciła także uwagę na przyjazne środowisku – ekologiczne źródła ogrzewania, tj. ogrzewanie gazowe, systemy ciepłownicze i odnawialne źródła energii.

       PAMIĘTAJ! Czyste powietrze zależy od Twoich wyborów.

                                                                                                                                  Koło Ekologiczne

      • Pożegnanie

      • Ze smutkiem żegnamy naszą serdeczną koleżankę, Larysę Usow. Pani Larysa była wieloletnim nauczycielem ZSNr1, wspaniałym i cenionym wychowawcą, ciepłym, oddanym przyjacielem.

       Pozostanie w naszej pamięci:

       Dyrekcja,

       Nauczyciele,

       Pracownicy administracji i obsługi,

       Absolwenci szkoły.

       Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.11.2021 r. (sobota) w kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Ignatkach- Osiedle pod Białymstokiem.

      • SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

      • Dnia 15.11.2021r. uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy 3hp: Julia Rzeska i Julia Bindas oraz z 3fp: Kacper Wojciuk wraz z nauczycielem Panią Dorotą Odziemczyk odbyli wizytę w „leśniczówce” mieszczącej się w Budach Kupientyńskich. Mieliśmy okazję porozmawiać z leśniczym - Panem Waldemarem Szmurło. Spotkanie miało na celu przybliżenie życia zwierząt leśnych. Dzięki rozmowie dowiedzieliśmy się, że nie zdrowo jest całorocznie dokarmiać zwierzęta, ale w momencie gdy są srogie zimy i trudno jest zdobyć pokarm - trzeba je wspomóc. Ptaki najchętniej jedzą słoninę, nasiona oleiste, zboża i kule ze smalcu z ziarnami, a sarny, łosie i zające są roślinożercami. Dowiedzieliśmy się także, że drzew z dziurami nie należy ścinać ponieważ jest to naturalne schronienie dla ptactwa. Nie zabrakło wizyty przy pomniku „Dąb Powstańca” i wysłuchania o jego historii.

       Dziękujemy Panu Waldemarowi za tak ważną lekcję.

       Julia Rzeska i Julia Bindas

      • Konkurs recytatorski

      • Zapraszamy uczniów klas pierwszych do udziału w konkursie recytatorskim poezji K. K. Baczyńskiego, który odbędzie się 1 grudnia 2021 r. Zgłoszenia (imię i nazwisko oraz tytuł prezentowanego utworu) należy kierować do biblioteki szkolnej do 29 grudnia.

       Organizatorzy konkursu: Monika Siwa, Magdalena Filipiak, Dorota Jastrzębska.

       Informacje o konkursie

      • "Poznajemy Rosję - online"

      • W piątek 19 listopada odbyło się spotkanie online przeprowadzone przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku pt.: "Poznajemy Rosję – online". Celem spotkania było zapoznanie uczniów  z kulturą, tradycjami i symboliką Rosji, a także pokaz możliwości wykorzystania technologii informatycznych w celach edukacyjnych i poznawczych. Uczniowie mieli okazję poznać m.in. rosyjską sztukę ludową, dowiedzieć się jaka symbolika związana jest z kolorami rosyjskiej flagi, jakie miasto jest stolicą rosyjskich samowarów oraz co było inspiracją do stworzenia matrioszki.

      • Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia!

      • Przyczyń się do tego,  aby i inni mogli przeżywać go radośnie :)

       Podziel się z potrzebującymi produktami żywnościowymi z długim terminem ważności  (słodycze, herbata, kawa).

       Bardzo mile widziane nowe przybory szkolne (np. zeszyty, kredki, flamastry, bloki, książeczki, kolorowanki, długopisy).

       Liczy się każdy dar!

       Zbiórkę produktów prowadzą :

       H. Chojecka,  M. Winczaruk,  U. Mielniczuk,  M. Borysiak-Wojewódzka,

       M. Linczewska, D. Odziemczyk, E. Dąbrowska

       Termin zbiórki: 22.11. – 10.12.2021r.

       Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

      • VIII edycja ogólnopolskiej olimpiady z języka polskiego ,,Życie i twórczość Bolesława Prusa”

      • 16 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się VIII EDYCJA  OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO ,,ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ BOLESŁAWA PRUSA”. Celem przedsięwzięcia było poznanie życia i twórczości jednego z najsłynniejszych pisarzy doby realizmu. Młodzież przygotowująca się do konkursu gromadziła wiedzę o biografii Prusa, korzystając z nowoczesnych źródeł informacji oraz czytając lektury dotyczące biografii pisarza , np. Moniki Piątkowskiej „Prus. Śledztwo biograficzne”. Uczestnicy Olimpiady obowiązkowo musieli przeczytać powieści: „Faraon” i „Lalka” oraz nowele i opowiadania: „Z legend dawnego Egiptu”, „Antek”, „Katarynka”, „Kamizelka”, „Nawrócony” i „Omyłka”.

