• Aktualności

            • Relacja z siedmiodniowej wycieczki na Roztocze

            • 4 stycznia 2020 r. wybraliśmy się na siedmiodniową wycieczkę na Roztocze. Wyjazd był  nagrodą  za I miejsce dla klasy  III A II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w Ogólnopolskim Konkursie  „Kalendarz – 12 dobrych uczynków” organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom.

               Po dotarciu do Kawęczynka koło Szczebrzeszyna zostaliśmy zakwaterowani w ośrodku  „Ostoya”. Pierwszego dnia pobytu w programie znalazły się między innymi : wędrówka ekościeżką do Szczebrzeszyna przez labirynt wąwozów i lasy Roztocza, Stawy Echo, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, a także kapliczka na wodzie, kamieniołomy i baszta widokowa w Józefowie. Drugiego dnia odbyła się wycieczka do Zamościa. Podczas niej zobaczyliśmy zespół fortyfikacji i zwiedziliśmy stare miasto, które jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.  Ponadto nasza najmilsza przewodniczka – pani Zofia zaprowadziła nas do swojej ulubionej kawiarni na wyborną kawę. We wtorek, czyli trzeciego dnia wycieczki  udaliśmy się do Zwierzyńca. Tam zwiedzaliśmy Muzeum Parku Roztoczańskiego, w którym mogliśmy podziwiać eksponaty zwierząt żyjących  na Roztoczu –  popielice,  wilki,  jelenie i koniki polskie .  Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Szczebrzeszyna, aby zwiedzić synagogę, cerkiew, zobaczyć w centrum Szczebrzeszyna Pomnik Chrząszcza. Obiektów do zwiedzania było wiele, dlatego niektórzy uczestnicy nie zapamiętali wszystkich szczegółów, które nasza przewodniczka – pani Zosia tak skrupulatnie omawiała.  Następnie przemieściliśmy się autokarem do ośrodka, w którym mieszkaliśmy   i stamtąd udaliśmy się pieszo do lasu Cetnar.  Wraz z naszym przewodnikiem - panem Tomaszem maszerowaliśmy przez wąwozy lessowe, rozpoznając rośliny występujące na tym terenie. Ta piesza wędrówka  była swoistym przygotowaniem nas do roztoczańskich podchodów, które były zaplanowane na następny dzień. W czwartek odbyła się wspomniana gra terenowa, która podobała się nam najbardziej. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, które miały wyruszyć do lasu Cetnar i wykonać wyznaczone zadania. Pod uwagę brane było najszybsze przemierzenie trasy, zorientowanie się w terenie za pomocą kompasu oraz udzielenie  poprawnych odpowiedzi na umieszczone w karcie pytania. Pan Janusz, który zorganizował tę grę terenową, ocenił bardzo wysoko nasze zaangażowanie w wykonywanie zadań, szybkość i orientację w terenie. Wieczorem odbyło się pożegnalne ognisko, które było ostatnim elementem naszej wycieczki. Niestety, czas miło spędzany szybko mija i nawet nie zauważyliśmy, że wycieczka dobiegła końca. Trzeba więc było wracać do domu i szkolnych obowiązków. A przed nami Matura… Więc obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby zdać ją jak najlepiej – Uczniowie klasy III A.

               

            • ORSZAK TRZECH KRÓLI

            • Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się w organizację Orszaku Trzech Króli w Sokołowie. Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku przygotowaliśmy scenkę „U Heroda”. Uczestnicy trzech orszaków - zielonego, niebieskiego i czerwonego mogli podziwiać zdolności aktorskie i muzyczne naszych uczniów. Heroda zagrał Michał Kiełczykowski z klasy III B, w rolę dworzanina wcielił się Artur Wycech z III J, a aniołem była. Paulina Pieńkowska z II B.  Scenariusz ulicznych jasełek, w tym roku, inspirowany był znaną wszystkim kolędą pt. „Mędrcy świata Monarchowie…” .Aktorom towarzyszył szkolny zespół „Szaraband”, w składzie: Gabrysia Grabowska, Piotr Sobolewski i Kacper Smolik. Wykonane kolędy pięknie wkomponowały się w tematykę i atmosferę tego wydarzenia.

              Nad całością czuwały panie: Agnieszka Bocian i Milena Nowaszewska; nagłośnienie i oprawa muzyczna pan Bogusław Kwiatkowski oraz pan Krzysztof Niemirka. Logistyka pan Bartek Demianiuk. Obsługa fotograficzna – pan Jacek Jackowski i Jan Abramczuk z klasy IV J. Gościny aktorom i wokalistom użyczyła księgarnia „Ezop”.

