• Aktualności

      • „Dla tych, którzy odeszli”

      • Pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla bohaterów ważnych wydarzeń w historii naszego miasta. Dlatego, jak co roku przed Świętem Zmarłych i Narodowym Świętem Niepodległości organizujemy prace porządkowe grobów wojennych, będących pod opieką Zespołu Szkół Nr1 na cmentarzu przy ulicy Bartoszowej. Jest to wyraz pamięci, pielęgnowania naszej polskiej tradycji i tradycji szkoły. Uczniowie porządkują groby naszych rodaków, którzy tragicznie zginęli w czasie działań wojennych. Składają im w hołdzie kwiaty i zapalają znicze.

      • FORUM „WOMEN IN FINANCE”

      • 26 października 2023r. uczniowie klas: 2F, 4F kształcący się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w spotkaniu on-line „Women in Finance” zorganizowanym przez firmę Bloomberg.

       Bloomberg L.P. to największa na świecie agencja prasowa, specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 roku przez Michaela Bloomberga.

       Tematem przewodnim spotkania były rynki finansowe oraz decyzje dotyczące wyborów ścieżki zawodowej.

       W pierwszej części spotkania uczniowie wysłuchali prezentacji Bartosza Olenderka – specjalisty ds. ekonomii w Bloomberg nt. „Rynków finansowych i kluczowych graczach rynkowych”.

       W drugiej części webinaru udział wzięły Danuta Hübner – profesor nauk ekonomicznych i członek Parlamentu Europejskiego oraz Magdalena Zmitrowicz – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA. Prelegentki dzieliły się z młodzieżą swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy w sektorze finansowym oraz opowiedziały o własnej ścieżce kariery zawodowej.

      • OGÓLNOPOLSKA LEKCJA ON-LINE „RYNEK PRACY I KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI”

      • Dnia 26 października 2023r. uczniowie klasy 5Fp w ramach przedmiotu Kształtowanie kompetencji zawodowych wzięli udział w spotkaniu on-line nt. „Rynek pracy i kompetencje przyszłości” zorganizowanym przez Warszawski Instytut Bankowości.

       Wykład poprowadziły ekspertki z Banku Pekao SA. p. Emilia Kracińska i p. Joanna Księżopolska, które podczas wystąpienia omówiły tematy:

       1. Obecny rynek pracy – co o nim wiemy.
       2. Przedsiębiorczość i jej wpływ na karierę zawodową.
       3. Jak być przedsiębiorczym już w młodym wieku.
       4. Jak otworzyć drzwi do sukcesu, czyli o podejmowaniu inicjatyw i angażowanie się.
       5. Rozszyfrowujemy skrót 4K.
       6. Podpowiadamy, jak rozpocząć podróż zawodową z mocnym CV.
      • Akcja honorowego krwiodawstwa dla Pana Pawła Janisty

      • 24 10 2023 r. w Zespole Szkol Nr. 1 im.K.K Baczynskiego w Sokolowie Podlaskim przeprowadzono akcje honorowego krwiodawstwa dla Pana Pawła Janisty.

       Z Zespolu Szkol Nr 1 krew oddalo 19 uczniow. Ogolem pobrano z calej akcji 17,55l. krwi. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoly swoja postawa odpowiedzieli na potrzebe ratowania zycia i niesienia pomocy innym. Dziekujemy wszystkim honorowym dawcom.

      • Konferencja „Masters&Robots Youth”

      • Uczniowie klas 5fp,  5jp i 5hp mieli okazję uczestniczyć w konferencji on- line „Masters&Robots Youth”.  Było to wydarzenie, które idealnie wpisało się w ramy doradztwa zawodowego.  Światowej klasy eksperci dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem, wskazywali narzędzia, które z pewnością pomogą młodym ludziom dokonywać świadomych wyborów zawodowych w erze dynamicznej transformacji cyfrowej i rozwijającej się sztucznej inteligencji. Prelegenci zapoznali też uczniów ze specyfiką pracy w nowoczesnych organizacjach, wyjaśniali, jak wykorzystać potencjał dzisiejszych technologii do kreowania własnej kariery. Konferencja nie była tylko pasywnym przyswajaniem wiedzy- uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i interakcji z prelegentami, co sprawiło, że uczestnictwo stało się bardziej angażujące i owocne.

