• Aktualności

    • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto poświęcone promocji czytelnictwa i praw autorskich, a obchodzone na całym świecie 23 kwietnia. Z tej okazji w naszej szkole nauczyciele bibliotekarze, wykorzystując internetowy sposób komunikacji, zorganizowali konkurs czytelniczy pt. ,,Bliżej książki”. Konkurs miał formę quizu, podczas którego uczestnicy od 26 marca do 22 kwietnia dwa razy w tygodniu odpowiadali na pytania z dziedziny literatury, a szczególnie współczesnej literatury młodzieżowej. Wśród uczestników konkursu wyłoniono 6 zwycięzców, którym przyznano nagrody. Laureaci zostali poinformowani pocztą elektroniczną o wyróżnieniu.
     Zwycięzcom gratulujemy!

     Prezentacja multimedialna z okazji Światowego Dnia Książki

    • ,Z dobrą książką na ferie"


    • Autor: Ewald Arenz

     Tytuł: Zapach czekolady

     Kategoria: Literatura obyczajowa
      

     Wiedeń, 1881 r. Porucznik cesarsko-królewskiej armii August Liebeskind kończy służbę i przyjmuje posadę w należącej do stryja manufakturze czekolady. Zakochuje się w pięknej, lecz zamężnej Elenie. Między młodymi wybucha płomienny romans, który przerywa tragiczne zdarzenie... August, zrozpaczony po utracie ukochanej i obdarzony nadzwyczajnym zmysłem węchu, postanawia stworzyć niezwykle finezyjne praliny, którymi upamiętni Elenę. Ich niezwykły aromat wydobywa z ludzi najskrytsze marzenia.

     Autor: Zbigniew M. Nowak
     Tytuł: Szczygieł
     Kategoria: Literatura obyczajowa

     Oparta na faktach powieść obyczajowa o młodym chłopaku, który rok przed maturą po skoku na główkę doznaje urazu kręgosłupa skutkującego paraliżem czterokończynowym. Otoczony miłością i troską rodziców, poprzez cierpienie, rozczarowania, nadzieję i nieustający wysiłek wkładany w rehabilitację Hubert powoli odzyskuje sprawność fizyczną i uczy się chodzić. Znajduje na nowo sens życia i uczucie. Sugestywne obrazy rzeczywistości szpitalnej, barwna galeria postaci - chorych, rehabilitantów, pielęgniarek, historia rodziny, która musi wszystko podporządkować rehabilitacji syna. Opowieść, która daje do myślenia i niesie nadzieję.

     Autor: Sherlock Holmes
     Tytuł: Crime alleys
     Kategoria: Komiks

     Pierwsza część dwutomowej opowieści przedstawiającej nieznane przygody sławnego detektywa. Jest rok 1876. Sherlock Holmes nie mieszka jeszcze przy Baker Street ani nie prowadzi praktyki detektywistycznej, jednak dla własnej rozrywki zajmuje się wyjaśnianiem zagadek kryminalnych. Pewien londyński inspektor policji, wiedząc o nieprzeciętnych możliwościach umysłowych Sherlocka, prosi go o pomoc w wyjaśnieniu tajemnicy zaginięć ludzi nauki i sztuki. Rozpoczyna się pierwsza sprawa, w której Holmes współpracuje ze Scotland Yardem. Miniseria Crime Alleys przenosi nas w czasy młodości detektywa wszech czasów. Podczas niezwykłego śledztwa dojdzie do kilku wydarzeń, które zdeterminują całe przyszłe życie Sherlocka Holmesa...

     Autor: Richard Paul Evans
     Tytuł: Podróż tysiąca mil
     Kategoria: Literatura obyczajowa

     Niektórzy zastanawiają się, jak to jest pojawić się na własnym pogrzebie. Charles dostał taką szansę. Uznany za zmarłego, słynny sprzedawca marzeń oczami wyobraźni już widział, jak staje przed tłumem zszokowanych żałobników. Ale gdy zobaczył, że żegnają go tylko trzy osoby, zrozumiał, jak wielką szansę zmarnował. Przez całe życie nie zdołał zamieszkać w niczyim sercu. Przeciwnie – wiele serc złamał. Lecz skoro Charles był martwy dla świata, teraz mógł narodzić się na nowo. Postanowił wyruszyć w wielką podróż, by odkupić winy. Nie wiedział, że w drodze spotka się z zadziwiającą ludzką dobrocią, ale i największą podłością. Czy z tych spotkań Charles zdoła wyciągnąć odpowiednie lekcje? I która z dróg okaże się trudniejsza – ta, która liczy tysiące mil, czy ta w głąb własnego serca?

