• Aktualności

      • AKADEMIA MŁODEGO LOGISTYKA: wykład online nt. „Jak Chiny stały się fabryką świata”

      • 24 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 3F wzięli udział w ogólnopolskim spotkaniu na temat „Jak Chiny stały się fabryką świata” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

       AKADEMIA MŁODEGO LOGISTYKA to cykl spotkań on-line adresowanych do uczniów klas techników (kształcących się w zawodach technik logistyk i technik spedytor). Celem Akademii jest rozwijanie zainteresowań uczniów i poszerzenie wiedzy logistycznej, w przyjazny sposób przybliżający kształcenie. Autorski program AML obejmuje całoroczny cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień logistyki.

       Wykład poprowadził – dr inż. Mariusz Szuster, Kierownik Katedry Logistyki i Łańcuchów Dostaw.

        Zagadnienia poruszone podczas spotkania:

       1. Wyjaśnienie terminu „fabryka świata”.
       2. Początki chińskiej dominacji w przemyśle (masowe wykorzystanie pracy ręcznej i taniej siły roboczej).
       3. Logistyka w wymiarze międzynarodowym.
       4. Konsekwencje industrializacji Chin i ekspansywnej polityki gospodarczej.
       5. Czy Chińczycy zmienią swoje podejście do życia i świata?
      • Wyniki konkursu z języka angielskiego!

      • 15 marca fani języka angielskiego mieli okazję wziąć udział w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „English ACE”. Wyniki przedstawiają się następująco : najlepszy wynik w szkole , a jednocześnie ósme miejsce w województwie mazowieckim uzyskał Radosław Jóźwiak (kl. IIJ) . Kolejne miejsca zajęli: Natalia Grochowska (kl. IIIF) oraz Wiktor Pogorzelski (kl. IF) Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział. Zwycięzcom gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów ! 

      • Technik pojazdów samochodowych – wycieczka zawodowa do Firmy Jastrzębski Opel w Siedlcach

      • W dniu 18 kwietnia 2024 r. uczniowie klas: 1h, 2f  i 3i kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych odwiedzili Firmę Jastrzębski Opel w Siedlcach. Firma Jastrzębski Opel świadczy swoje usługi w branży Dealerzy i sprzedaż samochodów. Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania i organizacji pracy Autoryzowanego Serwisu Opla. Zapoznali się z pracą pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy: salonu sprzedaży, blacharnio-lakierni, stacji diagnostycznej oraz działu ubezpieczeń i finansowania.

      • 22 kwietnia Dzień Ziemi 2024 ,,Planet vs. Plastics

      • Dzień Ziemi 2024 to okazja do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Globalne ocieplenie, marnowanie żywności, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności – to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi. Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest Planeta kontra plastik. Jak donosi komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie Dnia Ziemi 2024: „W zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano ponad 500 miliardów toreb plastikowych, czyli milion torebek na minutę. Okres przydatności wielu toreb plastikowych wynosi kilka minut (…) nawet po rozpadzie tworzywa sztuczne pozostają mikroplastikami, drobnymi cząsteczkami przenikającymi każdą niszę życia na planecie”. EARHDAY.ORG niezachwianie dąży do wyeliminowania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety, żądając zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r. 

       Realizację powyższego, ambitnego celu, możemy wesprzeć codziennymi, dobrymi nawykami. Segregujmy poprawnie odpady, by możliwie najwięcej zostało poddanych procesowi recyklingu. Wybierajmy torby wielorazowe, ograniczajmy przedmioty jednorazowe i unikajmy plastiku – kupujmy odpowiedzialnie i zwracajmy uwagę na opakowania. Zapraszamy społeczność szkolną do zbiórki plastikowych nakrętek nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok do kosza- serca, który znajduje się przed naszą szkołą.

       Koło Ekologiczne

      • "Uczennica naszej szkoły Maja Machniewska na Gali Finałowej w Rudzie Śląskiej"

