• Aktualności

            • WOMEN IN STEM 2022 POLAND - KONKURS NA ESEJ

            • Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Polsko-Amerykański Program Stypendialny Fulbrighta. W tegorocznej edycji zadanie konkursowe polega na napisaniu eseju w języku angielskim o kobietach, które odniosły sukces w takich dziedzinach jak: Science, Technology, Engineering lub Mathematics (STEM). Wypracowania można przesyłać do 30.04.2022r. do godz. 23.59.

              Wszystkie informacje znajdziecie tutaj:

              https://tinyurl.com/Rules-Women-In-STEM-PL?fbclid=IwAR2iwI6U_RRoNrJ74QZIxdwM-s7mzVRIUHCwMnsleLMOmDGlRVPvaX-j2Ws

              oraz tutaj:

              https://tinyurl.com/Essay-Contest-Women-In-STEM-PL?fbclid=IwAR1FVT73SpExJJOTQV3BGfzNuAvX7BiM3Dk91dv3Omrt5RVcYwJ5sJlWSmI

              I jeszcze parę słów od Madalyn - tegorocznej stypendystki Fulbrighta:

              'We started the 2022 Women in STEM Short Essay Contest to get to know more about Polish students and encourage students from all over Poland to take a moment to celebrate women who have made have made contributions to the fields of science, technology, engineering, and mathematics. This contest also gives students the chance to simultaneously practice their English skills and have their work reviewed by a native speaker. After the contest is over, students will also have the opportunity to request a meeting directly with the Fulbright stipendist who reviewed their paper so they can receive feedback and get the chance to talk one on one with a US Fulbright scholar.

              By submitting an application, you will also join a network of students from around Poland, will gain access to more information about the Fulbright Program, and will get the chance to know the participating Fulbright grantees and potentially our professional networks. Additionally, this contest is the perfect way for students to build their resumes, especially if they are planning to apply for a Fulbright or any other international exchange program in the future. Every student will receive a certificate of participation and the best essays will receive special prizes sponsored by the Polish-US Fulbright Commission! Who will you write about? The deadline is April 30th, 23.59! We can't wait to read your essays!"

            • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO FOX 2022

            • 26.04.2022r. 21 uczniów naszej szkoły przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego FOX organizowanego przez Naukowy Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Test konkursowy obejmował zadania wielokrotnego wyboru i sprawdzał umiejętności językowe, wiedzę językową oraz kulturoznawczą. Uczniowie reprezentowali dwie kategorie wiekowe: grupę Lions - I i II klasa liceów 4-letnich i techników 5-letnich oraz grupę Eagles - klasy III liceów 4-letnich i techników 5-letnich oraz klasy III liceów 3-letnich oraz III i IV techników 4-letnich. Trzymamy kciuki za wyniki!!!

            • Wycieczka dydaktyczna

            • Dnia 25 kwietnia uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Technikum Nr 1 w zawodzie technik pojazdów samochodowych odbyli wycieczkę dydaktyczną do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali cuda techniki motoryzacyjnej ubiegłych wieków. Następnie młodzież odwiedziła “Dom Zagadek”, gdzie w pięciu różnych pokojach uczniowie w grupach rozwiązywali zagadki logiczne wymagające spostrzegawczości, kreatywności i odrobiny sprytu aby wydostać się z “Escape Room”. Po edukacyjnej części wycieczki odbyła się część rozrywkowa, czyli czas na posiłek w Centrum Handlowym Arkadia , a następnie seans filmu “Uncharted”. Wszyscy we wspaniałych humorach wrócili do Sokołowa Podlaskiego.

            • JESTEŚMY W FINALE II OGÓLNOPOLSKICH ZAWODÓW PROJEKTOWYCH W PROJEKCIE CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGO

            • Zespół w składzie: Jarosław Sekuła, Jakub Kucharek, Rafał Paczuski zdobył I miejsce w zawodach regionalnych na Politechnice Warszawskiej  i tym samym zapewnił sobie udział w finale II Ogólnopolskich Zawodów Projektowych, które odbędą się w dniach: 11.06.2022 - 12.06.2022r. na Politechnice Łódzkiej. Warto podkreślić,  że uczniowie zdobyli maksymalną liczbę punktów, czym może pochwalić się tylko 9 zespołów z całej Polski. Głównymi celami zawodów jest rozwój zdolności programistycznych w oparciu o dostępne osiągnięcia techniczne w elektronice, mechatronice, automatyce i robotyce oraz rozwój umiejętności pracy w zespole. Podczas etapu lokalnego/regionalnego uczestnicy dostali do rozwiązania jedno zagadnienie projektowe, z wykorzystaniem zestawów robotycznych przekazanych Grantobiorcom CMIW finale nasi uczniowie  zmierzą się z 15 zespołami z pozostałych regionów reprezentujących Politechnikę Łódzką, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Gdańską i Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa.

              Gratuluję i trzymam kciuki za naszą drużynę.

              Opiekun zespołu: Janusz Burzyński

            • "Dolina Bugu - ptaki widzą lepiej"

            • 22 kwietnia z okazji Śwatowego Dnia Ziemi uczniowie Kl. III hp w ZSnr1 w Sokołowie Podl. obejrzeli film pt. "Dolina Bugu - ptaki widzą lepiej",  który został nakręcony w plenerach między Nurem a Kamieńczykiem przez Emiliana Sito - pasjonata przyrody, mieszkańca gminy Łochów. Film ten zachwycił młodzież pięknem nadbużańskich krajobrazów. Wspaniałe zdjęcia z drona ukazują ostatnią polską dziką rzekę i jej otoczenie, oraz jej skrzydlatych mieszkańców, a piękny głos lektorki Krystyny Czubówny uatrakcyjnił przekaz.