       W zmaganiach olimpijskich uczestniczyli: Eliza Chomać ( IIA), Dobrosława Mosiej (IIA), Julia Ryć (II A), Julia Dobrowolska ( II J), Adrian Olszewski( II J), Oliwia Odowska (III Ap), Kornelia Kulikowska ( III Ap), Świnarska Weronika (III Ap), Julia Bartnik (III Bp), Zuzanna Kalisiak (III Bp),  Michał Mikołajczuk (III Jg), Mateusz Tręda (III Jg), Mateusz Gregorczuk (III Jp), Mateusz Kurach (III Jp), Bartosz Tomczuk (III Jp), Ewa Banasiuk ( II Hp), Karolina Grzeszek ( III Hp), Julia Rzeska (III Hp).

       Wszystkim uczniom gratulujemy i wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do sukcesu nie tylko podczas egzaminu maturalnego, ale również w dorosłym życiu!

      • Olimpiada z języka polskiego – „Mitologia grecka i rzymska”

      • Mity są mocno zakorzenione w naszej świadomości i kulturze. Od początku towarzyszą człowiekowi w budowaniu jego tożsamości oraz w  obserwowaniu i wyjaśnianiu świata. Tak głęboko przeniknęły do naszej świadomości i współczesnego języka, że nie zdajemy sobie sprawy, iż codzienne sytuacje oceniamy, wyjaśniamy i definiujemy za pomocą mitów i pojęć mitologicznych.

       15 listopada 2021 roku młodzież z naszej szkoły przystąpiła do VIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z ,,MITOLOGII GRECKIEJ I RZYMSKIEJ'' skierowanej do uczniów szkoły średniej. Celem tego przedsięwzięcia było: rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów,  pobudzanie  do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji, a także możliwość inspiracji uczniów do własnego i twórczego myślenia. Należało znać bardzo dobrze treść  „Mitologii” Jana Parandowskiego oraz lektury uzupełniające „Mitologię Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka oraz „Mitologię grecka i rzymską” Katarzyny Marciniak.

       Do OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO  przystąpili uczniowie: MICHAŁ KOWALCZYK (IA), NATALIA KURSA (IA), KRYSTIAN WIŚNIEWSKI (IA), MICHAŁ WOJTKOWSKI (IF), KIGA ROMAŃCZUK (IH), EWELIA BUJALSKA (IH), NATALIA PACZÓSKA (IH).

       Uczestnikom gratulujemy i czekamy na wysokie wyniki zmagań olimpijskich z języka polskiego!

      • AKCJA KRWIODAWSTWA

      • 16 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego  przeprowadzono akcję honorowego oddania krwi przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1 oraz honorowych dawców krwi z rejonu miasta.

       Akcję przeprowadzono przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. W pomoc zaangażowali się uczniowie z klas licealnych o profilu medycznym. Krew będzie przekazana na leczenie p. Jarosława Radawca - mieszkańca naszego powiatu.

       Do punktu poboru krwi zgłosiło się 45 osób, z czego 22 osoby oddały krew, a pozostałe osoby z różnych przyczyn nie mogły tego uczynić. Łącznie zebrano 10 litrów krwi.

       Organizatorzy akcji składają wyrazy uznania i podziękowania honorowym dawcom krwi, a także wszystkim osobom, które wyraziły chęć oddania krwi, ale z różnych przyczyn nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji.

       Wszystkich pełnoletnich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych akcjach krwiodawstwa.

      • 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Uroczyste obchody 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada. Były okazją do upamiętnienia  wyjątkowej daty z  historii naszego kraju 11 listopada 1918 roku. W tym dniu Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.
       W uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Salezjanów w Sokołowie  Podlaskim udział wzięły Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Sokołów Podlaski oraz przedstawiciele młodzieży klas mundurowych.  Mszę Świętą o godz. 12.00 rozpoczęto podniosłym odśpiewaniem  przez zgromadzonych przedstawicieli lokalnych władz, kombatantów, młodzieży, harcerzy i mieszkańców miasta hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Po Mszy Świętej zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych i młodzieży  klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, gdzie ponownie odśpiewano hymn oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wieńce. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół naszej szkoły „ Szara Band ”.