      • Sprawozdanie z wycieczki

      • 17 października 2023 r. uczniowie klas: 2B, 2F, 2A, 3A, 1J, 4J wraz z opiekunami: p. Jolantą Cudziło- Abramczuk, p. Izabelą Malinowską, p. Katarzyną Burzyńską oraz  p. Renatą Romańczuk uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W programie imprezy znalazła się między innymi wizyta
       w Polskim Radiu, gdzie  młodzież mogła przyjrzeć się pracy redaktorów i pracowników obsługi technicznej. Zwiedzanie wybranych studiów radiowych przypadło uczniom do gustu. Najbardziej jednak podobała się wizyta w studiu Radia Kierowców. Spotkanie z prowadzącymi audycję,
        a zwłaszcza z p. Wiktorią Jurczewską na pewno zapadło w pamięć młodzieży. Redaktorka zachwyciła swoją osobowością, sposobem prowadzenia programu, a zwłaszcza pasją do motoryzacji. Być może
       w przyszłości  niektórzy pójdą w jej ślady.

       Następnie uczestnicy wycieczki oglądali film „Sound of Freedom”( Dźwięk wolności),  który przedstawia historię byłego agenta rządowego USA, poświęcającego swoje  życie dla  ratowania dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Po zakończeniu projekcji uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się o 19.00 i na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

      • XV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA

      • W dniu 20 października 2023r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyczną w Poznaniu. W zawodach I stopnia - etap szkolny wzięli udział uczniowie klasy 5Fp i 4F technikum logistycznego.

       Uczniowie rozwiązywali przez 60 minut test jednokrotnego wyboru składający się z 25 pytań z zakresu obsługi magazynów oraz organizacji transportu.

       Do 17 listopada 2023r. zostaną podane wyniki zawodów I stopnia oraz ogłoszone będą przez Organizatora listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia – okręgowych.

       Organizatorami Olimpiady na szczeblu szkolnym byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych.

      • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 20.10.2023r. blisko 45 tysięcy uczniów wzięło udział w Olimpiadzie Języka Angielskiego. Było wśród nich 31 uczniów Zespołu Szkół Nr 1, którzy zmierzyli się z testem składającym się ze 125 pytań konkursowych. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 90 minut. Test sprawdzał wiedzę i umiejętności dotyczące zagadnień leksykalnych, gramatycznych oraz kulturowych.

       W naszej szkole najlepiej ze zmaganiami konkursowymi poradzili sobie:

       1. Wiktor Pogorzelski kl. 1f

       2. Michał Kowalczyk kl. 3a

       3. Anna Stefaniak kl. 4j

       Komisja konkursowa chce również wyróżnić następujących uczniów:

       4. Hubert Abucewicz kl. 1h

       5. Natalia Kiełkowicz kl. 2b

       6. Paweł Antoniak kl. 1j

       Gratulujemy.

       Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      • OSTATNIE POŻEGNANIE PANI TERESY WYROZĘBSKIEJ

      • W dniu dzisiejszym, tj. 20 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Nr 1 pożegnała wieloletniego nauczyciela p. Teresę Wyrozębską.
       W uroczystościach pogrzebowych, które miały miejsce w Warszawie, udział wziął Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z nauczycielami.

       Żegnamy dziś naszą koleżankę,  śp. Teresę Wyrozębską, która  w latach 1973 – 2003 pracowała jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Została ona zapamiętana przez uczniów i kolegów z pracy jako osoba sympatyczna, optymistycznie patrząca na życie, a przede wszystkim zaangażowana w sprawy dydaktyczne i opiekuńczo- wychowawcze szkoły.

       Śp.  Teresa Wyrozębska urodziła się 5.12.1949 r. w Nidzicy. Tam też w latach 1963- 1967 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego. Następnie studiowała w Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie na wydziale Technologii żywności.

       Po ukończeniu studiów podjęła pracę zawodową w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sokołowie Podlaskim, pełniąc funkcję kierownika laboratorium. Jednocześnie została zatrudniona w Zespole Szkół Zawodowych jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. W tej placówce pracowała do 31 sierpnia 2003r. , do czasu, gdy przeszła na emeryturę.