            • Kolejne zwycięstwo naszych uczniów!

            • Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim po raz 4 z rzędu wygrali wojewódzkie zawody strzeleckie Srebrne Muszkiety (drużynowo i indywidualnie) i będą reprezentowali Mazowsze na Ogólnopolskich Finałach w Tarnowie. Przypomnijmy, że 2 lata temu byli najlepsi w Polsce.

            • ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ – Światowy Dzień Ziemi 2022

            • Data 22 kwietnia stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Globalne ocieplenie, marnowanie żywności, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności – to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi. Zapraszamy społeczność szkolną do udziału w corocznej akcji, dzięki której włączymy się w oczyszczanie naszej planety i pomożemy środowisku naturalnemu.

              28 kwietnia (czwartek) w świetlicy szkolnej w godz. 9 - 12  zbieramy surowce  wtórne i odpady niebezpieczne  - zużyte baterie, nakrętki plastikowe, a także stare i uszkodzone telefony komórkowe.

              Ekologiczna postawa zostanie wynagrodzona – wymienisz baterie na kwiaty i sadzonki drzew!

              Zgodnie z tegorocznym hasłem zainwestujmy w Naszą Ziemię

              • Zasadźmy drzewo (może być krzak), które upiększy miejsce w którym mieszkamy.
              • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
              • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
              • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
              • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
              • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
              • Zacznijmy konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów, planujmy rozsądne zakupy artykułów spożywczych i odzieży.

              Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

                                                                                                      Koło  Ekologiczne

            • SZARADA 2022

            • Za nami XI Sokołowskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery "Szarada" które odbyły się w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Poznaliśmy propozycje edukacyjne uczelni wyższych, szkół policealnych, służb mundurowych oraz wiele ofert przyszłych pracodawców. Gości Targów powitała Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 - Pani Małgorzata Baranowska. Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Jacek Odziemczyk oraz Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego – Pan Ryszard Domański z okazji spotkania wygłosili okolicznościowe przemówienia. Ciekawym punktem Szarady był występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia z Sokołowa Podlaskiego.

              W targach wzięły udział uczelnie wyższe: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Białostocka, Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz szkoły policealne: Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Siedlcach, Szkoła Policealna Centrum Nauki i Biznesu "ŻAK" w Siedlcach, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach, Medyczna Szkoła Policealna w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Cosinus w Siedlcach, Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim. Swoje stanowiska mieli pracodawcy: PSB Mrówka, DAIR Biuro Rachunkowe, PFR Portal PPK Sp. Zo.o. Warszawa, Spółdzielnia Inwalidów CHEGOS w Sokołowie Podlaskim, Zakład Produkcyjny PRONAR Filia Siemiatycze, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Sokołów” w Sokołowie Podlaskim S.A., „Sokołów – Logistyka” Sp. Z o.o., Powiatowy Urząd pracy w Sokołowie Podlaskim, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach i służby mundurowe: Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach.

              Targi są imprezą cykliczną skierowaną do uczniów klas maturalnych, przedmaturalnych, przyszłych absolwentów szkół branżowych, osób chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub szukających pracy.

            • 6. edycja projektu edukacyjnego „Przez bajki w świat”

            • To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra”.

              (Mahatma Gandhi)

               

                        Pod takim właśnie hasłem 7 i 8 kwietnia 2022 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się 6. edycja projektu edukacyjnego „Przez bajki w świat”. Grupa teatralna Sposób na teatr przygotowała dla przedszkolaków i dzieci z powiatu sokołowskiego widowisko zatytułowane „Żyjesz zdrowo - jest bajkowo”, które w swobodny i humorystyczny sposób promowało zdrowy styl życia.  Specjalistami zachowania prawidłowej kondycji fizycznej stali się Kopciuszek i książę Kacper. Ich miłość do sportu uświadomiła najmłodszym, że bajkowe życie nie polega na spędzaniu wolnego czasu przed komputerem i zajadaniu się słodyczami, ale może być zdrowsze i ciekawsze poprzez ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz spożywanie owoców i warzyw.

                   Nasi niezwykle utalentowani uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim swoim arcymistrzowskim występem bez wątpienia podbili serca publiczności. Młodzi aktorzy w wirtuozowski sposób połączyli grę aktorską z tańcem, elementami akrobatyki oraz śpiewu, tworząc piękną, pełną nieprawdopodobnych zdarzeń, opowieść. A dowodem wdzięczności widzów  były uśmiechy na ich twarzach, gromkie brawa, owacje na stojąco i słodkie upominki.

                       Na spektaklu swoją obecnością zaszczycili nas: Przewodniczący Rady Powiatu  - Pan Jacek Odziemczyk, Wicestarosta  Powiatu Sokołowskiego – Pan Ryszard Domański i Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1  - Pani Małgorzata Baranowska, a wśród najmłodszych widzów  - dzieci oraz opiekunowie z Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka, Miejskiego Przedszkola nr 2, Miejskiego Przedszkola nr 3, Przedszkola Niepublicznego „Chatka Puchatka”, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek, Zespołu Szkół Salezjańskich i Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6.