      • WIZYTA BISKUPA PIOTRA SAWCZUKA – ORDYNARIUSZA DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ

      • Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. (,,,) Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko" – takimi słowami skierowanymi  przez błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego do młodzieży, przedstawiciele uczniów powitali Księdza Biskupa Piotra Sawczuka, który 10 listopada2021 roku  przybył do naszej szkoły z wizytą w ramach wizytacji kanonicznej w parafii konkatedralnej. Spotkał się z Dyrekcją, nauczycielami, przedstawicielami rodziców, pracownikami szkoły oraz uczniami.

       Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez Panią Dyrektor Małgorzatę Baranowską oraz przez uczniów. Następnie w ramach projektu „Szkoła do Hymnu”, wspólnie odśpiewano Hymn Polski oraz wszyscy zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji historycznej p. Jacka Odziemczyka na temat bohaterów i walk o niepodległość Polski, które miały miejsce na terenie Powiatu Sokołowskiego.

       Zwracając się do zebranych ks. Biskup podkreślił, jak ważne w dzisiejszych czasach jest wychowanie i uczenie młodego pokolenia wiary, tradycji oraz miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Nauczycielom  podziękował za stwarzanie klimatu życzliwości dla obecności Kościoła w szkole oraz jego zadań duszpasterskich. Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa dla całej społeczności szkolnej.

      • "Tytka Charytatywna"

      • Rozpoczyna się kolejna edycja akcji "Tytka Charytatywna". Akcja jest idealną okazją, aby dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia.

       Dziś wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 im K.K Baczyńskiego wraz z p. Aneta Rosochacką uczestniczyli w przygotowaniu do dystrybucji  na parafie  „Tytek charytatywnych ”

       „Tytka”  to papierowa torba, do której można włożyć podstawowe i trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości. Jest to łatwy i bardzo skuteczny sposób, aby zachęcić całe rodziny do pomocy potrzebującym i budować wśród nas odpowiednie postawy prospołeczne.

       Zgromadzona w ten sposób żywność stanowi jeden z filarów całorocznego  wsparcia dzieł Caritas, w tym jadłodajni oraz  pomocy indywidualnej świadczonej ubogim rodzinom.

      • ,,Zaduszki 2021 – o nich pamiętamy"

      •           „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”

                      (Ks. Jan Twardowski)

                           

       Święto Zmarłych… Wspominamy tych, którzy odeszli na zawsze, a byli nam bardzo drodzy. W ostatnim roku straciliśmy wielu wybitnych ludzi polskiej kultury. Toteż 5 listopada w  montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły, upamiętniliśmy znane osoby z życia publicznego: aktorów, wokalistów, kompozytorów, grafików i  dziennikarzy,  zmarłych pod koniec 2020 roku i w 2021 roku.  Wśród  nich byli: Dariusz Gnatowski, Piotr Machalica, Maria Koterbska, Henryk Chmielewski, Ryszard Kotys, Krzysztof Kowalewski, Piotr Świąc, Krzysztof Krawczyk, Zygmunt Malanowicz, Bronisław Cieślak, Jan Pęczek, Paweł Nowisz, Krzysztof Kiersznowski i Andrzej Zaorski. Krótkie prezentacje sylwetek zasłużonych dla polskiej kultury artystów zostały wzbogacone o archiwalne nagrania piosenek, fragmenty ról teatralnych i filmowych, a także wypowiedzi artystów, których w tym dniu wspominaliśmy. Refleksję nad Dniem Zadusznym i przemijaniem uświetniły wzruszające deklamacje wierszy Tadeusza Różewicza "Czas na mnie" oraz Stanisława Grochowiaka „Jak mały jest człowiek bez Boga” i „Głód” w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Spotkanie zakończyliśmy piosenką "Oto jest życia mała garść".

       Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: I f – Martyna Lipka, II a - Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, II j – Julia Dobrowolska, Kacper Tręda i Adrian Olszewski pod kierunkiem pani Agnieszki Pachołowskiej i pani Magdaleny Filipiak.

      • 46 Olimpiada Języka Angielskiego - ETAP SZKOLNY

      • 4.11.2021r. 16 uczniów zmierzyło się z tegoroczną Olimpiadą Języka Angielskiego  organizowaną przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Tegoroczny test składał się z ośmiu części, które sprawdzały wiedzę leksykalno-gramatyczną. Na rozwiązanie pracy uczniowie mieli 60 minut.

       Warunkiem przejścia do etapu okręgowego jest uzyskanie co najmniej 30 punktów.

       Trzymamy kciuki za wyniki!

       Organizatorzy:

       Marzena Borysiak-Wojewódzka

       Magdalena Linczewska

      • Konkurs z języka rosyjskiego

      • 28 października w naszej szkole odbył się  konkurs z języka rosyjskiego. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy 1A, 3Ap, 3Fp, 3Hp, 3Fg, Konkurs miał formę pisemnego testu, składającego się z zadań gramatycznych, leksykalnych,  tekstu słuchanego i czytanego. Uczniowie mogli się wykazać  umiejętnościami językowymi.