       Śp. Teresa Wyrozębska była wychowawczynią wielu klas. W swoich wychowankach rozbudzała optymizm oraz kształtowała poczucie  własnej godności i wartości. Przez wiele lat pełniła też  funkcję przewodniczącej sekcji przedmiotów spożywczych w Komisji Przedmiotów Zawodowych. Przygotowywała również uczniów do Ogólnopolskich Konkursów Wiedzy z Technologii Mięsa, w których młodzież zajmowała wysokie miejsca. W 1998 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Dydaktycznych w Biłgoraju otrzymała wyróżnienie za wartość dydaktyczną filmu „Proces produkcji twarogu „grani”. W pracy pedagogicznej odznaczała się zaangażowaniem w problemy swoich wychowanków, a także w sprawy codzienne typowe dla szkoły. Za to też była wielokrotnie obdarowana Nagrodą Dyrektora.

       W ten październikowy  dzień żegnamy Cię nasza droga Koleżanko, Nauczycielko.  Zapamiętamy Cię jako człowieka życzliwego, uśmiechniętego, pełnego dobra i ciepła. Tak też zapisałaś się w pamięci swoich uczniów i wychowanków. Będziesz żyła w naszej pamięci zawsze… Niech dobry Bóg obdarzy Cię życiem wiecznym!!!

       Społeczność Zespołu Szkół Nr 1

       im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

      • VI Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka – wyróżnienie dla naszej szkoły

      • Serdecznie gratulujemy uczniowi naszej szkoły Kacprowi Kopie z klasy 4 a za wyróżnienie w VI Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka. Jak co roku, tak i w tym, nasi uczniowie wykazali się umiejętnością pięknej recytacji i zostali docenieni przez jury konkursowe.
        
       W ramach Konkursu Poetyckiego w tym roku organizowany był Konkurs Recytatorski i Konkurs Literacki „Wierszem lub prozą o PROFESORZE”. Konkurs Recytatorski, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny" Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 19 października 2023 roku w Konkursie Recytatorskim reprezentowało dwóch uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Kacper Kopa z klasy 4 a i Michał Kałuski z klasy 2 j.
        
       Po raz szósty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu ponownie gościła Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Uczeń naszej szkoły Kacper Kopa ujął jury proklamacją wiersza "Stop!" i otrzymał wyróżnienie. Gorące podziękowania należą się również Michałowi Kałuskiemu, który wspaniale zaprezentował się na scenie z utworem "Eos Różanopalca". Uczniowie za swoje wspaniałe występy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
        
       Dwóch uczniów z naszej szkoły wzięło również udział w Konkursie Literackim „Wierszem lub prozą o PROFESORZE” i zgłosiło autorskie wiersze - Dobrosława Mosiej z klasy 4 a (wiersz "Rozmowa z Franciszkiem") i Adam Benedykciuk z klasy 3 f (wiersz "Franciszek Kobryńczuk") . Wyniki zostaną ogłoszone 27 października.
        
       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
        
      • Spotkanie z kulturą japońską w naszej szkole

      • „Japonia fascynująca,
       nieznana i intrygująca”
        
       17 października klasy maturalne miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Małgorzatą Kikuchi – absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystką japońskiego Uniwersytetu Kumamoto, tłumaczką, dziennikarką oraz pracownicą japońskiego biura podróży, ambasadorką polskiej kuchni i kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni.
        
       Naszemu przesympatycznemu gościowi towarzyszyła córka Barbara Tekieli. Obie Panie w niezwykle interesujący sposób przybliżyły słuchaczom kulturę japońską, która wciąż zadziwia i zachwyca Europejczyków – chociażby tradycyjne orientalne specjały, m.in. bento, czyli posiłek na wynos; hanami - zwyczaj "oglądania kwiatów” czysōshiki - japońskie zwyczaje pogrzebowe. Nie zabrakło również wykładu o kulturze higieny, która w Kraju Kwitnącej Wiśni jest tak niezwykle zakorzeniona, że uważa się ją za zasadę społeczną, nauczaną nawet w szkole. Uczniowie mieli również możliwość przymierzyć tradycyjne kimona, a następnie zaprezentować się w nich swoim kolegom i koleżankom. Punktem kulminacyjnym spotkania była ceremonia parzenia herbaty, a następnie jej degustacja.
        
       Dzisiejsze spotkanie na pewno pokazało, iż szerzenie uniwersalnych wartości wspólnych z innymi kulturami, przyczynia się do kształtowania pokojowego społeczeństwa globalnego, którym bez wątpienia jest młodzież naszej szkoły. Przed nią studniówka, matura, a może i podbój Japonii – na to właśnie liczymy!!!
        