                  Projekt przygotowali: pani Agnieszka Pachołowska, pani Magda Filipiak, Eliza Chomać, Klaudia Karczmarek, Klaudia Kruk, Martyna Lipka, Dobrosława Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, Tomasz Młynik, Jakub Prokopczuk, Kacper Tręda.

                    Grupa teatralna Sposób na teatr chciałaby serdecznie podziękować za wsparcie oraz pomoc w realizacji projektu Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim - Pani Dyrektor Małgorzacie Baranowskiej, Pani Wicedyrektor Beacie Pękale, Pani Wicedyrektor Jolancie Cudziło-Abramczuk, Panu Wicedyrektorowi Piotrowi Adamczukowi oraz Dyrektorowi Sokołowskiego Ośrodka Kultury - Panu Marcinowi Celińskiemu wraz z pracownikami.

                        Szczególne podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim za finansowe wsparcie naszego projektu. Dzięki niemu młodzi aktorzy za swoje ogromne zaangażowanie w przedsięwzięcie edukacyjne i promocję szkoły w środowisku lokalnym otrzymali nagrody rzeczowe. Dziękujemy!!!

            • RÓŻOWA SKRZYNECZKA

            • 6 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim oficjalnie otwarto Różową Skrzyneczkę. Jest to jedyna skrzyneczka w Powiecie Sokołowskim i jedna z nielicznych w naszym regionie. Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowej skrzyneczce znajdziemy artykuły higieny osobistej tj. podpaski, tampony czy wkładki higieniczne. Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar.

            • Kolejna zbiórka darów na rzecz zwierząt z Ukrainy

            • Dziękujemy Społeczności naszej szkoły za udział w zbiórce darów na rzecz zwierząt z Ukrainy. Udało się zebrać 118 kg pełnowartościowej karmy suchej oraz prawie 8kg mokrej, plus przekąski. Paczka została przekazana Fundacji Azylu pod Psim Aniołem w Warszawie, która ma pod opieką czworonogi z terenu Ukrainy. Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy, zwiększenie świadomości i budowanie wrażliwości społecznej na temat autyzmu. Zwraca również uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
              Autyzm to odmienny do typowego sposobu rozwoju człowieka. Polega na uszkodzeniu systemu, który porządkuje otrzymane od zmysłów informacje, daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spoktrum autyzmu inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Każdy jest wyjątkowy.
              Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet

            • Złoto dla „Szarej”

            • 1 kwietnia w Zespole Szkół Nr 1 odbył się   turniej w piłce ręcznej chłopców w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej szkół ponadpodstawowych. W turnieju wzięły udział cztery szkoły z terenu powiatu sokołowskiego: ZS 1, I LO, SLO i ZS CKR. Nasi chłopcy wywalczyli sobie mistrzostwo powiatu.

              Skład zespołu:

              1.Kurach Mateusz

              2.Struś Jakub

              3.Kozaczuk Krzysztof

              4.Zając Adam

              5.Mostowiec Mateusz

              6. Kiełek Damian

              7.Turos Igor

              8. Kałuski Rafał

              9.Kozaczuk Jan

              10.Kowalczyk Mateusz

              11. Podniesiński Dawid

              12. Żochowski Kamil

               

              Opiekun: Rusłan Mielniczuk

            • Szarada 2022

            • Z przyjemnością informujemy, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wraca SZARADA.
              XI Sokołowskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery "Szarada" odbędą się 12 kwietnia 2022 r., uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 10.00. Serdecznie zapraszamy.

            • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”

            • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” jest projektem realizowanym od 2004 roku. Jest jedyną Olimpiadą w Polsce realizowaną wspólnie przez Komisję Europejska Przedstawicielstwo w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Od wielu lat w jej organizację zaangażowało się Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, punkty Europe Direct w Polsce, a także członkowie zespołu eksperckiego Team Europe. 

              28 marca o godz. 10.00 w Centrum egzaminacyjnym w Mińsku Mazowieckim odbył się II etap XVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg. W II etapie wzięło udział 812 uczestników z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Czapska – uczennica klasy 3Ag.

              Serdecznie gratulujemy !

            • Złoto dla „Szarej”

            • 25 marca w Zespole Szkół Nr 1 odbył się   turniej w piłce ręcznej dziewcząt w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej szkół ponadpodstawowych. W turnieju wzięły udział cztery szkoły z terenu powiatu sokołowskiego: ZS1, I LO, SLO i ZS CKR Nasze dziewczęta wywalczyły sobie mistrzostwo powiatu.

              Skład zespołu:

              1. Stefańska Martyna
              2. Wyrozębska Gabriela
              3. Zajączkowska Maja
              4. Górska Marzena
              5. Czapska Weronika
              6. Skorek Ewelina
              7. Magun Aleksandra
              8. Świętoń Olga
              9. Zduniak Julia
              10. Księżopolska Patrycja
              11. Kursa Natalia

              Opiekun: Rusłan Mielniczuk

            • Wolontariusze dla Ukrainy

            • To już nasza kolejna akcja w niesieniu pomocy dla  Ukrainy. 25 marca wolontariuszez  Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w magazynach Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wraz z opiekunami p. Anetą Rosochacką i p. M. Stelmach przygotowywali transport żywności, środków czystości oraz środków higienicznych dla mieszkańców Ukrainy. Planowane dotarcie na Ukrainę przewidziane zostało na najbliższą niedzielę.

              Dziękujemy za pomoc.