       Nauczyciele języka rosyjskiego

      • Pamiętamy!

      • Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości jest okazją, aby pamiętać nie tylko o osobach zmarłych z naszych rodzin, ale także o członkach lokalnej społeczności.

       Pamiętając o żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość  organizujemy prace porządkowe grobów wojennych będących pod opieką Zespołu Szkół Nr1 na cmentarzu przy ulicy Bartoszowej. Pamięć ta jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla bohaterów ważnych wydarzeń w historii naszego miasta.

       Przedstawiciele klasy 3Bp Zespołu Szkół Nr 1 z wielkim zaangażowaniem uporządkowali i udekorowali groby naszych rodaków.

      • Klasa mundurowa z szarej gościem w sokołowskiej komendzie

      • Wczoraj tj 25 października 2021 roku do Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim przybyli zaproszeni uczniowie klas mundurowych. Komenda od lat współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która w 2014 roku jako pierwsza w powiecie zapoczątkowała promowanie profili mundurowych w szkołach średnich, tworząc min. klasę policyjną. Młodzież z klas mundurowych jest bardzo zainteresowana pracą wykonywaną przez Policje, dlatego też uczniowie chętnie uczestniczą w spotkaniach organizowanych wraz z funkcjonariuszami z KPP Sokołów Podlaski. Młodzież została przywitana przez Komendanta Powiatowego w Sokołowie Podlaskim insp. Mariusza Okulusa, który podziękował za liczne przybycie, oraz podkreślił jak satysfakcjonująca jest praca Policji. Jednocześnie Komendant przekazał, że praca w naszej formacji nie wygląda tak, jak niejednokrotnie jest ona przedstawiana na filmach akcji, czy w popularnych serialach telewizyjnych. Dodał, też że na sukces składa się ciężka praca, doświadczenie oraz niejednokrotnie poświęcenie policjantów. Podczas spotkania uczniowie poznali strukturę komendy, a także przedstawione zostały im środki przymusu bezpośredniego, które wykorzystywane są przez policjantów podczas pełnienia codziennej służby. Dodatkowo, uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wygląda umundurowanie oraz wyposażenie policjanta podczas sytuacji wyjątkowych takich jak zabezpieczenie imprez masowych czy meczy. Bardzo ciekawym dla uczniów było również zetknięcie się z miejscem pracy oficera dyżurnego. Została przedstawiona im także specyfika pracy na tym stanowisku. W przyszłości planowane są kolejne spotkania z młodzieżą z klas mundurowych, która swą przyszłość wiąże ze wstąpieniem w szeregi Policji. Podczas przyszłych spotkań zostaną poruszone inne tematy, np. kwestie rekrutacji i omówienie poszczególnych etapów przyjęcia kandydata do służby.

       Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim dziękuje uczniom i dyrekcji z ZS nr 1 za długoletnią współprace i zaangażowanie w promowaniu naszej formacji.

       Żródło: https://www.facebook.com/Policja-Soko%C5%82%C3%B3w-Podlaski-764148327063573

      • 🐶25 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ KUNDELKA🐶

      • Z okazji tego nieformalnego święta młodzież ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy 3hp: Julia Rzeska, Karolina Ząbek i Jakub Prokopczuk przygotowała prezentację zdjęć kundelków z sokołowskiego schroniska w gablocie świetlicy szkolnej. Prezentacja pod hasłem „adoptuj nie kupuj” miała na celu przybliżenie sylwetek piesków oraz zachęcenie do ich adopcji. Lejek, Majka, Lukas, Malta, Harry to tylko kilka imion ze wszystkich kundelków przebywających w schronisku. Zbliża się zima - okres szczególnie trudny dla czworonogów… byłoby wspaniale jakby jeszcze przed pierwszym, tegorocznym śniegiem część z nich znalazła ciepły dom.

       Społeczność Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt zaprasza do obejrzenia pracy uczniów oraz adopcji piesków, bo „schroniskowy” nie znaczy „gorszy” lub „wybrakowany”.

       Dorota Odziemczyk

      • Wspomnienia Dnia Papieskiego w naszej szkole

      • Każdego roku obchodzimy wybór kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. To dzień radości, pamięci o Papieżu Polaku, w łączności z obecnym Ojcem Świętym.

       Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to nawiązanie do słów — Non abiate paura — nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 r. podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Za pośrednictwem tego wezwania Papież podkreślał, że jedynie wiarygodny Kościół - wskazując na Chrystusa - może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc.