      • Uczennica naszej szkoły Maja Machniewska wzięła udział w Gali Finałowej X edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück". Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Uroczysta gala wraz ze specjalnymi gośćmi: p. Ireną Cyrankiewicz, p. Krystyną Paradyż, p. Zdzisławą Włodarczyk, byłymi więźniarkiami obozów koncentracyjnych i rodzinami więźniarek KL Ravensbrück, p. Jadwigą Hucz, p. Teresą Kurcyusz-Furmanik oraz dziennikarzami lokalnych mediów odbyła się w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Pierwszego dnia, czyli 16 kwietnia finaliści poszczególnych województw wraz ze swoimi opiekunami w Chorzowie spotkali się z p. Eweliną Małachowską - przedstawicielką Oddziałowego Biura Edukacji oraz p. Marią Lorens - córką Katarzyny Mateji, byłej więźniarki obozu KL Ravensbrück. Drugiego dnia w Rudzie Śląskiej odbyła się Gala Finałowa, na której Maja, arcymistrzowsko proklamując wiersz "Alarm" Marii Rutkowskiej - Kurcjuszowej, dumnie reprezentowała województwo mazowieckie oraz naszą szkołę i tym samym otrzymała nagrodę, opłaconą przez organizatorów, czyli czterodniowy wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 24.05 - 27.05.24 r. wraz ze swoim opiekunem p. Agnieszką Pachołowską. Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki w postaci materiałów edukacyjnych związanych z tematyką konkursu. Wieczorem finaliści i ich opiekunowie udali się na wycieczkę do XIX-wiecznej kopalni Guido z byłymi górnikami w roli przewodników, muzeum i podziemnymi salami koncertowymi, co było niezwykłym i jakże niecodziennym przeżyciem. Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę i niecodzienną lekcję historii. Wszystkim gratulujemy. Jesteśmy niezwykle dumni z naszej utalentowanej uczennicy Mai i życzymy jej dalszych sukcesów oraz udanego wyjazdu do Niemiec.
       Maja Machniewska i Agnieszka Pachołowska.

      • Technik hotelarstwa – wycieczka zawodowa do Hotelu Ibis

      • Dnia 19.04.04 uczniowie kl I i III technikum hotelarskiego odwiedzili Hotel Ibis w Siedlcach.

       Hotel IBIS Styles Siedlce jest częścią Grupy Hotelowej Orbis i Sieci Hotelowej Accor. To hotel designerski, ekonomiczny. Wyróżnia się indywidualnym wystrojem z motywem kwiatów i ziół.

       Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania organizacji pracy hotelu. Zapoznali się z wyposażeniem pokoi, typu twin, double, apartamentu z aneksem kuchennym i pokoju dla osób niepełnosprawnych. Poznali układ funkcjonalny i wystrój jednostek mieszkalnych. Zwiedzali sale konferencyjne, gdzie zapoznali się z ich wyposażeniem technicznym i multimedialnym. Odwiedzili także strefę fitness. W recepcji uczniowie mieli kontakt się z dokumentami obowiązującymi przy rejestracji gości, dowiedzieli się jakie wymagania stawiane są pracownikom na tym stanowisku pracy. Dodatkowo zwiedzili restaurację ,, Lukrecja’’, gdzie poznali ofertę bufetu śniadaniowego przygotowanego dla gości hotelowych i degustawali orzeźwiającą lemoniadę.

       Wycieczka edukacyjna pozytywnie nastawiła uczniów do pracy w zawodzie hotelarza.

      • XIX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ „GWIEZDNY KRĄG”

      • 19 kwietnia 2024 r. o godzinie 10.00 w Budynku Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce odbył się II etap Okręgowy XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".  Olimpiada  jest projektem realizowanym od 2004 roku. Jest jedyną Olimpiadą w Polsce realizowaną wspólnie przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Od wielu lat w jej organizację zaangażowało się Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, punkty Europe Direct w Polsce, a także członkowie zespołu eksperckiego Team Europe

       Nasi uczniowie Jakub Daciewicz i Michał  Siedlecki reprezentowali szkołę w  zawodach II stopnia Olimpiady na etapie wojewódzkim. Wraz z 1658 uczestnikami piszącymi w tym samym czasie w całej Polsce rozwiązywali zadania testowe liczące 50 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru

       Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów!

      • Koncert Grupy Muzycznej ,,Limbos”

      • 11.04.2024. młodzież ZS Nr1 wraz z nauczycielami  zorganizowała koncert Grupy Muzycznej ,,Limbos”.

       Zgromadzeni w świetlicy  uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć interpretacje utworów J. Straussa ,, Marsz Radeckiego”, J. Brahmsa ,,Taniec Węgierski”, P. Prado ,,Cha-Cha Patrycia'', R. Hernandeza ,,El Cumbanchiero”, V. Youmansa ,,Herbatka we dwoje”

       W drugiej części koncertu znalazły się hity z radiowych list przebojów.

