W poniedziałek 13 grudnia odbyła się naukowa konferencja online, której tematem było odkrycie unikatowych w skali światowej nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Wzięła w niej udział Weronika Czapska - uczennica klasy 3Ag. Konferencja była okazją do pogłębienia wiedzy w zakresie paleontologii i rozwijania zainteresowań geograficznych.
20 lipca 2021 roku prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja), uczestniczącw eksploatacji piasków ilastych, odkryli na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach idealnie zachowane ślady dinozaurów drapieżnych i roślinożernych oraz szczątki innych zwierząt i ryb. Znaleziska tropów wskazują na złożony zespół faunistyczny dinozaurów zamieszkujący ten obszar około 200 milionów lat temu. Odkopane w Borkowicach tropy dinozaurów to najlepiej zachowanie ślady w Polsce, a jak donoszą odkrywcy nawet na Grenlandii, nie ma tak idealnych pozostałości jakie zostały odkryte w Polsce. Według odkrywców fauna dinozaurów z Borkowic należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie. Pomimo 200 lat odciski wyglądają jakby powstały zaledwie wczoraj. Co więcej znajduje się także kości, które można porównać do szkieletów dinozaurów, które żyły w tamtym czasie geologicznym.
Stanowisko to jest obszarem badań geologicznych, sedymentologicznychi paleontologicznych i będzie miało bardzo duże znaczenie dla regionu i nauki. Dzięki tym odkryciom można określić środowisko w jakim żyły dinozaury, wykonać rekonstrukcję zwierząt. Jak wiadomo nic tak nie zachwyca jak te legendarne stworzenia. Wiedza o ich występowaniu zdecydowanie wpłynie na duży rozwój regionalny i turystyczny, dzięki któremu będzie można przekazywać szeroką wiedzę o Ziemi i zmianach klimatu, które spowodowały wyginięcie tych cudownych zwierząt. Jest to naprawdę wielkie osiągnięcie, które ma rozgłos na cały świat i aż trudno uwierzyć, że takie skarby geologii historycznej zostały odnalezione właśnie w Polsce.