      • Sukces w konkursie recytatorskim

      • Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły Martynie Lipka z klasy 1 f za zajęcie II miejsca w IV Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka.

       Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny", zasłużonego syna ziemi nadbużańskiej i nauczyciela akademickiego profesora doktora habilitowanego Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 20 października 2021 roku reprezentowało trzech uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Martyna Lipka z klasy 1f, Dobrosława Mosiej i Kacper Kopa z klasy 2a.

       Po raz czwarty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu gościła w tym roku Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Sukcesem okazał się występ Martyny, która wierszem "Modlitwa" ujęła jury i zajęła II miejsce. Gorące podziękowania należą się również Dobrusi i Kacprowi, którzy wspaniale zaprezentowali się na scenie i otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Lekcja o prawie dla młodzieży - spotkanie z adwokatem p. Tomaszem Sójką

      • We wtorek 19 października gościliśmy w naszej szkole p. Tomasza Sójkę, adwokata, który przybliżył  naszej  młodzieży czym jest prawo i  dlaczego należy go przestrzegać, jaką funkcję pełni prawo w społeczeństwie?
       Uczniowie klas 3Ag i 4H z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, który dotyczył następujących zagadnień:

       • przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości,
       • elementy prawa cywilnego, prawa karnego, kodeksu wykroczeń, 
       • prawa osób nieletnich i pełnoletnich,
       • zasady postępowania mandatowego,
       • prawa konsumenta - proste odwołania od umowy kupna-sprzedaży.

       Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem  poprzez udział w żywej dyskusji oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnym spotkaniu

      • Wykład Prof. Jerzego Surmy w naszej szkole

      • Dnia 12.10.2021 w naszej szkole gościliśmy doktor habilitowanego, profesorSzkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Jerzego Surmę. Profesor jest pracownikiem Zakładu Technologii Informatycznych w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zajmuje się analizami oraz eksploracją danych w zakresie mediów społecznościowych, wywiadu gospodarczego oraz cyberbezpieczeństwa. Jest także kierownikiem Podyplomowych Studiów Zarządzania Cyberbezpieczeństwem.

       Jerzy Surma jest autorem kilku książek, m.in.: „Business Intelligence, Systemy wspomagania decyzji biznesowych”, „Cyfryzacja życia w erze Big Data. Człowiek – Biznes – Państwo”, które to przekazał do szkolnych zbiorów bibliotecznych.

       Profesor wygłosił wykład na temat bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wykładu wysłuchali uczniowie klasy 2A oraz 3Hp. Dziękujemy Panu Profesorowi i czekamy na kolejny wykład już niebawem.

      • Ogólnopolski Interaktywny Konkurs Języka Angielskiego "Understand"

      • 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji konkursu z języka angielskiego "Understand". Konkurs ma formę interaktywnego testu do rozwiązania online. Uczniowie klasy 3hp i 3bp zmierzyli się z 24 pytaniami dotyczącymi różnych aspektów języka ( głównie z zakresu gramatyki i leksyki w połączeniu ze sprawnością rozumienia ze słuchu) . Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie.
       Organizatorzy:Anna CzarnockaBeata Maseko 

      • KAMPANIA PROSPOŁECZNA „ BEZPIECZNA SZKOŁA”

      • W poniedziałek 11 października przedstawiciele Trójek klasowych samorządów wzięli udział w  warsztatach w ramach kampanii prospołecznej „ Bezpieczna szkoła”. Celem kampanii  jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zwrócenie uwagi na pozytywne i negatywne zachowania młodzieży wobec rówieśników, a w szczególności wobec młodszych uczniów, którzy  od września rozpoczęli naukę w szkole oraz bezpieczne korzystanie
       z cyberprzestrzeni. Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy szkolnej.

       Tematyka warsztatów  obejmowała następujące działania:

       • kształtowanie otwartości i budowanie dobrego klimatu szkoły,
       • pozytywne zachowania  powszechnie aprobowane i negatywne nieakceptowane przez  młodzież, 
       • bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni:  Internet - jego zasoby i możliwości komunikacyjne,
       • poszanowanie innych i bezpieczeństwo psychiczne młodzieży na portalach społecznościowych.

       Uczniowie pracowali w pięciu dziesięcioosobowych  grupach, co stworzyło możliwość efektywnej współpracy, podziału obowiązków i dobrych relacji między uczestnikami. Po zakończonych warsztatach liderzy przedstawili stanowisko własnej grupy.

       Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach.

      • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • Nasza szkoła poraz kolejny prystąpiła do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

       Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w zajęciach z informatyki, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego, programowania oraz robotyki.

       Chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekuna projektu, Pana Janusza Burzyńskiego (sala 115).