       Zespół wraz z publicznością wykonał utwory: ,,Witajcie w naszej bajce”, ,,Jeszcze będzie pięknie”, ,,Supermoce”. Rozbawiona publiczność  z humorem wróciła na lekcje , a po lekcjach na wiosenny spacer. Czekamy na następne muzyczne spotkania .

       Koło muzyczne

      • Akcja krwiodawstwa

      • W dniu 16 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono cykliczną akcję krwiodawstwa, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły, I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz honorowi dawcy z terenu powiatu. Ogółem zgłosiło się 47 osób, krew oddzało 31 osób, pobrano 13,95 litra. Z Zespółu Szkół Nr 1 odało 24 osoby, z I LO 3 osoby a z rejonu powiatu 4 osoby. 
       Składamy wyrazy uznania i szacunku HONOROWYM DAWCOM KRWI, a także wszystkim osobom, które wyraziły gotowość oddania krwi, ale z przyczyn obiektywnych nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji.

      • Pielgrzymka maturzystów

      • „Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim
       przychodzić na Jasną Górę (…)”

       Jan Paweł II

       10 kwietnia bieżącego roku szkolnego, zwyczajem lat ubiegłych, maturzyści z naszej szkoły uczestniczyli w Diecezjalnej Pielgrzymce na Jasną Górę. Spotkanie rozpoczęło się w Auli Jana Pawła II, gdzie  ks. Rafał Jarosiewicz – współautora książki „Jestem”, misjonarz miłosierdzia, ewangelizator i prezesa Fundacji „SMS z NIEBA”- wygłosił  konferencję o wartościach i zasadach życia chrześcijańskiego.  Następnym punktem programu było wystąpienie Teatru Tańca „Lilia”, którego  mottem były słowa z Dziejów Apostolskich  „w Bogu żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Uczestnicy spotkania  włączyli się do wspólnej medytacji i rozważania tego, co działo się na scenie.
       Tradycją pielgrzymki na Jasnej Górze jest Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Młodzież rozważała mękę i śmierć Pana Jezusa, której stacje były niezwykłym przeżyciem duchowym i refleksją nad sensem ich życia. Po rozważaniach męki Chrystusa, wszyscy spotkali się w Kaplicy Cudownego Obrazu,  by tam,  w godzinie  Apelu Jasnogórskiego wraz z pasterzem naszej diecezji bp. Piotrem Sawczukiem powierzyć Matce Bożej swoje troski i prosić o  prowadzenie podczas egzaminów maturalnych. Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza święta, której przewodniczył biskup drohiczyński. W skierowanym słowie podziękował dyrekcji, nauczycielom, katechetom oraz młodzieży za wspólną modlitwę i zapewnił o swojej łączności duchowej  ze wszystkimi maturzystami podczas egzaminów.

      • Wycieczka zawodowa do drukarni Elpil oraz do Katolickiego Radia Podlasie

      • Dnia 11. 04.2024 uczniowie klasy 4H technik reklamy wzięli udział w wycieczce zawodowej do drukarni Elpil oraz do Katolickiego Radia Podlasie.

       Zwiedzający mogli poznać etapy drukowania i okładania książek. Zaczęliśmy od ogromnego magazynu w którym przechowywane są ogromne rolki papieru na których drukowane są książki oraz specjalny sprzęt do ich przenoszenia i transportu na piętro. Następnie mieliśmy okazję obserwować jak wygląda druk offsetowy z wykorzystaniem wielkich rolek papieru oraz druk cyfrowy Ostatnim etapem produkcji książek jest ich składanie. Egzemplarze mogą być klejone lub szyte w zależności od wybranej oprawy. Drukarnia Elpil dysponuje różnymi  maszynami służącymi do oprawiania książek. Na końcu zwiedziliśmy ogromny magazyn książek gotowych do wysyłki. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Katolickiego Radia Podlasia, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wygląda studio radiowe i jak działo ono w trakcie nadawania audycji. O pracy w radiu opowiedziała nam Pani Monika Jabłkowska, która jest reportem oraz prezenterem wiadomości. Wycieczka zawodoznawcza umożliwiła uczniom poznanie pracy w branży poligraficznej,  specyfikę pracy w drukarni oraz w radiu oraz zobaczenie technik wydruku na nowoczesnych urządzeniach.  

      • XIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO

      • 8 kwietnia uczniowie naszej szkoły przystąpili do XIII Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Polskiego w  trzech tematach:

       ,,Mitologia grecka i rzymska”

       Zakres materiału:Lektura podstawowa: Jan Parandowski Mitologia. Lektury dodatkowe: Zygmunt Kubiak  Mitologia Greków i Rzymian, Katarzyna Marciniak  Mitologia grecka i rzymska.

