• Aktualności

            • Podstępne WZW oraz czerniak

            • Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się prelekcja dotycząca chorób wywoływanych przez wirusa zapalenia wątroby typu B i C w ramach akcji promocyjnej - „Podstępne WZW”. Działania profilaktyczne poszerzono o informacje dotyczące nowotworu złośliwego skóry – czerniaka pod hasłem „Znamię? Znam je?” W działaniach tych brali udział uczniowie klas II. 
              Pogadankę na te tematy połączoną z pokazem multimedialnym wygłosiła pielęgniarka szkolna Pani Agata Jakubik pod kierunkiem psychologa szkolnego Pani Patrycji Wierzbickiej - Kucharek, pedagoga szkolnego Pani Ewy Dobrzyckiej oraz Pani Mirosławy Przyborowskiej

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS MATURALNYCH 2018/2019

            • 26.04.2019r. był dniem wyjątkowym dla naszej społeczności szkolnej. Był to dzień pożegnania klas maturalnych. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00.  powitaniem zaproszonych gości - Wicestarostę Sokołowskiego pana Ryszarda Domańskiego, Dyrekcję Szkoły: panią Dyrektor Małgorzatę Baranowską, Wicedyrektorów: panią Beatę Pękałę, panią Renatę Romańczuk oraz pana Piotra Adamczuka, Kierownika kształcenia praktycznego panią Agnieszkę Makowiecką, wychowawców klas maturalnych: pana Rusłana Mielniczuka, panią Agnieszkę Makowiecką, panią Justynę Maćkowiak, pana Mariusza Kurowskiego oraz panią Annę Czarnocką, Grono Pedagogiczne, Przewodniczącą Rady Rodziców panią Małgorzatę Nowak oraz uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Następnie Wicestarosta Sokołowski pan Ryszard Domański w imieniu Starosty Sokołowskiej pani Elżbiety Sadowskiej odniósł się do planów na przyszłość tegorocznych maturzystów. Uroczystość była okazją do wręczenia uczniom  nagród, wyróżnień oraz podziękowań za trzy lub cztery lata nauki i sukcesy w różnych dziedzinach. Po ślubowaniu przedstawicieli klas maturalnych pani Dyrektor Małgorzata Baranowska w sposób szczególnie uroczysty pożegnała tegorocznych absolwentów, po czym pan Jacek Jackowski odczytał list okolicznościowy wystosowany przez Senatora Rzeczpospolitej Polskiej pana Waldemara Kraskę. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Nowak podziękowała za wychowanie i  przygotowanie młodzieży do egzaminu maturalnego. W imieniu tegorocznych maturzystów głos zabrała Ewa Chendoszko wspominając swoje początki, dziękując za chwile wsparcia oraz mobilizację do tego, aby wyznaczać sobie nowe cele. Przedstawicielka klas przedmaturalnych Maja Pawluk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Karolina Wojtczuk życzyły absolwentom szczęścia na egzaminie maturalnym i w dalszym życiu. Drobne upominki przekazane na ręce gospodarzy klas żegnających się ze społecznością szkolną były miłym dopełnieniem całej uroczystości. Na zakończenie wystąpił szkolny zespół Szara Band pod kierunkiem pana Bogusława Kwiatkowskiego.

            • SZARA POMAGA

            • Po raz kolejny społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego  w Sokołowie Podlaskim stanęła na wysokości zadania i ruszyła z pomocą 18 dniowemu dziecku. Maluszek nazywa się Marcel Iszczek, obecnie w stanie krytycznym przebywa w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i potrzebuje krwi. Akcję krwiodawstwa zorganizowali nauczyciele i uczniowie ZS Nr 1 pod kierunkiem pana Mieczysława Bogaja, a przeprowadziło ją Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. W akcji wzięło udział 75 osób, krew oddało 48 osób, pobrano 20,2 litra krwi. Z Zespołu Szkół Nr 1 krew oddało 30 osób, z I LO 7 osób i z rejonu miasta 8 osób. Składamy wyrazy uznania i szacunku Honorowym Dawcom Krwi, a także wszystkim osobom, które wyraziły gotowość oddania krwi, ale z przyczyn obiektywnych nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji.