     Autor: Natalie Baszile
     Tytuł: Królowa cukru
     Kategoria: Literatura obyczajowa

     Epicka poruszająca opowieść o współczesnych Stanach Zjednoczonych – wielkich marzeniach, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i wciąż aktualnych problemach nietolerancji oraz wykluczenia. Przyzwyczajona do blichtru Los Angeles czarnoskóra Charley Bordelon otrzymuje niecodzienny spadek – plantację trzciny cukrowej. Nie może jej odstąpić ani sprzedać, co jasno zostało sprecyzowane w testamencie zmarłego ojca. Stawia więc wszystko na jedną kartę i przeprowadza się z jedenastoletnią córką na Południe, do dawnego domu swojej babci Miss Honey.
     Czy dziewczyna z wielkiego miasta zdoła poprowadzić z sukcesem wielkie gospodarstwo? Czy w zaściankowej społeczności Luizjany Charley znajdzie sojuszników i przyjaciół?

     Autor: Cixin Liu
     Tytuł: Era supernowej
     Kategoria: Literatura fantastyczna

     Do Ziemi dociera zabójcze radioaktywne promieniowanie odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Naukowcy z przerażeniem odkrywają, że w jego wyniku wszyscy ludzie w wieku powyżej trzynastu lat umrą w ciągu roku. Rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem. Dorośli muszą jak najszybciej przekazać dzieciom całą wiedzę o zarządzaniu światem, żeby ludzka cywilizacja mogła przetrwać. Dzieci, które bez przerwy myślą tylko o zabawie, nie przejmują się jednak zbytnio dziedzictwem swoich rodziców. Najbardziej cieszy je nieograniczony dostęp do technologii i broni – od karabinów do pocisków balistycznych. Przyszłość rodzaju ludzkiego maluje się w czarnych barwach...

     Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
     Tytuł: Człowiek, który widział więcej
     Kategoria: Literatura obyczajowa

     Huk, błysk. Chwilę potem gorąca fala powietrza, która podrzuca w niebo nawet najcięższe przedmioty. Augustyn niewiele pamięta z momentu wybuchu. Widział sprawcę, to pewne. Ale kim była postać, która mu towarzyszyła? Tego Augustyn nie jest pewien i nikomu nie chce o tym mówić. Od dziecka ukrywa swój dar. Widzi więcej. Widzi tych, którzy odeszli. Czy jego niezwykła zdolność pozwoli zapobiec kolejnemu nieszczęściu?

     Autor: Al. S. Levin, John D. Krumboltz
     Tytuł: Szczęście to nie przypadek
     Kategoria: Psychologia

     Przypadkowe wydarzenia często wpływają na nasze życiowe decyzje bardziej niż starannie przemyślane plany i kalkulacje. Nieoczekiwane spotkanie, spontaniczna decyzja o wyjeździe, wakacje pod wpływem impulsu, nowe hobby - ile razy tego typu doświadczenia w zaskakujący sposób wpływały na Twoje życie prywatne i zawodowe? Autorzy książki pokazują, że warto podejmować działania i otwierać się na nowe możliwości, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, jaki będzie ich rezultat. Dzięki książce: staniesz się szczęśliwszą osobą, która z radością wita każdy nowy dzień; nauczysz się nadawać swojemu życiu odpowiedni kierunek oraz zaczniesz wykorzystywać wszystkie pojawiające się szanse.

      


     Tytuł
     : Carlom Ruiz Zafon

     Autor : Labirynt duchów
     Kategoria : Literatura obyczajowa

     Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii „Labirynt duchów”. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni, a czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.
      