               

            • Wyniki Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr 2019

            • Wyniki tegorocznej edycji Bobra są dostępne na stronie konkursu. Uczestnicy mogą zobaczyć rezultaty po zalogowaniu się na platformie Dzwonek.pl. W zakładce zadania opublikowano również zestawy z poprawnymi odpowiedziami, które zawierają omówienie sposobów otrzymania poprawnych rozwiązań oraz komentarz, jak zadania wiążą się z informatyką. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.

              Najlepsze wyniki w szkole osiągnęli następujący uczniowie:

              1. Eryk Gawryjołek kl. II j - 70 pkt

              2. Maciej Wrzosek kl. III j - 68,5 pkt

              3. Eryk Sypnik kl. III j - 68 pkt

              Serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

            • KONKURS ORTOGRAFICZNO-MUZYCZNY

            • Dnia 17 grudnia odbył się konkurs ortograficzny z języka angielskiego w oparciu o piosenki. w tym roku na tapetę wzieliśmy 2 utwory

              • Justin Bieber ‘Let me love you’ – uczestnicy konkursu mieli za zadanie wstawić brakujące słowo
              • Katie Melua ‘If i were a sailor’ – zadaniem uczestników było wychwycenie błędnego słowa z tekstu i zastąpienie go prawidłowym.

              W obu zadaniach obowiązywał poprawny zapis ortograficzny. w konkursie wzięło udział 8 uczniów z klas zarówno liceum jak i technikum. Poziom był wyrównany, jednak niezaprzeczalnie zwyciężczynią została uczennica klasy Ibp  - Maja Zajączkowska.

              Gratuluję!  

               Beata Maseko

            • Siatkarki z Szarej mistrzyniami powiatu

            • W czwartek 12 grudnia zakończyły się rozgrywki w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce dziewcząt. W zawodach udział wzięły drużyny z sokołowskich szkół średnich: Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz Zespołu Szkół Salezjańskich. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Bezkonkurencyjne okazały się siatkarki z Zespołu Szkół Nr 1, które wygrały wszystkie mecze i zostały mistrzyniami powiatu. Drugie miejsce wywalczyły dziewczęta z ZSCKR, trzecie SLO i na czwartym uplasowała się drużyna z I LO. Skład zwycięskiej drużyny: Marzena Górska, Justyna Jakubik, Katarzyna Dudek, Mariola Dzikowska, Roksana Wasilewska, Wiktoria Komorowska, Gabriela Wyrozębska, Sandra Hardej, Olga Świętoń, Maria Czarnocka. Opiekun: Elżbieta Markowicz-Wcisłak.

            • "Zakodowane Święta"

            • Uczniowie z klasy 3j w ramach zajęć z języka angielskiego uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji ' Zakodowane Święta' z eTwinning na platformie eTwinnning live. Zadanie polegało na stworzeniu własnej, unikatowej , animowanej kartki świątecznej w programie Scratch. Wyniki akcji zostaną opublikowane pod koniec stycznia.

            • Ogólnopolski konkurs języka angielskiego

            • 15 uczniów z klas pierwszych wzięło udział w Ogólnopolskim konkursie języka angielskiego zorganizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Jersz-Łowcy Talentów. Uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, który dotyczył zagadnień zarówno leksykalnych, jak i gramatycznych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy wysokich wyników, które poznamy w styczniu.

              Organizatorzy:

              Anna Czarnocka

              Monika Winczaruk

            • Wigilijne spotkanie w naszej szkole

            • 18 grudnia w Hali sportowej odbyło się spotkanie wigilijne, w którym wzięła udział cała nasza społeczność szkolna. Kolędy i pastorałki przygotowane przez zespół wokalno - muzyczny Szara Band oraz kolęda Gore gwiazda Jezusowi i pantomima Dar w wykonaniu grupy teatralnej „Sposób na teatr” wprowadziły wszystkich zgromadzonych w radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Przepiękna scenografia podkreślała wyjątkowy klimat, jaki udało nam się stworzyć w tym jakże ważnym okresie przedświątecznym.

              Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska złożyła wszystkim życzenia i podziękowała za wspaniałe występy. Po wspólnej modlitwie Ksiądz Daniel Jankowski poświęcił opłatki, którymi gospodarze wszystkich klas podzielili się z Dyrekcją. Nie zabrakło również ciepłych słów od Samorządu Uczniowskiego. Na koniec wszyscy zaśpiewali kolędę Wśród nocnej ciszy.

              Dzisiejsze spotkanie, a przede wszystkim postawa młodzieży była najlepszym przykładem tego, że w każdym pokoleniu Polaków jest potrzeba chwalenia Nowonarodzonego Boga: "Jeśli chcesz, aby Jezus narodził się w twoim sercu musisz swoimi rękami odebrać Go od Matki i umieścić w swojej duszy, w swojej rodzinie, w miejscu pracy, w gronie przyjaciół” - tymi słowami prowadzący uroczystość przypomnieli uczniom o przygotowaniach świątecznych w sercu!!!