       Uczestnicy:

       Klasa I j

       1. Igor Michalczuk
       2. Weronika Grzymała
       3. Gabriela Izdebska
       4. Krystian Sadokierski
       5. Aleksander Nowak

       Klasa II j

       1. Kamil Nowak

       Klasa II a

       1. Jakub Zdanowicz
       2. Karol Kopówka

       Klasa I a

       1. Jakub Michałowski
       2. Patrycja Żochowska
       3. Alicja Cholewka
       4. Igor Sikorski
       5. Malwina Gorczyca
       6. Maja Machniewska
       7. Karolina Przyborowska
       8. Anna Skiwska

       ,,Życie i twórczość Adama Mickiewicza’’

       Zakres materiału: Biografia Adama Mickiewicza. Utwory Adama Mickiewicza: Ballady i romanse, Oda do młodości, Dziady cz. II, Dziadycz. IV, Dziady cz. III, Konrad Wallenrod, Pan Tadeusz, Reduta Ordona, Sonety krymskie

       Uczestnicy:

       klasa  II j

       1. Tomasz Sawicki
       2. Kacper Lipka
       3. Michał Kałuski
       4. Jakub Paczóski
       5. Adrian Ruciński

       Klasa IVj

       1. Julia Dobrowolska
       2. Adrian Olszewski

       Klasa IVa

       1. Dobrosława Mosiej
       2. Eliza Chomać
       3. Julia Ryć   

       ,,Literatura wojny i okupacji’’

       Zakres materiału: Ogólny kontekst historyczno - literacki czasów II wojny światowej. Biografia pisarzy z okresu II wojny światowej (Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Gustawa Herlinga - Grudzińskiego i Tadeusza Borowskiego). Literatura: Tadeusz Borowski, Pożegnanie z Marią i inne opowiadania. Gustaw Herling – Grudziński  Inny świat. Hanna Krall  Zdążyć przed Panem Bogiem. Kazimierz Moczarski  Rozmowy z katem.

       Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (np. Pokolenie, Z głową na karabinie, Historia, Modlitwa do Bogarodzicy, Elegia o chłopcu polskim).

       Uczestnicy:

       Klasa IV a

       1.         Klaudia Karczmarek

       2.         Klaudia Kruk

       3.         Karolina Wicenciak

       4.         Kacper Kopa 

       Wyniki poznamy w czerwcu. Powodzenia!

      • Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzno-muzyczny z języka angielskiego

      • W dniu 4 kwietnia 2024 odbyła się wiosenna edycja konkursu z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 15 uczniów naszej szkoły. Reprezentowali oni następujące klasy: 1A, 1F, 1H, 2A, 2B, 2F, 4A i 5HP. Konkurs miał za zadanie sprawdzić sprawność słuchową uczniów, jak również poprawność zapisu. Konkurs zaczęliśmy od piosenki ‘Stumbling In’ w wykonaniu Ciryl’a. Zadaniem uczestników było uzupełnienie tekstu brakującymi wyrazami. Piosenka skoczna, więc wszyscy wpadli w rytm muzyki. Kolejna piosenka to piosenka nieśmiertelnego króla popu, czyli Michael’a Jackson’a. Po raz pierwszy wzięliśmy tego artystę na tapetę i okazało się to nielada wyzwaniem. Piosenka „All I Want To Say…” to hit sprzed wielu lat, piosenka z przesłaniem gospodarczo-polityczno-społecznym przysporzyła uczniom troszkę trudności. Nie zawsze łatwo było znaleźć złe słowo i nie zawsze było klarowne co tak naprawdę Michael tam wyśpiewuje. Pomimo tych wyzwań uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, a lista The Best of The Best przedstawia się następująco:

       1. Maja Sowa – 2A – 62/73,5pkt
       2. Wiktor Pogorzelski – 2F – 58/73,5pkt
       3. Daria Gumiężna – 2B – 56/73,5pkt
       4. Dobrosława Mosiej – 4A – 54,5/73,5pkt
       5. Dawid Saczuk – 2A – 53,5/73,5pkt
       6. Mateusz Mućko – 2A – 52,5/73,5pkt
       7. Jakub Goleniak – 2H - 51,5/73,5kt

       Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

       Beata Maseko, Anna Czarnocka

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 321933