       Pani Małgorzata Kikuchi swoje wystąpienie zakończyła japońskim „arigatō” (dziękuję), zaś naszym wyrazem wdzięczności za wspaniałą lekcję o japońskiej kulturze był przepiękny bukiet kwiatów.
        
       Spotkanie przygotowali - przy współpracy z p. Elżbietą Lewczuk – przedstawicielem Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim - p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska, p. Izabela Rudaś, p. Adam Borowy oraz uczniowie: Dominika Ostrowska, Emilia Specjalska, Katarzyna Laskowiecka, Martyna Laskowiecka, Julia Ryć, Dobrosława Mosiej, Jakub Prokopczuk.
        
      • KAMPANIA PROSPOŁECZNA „ ZDROWE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA”

      • W dniu 18 października 2023 roku przedstawiciele Trójek Klasowych samorządów uczniowskich uczestniczyli w  warsztatach w ramach kampanii prospołecznej

       „Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia związane z powyższą tematyką. Zdrowe odżywianie to sposób na dietę, która pokrywa wszystkie potrzeby organizmu - jest dopasowana pod względem ilości kalorii, dostarcza niezbędnych składników pokarmowych, w tym m.in. niezbędnych witamin i składników mineralnych, a co więcej, jest różnorodna, atrakcyjna i smaczna. Zdrowa dieta powinna bowiem dostarczać do organizmu człowieka wysokiej jakości produkty, które pokrywają zapotrzebowanie. Natomiast zdrowy styl życia to zbiór codziennych decyzji, wykonywanych czynności oraz nawyków. Składa się on z wielu elementów: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, umiejętności radzenia sobie ze stresem, nie - stosowania używek (nikotyna, alkohol ),  unikania czynników ryzyka. Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy szkolnej. Tematyka warsztatów  obejmowała następujący zakres treści:

       • zasady zdrowego odżywiania – jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie i jak łatwo wprowadzić zdrowe nawyki do codzienności?,
       • czy zdrowe odżywianie jest możliwe?,
       • zdrowo jeść, zdrowo żyć,
       • zasady zdrowego stylu życia,
       • zdrowy styl życia a aktywność fizyczna,
       • zdrowy styl życia a używki.

       Uczniowie pracowali w czterech dziewięcioosobowych  grupach, co stworzyło możliwość efektywnej współpracy, podziału obowiązków i dobrych relacji między uczestnikami. Po zakończonych warsztatach liderzy przedstawili stanowisko własnej grupy. Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach. Inspirujące  zajęcia zakończyły się ogłoszeniem konkursu z nagrodami dla uczniów Zespołu Szkół Nr1 na wykonanie plakatu związanego z tematyką warsztatów: „ Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”.

        Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Iwona Piętka

      • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KARMY DLA ZWIERZĄT

      • Serdecznie dziękujemy Społeczności Zespołu Szkół nr 1 za zaangażowanie w zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. Udało się zebrać 100,215 kg karmy suchej i 10, 65 kg karmy mokrej. Została ona przekazana Schronisku dla Psów w Sokołowie Podlaskim. Z pewnością psie i kocie brzuszki dostały niezły zapas. W podsumowaniu zbiórki uczestniczyli Jakub Prokopczuk (5hp), Julia Rzeska (5hp), Sofia Panchenko (2a), Gabriela Sawicka (2a), Maja Sowa (2a), Nikola Szczęśniak (2a) wraz z opiekunem p. D. Odziemczyk

       Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

      • Pomnik ku czci Romana Dmowskiego w Rozbitym Kamieniu

      • Dn. 8 października 2023 r. przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu (dawnym kościele) został odsłonięty pomnik poświęcony jednemu z Ojców Polskiej Niepodległości – Romanowi Dmowskiemu. Ważnym przy tym jest fakt, że dziadek Romana Dmowskiego – Kazimierz pochodził z ówczesnej miejscowości Dmochy Mingosy, w obecnej gminie Bielany. Zachowała się także informacja Stefana Niebudka, adwokata i działacza Narodowej Demokracji, który zanotował: „ Roman Dmowski zwierzał się swoim przyjaciołom i bliskim współpracownikom, iż chciałby spocząć na wieki wśród swoich – na cmentarzu Dmowskich, jak mawiał, w Rozbitym Kamieniu, gdzie istotnie wielu Dmowskich spoczywa, gdzie ziemia jest obficie przesiąknięta krwią i potem dawnych kolonizatorów polskich i rycerzy, zdobywających ziemię w walce z Jadźwingami”. 

