• Aktualności

      • Szkolny konkurs geograficzny

      • Dnia 25.11.2021 roku odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny, w którym udział wzięło 44 uczniów z następujących klas: 3Ag, 3Bp, 3Fg, 2A, 2F.
       Celem konkursu było poszerzenie wiedzy geograficznej, rozwijanie zainteresowań poznawczych i uzdolnień uczniów, wdrażanie do samokształcenia, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa oraz sprawdzenie własnej wiedzy i umiejętności. Uczniowie  zmierzyli się z 26 zadaniami zamkniętymi i otwartymi dotyczącymi  zakresu  zagadnień z geografii fizycznej.

       Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w II etapie konkursu.
       Wyniki zostaną ogłoszone w grudniu

      • Dzień Czystego Powietrza

      • W dniu 26 listopada 2021r. pani Marta Leśniczuk specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Sokołów Podlaski przeprowadziła prelekcję dla grupy młodzieży – uczniów klasy III Ag na temat programu Czyste powietrze.

       Czysta Ziemia, na której żyjemy, dostęp do pitnej wody, czy oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy i działań z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowanie zachowań prośrodowiskowych młodego pokolenia.

       Celem spotkania było  zainteresowanie młodzieży tematyką zanieczyszczenia powietrza, podniesienie świadomości w zakresie szkodliwości smogu dla zdrowia i życia, a także popularyzacja działań ograniczających jego powstanie i oddziaływanie. Podczas prelekcji omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza, najważniejsze substancje zanieczyszczające oraz zjawiska wynikające z zanieczyszczeń atmosfery takie jak globalne ocieplenie klimatu, dziura ozonowa, kwaśne deszcze oraz smog. Najważniejszym celem programu Czyste powietrze, jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Gość zwrócił uwagę na wybór opału dobrej jakości, a także czego nie wolno spalać w kotłach, piecach                                        i kominkach.

       Pani Marta Leśniczuk przedstawiła główne założenia Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej w ramach której nastąpi stopniowa wymiana przestarzałych kotłów węglowych na urządzenia spełniające obowiązujące normy emisji zanieczyszczeń. Poinformowała o możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Zwróciła także uwagę na przyjazne środowisku – ekologiczne źródła ogrzewania, tj. ogrzewanie gazowe, systemy ciepłownicze i odnawialne źródła energii.

       PAMIĘTAJ! Czyste powietrze zależy od Twoich wyborów.

                                                                                                                                  Koło Ekologiczne

      • Pożegnanie

      • Ze smutkiem żegnamy naszą serdeczną koleżankę, Larysę Usow. Pani Larysa była wieloletnim nauczycielem ZSNr1, wspaniałym i cenionym wychowawcą, ciepłym, oddanym przyjacielem.

       Pozostanie w naszej pamięci:

       Dyrekcja,

       Nauczyciele,

       Pracownicy administracji i obsługi,

       Absolwenci szkoły.

       Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.11.2021 r. (sobota) w kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Ignatkach- Osiedle pod Białymstokiem.

      • SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

      • Dnia 15.11.2021r. uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy 3hp: Julia Rzeska i Julia Bindas oraz z 3fp: Kacper Wojciuk wraz z nauczycielem Panią Dorotą Odziemczyk odbyli wizytę w „leśniczówce” mieszczącej się w Budach Kupientyńskich. Mieliśmy okazję porozmawiać z leśniczym - Panem Waldemarem Szmurło. Spotkanie miało na celu przybliżenie życia zwierząt leśnych. Dzięki rozmowie dowiedzieliśmy się, że nie zdrowo jest całorocznie dokarmiać zwierzęta, ale w momencie gdy są srogie zimy i trudno jest zdobyć pokarm - trzeba je wspomóc. Ptaki najchętniej jedzą słoninę, nasiona oleiste, zboża i kule ze smalcu z ziarnami, a sarny, łosie i zające są roślinożercami. Dowiedzieliśmy się także, że drzew z dziurami nie należy ścinać ponieważ jest to naturalne schronienie dla ptactwa. Nie zabrakło wizyty przy pomniku „Dąb Powstańca” i wysłuchania o jego historii.