              Dziękujemy wszystkim za te wspólnie spędzone, radosne i piękne chwile. Z całego serca życzymy zdrowych spokojnych, pełnych miłości i ciepła rodzinnego świąt Bożego Narodzenia.

            • Świąteczne Spotkanie Samorządowe 2019

            • "Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata
              i wyciągasz do niego rękę,
              zawsze wtedy jest Boże Narodzenie"
              
              (Matka Teresa z Kalkuty)

               

              Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła samorządowemu spotkaniu wigilijnemu, którego gospodarzami byli Starosta Sokołowski Pani Elżbieta Sadowska i Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jacek Odziemczyk. Uroczystość odbyła się 17 grudnia w Hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego. Rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim. Dla naszych zacnych Gości mieli zaszczyt wystąpić uczniowie: Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego, Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie. Zespół muzyczny Preludium przygotował kolędę Skrzypi wóz, uczennica z Zespołu Szkół Specjalnych - kolędę Wigilijna noc oraz piosenkę Wilijna pastorałka, grupa teatralna Sposób na teatr zaprezentowała kolędę Gore gwiazda Jezusowi oraz pantomimę Dar, zespół wokalno-muzyczny Szara Band - pastorałkę Mario, czy ty wiesz i piosenkę Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi.

              Przepiękne dekoracje, które były dziełem pani Dyrektor Małgorzaty Baranowskiej oraz uczniów Zespołu Szkół Nr 1, stworzyły wyjątkowy i niezapomniany klimat dla występów dzieci i młodzieży. Ich artyzm wzruszył przybyłych gości, jednocześnie wprowadzając w świąteczny nastrój bożonarodzeniowy. Mieliśmy przyjemność wysłuchania krótkich wystąpień: Biskupa Diecezjalnego Drohiczyńskiego Ks. dr Piotra Sawczuka, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Kraski, Wicewojewody Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego i posła Macieja Górskiego, po których wszyscy obecni podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu przygotowanego przez grupę hotelarzy z Zespołu Szkół Nr 1.

              Zapewne dla wszystkich zgromadzonych to spotkanie było niezapomnianą chwilą, która u progu Świąt Bożego Narodzenia pozwoliła na moment zatrzymać się i zobaczyć świat przepełniony miłością i radością, ludzi oczekujących na przyjście Syna Bożego.

               

            • WYNIKI DYKTANDA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            • 16.12.2019r. 11 uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV edycji Dyktanda Języka Angielskiego.

              W tym roku tekst dotyczył różnych technik sprzedażowych stosowanych wobec kobiet i mężczyzn.

              W tym roku zwycięzcami są:

              1. Maciej Wrzosek kl. IIIj

              2. Artur Sawicki kl. IVf

              3. Piotr Danielak kl. IIIj

              Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

              Organizatorzy konkursu:

              Marzena Borysiak-Wojewódzka

              Magdalena Linczewska

            • Podziękowania!

            • Drogi Darczyńco,

              dziękujemy, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!

              Szlachetna Paczka to dla najbardziej potrzebujących nie tylko świąteczny prezent, ale przede wszystkim impuls do zmiany. To mądra pomoc polegająca na nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Dzięki Tobie i Twoim bliskim osoby dotknięte nieszczęściem wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. Odzyskanie nadziei na zmianę w życiu to najlepszy prezent, jaki mogliście sprawić w ten świąteczny czas.

              Dziękujemy, że pomagasz osobom, którym zabrakło szczęścia.

              Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

              Rodzina z wielką niecierpliwością czekała na wolontariuszy. Pani Małgorzata z synem pomogli wnosić paczki do domu, po czym kobieta wyściskała wszystkich z radości i rozpłakała się. Zaparzyła świeżej herbaty i poczęstowała nas ciastkami. W międzyczasie Kamil rozpakowywał paczki, widać było u niego delikatne skrępowanie, Pani Małgorzata za każdą otwieraną paczką nie mogła uwierzyć, iż to wszystko jest dla jej rodziny. Nie było rzeczy, która nie wywołałaby uśmiechu na ich twarzach. Kiedy doszło do rozpakowywania indywidualnych prezentów kobieta od razu założyła kapcie na nogi, Kamil bardzo ucieszył się z otrzymanej pościeli z motywem piłkarskim, powiedział, że "dobrze wyspał się tej nocy pod nową pościelą". Anna była przeszczęśliwa na widok pięknych i ciepłych kocy, nowych butów, ubrań oraz kosmetyków. Pan Krzysztof przymierzał nowe buty. Pani Małgorzata pochwaliła się, że niedzielny obiad był bardzo smaczny, ponieważ był już przygotowywany w nowych garnkach i na nowej kuchence, kobieta nie może doczekać się kulinarnych przygotowań do świąt z nowym mikserem i nową maszynką do mięsa. Rodzina jest bardzo zadowolona ze wszystkich ubrań i butów ponieważ wszystko idealnie na każdego pasuje.