       Inicjatorami i pomysłodawcami budowy pomnika byli Jacek Odziemczyk przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego i nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim oraz Zbigniew Woźniak wójt Gminy Bielany. Obok nowo powstałego pomnika została również umieszczona tablica informacyjna z życiorysem Romana Dmowskiego i opisem jego podlaskich korzeni autorstwa Jacka Odziemczyka i Andrzeja Wąsowskiego. W tym kontekście należy również wspomnieć śp. Zbigniewa Wąsowskiego, który zapoczątkował badania nad genealogią R. Dmowskiego na Podlasiu. Projekt tablicy umieszczonej na pomniku przygotował Piotr Brzezik, a samą tablicę wykonał Mariusz Rzewnicki. Głaz pod pomnik udostępniła gmina Bielany i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Bielany.

       Podczas uroczystości pomnik poświęcili księża z parafii w Rozbitym Kamieniu - proboszcz Andrzej Ułasiuk i wikary Radosław Kalicki. Honorową wstęgę natomiast przecięli senator RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, przewodniczący Jacek Odziemczyk, wójt Zbigniew Woźniak i starosta sokołowski Elżbieta Sadowska.

       Wśród gości byli także Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych; Adam Skup dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie; Anna Kaszuba kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, radni powiatowi i gminni na czele z przewodniczącym Rady Gminy Bielany Ireneuszem Błońskim, dyrektorzy szkół z Rozbitego Kamienia i Bielan – Ewa Wrzosek ( Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu) i Renata Kalicka ( Zespół Oświatowy im. św. Królowej Jadwigi w Bielanach ); dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim Małgorzata Baranowska oraz liczne grono młodzieży i mieszkańców.

       W uroczystościach brały udział także poczty sztandarowe oraz pododdział klas mundurowych ZS nr 1, pod opieką wicedyrektora Piotra Adamczuka. Pododdział (Martyna Lipka, Maciej Sosna, Weronka Kalisiak, Jagoda Bazylczuk, Mateusz Garwacki, Stanisław Golatowski, Kacper Adamczyk, Jakub Ratyński, Adam Benedykciuk, Daniil Vulchynski) wystąpił w umundurowaniu i z replikami karabinów typu Mauser, prezentując odpowiedni ceremoniał wojskowy związany z przebiegiem tego typu wydarzeń. Pamięć o Romanie Dmowskim i jego podlaskich korzeniach to spuścizna historyczna gminy Bielany i powiatu sokołowskiego. Warto i należy bowiem pamiętać o tych wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do odzyskania naszej wolności i niepodległości.

      • 7 października Dniem Walki z Rakiem Piersi

      •  Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera - takie są smutne statystyki, podawane w dniu walki z rakiem piersi. W skali roku daje to liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie.

       Prawie połowa z chorujących umiera. Przyczyną jest zwykle zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiąże się to z niską wiedzą społeczną na jego temat, która automatycznie rodzi irracjonalny lęk. Wciąż bowiem w świadomości społecznej rak piersi pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać.

       Aby to zmienić podejmuje się szereg działań, których celem jest poprawa wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania rakowi piersi, ale także pomoc ofiarom tej choroby i doprowadzenie do wzrostu funduszy na badania nad nim.

       Od lat już październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji tych starań, Miesiącem Walki z Rakiem Piersi (17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP).

       W ramach organizowanych akcji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi, czemu służyć mają m.in. bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

       Czynniki ryzyka

       Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

       Objawy

       • zmieniony kształt piersi,
       • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
       • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
       • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
       • z brodawki wydobywa się wydzielina.

       Profilaktyka

       Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

        

       Samobadanie

       Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

       • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
       • wycieki z brodawki,
       • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
       • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
       • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
       • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

       W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę to zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

       USG piersi

       USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

       Mammografia

       Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

       Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:

       • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,
       • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,
       • zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podane są ośrodki medyczne, w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię. Informacje o aktualnych miejscach wykonywania bezpłatnych badań w Programie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (W

        

      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ NR1 IM. K. K. BACZYŃSKIEGO W SOKOŁOWIE PODLASKIM

      • „ ...Bezmierny mój dług wdzięczności więc strof mi potrzeba, jak w słońcu grająca kapela…” - to bogactwo słów poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którymi młodzież wyraziła podziękowanie za poświęcenie, trud włożony w kształtowanie serc i umysłów wobec pedagogów w 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.  Otwarcia uroczystości w Zespole Szkół Nr 1 dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska. Powitała wszystkich zebranych gości – Panią Elżbietę Sadowską – Starostę Sokołowskiego, Pana Ryszarda Domańskiego – Wicestarostę Sokołowskiego oraz Pana Jacka Odziemczyka - Przewodniczącego Rady Powiatu, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty dziękując nauczycielom za pracę, poświęcenie, cierpliwość, motywowanie do podejmowania wyzwań, dzięki którym stają się autorami uczniowskich sukcesów.