            • ZNAMY JUŻ WYNIKI VIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO ,,ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ BOLESŁAWA PRUSA''

            • Olimpiada odbyła się w listopadzie 2021 roku i  była skierowana do uczniów szkół średnich.  Celem przedsięwzięcia było poznanie życia i twórczości jednego z najsłynniejszych pisarzy doby realizmu. Młodzież przygotowująca się do konkursu gromadziła, pod czujnym okiem nauczycieli języka polskiego, wiedzę o biografii Prusa, korzystając z nowoczesnych źródeł informacji. Konieczne było również przeczytanie powieści: „Faraon” i „Lalka” oraz nowel i opowiadań: „Z legend dawnego Egiptu”, „Antek”, „Katarynka”, „Kamizelka”, „Nawrócony” i „Omyłka”. W zmaganiach olimpijskich wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły z klas: IIa, IIj, IIIAp, IIIBp, IIIJg, IIIJp, IIIHp. Zwycięzcą okazał się Mateusz Tręda zdobywając I miejsce. Bardzo dobry wynik otrzymały uczennice: Dobrosława Mosiej (IIA), Julia Dobrowolska (IIJ), Zuzanna Kalisiak (IIIBp) i Ewa Banasiuk (IIIHp). Wszystkim uczniom gratulujemy i wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do sukcesu nie tylko podczas egzaminu maturalnego, ale również w dorosłym życiu

            • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

            • 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny!

              To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” wspierające osoby z Zespołem Downa zachęca do udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji  i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

              Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

              Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi, w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju tej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.

              Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

            • Międzynarodowy Dzień Liczby Π

            • 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Π. Niedawno dzień ten ustanowiono też Międzynarodowym Dniem Matematyki.

              Z tego powodu w Naszej Szkole został zorganizowany konkurs matematyczno – plastyczny, którego bohaterką była ta wyjątkowa liczba. Jury złożone z nauczycieli matematyki wyłoniło dwie zwycięskie prace. Ich autorami są: - Julia Ryć z klasy II a i Sebastian Dmowski z klasy III fg. Ponadto trzem uczennicom przyznano wyróżnienia. Te uczennice to: Aleksandra Sawicka – II h, Eliza Chomać - II a i Oliwia Rączka – III jg.

              Laureatom gratulujemy a wszystkim uczestnik konkursu serdecznie dziękujemy!

               Nauczyciele matematyki

            • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole

            • Podczas akademii poświęconej Żołnierzom Niezłomnym nauczyciel historii Jacek Odziemczyk  opowiedział o faktach  związanych z ich walką  o wolność i niepodległość, która toczyła się na terenie Ziemi Sokołowskiej. Wspomniał o mieszkańcach powiatu wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego – do obozów nr 270 w Borowiczach oraz 231 i 523 w obwodzie swierdłowskim. Przypomniał o obozie przesyłowym NKWD, który funkcjonował w naszym mieście na przełomie 1944/1945 r. na miejscu obecnego stadionu sportowego przy ul. Lipowej. Nawiązał także do zbrodni sądowych na przykładzie procesu pokazowego z 26 lutego 1945 r., który odbył się w  Sokołowie Podlaskim. Skazano wtedy na karę śmierci 9 osób, a kolejnych 6 na kary więzienia (od 5 do 10 lat). Nawiązał także do walki zbrojnej, jako przykłady podając walki patroli VI Wileńskiej Brygady AK pod Toczyskami Podbornymi 7 kwietnia 1950 r. (zginął wtedy por. Józef Ludwik Małczuk ,,Brzask’’  i kolejnych 2 partyzantów, kilkoro z  nich zdołało wyrwać się z okrążenia 600 – osobowej obławy) oraz Borychowem 30 września 1950 r., gdzie poległ cały 4 – osobowy patrol pod dow. Arkadiusza Czapskiego ,,Arkadka’’.

              Oprawę muzyczną zapewnił szkolny zespół ,,Szara Band’’ w składzie: Martyna Lipka, Kinga Kozak, Hubert Biernat, Kacper Smolik pod kierunkiem Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki. Dekoracje przygotowała p. Magda Filipiak. Głos zabrała także dyrektor szkoły Małgorzata Baranowska, która podziękowała organizatorom za przygotowanie akademii, nawiązując jednocześnie do dzisiejszej sytuacji narodu ukraińskiego i jego walki o niepodległość.

            • Pomoc Ukrainie

            • Nie ustajemy w ciągłym niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dziś (10 marca) wolontariusze z  Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wraz z opiekunem p. Anetą Rosochacką przygotowywali paczki.

              Młodzież z klasy mundurowej, technik logistyk, przygotowała kilkadziesiąt paczek, które w najbliższych dniach przekażemy do osób potrzebujących. Znajdują się w nich żywność, środki higieniczne oraz chemia gospodarcza.

              Dziękujemy za pomoc.

            • Pomagamy czworonogom z Ukrainy!

            • Czworonogi w okresie wojny nie są bezpieczne i także potrzebują pomocy! Niektóre z nich miały sporo szczęścia, ponieważ wyjechały wspólnie ze swoimi właścicielami. Pozostała grupa przebywa w schroniskach, które są ewakuowane lub niestety na terenie kraju z którego niemożliwa jest ewakuacja. Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt chciałoby pomóc zwierzętom z Ukrainy, które już przybyły do Polski i pozostają pod opieką organizacji lub fundacji lub jeśli będzie to możliwe to dostarczyć dary bezpośrednio opiekunom na Ukrainę.