       Dziękujemy Panu Waldemarowi za tak ważną lekcję.

       Julia Rzeska i Julia Bindas

      • Konkurs recytatorski

      • Zapraszamy uczniów klas pierwszych do udziału w konkursie recytatorskim poezji K. K. Baczyńskiego, który odbędzie się 1 grudnia 2021 r. Zgłoszenia (imię i nazwisko oraz tytuł prezentowanego utworu) należy kierować do biblioteki szkolnej do 29 grudnia.

       Organizatorzy konkursu: Monika Siwa, Magdalena Filipiak, Dorota Jastrzębska.

       Informacje o konkursie

      • "Poznajemy Rosję - online"

      • W piątek 19 listopada odbyło się spotkanie online przeprowadzone przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku pt.: "Poznajemy Rosję – online". Celem spotkania było zapoznanie uczniów  z kulturą, tradycjami i symboliką Rosji, a także pokaz możliwości wykorzystania technologii informatycznych w celach edukacyjnych i poznawczych. Uczniowie mieli okazję poznać m.in. rosyjską sztukę ludową, dowiedzieć się jaka symbolika związana jest z kolorami rosyjskiej flagi, jakie miasto jest stolicą rosyjskich samowarów oraz co było inspiracją do stworzenia matrioszki.

      • Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia!

      • Przyczyń się do tego,  aby i inni mogli przeżywać go radośnie :)

       Podziel się z potrzebującymi produktami żywnościowymi z długim terminem ważności  (słodycze, herbata, kawa).

       Bardzo mile widziane nowe przybory szkolne (np. zeszyty, kredki, flamastry, bloki, książeczki, kolorowanki, długopisy).

       Liczy się każdy dar!

       Zbiórkę produktów prowadzą :

       H. Chojecka,  M. Winczaruk,  U. Mielniczuk,  M. Borysiak-Wojewódzka,

       M. Linczewska, D. Odziemczyk, E. Dąbrowska

       Termin zbiórki: 22.11. – 10.12.2021r.

       Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

      • VIII edycja ogólnopolskiej olimpiady z języka polskiego ,,Życie i twórczość Bolesława Prusa”

      • 16 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się VIII EDYCJA  OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO ,,ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ BOLESŁAWA PRUSA”. Celem przedsięwzięcia było poznanie życia i twórczości jednego z najsłynniejszych pisarzy doby realizmu. Młodzież przygotowująca się do konkursu gromadziła wiedzę o biografii Prusa, korzystając z nowoczesnych źródeł informacji oraz czytając lektury dotyczące biografii pisarza , np. Moniki Piątkowskiej „Prus. Śledztwo biograficzne”. Uczestnicy Olimpiady obowiązkowo musieli przeczytać powieści: „Faraon” i „Lalka” oraz nowele i opowiadania: „Z legend dawnego Egiptu”, „Antek”, „Katarynka”, „Kamizelka”, „Nawrócony” i „Omyłka”.

       W zmaganiach olimpijskich uczestniczyli: Eliza Chomać ( IIA), Dobrosława Mosiej (IIA), Julia Ryć (II A), Julia Dobrowolska ( II J), Adrian Olszewski( II J), Oliwia Odowska (III Ap), Kornelia Kulikowska ( III Ap), Świnarska Weronika (III Ap), Julia Bartnik (III Bp), Zuzanna Kalisiak (III Bp),  Michał Mikołajczuk (III Jg), Mateusz Tręda (III Jg), Mateusz Gregorczuk (III Jp), Mateusz Kurach (III Jp), Bartosz Tomczuk (III Jp), Ewa Banasiuk ( II Hp), Karolina Grzeszek ( III Hp), Julia Rzeska (III Hp).

       Wszystkim uczniom gratulujemy i wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do sukcesu nie tylko podczas egzaminu maturalnego, ale również w dorosłym życiu!