     Powyższe opisy pochodzą od wydawców książek.
     Zapraszamy do lektury

    • QUIZ CZYTELNICZY ,,WIEDZA JEST SŁODKA I DAJE OWOCE”

    • Starsi uczniowie już wiedzą, młodsi jeszcze nie, że październik jest miesiącem bibliotek. Z tej okazji każdy, kto poprawnie odpowie na wylosowane pytanie z kultury i szeroko rozumianej sztuki bądź wykaże się znajomością przepisów szkolnego prawa i panujących w ZSNr1 obyczajów, otrzyma słodki upominek.

     Wszystkich chętnych do udziału w quizie zapraszamy od 25 do 31 X 2019 r. do biblioteki szkolnej.
      

    • KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH!

    • Uwaga!

     Z przyczyn organizacyjnych kiermasz podręczników

     przeniesiony jest na wtorek od godziny 9.00.

    • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione przez UNESCO w 1995 r. doroczne święto poświęcone promocji czytelnictwa i praw autorskich. 23 kwietnia przypada rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova oraz historyka peruwiańskiego Inca Garcilaso de la Vegi.
     Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Jest to hucznie obchodzone święto narodowe, upamiętniające dzień patrona Hiszpanii– Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom książkowymi podarunkami.
     W naszej szkole z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nauczyciele bibliotekarze po raz kolejny zorganizowali konkurs czytelniczy pt. ,,Bliżej książki”, dotyczący znajomości współczesnej literatury młodzieżowej.
     Wśród uczestników konkursu wyłoniono 4 zwycięzców, a są nimi :

     • Sawicka Karolina (kl. 2e) - I miejsce
     • Wasilczuk Daria (kl. 2e) - II miejsce  
     • Teodorczuk Patrycja (kl. 2e) i  ex aequo Wiktoria Małkowska (kl. 3e) - III miejsce
    • ,,BLIŻEJ KSIĄŻKI"

    • Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do udziału w konkursie czytelniczym ,,Bliżej książki”. Konkurs będzie dotyczył ogólnej znajomości literatury, ze szczególnym naciskiem na literaturę współczesną (literaturę obyczajową, podróżniczą, kryminalną, fantastyczną).
     Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej do 12 kwietnia. Przewidywany termin konkursu 15 kwietnia 2019 r. (świetlica szkolna).

    • Co warto przeczytać

    • http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4857000/4857252/679000-352x500.jpg

     Autor : Manuela Gretkowska
     Tytuł : ,,Poetka i książę”
     Kategoria : literatura obyczajowa

     Historia opartej na faktach miłości wielkiej poetki, autorki piosenek Agnieszki Osieckiej. Miłości niemożliwej, o której Osiecka milczała całe życie. Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka. On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista o smutnych oczach, książę emigracji. Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane. W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej "Kultury". Jerzy Giedroyc jest olśniony – jednak nie tylko talentem młodego pisarza, ale przede wszystkim zjawiskową poetką. Jedzie za nią nawet do Londynu, choć nikt od dawna nie widział go poza Paryżem. Wszystko po to, by wręczyć jej fiołki.

     Fragment książki:

     ,,Agnieszka, idąc po miękkim dywanie sali restauracyjnej, była ciekawa, czy goście hotelu Cumberland, poza szpiegami, agentami i wariatami, zdawali sobie sprawę z istnienia tamtego świata za żelazną kurtyną. Kogo obchodził ascetyzm Witka, geniusz Marka, dowcip Jędrka, wygłupy sts-u. Była łączniczką obu rzeczywistości. Zarazą chorującą na zwątpienie : Co ma sens? Gdzie jestem naprawdę? Jej czarne kalosze zostawiały wilgotne zagłębienia w dywanie.

     -Bałem się, że pani nie dojedzie. – Jerzy przysunął Agnieszce krzesło.

     -Wczoraj to był przypadek….

     -Przepraszam za wczoraj, właśnie dlatego obawiałem się, że zmuszam panią…

     -Szanowny Redaktorze. – Zgięła wykrochmaloną serwetkę. – Czy mam napisać – postawiła ją przed sobą – biały szyld, że jestem przedstawicielem polskiej delegacji poetyckiej w Londynie, zaproszonym i szczęśliwym?