            • „MYŚLĘ, SEGREGUJĘ, ODZYSKUJĘ”

            • SZANOWNI NAUCZYCIELE, DRODZY UCZNIOWIE ORAZ RODZICE.

              W nawiązaniu do międzynarodowej kampanii  ekologicznej Dzień Ziemi 2019   zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej szkolnej akcji, dzięki której włączymy się  w oczyszczanie naszej planety i pomożemy środowisku naturalnemu.

              26 kwietnia (piątek) w świetlicy szkolnej w godz. 10- 11.30 zbieramy surowce wtórne i odpady niebezpieczne  - zużyte baterie, nakrętki plastikowe, a także stare  i uszkodzone telefony komórkowe.

              Ekologiczna postawa zostanie wynagrodzona – wymienisz baterie na kwiaty!

              Celem Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Wiemy, że baterie czy zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak np. ołów oraz kadm i są znacznym zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby. Dlatego zacznijmy porządkowanie świata od własnego biurka i otoczenia. Mamy nadzieję i wierzymy, że ta wspólna  akcja  przyczyni się do ugruntowania postaw i nawyków ekologicznych w naszej szkole.

              PAMIĘTAJ BĄDŹ EKO!

              Organizatorzy akcji:

              M. Przyborowska, A. Jankowska

            • II mobilność w ramach projektu „Europejskie praktyki dla ZS nr 1 w Sokołowie Podlaskim”

            • Między 18 a 29 marca, 45 uczniów naszej szkoły pod opieką 5 nauczycieli przebywało w Grecji, na terenie Riwiery Olimpijskiej, gdzie realizowali program praktyk stworzony wraz z naszym greckim partnerem, instytucją Georgikes Ekmetaleuseis & Training Services. Podczas dwutygodniowego pobytu, młodzież poza pracą, miała także okazje zwiedzać Grecję i poznawać jej kulturę i tradycję, w ramach różnych wycieczek czy wieczora greckiego. 

              II mobilność była dedykowana dla 22 uczniów z zawodu Technik Informatyk, 10 z zawodu Technik Ekonomista, 7 z zawodu Technik Hotelarstwa oraz 6 z zawodu Kucharz. Odbywali oni swoje praktyki w uznanych greckich przedsiębiorstwach działających w danych sektorach. W procesie tym wspierani byli przez greckich mentorów oraz nauczycieli z ramienia naszej szkoły. Program praktyk obejmował 80 godzin pracy, w ramach której młodzież wykonywała zlecone obowiązki i zadania indywidualnie lub w grupach. Początkowo jednak przechodzili odpowiednie szkolenie czy instruktaż, a w czasie pracy byli pod stałą obserwacją. W razie potrzeby, mentorzy lub nauczyciele służyli pomocą, w związku z czym stworzone zostało przyjazne środowisko do rozwoju osobistego czy zawodowego. Uczestnicy projektu mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, nową wiedzę, a także praktyczne umiejętności. 

              Nie sama pracą żyje człowiek, dlatego też czas wolny również w trakcie pobytu był przewidziany. Jednak, aby młodzież się nie nudziła, czas ten został dosyć mocno wypełniony ciekawymi animacjami oraz wycieczkami, w tak atrakcyjne miejsce jak Thessaloniki, zespół klasztorny Meteory, wyspa Trikerri czy wioska San Pantaleimon, znajdująca się na zboczach masywu Olimpu, który nie jest jedną górą, jak często uważa się w Polsce. Dodatkowo młodzież miała okazje uczestniczyć w wieczorze greckim, w trakcie którego zaprezentowano typowe tańce, śpiewy i zabawy. Wszystko to pozwoliło młodzieży na zapoznanie się z prawdziwą Grecją, jej historią, kultura i tradycjami. 

              Pierwszy projekt mobilnościowy realizowany przez naszą szkołę powoli dobiega końca. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pobytu młodzieży w Grecji. Natomiast już teraz możemy powiedzieć, że złożyliśmy aplikację projektową, i do Grecji chcemy wyjechać również w roku szkolnym 2019/2020. Na razie jednak aby nie zapeszać, nie będziemy opowiadać 
              o szczegółach. 
               