      • Olimpiada z języka polskiego – „Mitologia grecka i rzymska”

      • Mity są mocno zakorzenione w naszej świadomości i kulturze. Od początku towarzyszą człowiekowi w budowaniu jego tożsamości oraz w  obserwowaniu i wyjaśnianiu świata. Tak głęboko przeniknęły do naszej świadomości i współczesnego języka, że nie zdajemy sobie sprawy, iż codzienne sytuacje oceniamy, wyjaśniamy i definiujemy za pomocą mitów i pojęć mitologicznych.

       15 listopada 2021 roku młodzież z naszej szkoły przystąpiła do VIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z ,,MITOLOGII GRECKIEJ I RZYMSKIEJ'' skierowanej do uczniów szkoły średniej. Celem tego przedsięwzięcia było: rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów,  pobudzanie  do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji, a także możliwość inspiracji uczniów do własnego i twórczego myślenia. Należało znać bardzo dobrze treść  „Mitologii” Jana Parandowskiego oraz lektury uzupełniające „Mitologię Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka oraz „Mitologię grecka i rzymską” Katarzyny Marciniak.

       Do OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO  przystąpili uczniowie: MICHAŁ KOWALCZYK (IA), NATALIA KURSA (IA), KRYSTIAN WIŚNIEWSKI (IA), MICHAŁ WOJTKOWSKI (IF), KIGA ROMAŃCZUK (IH), EWELIA BUJALSKA (IH), NATALIA PACZÓSKA (IH).

       Uczestnikom gratulujemy i czekamy na wysokie wyniki zmagań olimpijskich z języka polskiego!

      • AKCJA KRWIODAWSTWA

      • 16 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego  przeprowadzono akcję honorowego oddania krwi przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1 oraz honorowych dawców krwi z rejonu miasta.

       Akcję przeprowadzono przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. W pomoc zaangażowali się uczniowie z klas licealnych o profilu medycznym. Krew będzie przekazana na leczenie p. Jarosława Radawca - mieszkańca naszego powiatu.

       Do punktu poboru krwi zgłosiło się 45 osób, z czego 22 osoby oddały krew, a pozostałe osoby z różnych przyczyn nie mogły tego uczynić. Łącznie zebrano 10 litrów krwi.

       Organizatorzy akcji składają wyrazy uznania i podziękowania honorowym dawcom krwi, a także wszystkim osobom, które wyraziły chęć oddania krwi, ale z różnych przyczyn nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji.

       Wszystkich pełnoletnich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych akcjach krwiodawstwa.

      • 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Uroczyste obchody 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada. Były okazją do upamiętnienia  wyjątkowej daty z  historii naszego kraju 11 listopada 1918 roku. W tym dniu Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.
       W uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Salezjanów w Sokołowie  Podlaskim udział wzięły Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Sokołów Podlaski oraz przedstawiciele młodzieży klas mundurowych.  Mszę Świętą o godz. 12.00 rozpoczęto podniosłym odśpiewaniem  przez zgromadzonych przedstawicieli lokalnych władz, kombatantów, młodzieży, harcerzy i mieszkańców miasta hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Po Mszy Świętej zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych i młodzieży  klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, gdzie ponownie odśpiewano hymn oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wieńce. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół naszej szkoły „ Szara Band ”.

      • WIZYTA BISKUPA PIOTRA SAWCZUKA – ORDYNARIUSZA DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ

      • Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. (,,,) Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko" – takimi słowami skierowanymi  przez błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego do młodzieży, przedstawiciele uczniów powitali Księdza Biskupa Piotra Sawczuka, który 10 listopada2021 roku  przybył do naszej szkoły z wizytą w ramach wizytacji kanonicznej w parafii konkatedralnej. Spotkał się z Dyrekcją, nauczycielami, przedstawicielami rodziców, pracownikami szkoły oraz uczniami.

       Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez Panią Dyrektor Małgorzatę Baranowską oraz przez uczniów. Następnie w ramach projektu „Szkoła do Hymnu”, wspólnie odśpiewano Hymn Polski oraz wszyscy zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji historycznej p. Jacka Odziemczyka na temat bohaterów i walk o niepodległość Polski, które miały miejsce na terenie Powiatu Sokołowskiego.

       Zwracając się do zebranych ks. Biskup podkreślił, jak ważne w dzisiejszych czasach jest wychowanie i uczenie młodego pokolenia wiary, tradycji oraz miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Nauczycielom  podziękował za stwarzanie klimatu życzliwości dla obecności Kościoła w szkole oraz jego zadań duszpasterskich. Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa dla całej społeczności szkolnej.

      • "Tytka Charytatywna"

      • Rozpoczyna się kolejna edycja akcji "Tytka Charytatywna". Akcja jest idealną okazją, aby dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia.

       Dziś wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 im K.K Baczyńskiego wraz z p. Aneta Rosochacką uczestniczyli w przygotowaniu do dystrybucji  na parafie  „Tytek charytatywnych ”

       „Tytka”  to papierowa torba, do której można włożyć podstawowe i trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości. Jest to łatwy i bardzo skuteczny sposób, aby zachęcić całe rodziny do pomocy potrzebującym i budować wśród nas odpowiednie postawy prospołeczne.

       Zgromadzona w ten sposób żywność stanowi jeden z filarów całorocznego  wsparcia dzieł Caritas, w tym jadłodajni oraz  pomocy indywidualnej świadczonej ubogim rodzinom.

      • ,,Zaduszki 2021 – o nich pamiętamy"

      •           „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”

                      (Ks. Jan Twardowski)

                           

       Święto Zmarłych… Wspominamy tych, którzy odeszli na zawsze, a byli nam bardzo drodzy. W ostatnim roku straciliśmy wielu wybitnych ludzi polskiej kultury. Toteż 5 listopada w  montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły, upamiętniliśmy znane osoby z życia publicznego: aktorów, wokalistów, kompozytorów, grafików i  dziennikarzy,  zmarłych pod koniec 2020 roku i w 2021 roku.  Wśród  nich byli: Dariusz Gnatowski, Piotr Machalica, Maria Koterbska, Henryk Chmielewski, Ryszard Kotys, Krzysztof Kowalewski, Piotr Świąc, Krzysztof Krawczyk, Zygmunt Malanowicz, Bronisław Cieślak, Jan Pęczek, Paweł Nowisz, Krzysztof Kiersznowski i Andrzej Zaorski. Krótkie prezentacje sylwetek zasłużonych dla polskiej kultury artystów zostały wzbogacone o archiwalne nagrania piosenek, fragmenty ról teatralnych i filmowych, a także wypowiedzi artystów, których w tym dniu wspominaliśmy. Refleksję nad Dniem Zadusznym i przemijaniem uświetniły wzruszające deklamacje wierszy Tadeusza Różewicza "Czas na mnie" oraz Stanisława Grochowiaka „Jak mały jest człowiek bez Boga” i „Głód” w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Spotkanie zakończyliśmy piosenką "Oto jest życia mała garść".

       Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: I f – Martyna Lipka, II a - Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, II j – Julia Dobrowolska, Kacper Tręda i Adrian Olszewski pod kierunkiem pani Agnieszki Pachołowskiej i pani Magdaleny Filipiak.

      • 46 Olimpiada Języka Angielskiego - ETAP SZKOLNY

      • 4.11.2021r. 16 uczniów zmierzyło się z tegoroczną Olimpiadą Języka Angielskiego  organizowaną przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Tegoroczny test składał się z ośmiu części, które sprawdzały wiedzę leksykalno-gramatyczną. Na rozwiązanie pracy uczniowie mieli 60 minut.

       Warunkiem przejścia do etapu okręgowego jest uzyskanie co najmniej 30 punktów.

       Trzymamy kciuki za wyniki!

       Organizatorzy:

       Marzena Borysiak-Wojewódzka

       Magdalena Linczewska

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 341468