              Słowo od Rodziny

              Szanowni Darczyńcy!Całą rodziną bardzo gorąco Wam dziękujemy za paczkę, którą nam przygotowaliście. Bardzo nam w ten sposób pomogliście. Dzięki Waszej pomocy możliwy był zakup niezbędnych dla nas sprzętów domowych oraz ubrań i butów. Niewiele jest takich hojnych i skorych do pomocy z dobrym sercem ludzi, którzy chcę czynić dobro i pomagać innym. Bardzo głęboko wierzymy w to, że dobro do Was wróci. Życzymy powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń i pragniemy z całego serca Wam jeszcze raz serdecznie podziękować, za to, że tak wiele dla nas zrobiliście.

              Słowo od Wolontariusza

              W przygotowanych przez Państwa paczkach widać było ogromne zaangażowanie i troskę o rodzinę, którą Państwo wybraliście. Bardzo się cieszę, że wybraliście Państwo rodzinę, którą się opiekowałam i miałam okazję z Państwem współpracować.Chciałabym życzyć Państwu oraz młodzieży Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku! Niech dobro, które przekazaliście Państwo tej rodzinie w postaci przygotowanej paczki, wraca do Was w codziennym życiu.

            • Podziękowanie

            • Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności dla Caritas. Udało się zebrać mnóstwo produktów żywnościowych i kilka zabawek. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za każdy dar oraz przejaw życzliwości i troski o najbardziej potrzebujących.

              Organizatorzy

            • Wycieczka integracyjna

            • Środa to najlepszy czas na wycieczkę! Z tej okazji wybraliśmy się do Warszawy w dniu 11 grudnia aby się lepiej poznać. W naszej przygodzie uczestniczyli uczniowie klasy IBP policyjno-medycznej, logistycy z klasy IIF, jak również przedstawiciele innych klas. Pierwszym punktem było białe szaleństwo… na lodzie. Lodowisko zostało zarezerwowane na wyłączność, więc mogliśmy śmigać w tę i z powrotem. Ponad godzinna jazda dla niektórych z nas okazała się ‘a piece of cake’, dla innych była przyczyną siniaków. Pomimo wielu upadków nie poddawaliśmy się, wstawaliśmy i mknęliśmy do przodu. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do Centrum Kopernika. 2 godziny były dobrą okazją na powtórkę z fizyki, chemii, astronomii. Trochę pobawiliśmy się klockami, trochę umysłem i po trosze kłamstwem. Następnie udaliśmy się do galerii…. aby podziwiać przepiękne obrazy i szlifować ich opis przed maturą ustną z języka angielskiego J. Od tej pory galerię będziemy kojarzyć tylko z galerią sztuk pięknych. Ostatni punkt programu to rozrywkowa komedia polskiej produkcji. Wzięliśmy udział w bardzo życiowej lekcji pt „Jak poślubić milionera”. Do Sokołowa dotarliśmy dopiero po 21. Ale najważniejsze, że wróciliśmy cali i zdrowi.

            • XIX ogólnopolski, VI NASZ (szkolny) finał Szlachetnej Paczki

            • Ten rok był wyjątkowy! Jak każdy w historii naszych charytatywnych działań. Natomiast pierwszy raz wybraliśmy dwie rodziny (na prośbę uczniów!), połączyliśmy siły z ludźmi, którzy sympatyzują z nami i popierają akcję szlachetnego serca. Były to osoby prywatne i instytucje. Dziękujemy Państwu Magdalenie i Sylwestrowi Borys, Państwu Wiesławie i Henrykowi Byszewskim, Panu Arturowi Flisiukowi, właścicielowi firmy przewozowej Panu Tomaszowi Remiszewskiemu, właścicielom składu węgla Państwu Strzała oraz Społeczności Szkoły Podstawowej nr 6 i wielu innym osobom, które osobiście lub drogą internetową nawiązały z nami kontakt proponując pomoc.