            • Zawody Strzeleckie - Liga ‘’SOKOŁA”

            • W dniach 31 marca i 4 kwietnia na strzelnicy Klubu Strzelectwa Sportowego „Sokół” przy ul. Lipowej w Sokołowie Podlaskim odbyły się II Otwarte Zawody Strzeleckie- Liga „SOKOŁA” 2019.
              Zawody cieszyły się bardzo dużą popularnością. Startowało w nich 95 zawodników, z czego dużą grupę bo aż 41 osób, stanowiła młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Uczniowie podnoszą swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy pneumatycznej Zespołu Szkół Nr 1 podczas zajęć praktycznych w klasach mundurowych oraz podczas treningów strzeleckich na strzelnicy Klubu „SOKÓŁ”. Młodzi zawodnicy nie ustępują umiejętnościami swoim starszym kolegom zajmując najwyższe lokaty w różnych konkurencjach strzeleckich. 
              Najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach:
              PISTOLET CENTRALNEGO ZAPŁONU
              1 GRZĘDA DARIUSZ KSS "Feniks" 
              3 WYSZOMIERSKI MARCIN ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.
              4 GROCHOWSKI PAWEŁ KSS "Sokół" 
              5 KOŻUCHOWSKI WOJCIECH KSS "Sokół" 
              5 KOSIERADZKI JAN KSS "Sokół"

              PISTOLET SPORTOWY
              1 ROSOCHA PAWEŁ KSS ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.
              2 GAWŁOWSKI PIOTR KSS "Sokół" 
              3 PAWLUK MAGDALENA KSS "Sokół" 
              4 GROMKOWSKI MAREK KSS "Sokół" 
              5 SKORUPKA WIESŁAW KSS "Sokół" 

              KARABIN PNEUMATYCZNY
              1 KOSIERADZKI JAN KSS "Sokół" 
              2 SKORUPKA WIESŁAW KSS "Sokół" 
              3 LUTY OSKAR KSS "Sokół" 
              4 BIELIŃSKI JAROSŁAW KSS "Sokół" 
              5 KOSOWSKI WALDEMAR KSS "Sokół" 
              5 PAWLUK MAGDALENA KSS "Sokół" 

              STRZELBA PRAKTYCZNA
              1 KOŻUCHOWSKI WOJCIECH KSS "Sokół" 
              2 JURCZAK MATEUSZ ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.
              3 LESZCZAK ARTUR ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.
              4 KOZŁOWSKI PAWEŁ KSS "Sokół" 
              5 KUR PRZEMYSŁAW ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.
              5 ADAMCZUK MATEUSZ ZS Nr 1 w Sokołowie Podl.

              Na zawodach Ligi „SOKOŁA” z pośród czterech edycji zawodów punktowane są trzy najlepsze starty w poszczególnych konkurencjach, z których spośród 350 zawodników, na koniec roku powstaje ranking najlepszych strzelców.
              Zawody prowadzili sędziowie strzelectwa sportowego: 
              Adamczuk Piotr, Elbich Adam, Pomarański Daniel, Gawłowski Edward, Osipiak Józef, Skóra Patry, Anulewicz Robert, Bogaj Mieczysław.

              Piotr Adamczuk
               

            • Wiosenne akcje Wolontariatu ZS NR1

            • 4-5 kwietnia2019 -  Przedszkoliada -  pływalnia OSiR
              5-6 kwietnia 2019 - IV Turniej piłki siatkowej o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego – hala ZS Nr1
              Wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i poświęcony czas. Zawsze można na Was liczyć! Dziękujemy!

            • Sukces uczniów ZS Nr 1 w zawodach strzeleckich

            • 15 kwietnia 2019 r. drużyna chłopców i dziewcząt z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wzięła udział w wojewódzkich eliminacjach zawodów,, O Srebrne Muszkiety’’ z karabinka sportowego. Zawody odbyły się na strzelnicy Klubu Strzeleckiego DRAGON w Siedlcach.  Zawodnicy rywalizowali w kategorii drużynowej i indywidualnej. Drużyna chłopców z Szarej w składzie: Przemysław Kucharek, Marcin Wyszomirski i Krystian Tarkowski zajęła pierwsze miejsce i będzie reprezentowała rejon siedlecki  w zawodach  wojewódzkich. Dziewczęta: Sylwia Górska, Wiktoria Ignaciuk i Karolina Solczak zajęły trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. W rywalizacji indywidualnej chłopców  Przemysław Kucharek zajął pierwsze  miejsce, a  Marcin Wyszomirski drugie miejsce.  Dyplomy, medale i puchary wręczył zwycięzcom Adam Skup Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie. Opiekunem zawodników z ZS Nr 1 w Sokołowie Podl. jest Mieczysław Bogaj.

            • OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY

            • 10 kwietnia 2018roku w sali koncertowej Wydziału Humanistycznego UPH nastapiło  roztrzygnięcie VI Ogólnopolskiego konkursu historycznego " Walka Polaków o niepodległość w latach 1939 – 1945. Refleksje młodego pokolenia w 80-tą rocznicę wybuchu wojny i 75-tą rocznicę bitwy o Monte Cassino“, zorganizowanego przez Instytut Historii i Stosunków Miedzynarodowych oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków UPH im. gen. Andersa. Wykład okolicznościowy pt. "Czy walczyć można tylko z karabinem?" wygłosił dr Janusz Kłapeć z IPN Oddział w Lublinie.
              W tegorocznym konkursie wśród uczestników , których prace zakwalifikowały się do oceny finałowej wyróżnienie otrzymał  Krzysztof Kwiecień – uczeń  Zespołu Szkół Nr1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, opiekun Iwona Piętka.

              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            • Udział w V Ogólnopolskiej Konferencji EKOLOGISTYKA, LOGISTYKA, TRANSPORT

            • Trzech uczniów technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 1 uczestniczyło w V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Ekologia, logistyka, transport” organizowanej przez Koło Naukowe Logistyków i Katedrę Logistyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. 
              Dla uczniów oraz nauczycieli przedmiotów logistyczno-spedycyjnych, konferencja ta była szczególna. Szkolni spedytorzy uczestniczyli w niej jako prelegenci na jednej z sesji panelowej zatytułowanej „Innowacyjność w procesach logistycznych”. 
              Kamil Skibniewski, Kamil Rozbicki i Patryk Pułym zaprezentowali referat „Robotyzacja w logistyce – szanse i zagrożenia”. Temat poruszony przez uczniów oraz sposób jego prezentacji był na takim samym, wysokim poziomie jak wystąpienia studentów uczelni wyższych z całej Polski biorących udział w konferencji, co znalazło uznanie w oczach prowadzącej panel mgr Oli Bareja-Wawryszuk.

            • Goście ze Szkoły Podstawowej nr 2 na lekcji z bezpieczeństwa w naszej szkole.

            • Po raz pierwszy Zespół Szkół Nr 1 zaprosił uczniów szkoły podstawowej w celu zaprezentowania innowacyjnych zajęć z bezpieczeństwa i samoobrony. Przed zajęciami prowadzonymi przez wicedyrektora pana Piotra Adamczuka, instruktora samoobrony w KPP w Sokołowie Podlaskim, mali goście zwiedzili część kompleksu sportowego. W jednej z salek gimnastycznych dzieci mogły obejrzeć, jak uczniowie klas mundurowych uczą się różnych technik samoobrony. Dodatkowo, specjalnie na tę okazję, został zaproszony przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji pan Sławomir Tomaszewski, który wykorzystując znaną bajkę o Czerwonym Kapturku, uczulił dzieci na niebezpieczeństwa związane z kontaktem z nieznajomymi. Pomysł zajęć profilaktycznych dla najmłodszych odbiorców będzie kontynuowany.