      • ŚWIĘTO DRZEWA – DLA PRZYRODY! 2021

      • 10 października to ogólnopolska akcja sadzenia drzew w ramach Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne. Celem akcji jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej młodzieży oraz całego społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Zwiększając zalesienie i zadrzewienie  naszego otoczenia  zmniejszymy skutki zmian klimatu i zwiększymy  lokalną bioróżnorodność.

       W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy III Ag wybrali w szkółce piękne drzewka, przyjazne dla zwierząt, a następnie wspólnie zasadzili w ogrodzie szkolnym. Będziemy je pielęgnować, obserwować kwitnienie i owocowanie, a także spędzać wśród nich czas  na odpoczynku i nauce. Posadzone drzewa zostaną dopisane do licznika drzew na stronie licznik.swietodrzewa.pl

       Społeczność szkolna dziękuje Dyrekcji szkoły i Radzie Rodziców za patronat i sfinansowanie akcji.

       Nauczyciel biologii M. Przyborowska

      • Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie klas: III Jp, III Ap i IVJ

      • Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie to niezwykła lekcja języka polskiego, geografii, historii, kultury, biologii i religii. Młodzież wybrała się na trzy dni ( od 4 do 6 października 2021 roku) wraz ze swoimi opiekunami: panią wicedyrektor Jolantą Cudziło – Abramczuk, panią Mileną Nowaszewską, panią Izabellą Skórą oraz  panem Krzysztofem Niemirką i panem Andrzejem Świstkiem. Pasmo najstarszych gór w kraju, usytuowane w sercu Polski, owiane tajemnicą prastarych legend i tradycji ludowej, rozhulałe wichrami ciągle zachwyca turystów i miłośników pieszych wędrówek. Nam łysogórskie szczyty zaprezentowały się w pełnym blasku jesiennych barw, oświetlone słońcem, które każdego dnia rozgrzewało nasze serca  i sprawiało, że wyjazd był naprawdę udany. Górskie echo do dziś szumi, przywołując miłe wspomnienia z bycia razem, wspólnej wyprawy „drogą królewską” na szczyt Świętego Krzyża. A tam niezwykłe widoki, gołoborze, gotycko – renesansowe wnętrza klasztoru,  relikwie  Krzyża Chrystusa. To wszystko ubogaciło nasze serca, poruszyło naszą wyobraźnię i dostarczyło wiedzy potrzebnej do zrozumienia wiary naszych praojców. Historię zamkniętą w ruinach zamku w Chęcinach starał się nam przekazać w niestandardowy sposób, młody przewodnik, który przedstawił poczet królów Polski, związanych z tym miejscem, za pomocą banknotów Narodowego Banku. Zachęcał młodzież do zdobywania wiedzy nie tylko historycznej, ale też życiowej, aby mądrze dokonywać wyborów w dorosłym życiu. Dowiedzieliśmy się również,  że ruiny chęcińskiego zamku  to miejsce, w którym powstały wielkie produkcje filmowe, takie jak:  „Pan Wołodyjowski”, „Wiedźmin” i inne. Duże wrażenie zrobiło na nas Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym czas jakby na chwilę się zatrzymał. Niezwykłe miejsce, które pokazuje jak żyli i pracowali ludzie w XIX i XX wieku. Tam zobaczyliśmy, jak wyglądała wiejska zagroda, dwór, kościół, karczma, apteka, młyn; jak wyglądała szkoła i mieszkanie nauczyciela w dwudziestoleciu międzywojennym i jeszcze zapamiętaliśmy, że najskuteczniejszą metodą nauki były kary cielesne. Mądrością zaś, w organizacji nauczania były przykazania szkolne, które nakazywały szacunek dla przełożonych, życzliwość i uprzejmość wobec innych, maksymalne skupienie podczas zajęć, zachowanie porządku w klasie. Wycieczka też była okazją do spotkania z twórczością dwóch wybitnych  pisarzy związanych z okolicami Kielc. Stefan Żeromski, którego biografia wskazuje na silne związki  z tym miastem i oczywiście  Henryk Sienkiewicz, którego twórczość była ceniona już za życia ( literacka Nagroda Nobla – 1905 rok). Dowodem na to jest również pałacyk w Oblęgorku, który pisarz dostał w podziękowaniu za swoją twórczość od narodu polskiego. Tam mogliśmy zapoznać się z  faktami z życia pisarza i zobaczyć przedmioty oraz oryginalne wyposażenie jego domu. Spacer słynnym kieleckim deptakiem zwanym „Sienkiewką”, najdłuższą ulicą w Polsce (1270m.), zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich pozwoliło doświadczyć atmosfery i piękna Kielc, jako niezwykłego miasta. W drodze powrotnej zachwycił nas swym wiekiem (ma prawie 700 lat) i  rozmiarami „Dąb Bartek”, który jest najcenniejszym pomnikiem  przyrody. Szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu i do naszej codzienności.