              W sobotę rano delegacja uczniów (Aleksandra z IHg i Jakub z IIIj) oraz pracowników szkoły(p. Małgorzata i p. Bartłomiej) zawiozła paczki do rodzin. Podziękowania od nich i od lidera Szlachetnej Paczki zostały już wcześniej przesłane na facebooka i stronę internetową szkoły. W tym miejscu chciałybyśmy podziękować Wam my- organizatorzy szkolnej akcji. Jak zwykle Wasza mobilizacja była nie na 100 ale 200 %. Wasza pomysłowość, prężne działanie, szukanie możliwości rozwiązań,  dały radość kolejnym osobom. Dziękujemy przedstawicielom samorządów klasowych za działanie, dziękujemy pojedynczym osobom, które przychodziły z pytaniami, w jaki sposób pomóc, dziękujemy każdemu, kto wsparł akcję finansowo, rzeczowo lub pracą przy pakowaniu. Cieszy nas przede wszystkim fakt, że każdy etap wspólnej pracy okraszony był życzliwością i wrażliwością na los potrzebujących. DZIĘKUJEMY. I cóż można więcej powiedzieć? Wspaniale się z Wami pracuje na rzecz drugiego człowieka!

              Monika Siwa, Małgorzata Demianiuk,

              Izabela Rudaś, Renata Chomiuk,

              Iwona Piętka

            • Dzień Patrona

            • 9 grudnia 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość  poświęcona Patronowi Zespołu  Szkół  Nr 1 - Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

              Zgromadzona na spotkaniu  młodzież klas pierwszych została zapoznana  z biografią poety – żołnierza. Następnie wiersz  Baczyńskiego  „Rodzicom” zaprezentowała uczennica klasy III F Karolina Wojtczuk.  Z kolei odbył się Konkurs recytatorski dla uczniów klas pierwszych, którzy dobrowolnie zgłosili swój udział, wybrali utwory Baczyńskiego i wyrecytowali je przed publicznością. Po recytacji wierszy  publiczność miała okazję posłuchać muzycznej aranżacji  poezji Baczyńskiego. Przed zgromadzonymi wystąpiła Kinga Tomczuk - uczennica klasy III A, której akompaniował  pan Bogusław Kwiatkowski.  W tym czasie Jury w składzie: pani Iwona Piętka, pani Renata Romańczuk i pani Monika Siwa rozstrzygnęło Konkurs recytatorski,  przyznało również  nagrody w Konkursie  plastycznym portret poety oraz w kategorii-  Prezentacja multimedialna

               o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego.

              W Konkursie recytatorskim I miejsce zajęła uczennica  klasy I Ag –Anna Soszyńska, która zachwyciła  zgromadzonych piękną recytacją  utworu Baczyńskiego  „Ostatni wiersz”. W Konkursie plastycznym na I miejscu uplasowała się Justyna Sęk z klasy I Fp,  zaś  w  kategorii Prezentacja multimedialna  I miejsce zajął  Kamil Niemirka - uczeń klasy I Jg.  Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

              Uroczystość przygotowali:  Iwona Piętka, Renata Romańczuk, Magdalena Filipiak, prowadzili uczniowie:  klasy III F Karolina Wojtczuk i III J Artur Wycech.

            • Warsztaty profilaktyczne pt. "Tego nie powie wam dealer”

            • W dniach 3-4 grudnia dla uczniów poszczególnych klas odbyły się warsztaty profilaktyczne pt. "Tego nie powie wam dealer” celem których było zwiększenie świadomości uczniów na temat składu chemicznego oraz konsekwencji zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych a także elektronicznych papierosów.

              Zajęcia prowadzone były przez Panią Ewę Murawska - pedagoga z Publicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

            • Uczennice naszej szkoły stypendystkami Prezesa Rady Ministrów

            • 4 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020. Wśród 42 stypendystów z terenu Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie znalazły się również dwie uczennice naszej szkoły: Joanna Dekaban (kl.4e -technik ekonomista) oraz Maja Pawluk (kl.3b-klasa policyjno-strażacka).

            • WEBINARIUM DLA LOGISTYKÓW

            • 3 grudnia logistycy z klasy IIf uczestniczyli w webinarze w ramach programu „Logistyka dla technika”. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać zasady organizowania zadań transportowych, w tym zagadnienia związane z czasem pracy kierowców. Było to już trzecie z planowanych ośmiu 45-minutowych spotkań on-line z pracownikami, naukowcami i ekspertami Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytutu Logistyki i Magazynowania.

              Webinarium jest to rodzaj internetowego spotkania, umożliwiającego obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi komunikacyjnych.

              Joanna Podgórska

            • Zawody strzeleckie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

            • W dniu 28 listopada 2019 roku na strzelnicy Klubu Strzelectwa Sportowego „Sokół” w Sokołowie Podlaskim odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej dla sokołowskich szkół podstawowych i średnich pod patronatem Starosty Sokołowskiego Pani Elżbiety Sadowskiej i  Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego Pana Bogusława Karakuli. W kategorii szkół podstawowych rywalizowało 10 drużyn z 5 szkół, zawodnicy strzelali z karabinka sportowego drużynowo jak i indywidualnie. W szkołach średnich wzięło udział 11 drużyn z 4 szkół, zawodnicy strzelali z karabinka sportowego drużynowo i indywidualnie, ponadto strzelali indywidualnie z pistoletu sportowego.