              Ogłaszamy zbiórkę:

              1. Pełnowartościowej karmy suchej i mokrej dla psów i kotów np. Brit, Animonda, Dolina Noteci.
              2. Jednorazowych podkładów sanitarnych.
              3. Smyczy i obroży.
              4. Rękawiczek lateksowych i ręczników papierowych.

              Nie bądźmy obojętni! Pomagajmy!

               

                                                         Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

            • TENISIŚCI STOŁOWI Z ,,SZAREJ’’ WICEMISTRZAMI POWIATU!

            • W dniu 09.03.2022 roku w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym.

              Do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów dziewcząt i chłopców.

              W kategorii chłopców nasi uczniowie zajęli 2 miejsce i zapewnili sobie udział w rozgrywkach regionalnych. Dziewczęta zajęły 3 miejsce.

              Nasze tenisistki występowały w składzie: Klaudia Karczmarek, Julita Noszczak, Wiktoria Bednarczyk. Wicemistrzowie powiatu to: Krzysztof Kozaczuk, Eryk Wojtkowski, Jan Kozaczuk. Opiekunem zespołów dziewcząt i chłopców jest Bogusław Kwiatkowski.

              Sędzią  zawodów była Elżbieta Markowicz-Wcisłak oraz sędziowie pomocniczy, uczniowie klas 3Ag, 3Bp.  Organizatorem turnieju Powiatowy Szkolny Związek Sportowy  w Sokołowie Podlaskim.

              Pamiątkowe medale i dyplomy wręczyła uczestnikom turnieju  Dyrektor  ZS Nr 1  p. Małgorzata Baranowska.

              Drużyna chłopców będzie reprezentować szkołę  i powiat w rozgrywkach regionalnych w Siedlcach. Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

              Kolejność końcowa turnieju:

              Dziewczęta:

              1. SLO

              2. ZSCKR

              3ZSNR1

              4. 1LO

              Chłopcy:

              1. ZSCKR

              2. ZSNR1

              3. 1LO

              4. SLO

            • Pomoc dla dzieci z Ukrainy

            • OFERUJEMY POMOC
              Drodzy rodzice
              W związku z zaistniałą sytuacjąpolityczną
              Publiczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna
              w Sokołowie Podlaskim
              oferuje wsparcie w postaci konsultacji
              i rozmów wspierających dla dzieci
              i młodzieży pochodzących
              z Ukrainy, a przebywających naterenie Powiatu Sokołowskiego
              Pomoc będzie można uzyskać podczasdyżurów pełnionych przez psychologów
              wdniach:
              02.03.2022r godzina 16:30-18:30
              03.03.2022r godzina 16:30-18:30
              09.03.2022r godzina 16:30-18:30
              10.03.2022r godzina 16:30-18:30
              16.03.2022r godzina 16:30-18:30
              17.03.2022r godzina 16:30-18:30
              Nasz adres:
              ul. M. Skłodowskiej-Curie 24a
              Sokołów Podlaski
              ZAPRASZAMY

              Pobierz plakat informacyjny

            • POMOC DLA UKRAINY

            • Powiat Sokołowski organizuje zbiórkę rzeczy przeznaczonych dla mieszkańców Ukrainy.

              Zbieramy:

              ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

              KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

              ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

              Zbieramy także koce, śpiwory i karimaty

               

              UWAGA! Nie zbieramy odzieży.

               

              Rzeczy można przynosić począwszy od poniedziałku 28.02.2022r.:

              do hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim (Szara)
              wejście od ulicy Skłodowskiej
              w godzinach 8.00 do 22.00.

              do Urzędu Gminy Sabnie
              w godzinach 8.00 – 15.00

               

              do sali konferencyjnej Urzędu Gminy Sterdyń
              w godzinach 8.00 – 16.00

               

              do Urzędu Gminy Ceranów
              w godzinach 8.00 – 18.00

               

              do Urzędu Gminy Bielany
              w godzinach 8.00 – 15.00

               

              do Zespołu Oświatowego w Grochowie
              w godzinach 8.00 -14.00

               

              do Zespołu Oświatowego w Skibniewie
              w godzinach 8.00 -14.00

               

              do Urzędu Gminy Sokołów Podlaski
              w godzinach 8.00 -16.00

               

              do Sali OSP w Kosowie Lackim
              w godzinach 8.00 - 16.00

               

              do Urzędu Gminy Repki
              w godzinach 8.00 – 15.00

               

              do Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłonnie Lackiej
              w godzinach 8.00 – 16.00

               

              ZBIÓRKA OBJĘTA PATRONATEM


               SENATORA Waldemara KRASKI, STAROSTY SOKOŁOWSKIEGO
              oraz BURMISTRZÓW I WÓJTÓW POWIATU SOKOŁOWSKIEGO

            • WALENTYNKI

            • „Święto Zakochanych” - Walentynki obchodzone jest 14 lutego. W tym dniu nie tylko zakochani, ale także bliskie sobie osoby wyznają, jak wiele dla siebie znaczą. Nazwa święta nawiązuje do postaci św. Walentego – patrona ludzi zakochanych. Tego dnia wysyła się osobom bliskim swojemu sercu  kartki walentynkowe, listy miłosne, wiersze, a nawet drobne upominki, często w postaci słodyczy, pluszaków czy też kwiatów.
              Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku.