       W czasie uroczystości głos zabrali: Pani Elżbieta Sadowska – Starosta Sokołowski, która złożyła życzenia pedagogom i odczytała list w imieniu Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Kraski oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Jacek Odziemczyk, który przedstawił rys historyczny losów nauczycieli i uczniów podczas II wojny światowej. Wspomniał o nauczycielach powiatu sokołowskiego pomordowanych w Katyniu i Charkowie w 1940 r. (Jan Kuźma, Konstanty Grabowski, Józef Makać, Mikołaj Malinowski, Władysław Malinowski - rodzony brat Mkiołaja, Jan Karol Musiał, Józef Nastarowicz, Tadeusz Antoni Wichtowski). Przywołał także postać Władysława Praweckiego nauczyciela zamordowanego przez Niemców 17 lutego 1943 r. w Sokołowie Podlaskim, pierwszego komendata Owodu SZP-ZWZ-AK "Sęp", "Proso". Przypomniał także o tragicznym wydarzeniu w Sokołowie Podlaskim 17 listopada 1943 r., gdzie pod ścianą tzw. Syndykatu Niemcy roztrzelali 10 Polaków. Wsród nich był Wiktor Szajkowski, kierownik szkoły w Rozbitym Kamieniu i jego uczeń Stefan Pieńkowski z Kowies.

       Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska odczytała list z życzeniami dla pedagogów w imieniu Pana Adama Skupa – Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie.

       W czasie uroczystości przyszedł moment, w którym z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczone zostały Nagrody Zarządu Powiatu Sokołowskiego przez Starostę  Sokołowskiego oraz Nagrody Dyrektora dla nauczycieli, wychowawców i pracowników niepedagogicznych. Następnie przewodnicząca Rady Rodziców skierowała wyrazy wdzięczności do nauczycieli za pomoc w odkrywaniu młodych talentów, inspirację, motywowanie do nauki oraz wskazywanie drogi do sukcesów.

       W dalszej części tego wyjątkowego dnia w niezwykle podniosłej atmosferze dyrekcja, pedagodzy, młodzież, a przede wszystkim zaproszeni goście wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, a całość spotkania uświetnił występ zespołu muzycznego "Szara Band".

       Uroczystość przygotowali: p. Iwona Piętka, p. Urszula Wyrzykowska - Dudek, p. Teresa Frączak, p. Agnieszka Pachołowska, p. Adam Borowy, p. Monika Sawicka, p. Karolina Zalewska, p. Bogusław Kwiatkowski, p. Krzysztof Niemirka oraz uczniowie: Julia Ryć, Julia Kupisz, Natalia Wdowińska, Michał Kałuski, Kacper Kopa, Michał Kowalczyk.

      • UCZNIOWIE KLASY 1F i 2H WZIĘLI UDZIAŁ W WYDARZENIU TRANSMITOWANYM NA ŻYWO NA KANALE FB Coca-Cola HBC careers

      • W dniu 10 października 2023 r. uczniowie klasy: 1F kształcący się w zawodzie technik logistyk i 2H technik reklamy wzięli udział w transmisji spotkania prowadzonego przez ekspertów z różnych branż, którzy opowiadali o swoim doświadczeniu z tematyką kompetencji 4K.

       Podczas webinaru prelegenci – eksperci rynku pracy oraz praktycy biznesu poruszyli tematykę z zakresu:

       1.  Kreatywność, kooperacja, krytyczne myślenie oraz komunikacja.
       2. A może wykorzystanie nowoczesnych technologii?
       3. Co, w dobie AI, pozwoli wyróżniać się na rynku pracy?

       Spotkanie zorganizowane zostało pod egidą inicjatywy edukacyjnej #Youth Empowered, powstałej z myślą o młodych ludziach, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru kierunku edukacyjnego czy życia zawodowego.

