• Aktualności

      • OGÓLMOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - 23 LUTEGO

      • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy 23 lutego. Święto zostało ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku.

       Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.

       W rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych, depresja zajmuje czwarte miejsce na świecie, zaś wkrótce choroba będzie zajmowała drugie miejsce po niedokrwiennej chorobie serca. Coraz więcej osób cierpi na depresję, szacuje się, że ta choroba dotyka ponad 120 milionów ludzi, ale tylko od 20 do 50 procent chorych szuka specjalistycznej pomocy.

       Depresja może objawiać się zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Do głównych objawów tej choroby należy:

       • stopniowa utrata przyjemności i odczuwanej radości życia,

       • ograniczona aktywność życiowa,

       • trudności w podejmowaniu decyzji,

       • pesymistyczne myśli, nieokreślony lęk,

       • poczucie utraty sensu życia.

       Leczenie depresji zależy indywidualnie od pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację, odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.

      • ​​​​​​​Jesteśmy na pierwszym miejscu w zawodach Ligi algorytmicznej​​​​​​​​​​​​​​

      • Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       Od 7 grudnia uczniowie kółek CMI z całej Polski biorą udział w zmaganiach LIGI algorytmicznej. To świetna szansa, żeby poprzez współzawodnictwo, ale przede wszystkim pracę w grupie, (ponieważ w konkursie biorą udział zespoły), sprawdzić w praktyce wiedzę zdobytą na kółkach CMI, zmierzyć się z zawodnikami z innych kółek CMI, ale również zintegrować z kolegami i koleżankami z zespołu. Przede wszystkim jednak LIGA jest doskonałym praktycznym przygotowaniem do Zawodów Algorytmicznych CMIOlimpiady Informatycznej oraz innych konkursów algorytmicznych i informatycznych. Po pierwszej rundzie nasi zawodnicy na czele z liderem -  uczniem kl. IVj Arturem Leszczakiem, zdobyli komplet punktów i zajmują I miejsce.

       Zamieścił Janusz Burzyński

      • 17 lutego- DZIEŃ KOTA

      • Kotu potrzeba niewiele....

       „Kotu potrzeba niewiele:

       Pogłaskać go tylko w niedzielę

       W poniedziałek, wtorek i w środę

       Leciutko podrapać w brodę

       W czwartek, w piątek i w sobotę

       Pobawić się trochę z kotem

       I w niedzielę - znów niewiele.

       A jeśli uda ci się uda

       Pokochać go troszeczkę

       I tym samym co smakuje

       Napełnisz mu miseczkę

       I mocno postanowisz

       Nie oddać go nikomu

       I zgodzisz się bym czasem

       Porządził trochę w domu

       To zauważysz potem

       To zresztą przyjdzie z wiekiem

       Że będąc bliżej z kotem

       Jesteś BARDZIEJ CZŁOWIEKIEM”

       Autor: N.N.

       Praktycznie każdy człowiek lub bliski członek rodziny posiada lub posiadał kota. Są to istoty nadzwyczaj mądre i rozumne, a charakterystyczne mruczenie wywiera uspakajający wpływ na człowieka. Niestety nie wszystkie zwierzęta mają to szczęście, że mają dom i kochającego właściciela. Wiele z nich błąka się po ulicach w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Niektóre przez długie lata przebywają w schroniskach lub fundacjach. Warto jest o nich mówić, aby zwiększyć ich szanse na znalezienie domu. Dlatego, w szczególności w tym dniu, uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt wyszukiwali z internetu ogłoszenia o potrzebujących kotkach oraz udostępniali je na swoich portalach społecznościowych, a także sporządzili ogłoszenia o zwierzętach w języku angielskim. Wybrane opisy zostały przedstawione w poniższym kolażu. Trufla, Dżoker i Elenka to przykładowe koteczki, które czekają na dom. Jeśli ktokolwiek zdecydowałby się, aby je zaadoptować to proszony jest o kontakt.

       We wspomnianej aktywności wzięli udział uczniowie klas Ih, IIfp, II hp: Nikola Ratyńska, Emilia Dobrowolska, Natalia Zbiejcik, Aleksandra Chojnowska, Emilia Przywózka, Kamila Wojewódzka, Damian Kiełek, Justyna Sęk, Dominik Kur, Wiktoria Renik, Kinga Chmiel, Katarzyna Trębicka, Jakub Tatko, Wiktoria Suchożebrska, Łukasz Kapusta, Bartek Zakrzewski, Konrad Zawadzki, Mateusz Połog, Oliwia Molska, Magda Miłobędzka, Patryk Kołacz, Weronika Buczyńska, Karolina Żółkowska, Kinga Przesmycka, Bartek Piwowar, Paweł Sitak, Jakub Skolimowski, Jakub Kobryń, Julia Stephan. Praca wykonana pod opieką nauczyciela p.Doroty Odziemczyk.