            • 8 kwietnia 2019 "Dzień Historyczny"

            • Porządek dnia:

              1. Poniedziałek 8 kwietnia 2019 r.  jest zwykłym dniem pracy dla społeczności szkolnej ZS Nr 1.
              2. Zajęcia zaczynają się od godz. 8.00 dla wszystkich klas.
              3. 8.30 wyjście do  Sokołowskiego Ośrodka Kultury na projekcję filmu „Kurier”. (Film skupia się na Janie Nowaku-Jeziorańskim, kurierze Armii Krajowej. Dzieło nie jest utrzymane w typowo biograficznej konwencji, ale przygodowo-sensacyjnej, staje się więc historią szpiegowską).
              4. Po zakończeniu seansu filmowego społeczność szkolna wraca na zajęcia, aby wziąć udział w uroczystości upamiętniającej Annę Walentynowicz.
              5. Od godz.12. 00  w Hali Sportowej odbywać się będzie turniej międzyklasowy.
            • POKAZY RATOWNICTWA DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

            • W dniu 29 marca 2019 r. grupa 15 uczniów ZS NR 1 z klas Liceum Ogólnokształcącego o profilu ratownictwa medycznego pod opieką p. Mieczysława Bogaja wzięła udział w pokazie ratownictwa dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim dla ok. 50 uczniów klas IV i VII. Pokaz ratownictwa wraz z ćwiczeniami praktycznymi dotyczył:

              - resuscytacji krążeniowo – oddechowej

              - zastosowania AED (defibrylatora)

              - epilepsji

              Wzywania pomocy

              - omdleń

              - utraty przytomności.

              Uczniowie w każdej grupie.

              Uczniowie mieli możliwość usłyszenia podstawowych wiadomości na dane tematy, a także w sposób praktyczny spróbować swoich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

            • Niebezpieczne pułapki uzależnień behawioralnych

            • W związku z rosnącą tendencją korzystania przez młodzież z internetu i poświęcania wolnego czasu na gry komputerowe zorganizowano w szkole warsztaty dotyczące uzależnień behawioralnych prowadzone przez pedagoga z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Panią Beatę Rybińską.

            • TRANSPLANTACJA DAREM ŻYCIA

            • 29 marca 2019 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja poświęcona problematyce transplantologii „Transplantacja darem życia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Marszałkowski i Zespół Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Uczniowie i wszystkie zgromadzone osoby mogły poszerzyć wiedzę dotyczącą transplantologii w Polsce i wysłuchać doświadczeń osób żyjących po przeszczepach.
              Konferencję rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkól Nr 1 pani Małgorzata Baranowska. W konferencji uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego p. Jacek Odziemczyk, kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego p. Joanna Urbankowska, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Sokołowie Podlaskim p. Maria Sikorska wraz z pracownikami, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, dyrektorzy szkół, nauczyciele i przedstawiciele młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu sokołowskiego.
              W trakcie konferencji Anna Korcala - Wichary z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego 
              ds. Transplantacji „Poltransplant” zaprezentowała obszary medycyny transplantacyjnej i jej stan w Polsce oraz omówiła temat przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Problematykę pobierania nerki od żywego dawcy oraz przeszczepiania narządowego omówił dr hab. Tomasz Jakimowicz z Katedry i Kliniki Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
              W konferencji udział wzięli także Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji i Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi, którzy mówili o doświadczeniach osób żyjących z przeszczepem. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy z Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy prowadzili równocześnie rejestrację potencjalnych dawców szpiku. 
              Potencjalnymi dawcami szpiku mogą zostać zdrowi dorośli, którzy po okazaniu dowodu 
              i wypełnieniu ankiety oddadzą próbki krwi do zbadania. Cała procedura rejestracji trwa około 30 minut. Na konferencji można było zaopatrzyć się w oświadczenie woli. Każda osoba dorosła podpisująca ten dokument, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Szczególnie ważne jest, aby w ślad za podpisaniem oświadczenia woli powiadomić najbliższych o swojej decyzji.
              Konferencja służy rozpowszechnianiu idei transplantacji narządów i tkanek. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Program realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego.
              Konferencję zorganizowały panie: Agnieszka Bocian, Milena Nowaszewska, Marta Stelmach oraz uczniowie klasy III F: Ewelina Iwańska, Karolina Krasnodębska, Paulina Łopacka, Katarzyna Pogorzelska, Mateusz Jurczak i Przemysław Kur.

            • Dopalacze i inne środki psychoaktywne

            • Dzięki współpracy naszej szkoły z Komendą Powiatową Policji w Sokołowie Podlaskim, uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych tematyce dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych.

    • Nasze media społecznościowe

    • liczba odwiedzin: 311080