      • Wybory Rzecznika Praw Ucznia

       1. Pan   Mieczysław Bogaj         -     159 głosów
       2. Pan    Rusłan Mielniczuk        -       71 głosów
       3. Pan   Jacek Odziemczyk        -       42 głosów
       4. Pani   Iwona Piętka                 -       40 głosów
       5. Pani   Marta Stelmach             -       28 głosów
       6. Pan   Adam Elbich                  -       26 głosów
      • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 4.11.2021r. o godz. 9.00. odbędzie się etap szkolny Olimpiady Języka Angielskiego. Wszyscy chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 11.10.2021r.

       Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www. oja.wsjo.pl

       Organizatorzy:
       M. Linczewska
       M. Borysiak-Wojewódzka

      • Srebrne muszkiety 2021

      • Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim trzeci rok z rzędu reprezentowali województwo mazowieckie na ogólnopolskich zawodach strzeleckich "O srebrne muszkiety 2021". W tym roku zajęliśmy 5 miejsce na 16 województw.

      • 04 PAŹDZIERNIKA- ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

      • W dniu dzisiejszym zgodnie z kalendarzem przypada Światowy Dzień Zwierząt. Idea wspomnianego święta została zapoczątkowana we Florencji w 1931 r. Od tamtej pory wszystkie zwierzęta co roku obchodzą swój dzień. Obchody te mają na celu przypomnienie, że wspomniane istoty podobnie jak ludzie posiadają swoje prawa np. prawo do wolności, prawo do poszanowania i o tym powinniśmy stale pamiętać. W ramach uczczenia tego święta młodzież ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Julia Rzeska (3hp), Karolina Ząbek (3hp), Kacper Wojciuk (3fp), Jakub Kucharek (4j) i Jakub Prokopczuk (3hp) wspólnie z opiekunem p. D. Odziemczyk wybrała się do Miejskiego Schroniska w Sokołowie Podlaskim, aby spędzić czas z bezdomniakami. Spacer, głaskanie czy zabawa z piłką to tak niewiele, aby zapewnić czworonogom wielką frajdę. Podczas spotkania nie zabrakło także przypomnienia dokumentów regulujących prawa zwierząt, w tym Ustawy o ochronie zwierząt z 1977 r. i Światowej Deklaracji Praw Zwierząt uchwalonej przez UNESCO w roku 1978 r.

      • Lekcja logistyków w terenie

      • Uczniowie klasy 3Fg poznawali elementy liniowej i punktowej infrastruktury transportu drogowego i kolejowego zlokalizowane w lokalnym środowisku.

       Izabela Malinowska, Joanna Podgórska

      • Sukces naszych sportowców

      • Wspaniały występ naszych przełajowych mistrzów w Sterdyni. Na 12 medali zdobyliśmy 7, w tym dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe. Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i ciężką pracę w przygotowaniach do zawodów . Jesteśmy z Was bardzo dumni. Składamy również wyrazy wdzięczności wszystkim naszym sportowcom, którzy włożyli całe swoje serce w walce z konkurentami o wszystkie medale. Zabrakło niewiele abyśmy cieszyli się z kompletu na podium.

      • Narodowe Czytanie

      • W tym roku lekturą wybraną do wspólnego czytania był utwór Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Dramat ten szybko stał się popularny i do dziś uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego, oznacza zakłamanie, obłudę, podwójną moralność. W naszej szkole we wspólnym czytaniu "Moralności..." wzięli uczniowie wszystkich klas.
       Na kolejną odsłonę zapraszamy w poniedziałek.

      • Program muzyczny Romana Brochockiego

      • ,,Różne instrumenty muzyczne- prezentacja, budowa, pochodzenie i gra”

       W czwartek 23.09.2021 w świetlicy ZSNr1 odbył się koncert Romana Brochockiego. W czasie godziny lekcyjnej p. Roman zademonstrował oraz zagrał na dziesięciu instrumentach muzycznych. Wśród instrumentów były: akordeon, harmonijka ustna, Fletnia Pana, okaryna, ligawka, trąbka, banjo, bałałajka, saz, hulusi. Zgromadzona w świetlicy młodzież szkolna mogła usłyszeć interpretacje znanych przebojów oraz autorskie utwory z brzmieniem instrumentów wielu stron świata. Nasi uczniowie ciepło przyjęli muzyka nagradzając licznymi brawami. Była to ciekawa lekcja muzyki i kultury, która zapadnie w pamięci na długi czas.

       Organizatorem koncertu było szkolne koło muzyczne.