      • REGION ZDOBYTY🏆

      • Dotarły do nas wspaniałe wieści z Regionalnych Indywidualnych Biegów Przełajowych w Siedlcach. Kasia Trendyk zajęła pierwsze miejsce a Mateusz Gregorczuk drugie. Pozostali nasi reprezentanci również spisali się znakomicie. Ponad 50 zawodniczek w jednym biegu, zwycięzcy w swoich powiatach. Biegi przełajowe w Siedlcach są postrzegane, ze względu na poziom trudności, jako małe Mazowsze. Tym bardziej zwycięstwo na tym terenie wyznacza wielkość naszych mistrzów.

       Serdecznie dziękujemy!!!

      • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Sterdyni

      • Piękna pogoda i niezwykle trudne warunki dominowały w czasie dzisiejszych Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Sterdyni. W zawodach indywidualnych przeprowadzono łacznie cztery konkurencje biegowe na dystansie 1500 i 2000m. Wszystkie z nich, zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców, wygrali uczennice i uczniowie z naszej szkoły. Na dwanaście medali zdobyliśmy 8, w tym wszystkie złote. Serdecznie dziękujemy za to, że tworzycie atmosferę, która pozwala na budowę wzajemnego zaufania do możliwości zdobycia sukcesu. Jesteście dla nas, wszyscy zwyciężcami

       Wyniki Indywidualne:

       Dziewczyny kat. młodsza

       1 miejsce Pati Żochowska

       3 miejsce Gabrysia Sawicka

       Dziewczyny kat. starsza

       1 miejsce Kasia Trendyk

       Chłopcy kar. młodsza

       1 Saczuk Dawid

       2 Korczewski Oskar

       3 Chruścicki Mateusz

       Chłopcy kat. starsza

       1 Gregorczuk Mateusz

       2 Zając Adam

      • Ekologicznie = ekonomicznie

      • W poniedziałek 2 października odbyło się spotkanie online z Tomaszem Jaroszkiem – blogerem finansowym i twórcą portalu Doradca.Tv pt.: „ESG – czyli co kryje ten skrót i dlaczego ekologicznie = ekonomicznie”. Lekcja została zrealizowana w ramach projektu edukacyjnego BAKCYL, poświęconego tematyce ESG (Środowisko, Społeczna Odpowiedzialność, Ład Korporacyjny) i zrównoważonego rozwoju, który realizowany jest przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Projekt ma na celu popularyzację zasad ekonomii i funkcjonowania rynków kapitałowych wśród młodzieży – przy wsparciu profesjonalistów na co dzień pracujących w sektorze kapitałowym. Uczniowie klasy 5Fp mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat ekologii i społecznej odpowiedzialności zarówno w zakresie efektywnego i ekonomicznego funkcjonowania firmy, jak i w życiu codziennym.

      • Wizyta studyjna w firmie ADDIT w Węgrowie

      • W dniu 5.10.2023 klasa IVH udała się na wyjazd do zaprzyjaźnionej firmy ADDIT w Węgrowie. Młodzieży towarzyszyli wicedyrektorzy, kierownik praktycznej nauki zawodu, doradca zawodowy i nauczyciele przedmiotów zawodowych. Uczniowie z kierunku technik reklamy oraz technik pojazdów samochodowych mogli poznać jak wygląda praca w tej wspaniałej firmie. Pracownicy przyjęli nas z wielkim entuzjazmem i obdarowali gadżetami wykonanymi w ich firmie. Zaskoczyła nas przyjazna atmosfera oraz świetna organizacja logistyczna i współpraca działów produkujących poszczególne podzespoły.

       Firma  ADDIT jest międzynarodowym dostawcą podzespołów,  posiadającym ponad 27-letnie doświadczenie w dostarczaniu prac podwykonawczych z metalu. Addit Sp. z o.o. jako poddostawca oferuje producentom podzespołów, urządzeń, przyrządów, środków transportu i maszyn możliwości optymalnego zakupu części z blachy, podzespołów, systemów oraz kompletnych urządzeń i maszyn.

       Podczas zwiedzania firmy mieliśmy okazje obserwować jak wygląda spawanie laserem, obróbka blachy nierdzewnej, obróbka stali czarnej, obróbka skrawaniem, obróbka powierzchni, wysoce zautomatyzowaną linię lakierniczą  i wiele więcej.