       Emilia Przywózka (ucz.kl.2FP)

       Członek Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt

      • WALENTYNKI

      • Walentynki, zwane „Świętem Zakochanych”, obchodzone są 14 lutego. W tym dniu nie tylko zakochani, ale także bliskie sobie osoby wyznają, jak wiele dla siebie znaczą. Nazwa święta nawiązuje do postaci św. Walentego – patrona ludzi zakochanych. Tego dnia wysyła się osobom bliskim swojemu sercu  kartki walentynkowe, listy miłosne, wiersze, a nawet drobne upominki, często w postaci słodyczy, pluszaków czy też kwiatów.

       Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości.

       Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”.

                                                                                                                                 Samorząd Uczniowski

      • 9 Lutego - Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu

      • Dnia 9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, dlatego też chcielibyśmy przypomnieć Wam rodzaje, specyfikę i skutki tego zjawiska. Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii, zalicza się do niej wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania. Akty cyberprzemocy potrafią wyrządzać bardzo dużo krzywdy, mogą być osobiste tragedie. Wrzucony do sieci film opatrzony komentarzami nieznajomych osób, eskalacja złośliwości wobec prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi ofiary już film widzieli, nieudane próby usunięcia go z sieci, świadomość, że film jest oglądany przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić negatywne emocje, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do prób samobójczych. Charakterystyczną cechą cyberprzemocy, wyróżniającą ją od przemocy tradycyjnej, jest jej ciągłość trwania. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na inne płaszczyzny życia. Ofiara w takiej sytuacji żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Często również czuje się osamotniona. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzieży. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są użytkownicy. Gdzie szukać pomocy: Jeżeli ktoś nęka Cię w Sieci, nabija się z Ciebie, wysyła obraźliwe e-maile, sms’y, zadaje Ci na czacie, w mailu lub przez komunikator jakieś krępujące pytania, wypytuje Cię o prywatne dane, nalega na spotkanie...
       Skontaktuj się z zespołem dyzurnet.pl, infolinia Dyżurnetu: 801 615 005

      • Dzień Bezpiecznego Internetu

      • Dnia 9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

       Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

       Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

       Nasza szkoła została zgłoszona na mapę lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Działania będą polegały na rozesłaniu uczniom naszej szkoły ulotek informacyjnych przygotowanych przez klasę 1J. Kolejną inicjatywą będzie przeprowadzenie wewnątrzszkolnego konkursu na temat Cyberbezpieczeństwa.

       W związku z trwającą pandemią COVID-19 podczas obchodów DBI w 2021 organizacja inicjatyw nastąpi z wykorzystaniem potencjału internetu. Ulotki informacyjne zostaną rozesłane uczniom poprzez Dziennik Vulcan – 9.02.2021, a konkurs zostanie przeprowadzony w formie testu online - 26.02.2021r.

       Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów szkoły średniej. Żeby przystąpić do konkursu należy zapisać się do zespołu na Teams poprzez wpisanie kodu: prg2p58. Szczegóły konkursu będą dostępne dla osób zainteresowanych po dołączeniu do zespołu.

       Sylwia Chruścicka

      • KONKURS „LOGO SZKOLNEGO KOŁA PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT” - ROZTRZYGNIĘTY

      • W dniach 09.12-16.12.2020r. przyjmowano zgłoszenia do szkolnego konkursu „Logo Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt”. Swoje pomysły zgłosili uczniowie klas I i II: Julia Załuska, Kinga Przesmycka, Adrian Zieliński, Maria Bierdzińska, Julia Nermer, Karolina Ząbek, Klaudia Toczyska, Klaudia Jurczak, Jakub Prokopczuk i Wiktoria Wojewódzka. Wśród nadesłanych prac nie zabrakło ciekawych koncepcji oraz przykładowych haseł przewodnich Koła.
       Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło dnia 23.12.2020r. Decyzją organizatorów zwyciężyła propozycja uczennicy klasy IIhg - Marii Bierdzińskiej przedstawiająca według autorki okrąg będący synonimem ziemi, a w jego środku znajdują się popularne zwierzęta domowe. Dodatkowo logo zawierało hasło: „Animals -best friends”. Nagroda książkowa została wręczona uczennicy przez Panią Dyrektor - Beatę Pękałę, opiekunów Koła - Dorotę Odziemczyk i Agnieszkę Makowiecką oraz Przewodniczącego Rady Powiatu - Jacka Odziemczyka. Dziękujemy młodzieży za wzięcie udziału w konkursie i gratulujemy Marysi.

      • Spotkania dla ekonomistów

      • Uczniowie klasy IV e kształcący się w zawodzie technik ekonomista dnia 28.01.20121 r. uczestniczyli w pierwszym spotkaniu z cyklu spotkań mających na celu przybliżenie uczniom praktycznych aspektów pracy księgowego organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie. Spotkania realizowane są z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. Tematem spotkania było "Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez podmioty gospodarcze w ujęciu praktycznym". Spotkanie prowadziła Pani Katarzyna Tomala – doradca podatkowy. Następne spotkanie odbędzie się 24.02.2021 r.

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 119836