            • Studniówka 2022

            • W sobotni wieczór 15 stycznia 2022r. uczniowie czterech klas maturalnych bawili się na swoim balu studniówkowym w sali „Odeon”. W części oficjalnej uroczystości wystąpili: pani Małgorzata Baranowska – Dyrektor ZS Nr 1, która powitała zgromadzonych, życzyła wszystkim udanej zabawy, a tegorocznym maturzystom powodzenia na czekających ich egzaminach. Następnie pan Jacek Odziemczyk - Przewodniczący Rady Powiatu odczytał skierowany do maturzystów list senatora Waldemara Kraski, a pan Ryszard Domański - Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego życzył młodzieży dobrej zabawy na balu studniówkowym i powodzenia na egzaminie dojrzałości. Z kolei przedstawiciele maturzystów podziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom oraz nauczycielom za trud włożony w ich edukację. Wyrazem wdzięczności były złożone na ręce pedagogów bukiety kwiatów. Następnie Pan Jacek Abramczuk- przedstawiciel Rodziców maturzystów podziękował gronu pedagogicznemu za zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia, a Anna Soszyńska z klasy 3 Ag w imieniu wszystkich uczniów klas maturalnych wyraziła słowa wdzięczności dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom oraz rodzicom. Część oficjalną balu studniówkowego zakończył tradycyjny polonez odtańczony przez maturzystów, których, jak co roku, przygotował do tej wyjątkowej chwili pan Jacek Jackowski.

              Ta wyjątkowa noc pozostanie w pamięci na długo. Piękne kreacje maturzystek, wytworne garnitury maturzystów zrobiły na wszystkich obecnych ogromne wrażenie. Zabawa w miłej atmosferze trwała do białego rana, a jej wspomnienia umilą codzienność. Teraz czas na naukę! Za 100 dni Matura! Wszystkim uczniom klas maturalnych naszej szkoły życzymy sukcesów na tym sprawdzianie dojrzałości. Powodzenia!

            • Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

            • Uczniowie z klas: Ia, Ih, IIa i IIIAg zainteresowani poszerzeniem wiedzy z zakresu ekologii, a także ochrony ochrony środowiska wzięli udział w szkolnym etapie Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Od uczestników wymagana była znajomość bieżących podstaw prawnych ochrony środowiska oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z ekologią i środowiskiem przyrodniczym w Polsce i na świecie.

              Cel Olimpiady to:

              - kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego, budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych

              - wyzwalanie aktywności badawczej młodego pokolenia oraz inspiracja do podejmowania inicjatyw i praktycznych działań na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska,krajobrazu oraz warunków życia ludzi  i degradacji środowiska

              - zapoznanie młodzieży z aktualną literaturą i przepisami obowiązującego prawa w dziedzinie ochrony środowiska.

            • Spotkania dla ekonomistów

            • Uczniowie klasy IIIFp kształcący się w zawodzie technik ekonomista w I semestrze roku szkolnego 2021/2022 uczestniczyli w trzech spotkaniach mających na celu przybliżenie im praktycznych aspektów pracy księgowego. Organizatorem szkoleń było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie. Spotkania realizowane były z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. Tematem pierwszej prelekcji było "Znaczenie rachunkowości dla funkcjonowania podmiotów gospodarczych – wybrane zagadnienia". Spotkanie prowadziła Pani Jadwiga Godlewska – biegły rewident. Druga prelekcja dotyczyła "Form opodatkowania dochodów przedsiębiorców", prowadziła ją Pani Katarzyna Tomala – doradca podatkowy. Ostatnia prelekcja przybliżyła uczniom "Podstawowe zagadnienia dotyczących podatku od towarów i usług". Szkolenie prowadziła Pani Joanna Podkówka-Sędek – specjalista ds. podatków. Wiadomości zdobyte na szkoleniach  przydadzą się uczniom w dalszym toku edukacji. Prowadzący posiadają bardzo duże doświadczenie i obszerną wiedzę, którą w sposób profesjonalny i przystępny przekazali uczestnikom.

            • Orszak Trzech Króli

            • Nasza społeczność szkolna od początku organizacji Orszaku Trzech Króli  w Sokołowie Podlaskim jest zaangażowana w przygotowanie tychże ulicznych jasełek. W tym roku przedstawienie scenki „Dwór u Heroda” odbyło się na placu przed naszą halą sportową.
              Hasłem tegorocznego orszaku były słowa "Dzień dziś wesoły…!". Jest to fragment znanej wszystkim kolędy "Z narodzenia Pana…". Scenariusz przedstawienia zachęcał do przeżywania Bożego Narodzenia w sposób radosny, a jednocześnie miał uświadomić, nas współczesnych ludzi, jak ważne jest zrozumienie istoty świętowania Objawienia Pańskiego.
              W przedstawieniu udział wzięli: Natalia Gawrysiuk (III Bp), Marzena Górska (III Ap), Dobrosława Mosiej (IIA), Eliza Chomać (IIA), Jakub Prokopczuk (III Hp) oraz Kacper Kopa (II A). Oprawę muzyczną przygotował szkolny zespół muzyczny w składzie: Kamila Szymańska, Kinga Kozak, Kacper Smolik i Hubert Biernat.

              Młodzieży gratulujemy udanego występu, wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie dziękujemy za pomoc.

              Mamy nadzieję, że w następnym roku pandemia nie popsuje nam planów i będziemy mogli ponownie pokazać scenkę „Dwór u Heroda” w nowej odsłonie.