      • VI Europejskie Dni Języków Obcych w Zespole Szkół Nr1

      • 23 września był drugim dniem VI Warsztatów z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Dzisiejsze wykłady skierowane były głównie do uczniów języka niemieckiego oraz angielskiego. Dotyczyły między innymi języka i kultury naszych zachodnich sąsiadów oraz stereotypów w relacjach  polsko-niemieckich. Słuchacze warsztatów  mieli również okazję zapoznać się z technikami ułatwiającymi zapamiętywanie i uczenie się. Europejskie Dni Języków Obcych są wydarzeniem cyklicznym w naszej szkole. Są wspaniałą okazją do pogłębienia znajomości języków obcych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

       Nauczyciele Języków Obcych

      • VI Europejskie Dni Języków Obcych w Zespole Szkół Nr1

      • W dniu 22 września wzięliśmy udział w VI Warsztatach z Okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Spotkanie zorganizowane było przez  Centrum Języków Obcych UPH w Siedlcach. Tematyka warsztatów związana była z  kwestiami dotyczącymi uczenia się języków obcych zarówno na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności, udziału w wymianie międzynarodowej jak i w celu budowania porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów i prezentacji, dotyczących między  innymi: amerykańskich prezydentów, parków narodowych USA, frazeologii i idiomów w języku rosyjskim.

       Nauczyciele Języków Obcych.

      • Kiermasz

      • 15. września odbył się kiermasz używanych podręczników i pomocy naukowych. Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się od 2004 roku. Uczniowie mogli kupić podręczniki do przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych w niższej cenie. Jak zwykle nie zawiedli nas uczniowie, którzy obsługiwali kiermasz. W tym roku byli to uczniowie klas: technikum informatycznego, hotelarstwa i liceum ogólnokształcącego. Dzięki ich staraniom organizacja imprezy była na wysokim poziomie, mimo że ten rok jest wyjątkowy ze względu na pandemię. Osoby, które nie zdążyły zaopatrzyć się w podręczniki, zapraszamy w środę do świetlicy szkolnej.

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2021

      • 17 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego włączyli się po raz kolejny w  akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2021 ”. Akcja ta  jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Celem akcji jest budzenie świadomości ekologicznej dziecii młodzieży, a hasłem parafraza słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”.
       Równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie jest zmiana  naszych indywidualnych nawyków.Myślę, więc nie śmiecę” to słowa,  obok których nikt nie powinien przejść obojętnie. W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wiedzą niepodważalną jest bowiem to, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie.

       Młodzież biorąc udział w akcji podejmuje działania, dzięki którym uczy się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji  zaśmiecać  w takim stopniu jak dotąd i niszczyć naturalnego środowiska. Dzięki akcji „Sprzątanie Świata” młodzi ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak i na całej naszej planecie.

      • Uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza

      • 5 września 2021 roku w Zembrowie, w powiecie sokołowskim, odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza, młodego ułana-ochotnika, który poległ  podczas wojny polsko-bolszewickiej.

       W uroczystości wzięli  udział przedstawiciele wojska, IPN, samorządów, policji, ochotniczych straży pożarnych, szkół i harcerzy. Naszą szkołę reprezentowały:  Poczet Sztandarowy szkoły i Poczet Sztandarowy  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów Podlaski oraz Grupa reprezentacyjna klasy wojskowej.

       Wydarzenie upamiętniające postać młodego żołnierza rozpoczęło się Mszą świętą, po której p. Jacek Odziemczyk przybliżył postać bohatera. Po Mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz i odsłonięcie odnowionego pomnika na grobie Michała Demideckiego-Demidowicza.

       Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.
       W imieniu Zespołu Szkół Nr 1  Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Baranowska wraz z delegacją przedstawicieli klasy mundurowej uroczyście złożyła kwiaty. Patriotyczne wydarzenie zakończył  pokaz umiejętności zaprezentowanych przez grupę rekonstruktorów przedwojennej kawalerii oraz piknik na terenie plebanii.

        

      • WAŻNE INFORMACJE !!!

      • Już niedługo spotkamy się pełni zapału do pracy i nauki. Wcześniej jednak garść wiadomości istotnych dla osób mających poprawki i naszych nowych przyjaciół z klas pierwszych.

       24 sierpnia (wtorek) - poprawkowe egzaminy maturalne.

       25 i 26 sierpnia (środa i czwartek) - poprawkowe egzaminy dla osób z klas przejściowych- szczegóły dostępne w sekretariacie szkoły.

       31 sierpnia (wtorek) od godz. 9.00 spotkanie wychowawców klas pierwszych z uczniami wyznaczonych salach.

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 19411