       W ramach współpracy klasy technikum reklamy zostały zaproszone do konkursu na wykonanie logo Akademii ADDIT.  Jest to duże wyzwanie, wymagające kreatywności i umiejętności, ale młodzież już ma swoje koncepcje i pomysły do realizacji. Życzymy powodzenia J

      • Wycieczka edukacyjna I A

      • „Najwyższy skarb rozumu dar”  - tak brzmią słowa chóru z tragedii Sofoklesa, którą obejrzeli uczniowie klasy IA w teatrze RELAX w Warszawie,  dnia 5 października 2023 roku. „Antygona”  to tragedia antyczna, która wpisana jest w kanon lektur szkolnych. Uczniowie mogli podziwiać mistrzowską grę aktorów (Katarzyny Galicy, Anny Warchał, Jarosława Szweca, Wojciecha Michno, Karola Zapały, Zbigniewa Samogranickiego i Pawła Tyszkiewicza), którzy wcielili się w rolę Tebańczyków. Wykonawcy przez cały spektakl pozostawali na scenie i swoją grą pokazywali emocje przedstawianych  postaci ( Antygony, Kreona, Hajmona, Ismeny, Terezjasza i innych) oraz poruszali najgłębsze  pokłady świadomości widza, który też stawał się mieszkańcem Teb. Skromna scenografia , ascetyczne kostiumy oraz niepokojąca muzyka dodawały klimatu widowisku. Uczniowie podczas wycieczki edukacyjnej mieli okazję przespacerować się, w jesiennej scenerii, Traktem Królewskim. Mogli podziwiać pawilony Uniwersytetu Warszawskiego, pałac Staszica,  pomnik M. Kopernika, Hotel Bristol i wiele innych. Zwiedzili też kościół pw. Św. Krzyża. Następnie oddali hołd poległym w obronie naszej ojczyzny przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas spaceru wysłuchali historii Pałacu Kultury i Nauki. Wyjazd edukacyjny z pewnością uczniowie zaliczą do udanych. Spektakl zachęci do przeczytania  tekstu Sofoklesa, który jest dramatem ponadczasowym, a spacer po Warszawie  pomoże zrozumieć historię tego miasta, otworzyć pewne horyzonty i poczuć rytm tętniącej życiem stolicy.

      • 04 października - Światowy Dzień Zwierząt

      • Z tej okazji Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt ogłasza zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów przebywających na terenie miasta Sokołów Podlaski. Karmę mokrą i suchą prosimy o dostarczanie do szatni szkolnej. Akcja przewidziana w dniach 04.10-12.10.2023r. Nie bądźmy obojętni! Pomóżmy nakarmić psie i kocie brzuszki!

      • Narodowe Czytanie

      • „Zawsze jest pora i widzieć, i mówić prawdę ”.
        
       (Eliza Orzeszkowa, „Nad Niemnem”)
        
       Narodowe Czytanie 2023
        
       3 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się 12. edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami wzięli udział we wspólnej lekturze „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To z pewnością najpopularniejsza książka, ale też najbardziej znane dzieło polskiej literatury, które z powagą opowiada o tradycji i historii, ale nie brakuje w nim także elementów humoru i zabawnych sytuacji.
        
       Przy wspaniałej scenerii, etiudzie muzycznej, przeplatanej fragmentami filmu „Nad Niemnem”, spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek. Odkryliśmy na nowo atmosferę tego pozytywistycznego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
        
       „Narodowe Czytanie” przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska oraz uczniowie: Eliza Chomać (4a), Dobrosława Mosiej (4a), Julia Ryć (4a), Kacper Kopa (4a), Dominik Giedrojć (4a), Tomasz Młynik (4a), Michał Kałuski (2j), Michał Rydzewski (2j), Adrian Ruciński (2j), Kacper Tręda (4j).
        
       DZIĘKUJEMY!!! p. wicedyrektor Beacie Pękale, p. wicedyrektorowi Piotrowi Adamczukowi, p. Jackowi Jackowskiemu oraz rodzicom uczniów z klasy 2 j za wsparcie naszej akcji.
        
       Dziękujemy Dyrekcji, pedagogom i uczniom za udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Mamy nadzieję, że wspólna lektura „Nad Niemnem” wzmocniła poczucie naszej tożsamości i uzmysłowiła wszystkim, że nawet w natłoku obowiązków jesteśmy w stanie znaleźć czas na popularyzację czytelnictwa.
        
  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 321887