            • Życzenia świąteczne

            • Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
              niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących
              minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.
              W tym wyjątkowym czasie pragniemy złożyć serdeczne
              życzenia zdrowia, szczęścia, radości i pokoju w 2022 roku,
              dając siłę do realizacji marzeń, którymi warto się dzielić
              i nadziei, bez której nie da się żyć.

              Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi,

              Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1

            • ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

            • W dniach 13-17.12.2021r. odbyła się świąteczna zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Udało się zebrać ~100 kg karmy suchej  oraz 10 kg mokrej, a także kilka drobnych przysmaków. Z pewnością taka paka ucieszy niejednego psiaka ze Schroniska dla Psów w Sokołowie Podlaskim oraz kociaki wolno żyjące z terenu miasta Sokołów.

              Dziękujemy serdecznie wszystkim Darczyńcom, którzy podarowali karmę i pomogli napełnić psie i kocie brzuszki.

              Pozdrawiamy✋️

              Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

            • Spotkania wigilijne w Zespole Szkół Nr1

            • 16 i 17 grudnia 2021r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zgromadzili się w świetlicy szkolnej, by uczestniczyć  w spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Fragmenty Ewangelii o narodzeniu Pańskim oraz przesłanie świąt Bożego Narodzenia wygłosił ks. Sylwester Falkowski. Tradycje i zwyczaje świąteczne przypomniała Sandra Hardej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Natalia Gawrysiuk, Kacper Brzezik, Krystian Piejka z opiekunem Iwoną Piętką złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom, kolegom i koleżankom, wielu radosnych chwil, zdrowia, aby nowo Narodzony Chrystus przyniósł  szczęście i pojednanie. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Baranowska życzyła wszystkim, aby chwile spędzone przy wigilijnym stole były czasem wolnym od trosk i  problemów codzienności, by Nowy 2022 rok przyniósł radość i spełnienie marzeń. W czasie spotkania wystąpił zespół Szara Band grając  tradycyjne i współczesne kolędy. Zespół wystąpił w składze: Martyna Lipka, Kinga Kozak, Hubert Biernat, Kacper Smolik - wokal, Jagoda Bazylczuk - flet oraz nauczyciele Krzysztof Niemirka- klawisze, Bogusław Kwiatkowski- gitara. Świąteczne dekoracje wykonała Magdalena Filipiak. Tego dnia odbyły się klasowe spotkania wigilijne uczniów  z wychowawcami. Przy śpiewie kolęd uczniowie dzielili się opłatkiem, składając sobie  życzenia, wspólnie spożywali  przygotowane potrawy.  Podczas wigilii klasowych panowała uroczysta i świąteczna atmosfera.

            • POMNAŻAMY DOBRO W TRUDNYCH CZASACH

            • Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości z nas kojarzą się z  błogim czasem spędzanym w rodzinnym gronie. Nie możemy w tym czasie zapominać o osobach potrzebujących naszego wsparcia.

              Dlatego  w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej po raz kolejny wolontariusze z naszej szkoły pod opieką p. Marty Stelmach i p. Anety Rosochackiej przygotowywali paczki dla osób potrzebujących.

              Cieszymy się i dziękujemy, że nasza młodzież otwiera serca na drugiego człowieka.

            • Dzień Wolontariusza w ZS Nr 1

            •  „Wolontariat jest pewną szkołą życia, która uczy poświęcenia i  troski o innych”.

              W grudniu przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska czy otoczenia. Tegoroczna działalność upływa w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wolontariatu i osób zaangażowanych w tę działalność jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości.

              Wolontariusze  z klas:  IIA, III Hp, IIIFp i IIIJp uczcili swoje święto, słuchając prelekcji pani Joanny Błońskiej – kuratora wystawy „Sokołowscy Twórcy” w Galerii „Dom” Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Następnie uczestniczyli w spotkaniu  integracyjnym  w pizzerii „Da Grasso”.

              Wszystkim Wolontariuszom  z naszej szkoły  życzymy zdrowia i  ogromu determinacji w budowaniu  lepszego świata, bo przecież dobro, które czynimy wraca do nas ze zdwojoną siłą!

            • Dinozaury na Mazowszu - odkrycie unikatowych w skali światowej śladów dinozaurów

            • W poniedziałek 13 grudnia odbyła się  naukowa konferencja online, której tematem było odkrycie unikatowych w skali światowej nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Wzięła w niej udział Weronika Czapska - uczennica klasy 3Ag. Konferencja była okazją do pogłębienia wiedzy w zakresie paleontologii i rozwijania zainteresowań geograficznych.

              20 lipca 2021 roku prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja), uczestniczącw eksploatacji piasków ilastych, odkryli na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach idealnie zachowane ślady dinozaurów  drapieżnych i roślinożernych oraz szczątki innych zwierząt i ryb. Znaleziska tropów wskazują na złożony zespół faunistyczny dinozaurów zamieszkujący ten obszar około 200 milionów lat temu. Odkopane w Borkowicach  tropy dinozaurów to najlepiej zachowanie ślady w Polsce, a jak donoszą odkrywcy nawet na Grenlandii, nie ma tak idealnych pozostałości jakie zostały odkryte w Polsce. Według odkrywców fauna dinozaurów z Borkowic należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie. Pomimo 200 lat odciski wyglądają jakby powstały zaledwie wczoraj. Co więcej znajduje się także kości, które można porównać do szkieletów dinozaurów, które żyły w tamtym czasie geologicznym.