     -Delegatura poezji, tak brzmi lepiej, nie delegacja.-Skinieniem  głowy pozwolił podejść kelnerowi […].
      

     http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4836000/4836360/644966-352x500.jpg

     Autor: Bear Grylls
     Tytuł: Przetrwać! Co zrobić, gdy nic nie działa
     Kategoria : Hobby

     Bear Grylls cały czas doskonali swój warsztat survivalowy. Przez lata - od służby w elitarnej jednostce wojskowej, przez niezwykłe wyprawy wspinaczkowe, po ekspedycje w najtrudniejszych warunkach przez pięć kontynentów - zgromadził ogromną wiedzę na temat przetrwania. To kompendium wiedzy potrzebnej, by przetrwać w każdej sytuacji. Nie tylko podczas egzotycznych wypraw i uprawiania ekstremalnych pasji, ale przede wszystkim w codziennym życiu.
     - Jak rozpalić ogień, nie mając nic?
     - Jak znaleźć drogę za pomocą gwiazd?
     - Jak udzielać pierwszej pomocy bez apteczki?
     - Jak obronić się przed sforą atakujących psów?

     Fragment książki:

     ,,GPS jest cudowny. W wojsku używa się go cały czas i jest wbudowany niemal w każdy telefon na kuli ziemskiej. Cudowny, ale zawodny. Telefony się psują. Baterie rozładowują. Anteny satelitarne nawalają. Nadciągają ciężkie chmury albo jesteś pod gęstą koroną leśnych drzew. Nagle twój wspaniały GPS jest kompletnie bezużyteczny. Jeśli nie uda ci się znaleźć drogi w sytuacji zagrożenia życia, umrzesz. Lepiej więc mieć jakieś awaryjne rozwiązanie. Kompas jest sprawą priorytetową. Zdolność ustalenia stron świata to zasadnicza umiejętność nawigacyjna. Nie potrzebujesz bajeranckiego sprzętu. Kompas guzikowy będzie kosztował cię grosze, a może ocalić ci życie – nie bez powodu wielu żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej ukrywa taki kompas pod znaczkiem na czapce […].

     http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4806000/4806586/600921-352x500.jpg

     Autor: Renata Kosin
     Tytuł: Aleja Siódmego Anioła
     Kategoria: Literatura obyczajowa

     Julia nie ma żadnych marzeń, ponieważ jest przekonana, że nie zasługuje na ich spełnienie. Prawie cały swój świat zamknęła w czterech ścianach maleńkiego mieszkania na jedenastym piętrze wieżowca, jak w szklanej śniegowej kuli. Na zewnątrz pozostało jej poprzednie życie, to do którego nie ma już powrotu. Jednak pewnego dnia coś się zmienia. Granice uporządkowanego świata Julii zaczynają kruszeć i pękać, gdy ze starego sekretarzyka odnalezionego na zapleczu pewnego sklepu wypada list napisany przed laty przez kilkuletniego chłopca. List zawierający niezwykłą prośbę. Julia postanawia sprawdzić, czy zapisane w nim marzenie spełniło się, ruszając jego śladami.

     Fragment książki:

      ,, Nadchodził czas oczekiwania. Dla jednych prawdziwie radosny, dla drugich mniej, a dla jeszcze innych wcale. Tak działo się co roku, a zaczynało niezmiennie w pierwszy mroźny poranek, którego nie można było już nazwać jesiennym, niezależnie od tego, co próbował udowadniać kalendarz. Tamten lutowy świt, który Julia mimowolnie zachowała w pamięci, wyglądał podobnie, nie zwiastował jednak zimy, lecz jej schyłek. Nie był też promienny, nie rozświetlał wewnętrznego ani zewnętrznego mroku i nie zaczynał niczego, choć może powinien. Dla niej miał się stać początkiem końca, a niespodziewanie przeobraził się w interludium między „przedtem” a „teraz”, niedostatecznie donośne, by zagłuszyć to, co było wcześniej, jednak wystarczająco intensywne, aby niespokojne i chaotyczne nuty przeniknęły do jej nowego życia […] Nowy świat Julii stopniowo, lecz systematycznie zamarzał, nie bacząc na zmieniające się pory roku. Niczym pałac Królowej Śniegu. A Julia mimowolnie stawała się jego częścią. Przejmujący chłód wnikał do jej wnętrza milionem igiełek, zmieniając w sopel lodu również serce […].

      

               Autor: John C. Maxwell
     Tytuł: Czasem wygrywasz, a czasem się uczys
     Kategoria: Psychologia

     Maxwell pomaga młodym czytelnikom w rozwijaniu jedenastu umiejętności niezbędnych zwycięzcy i pokazuje wszystkim nastolatkom – począwszy od przeciętnych uczniów, poprzez kapitanów drużyn sportowych, a na przyszłych liderach biznesu skończywszy – jak w każdej porażce dostrzec szansę na przyszły sukces.

     Fragment książki:

         ,,Miałeś kiedyś poczucie, że rodzice czy nauczyciele stawiają ci niesamowicie wysokie oczekiwania i za nic mają nawet to, że się ich po prostu nie da spełnić? Zdarzyło ci się kiedyś przegrać, choć bardzo ci zależało na wygranej? Czy zdarzyło ci się marzyć, aby móc cofnąć czas i zacząć wszystko od nowa? Co się dzieje, kiedy ci coś nie wyjdzie? Czy ogarnia cię wtedy poczucie beznadziejności? Czy wydaje ci się, że już nigdy nie pozbierasz się po tej porażce?

     Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiadasz twierdząco, to ta książka jest właśnie dla ciebie. Aby naprawdę zacząć się uczyć, musisz zmienić stosunek do porażek i błędów. Musisz wypracować kilka cech, które pomogą ci odpowiednio na nie reagować.

     Pokora : duch nauki.

     Realistyczne podejście do życia: fundament nauki.

     Odpowiedzialność: pierwszy krok nauki.

     Doskonalenie się: cel nauki

     Nadzieja: motywacja do nauki.

     Przyswajanie wiedzy: droga do nauki.

     Przeciwności losu: katalizator nauki.

     Problemy: okazje do nauki.

     Złe doświadczenia: perspektywa nauki.

     Zmiana: cecha nauki.

     Dojrzałość: wartość nauki […].”

     Autor: Ayn Rand
     Tytuł: Źródło
     Kategoria: literatura obyczajowa

     Historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotności i cierpienia podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum. Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości - miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć.

     Fragment książki:

        ,,Dziekan przyglądał mu się z zaciekawieniem. Coś go intrygowało, nie w słowach Roarka, lecz w sposobie, w jaki je wypowiadał.

     -Zasady?  -  ciągnął Roark. – Oto moje zasady: tego, co można zrobić z jednym materiałem, nie należy nigdy robić z innymi. Nie ma dwóch identycznych materiałów. Nie ma dwóch identycznych miejsc na ziemi. Nie ma dwóch budynków, które służyłyby tym samym celom. Cel, miejsce, materiał- to one determinują kształt. Nic nie może być logiczne ani piękne, jeśli nie jest podporządkowane jednej nadrzędnej idei, i to ona określa każdy szczegół.  Budynek jest żywą istotą, jak człowiek. Jego uczciwośc polega na gtrzymaniu się swojej własnej prawdy, swojej własnej niepowtarzalnej melodii i na służeniu własnemu, niepowtarzalnemu celowi. Człowiek nie pożycza od innych kawałków swojego ciała. Budynek nie pozycza cząstek swojej duszy. Jego twórca obdarza go duszą w całości, a każda ściana, każde okno i schody są jej wyrazem.

     -Wszystkie właściwe formy wyrazu odkryto dawno temu.

     -Formy wyrazu czego? Panteon nie służył temu samemu celowi co jego drewniany przodek. Każda forma ma swoje własne znaczenie. Każdy człowiek jest twórcą swojego znaczenia, formy i celu. Dlaczego mamy chylić czoło przed tym, co zrobili inni? Dlaczego fakt, że nie zrobiliśmy tego sami, czyni to świętym i nietykalnym? Dlaczego każdy oprócz nas musi mieć rację? Dlaczego ilość liczy się bardziej niż prawda? Dlaczego prawda ma być kwestią arytmetyki? I dodatkiem do niej? Dlaczego coś pozbawia się sensu, żeby pasowało do całej reszty? Musi być jakiś powód. Nie znam go. Nigdy go nie znałem. A chciałbym.[…].