              Stanowisko to jest obszarem badań geologicznych, sedymentologicznychi paleontologicznych i będzie miało bardzo duże znaczenie dla regionu i nauki. Dzięki tym odkryciom można określić środowisko w jakim żyły dinozaury, wykonać rekonstrukcję zwierząt. Jak wiadomo nic tak nie zachwyca jak te legendarne stworzenia. Wiedza o ich występowaniu zdecydowanie wpłynie na duży rozwój regionalny i turystyczny,  dzięki któremu będzie można przekazywać szeroką wiedzę o Ziemi i zmianach klimatu, które spowodowały wyginięcie tych cudownych zwierząt. Jest to naprawdę wielkie osiągnięcie, które ma rozgłos na cały świat i aż trudno uwierzyć, że takie skarby geologii historycznej zostały odnalezione właśnie w Polsce.

            • Podziekowanie

            • Naszym kochanym Uczniom, Nauczycielom oraz wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za każdy dar oraz przejaw życzliwości i troski o najbardziej potrzebujących. Dzięki Wam, po raz kolejny, Świąteczna Zbiórka Żywności bardzo nam się udała.

              Wielkie dzięki!!!

              Organizatorzy

            • XVI Światowy Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021 w Katowicach

            • W dniach 6-10 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 3Bp II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr1 Maja Zajączkowska i Jakub Zduniak uczestniczyli online w Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021, którego Polska była tegorocznym gospodarzem. Spotkania odbyły  się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Były one kontynuacją  konferencji z udziałem światowych ekspertów, przeznaczonej dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie" z 31 maja 2021 r., w której nasi uczniowie mieli już zaszczyt uczestniczyć.
              IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma być ono miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

              Internet United (tłum. zjednoczony internet) – łączący wszystkich swoich użytkowników w jedną społeczność odpowiedzialną za jego kształt i funkcjonowanie to niezwykle istotne hasło na obecnym Szczycie Cyfrowym. To nasze wspólne marzenia, pomysły, potrzeby i działania, które tworzą internet przyszłości!
              Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wielokrotnie podkreślano, że jednym z największych problemów i wyzwań współczesnego świata jest wykluczenie cyfrowe wielu regionów świata ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Południa, czyli państw położonych poniżej równika. Eksperci omówili główne wyzwania stojące przed globalną społecznością z perspektywy krajów rozwijających się.

              W 16 edycji  szczytu wzięło udział w sumie 10,3 tys. uczestników ze 175 krajów, z czego ok. 2 tys. osób przybyło do Katowic. W piątek odbyła się uroczystość zakończenia IGF 2021.
              Najważniejsze wnioski i cele ze Szczytu Cyfrowego ONZ: likwidacja nierówności w dostępie do sieci,  promowanie podejścia skoncentrowanego na człowieku i zapewnienie powszechnego dostępu do sieci ( 3 mld ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do sieci ), wspieranie zróżnicowanych poglądów, sprawiedliwie dystrybuowanie i zarządzanie informacją, zniwelowanie różnic między globalną Północą i globalnym Południem, a przede wszystkim ochrona praw człowieka i  bezpieczeństwo cyfrowe na świecie.

              Już za rok  Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2022 odbędzie się w Afryce,
              w stolicy Etiopii - Addis Abebie. My również zamierzamy w nim online uczestniczyć.

            • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego

            • W dniu 9 grudnia miłośnicy języka angielskiego po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego " English High Flier". Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego "Łowimy Talenty". Pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty językowe.
              Organizatorzy: A. Czarnocka, B. Maseko, M. Winczaruk 

            • Informacja o szczepieniach COVID-19

            • W dniu 14.12.2021 o godzie 14:30 -18:00 w Sokołowie Podlaskim przy ul. ks. Bosko 5 (od ul. Generała Władysława Andersa) jest dzień otwarty szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich osób pełnoletnich.
              Osoby poniżej 18 roku życia zapraszamy z prawnym opiekunem. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

              Szcepionka BioNTech,Pfizer Typ szczepionki: RNA.
              Sposób podawania :Wstrzyknięcie domięśniowe

            • Mikołajkowe świętowanie klasy 1F

            • 6 grudnia uczniowie klasy 1F z opiekunami: p. Moniką Jackowską i p. Magdaleną Filipiak, uczestniczyli w wyjściu integracyjnym z okazji Mikołajek. Około godziny 11 poszliśmy  na wspólny posiłek do Da Grasso. Następnie w doskonałych humorach, po niespodziewanym spotkaniu ze św. Mikołajem, udaliśmy się na kręgle do Junavi, gdzie w duchu uczciwej rywalizacji rozegraliśmy pojedynek. Wspólnie spędzony czas, na pewno dał nam poczucie jedności , chwilę relaksu i zapomnienia od trudnej sytuacji pandemicznej.

            • Podwójne zwycięstwo w siatkówce dziewcząt i chłopców !

            • Pełnym sukcesem naszych drużyn zakończył się turniej powiatowy siatkówki dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych rozegrany na naszej hali sportowej. Drogą do sukcesu musiało być zwycięstwo z każdym z wyłonionych w drodze losowania przeciwnikiem. Gra systemem pucharowym okazała się skuteczna w pozytywnym rozstrzygnięciu wszystkich pojedynków. Wysokie zwycięstwa z były nagrodą za ciężką pracę w przygotowaniach przed zawodami. Wszystkim naszym sportowcom serdeczne dziękujemy, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów w reprezentowaniu naszej szkoły.

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 300881