      

     Autor: Regina Brett
     Tytuł: Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile  w  życiu
     Kategoria: Psychologia

     Pięćdziesiąt wskazówek. Pięćdziesiąt lekcji, w których autorka przeplata własne przeżycia z doświadczeniami ludzi spotkanych na swojej krętej drodze; przywołuje ważne dla siebie postaci, znaczące książki i filmy; przypomina o sile psalmów i prostych sentencji.

     Fragment:

                        ,,Pokaż całemu światu, jakim stworzono cię cudem. Ściemniaj, dopóki go nie przekonasz. Wszyscy ściemniamy. Najwięksi pisarze budzą się każdego dnia przerażeni, że już nigdy nie napiszą nic interesującego. Najwięksi biznesmeni zastanawiają się po przebudzeniu, czy to właśnie dziś świat dowie się , jak wielkimi są pozerami. Najwięksi przywódcy religijni codziennie zmagają się z kryzysem wiary. Najwięksi przywódcy polityczni martwią się, że każda decyzja może ich kosztować kolejne wybory.

        Nikt nie czuje się całkowicie bezpiecznie i pewnie. Pewność trwa najwyżej chwilę. Wszyscy boimy się, że popełnimy ten jeden błąd, który zrujnuje nam życie. W rzeczywistości to raczej niemożliwe. Choćbyś popełnił jakikolwiek błąd, który miałby cię zrujnować, twoje życie nie legnie w gruzach. Będzie po prostu wyglądać inaczej […].

     Nie staraj się iść w ślady innych. Świat nie potrzebuje kolejnej Matki Teresy, Gandhiego, Martina Luthera Kinga, Michaela Jordana, Mayi Angelou ani Billa Gatesa. Świat chce, żebyś był sobą.[…]”

      

      

     http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4860000/4860036/692037-352x500.jpg

     Autor : Roy Jacobsen
     Tytuł : ,,Niewidzialni”
     Kategoria : literatura obyczajowa

      

     Rodzina Barrøy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

     Fragment książki:

     ,,Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę. W taki dzień wieje lekki wschodni wiatr. Hans Barroy postawił wysłużony skośny żagiel, zapowiada się przyjemny rejs do składu. Płyną całą rodziną –oprócz starego Martina, on nie ma wiary w tę wyprawę.

     Zamierzają się pozbyć Barbro. Barbro ma dwadzieścia trzy lata i musi iść na służbę, znaleźli już dla niej miejsce.

     Po przycumowaniu do pomostu przy składzie Ingrid prowadzi Barbro w stronę sklepu i wioski, gdzie drzewa rosną do nieba, a domy są malowane i stoją tak gęsto obok siebie, że można przechodzić z jednego do drugiego bez narzucania na siebie wierzchniego okrycia.”

      

      

    • Nowości książkowe

    •   

    • Pamiątka z obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

    • Tworzymy w szkole tablicę ze zdjęciami upamiętniającymi obchody rocznicowe Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jeśli chcecie pochwalić się swoim sposobem uczczenia święta narodowego, prosimy przynieście zdjęcie formatu 13x18 panu Bogusławowi Kwiatkowskiemu lub do biblioteki szkolnej. 

    • Czytaj PL, czyli „Upoluj swoją książkę”

    • Nasza szkoła już po raz drugi została zakwalifikowana do projektu ,,Upoluj swoją książkę”, który jest częścią ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytaj.pl” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

     W widocznych miejscach na korytarzach i w bibliotece szkolnej są rozwieszone plakaty z kodem QR , dzięki którym każdy z uczestników akcji będzie mógł przeczytać i posłuchać za darmo dwanaście bestsellerowych e-booków i audiobooków. Akcja potrwa od 5 do 30 listopada.

     Link do strony: http://czytajpl.pl/

    • Kiermasz podręczników szkolnych

    • KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

     odbędzie się 14.09.2018 r.

     (piątek) w świetlicy szkolnej

     od godziny 9.00

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 4433