              Osiągnięto następujące wyniki:

              Szkoły podstawowe

              Drużynowo karabin:

              1.Szkoła Podstawowa Nr 1 – 224 pkt.

              2.Szkoła Podstawowa Nr 2 – 217 pkt.

              3.Szkoła Podstawowa Nr 6 – 190 pkt.

              4.Szkoła Podstawowa Nr 4 – 172 pkt.

              5.Szkoła Podstawowa Nr 3 – 125 pkt.

              Klasyfikacja dziewcząt:

              1.Maria Golatowska – SPNR1 – 83 pkt.

              2.Aleksandra Krakowska – SPNR1 – 74 pkt.

              3.Kinga Łukasiewicz – SPNR1 – 73 pkt.

              Klasyfikacja chłopców:

              1.Kacper Robak – SPNR6 – 82 pkt.

              2.Marcel Marcyniuk – SPNR1 – 77 pkt.

              3.Wiktor Piwko – SPNR2 – 75 pkt.

              Szkoły ponadpodstawowe

              Drużynowo karabin:

              1.Liceum Ogólnokształcące – 190 pkt.

              2.Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące – 161 pkt.

              3.Zespół Szkół Nr 1 – 146 pkt.

              4.Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego – 116 pkt.

               Klasyfikacja dziewcząt karabin:

              1.Aleksandra Kurpiewska – LO – 78 pkt.

              2.Olga Świętoń – ZSNR1 – 65 pkt.

              3.Paulina Leoniec – LO – 62 pkt.

              Klasyfikacja chłopców karabin:

              1.Krystian Tarkowski – ZSNR1 – 73 pkt.

              2.Bartosz Ludwiniak – LO – 69 pkt.

              3.Marcin Lipiński – SLO – 64 pkt.

              Klasyfikacja dziewcząt pistolet:

              1.Paulina Leoniec – LO – 77 pkt.

              2.Natalia Biernacka – ZSNR1 – 68 pkt.

              3.Sylwia Górska – ZSNR1 – 66 pkt.

              Klasyfikacja chłopców pistolet:

              1.Paweł Rosocha – ZSNR1 – 88 pkt.

              2.Krystian Tarkowski – ZSNR1 – 85 pkt.

              3.Łukasz Witkowski – LO – 72 pkt.

              Cieszy fakt, że wszystkie szkoły sokołowskie nawiązały współpracę z Klubem Strzelectwa Sportowego, co widać po osiągniętych wynikach, nawet u najmłodszych sympatyków strzelania. Wszyscy zawodnicy i opiekunowie zostali poczęstowani ciepłymi i zimnymi napojami, słodyczami, które ufundował gospodarz zawodów Klub Strzelectwa Sportowego „Sokół” w Sokołowie Podlaskim. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni pucharami, medalami i dyplomami, które zostaną uroczyście wręczone 13 grudnia bieżącego roku na gali podsumowującej rok pracy sokołowskiego klubu.

              Juliusz Nowicki

            • Uczniowie Naszej Szkoły w regionalnych etapach dwóch olimpiad logistycznych

            • W październiku odbył się szkolny etap XII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Do zmagań z problemami logistycznymi przystąpiło czworo uczniów z klasy trzeciej i czwartej technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk. W wyniku eliminacji do etapu okręgowego Olimpiady zakwalifikowali się Artur Mlonek i Artur Sawicki z klasy IVF.

              Obaj uczniowie zostali także zakwalifikowani do etapu regionalnego IV Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. W Olimpiadzie Spedycyjno-Logistycznej reprezentować szkołę będą także uczniowie drugiej klasy technikum logistycznego: Martyna Brylińska, Norbert Kozłowski, Patyk Kuc oraz Dominik Jurczak.

              Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach konkursowych!

              Organizator etapu szkolnego:

              Joanna Podgórska

            • Warsztaty szkoleniowe pt. „Jak podnieść efekty uczenia się”

            • Dnia, 25 listopada dla uczniów poszczególnych klas odbyły się warsztaty szkoleniowe pt. „Jak podnieść efekty uczenia się”. Uczniowie podczas zajęć poznali techniki wspomagające proces uczenia się jak również dowiedzieli się na temat swoich wiodących kanałów przetwarzania informacji. Zajęcia prowadzone były przez psychologa i pedagoga z Publicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Panią Olgę Bielarska oraz Panią Magdalenę Wyczółkowską.

            • NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

            • Zapraszamy do biblioteki szkolnej! Wśród nowości książkowych możecie znaleźć komiksy, książki fantastyczne, powieści obyczajowe (szczegółowa oferta nowości znajduje się w zakładce "biblioteka").

            • UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH!!!

            • Zespół Szkół Nr 1 nosi zaszczytne imię poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

              W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona naszej szkoły ogłaszamy dla uczniów klas pierwszych konkursy: recytatorski, plastyczny i informatyczny

              Uczniowie zainteresowani konkursem recytatorskim wybiorą dowolny wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nauczą się tekstu na pamięć i wyrecytują przed zgromadzona publicznością. Uczniowie zainteresowani rywalizację plastyczną sporządzą portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a zainteresowani konkursem informatycznym przygotują prezentację multimedialną dotyczącą  życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

              Zapraszamy do udziału w konkursach, w których przewidziane są nagrody. Swoje kandydatury proszę zgłaszać do 27 listopada 2019 r. nauczycielom: p. Renacie Romańczuk  odpowiedzialnej za konkurs recytatorski; p. Małgorzacie Świsłowskiej- odpowiedzialnej za konkurs plastyczny oraz p. Iwonie Piętce –odpowiedzialnej za przygotowanie prezentacji multimedialnej.

              Konkurs będzie rozstrzygnięty na początku grudnia, jego datę podamy w późniejszym terminie.

              Organizatorzy

            • II miejsce w III edycji Konkursu poetyckiego im. Franciszka Kobryńczuka

            • 20 listopada dwie uczennice naszej szkoły Oliwia Rączka z kl. 1Jg oraz Paulina Pieńkowska z kl. 2B zmierzyły się z poezją jednego z poetów Podlasia, a także zasłużonego syna ziemi nadbużańskiej i naukowca prof. Franciszka Kobryńczuka. Po raz trzeci organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Lepsze Jutro Gmina Sterdyń, a uczestników konkursu gościł w tym roku Zespół Szkół w Ceranowie. Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych: przedszkola, kl. 1 4, 5 8 oraz szkoły średnie. Sukcesem okazał się występ Oliwii Rączki, która wierszem pt.,,Nasięźrzał" zajęła II miejsce. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

              Spotkanie z poezją Franciszka Kobryńczuka uświetnił pokaz slajdów oraz krótki wykład poetki Grażyny Palczak, połączony z promocją jej tomów wierszy. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również poetki Ireny Filipczuk oraz kuzynki profesora Ewy Kobryńczuk.

              Oliwii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

            • VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie – Discover Canada 2020

            • 14 listopada uczniowie  Zespołu Szkół Nr  wzięli udział w  I etapie VII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie – Discover Canada 2020.  Każdy z 8  uczestników otrzymał test składający się ze 110  pytań testowych zamkniętych i otwartych, z zakresu znajomości języka angielskiego (50 pytań) oraz szeroko rozumianej wiedzy o Kanadzie (60 pytań). Test obejmował zadania wielokrotnego wyboru, transformacje zdań oraz wstawianie brakujących fragmentów zdań. Część kulturowa dotyczyła tradycji, literatury, sztuki, kwestii dotyczących legislacji, imigracji, geografii oraz spraw bieżących.

              W konkursie uczestniczyli następujący uczniowie:

              Krystian Piejka -  klasa Iap

              Kuba Mitura  - klasa Iap

              Adrian Onyśk – klasa Iap

              Damian Solka – klasa Iag

              Maciej Wyszomirski – klasa IIIa

              Maja Pawluk – klasa IIIb

              Maciej Wrzosek – klasa IIIj

              Piotr Danielak  - klasa IIIj

              Wyniki  poznamy 3 grudnia 2019 r. Życzymy powodzenia!

              Organizatorzy Konkursu: p. Magdalena Linczewska, p. Iwona Piętka

            • Kampania społeczna „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci”

            • W ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci pedagog szkolny Pani Ewa Dobrzycka i psycholog Pani Patrycja Wierzbicka - Kucharek wraz z uczennicami kl. IVf Eweliną Iwańską i Pauliną Łopacką dla uczniów Szkoły Specjalnej przeprowadziły zajęcia dotyczące zjawiska przemocy. Uczniowie pracując w grupach mieli okazję dowiedzieć się jakie są rodzaje przemocy, jak się przed nią bronić oraz gdzie szukać pomocy. Idea kampanii to walka o wolność, bezpieczeństwo, godność i szacunek wobec dzieci i młodzieży.

            • "Mistrzostwa Szaradziarskie - Zadania Logiczne"

            • 14 listopada, w świetlicy szkolnej, odbyła się olimpiada "Mistrzostwa Szaradziarskie - Zadania Logiczne". Do konkursu przystąpiło 17 uczniów, z różnych klas. Zorganizowany konkurs nie sprawdzał wiedzy matematycznej, lecz zdolność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Wszystkim chętnym dziękujemy za udział i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

            • VI EDYCJA OLIMPIADY OGÓLNOPOLSKIEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO ,, Życie i twórczość Adama Mickiewicza’’

            • 13. listopada grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 wzięła udział w VI Edycji Olimpiady Ogólnopolskiej z Języka Polskiego ,,Życie i twórczość Adama Mickiewicza’’.

              Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności. Zakres tematyczny konkursu obejmował życiorys wieszcza oraz utwory: wybrane ballady z „Ballad i romansów”, „Dziady” cz. II, IV, III, „Pan Tadeusz”, Sonety krymskie, „Konrad Wallenrod”, „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” i „Oda do młodości’’.

              Z pytaniami konkursowymi zmierzyli się:

              Klasa II A

              Mariola Dzikowska

              Klasa II b

              Kacper Kułak

              Klasa III E

              Justyna Niedźwiecka

              Gabriela Ołowska

              Milena Kulikowska

              Klasa III F

              Karolina Wojtczuk

              Klasa III j

              Artur Wycech

              Klasa IV F

              Ewelina Iwańska

              Karolina Krasnodębska

              Wyniki konkursu poznamy w lutym. Powodzenia!

              Nauczyciele języka polskiego

               

            • VI EDYCJA OLIMPIADY OGÓLNOPOLSKIEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO ,, Mitologia Greków i Rzymian’’

            • 12. listopada 25. uczniów Zespołu Szkół Nr 1 wzięło udział w VI Edycji Olimpiady Ogólnopolskiej z Języka Polskiego ,,Mitologia Greków i Rzymian’’.

              Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu na podstawie ,, Mitologii’’ Jana Parandowskiego oraz ,, Mitów greckich’’ Roberta Gravesa.

              Z pytaniami konkursowymi zmierzyli się:

              Klasa I H p

              Jakub Prokopczuk

              Kowal Nikola

              Natalia Bujalska

              Klaudia Toczyska

              Julia Rzeska

              Julia Kudaszewicz

              Ewa Banasiuk

              Aleksandra Błońska

              Kacper Kucharski

              Klasa I F g

              Olga Świętoń

              Diana Zawadzka

              Kacper Smolik

              Klasa j g

              Janusz Dawidczyk

              Kacper Wójciuk

              Kamil Niemirka

              Klasa I A p

              Marzena Górska

              Sylwia Stelęgowska

              Klasa I A g

              Natalia Haas

              Weronika Czapska

              Damian Solka

              Klasa I B p

              Martyna Paderewska

              Klasa III E

              Daria Wasilczuk

              Patrycja Teodorczuk

              Paulina Nowak

              Angelika Wierzbicka

              Wyniki konkursu poznamy w lutym. Powodzenia!

              Nauczyciele języka polskiego

            • I MIEJSCE DLA KLASY III A

            • W Ogólnopolskim Konkursie „Kalendarz-12 dobrych uczynków” , organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom uczniowie klasy  3a  II Liceum Ogólnokształcącego w  Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim zajęli  I MIEJSCE. 
              Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie 50% do 7 dniowego ( 6 noclegów ) pobytu z wyżywieniem, atrakcjami i programem wycieczek w Ośrodku Ostoya Roztocze w Kawęczynku koło Szczebrzeszyna. Ponadto praca Laureata Konkursu umieszczona zostanie w kalendarzu wykonanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom.

              Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!

              Organizator konkursu p. Iwona Piętka

            • XIV Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr

            • 12 listopada 2019 r. o godz. 1200 uczniowie klas 2j i 3j w zawodzie technik informatyk poprzez platformę edukacyjną dzwonek.pl przystąpili do XIV Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr. 
              Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Zadania często są związane również z kulturą i językiem. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia.
              Wyniki zostaną ogłoszone w grudniu 2019 r. 
              Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w zmaganiach konkursowych!

              Organizator etapu szkolnego:
              Katarzyna Burzyńska

            • Zajęcia laboratoryjne z chemii na UPH

            • Dnia 8 listopada 2019 uczniowie naszej szkoły uczący się chemii na poziomie rozszerzonym uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z chemii na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Zajęcia te miały na celu pogłębienie wiedzy z zakresu chemii organicznej, kształtowanie umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi, stosowanie przepisów BHP w praktyce laboratoryjnej. Tym interesującym zajęciom towarzyszyło nie tylko skupienie i koncentracja, ale także dobra zabawa. Wyjazd został zorganizowany przez Małgorzatę Wieczorek, Bożenę Niegowską i Elżbietę Wcisłak.

            • 101. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

            • W dniu 11 listopada 2019 r. Poczty Sztandarowe Zespołu Szkól Nr1  oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów, reprezentowanego przez przedstawicieli młodzieży klas mundurowych uczestniczyły w uroczystych obchodach 101. Rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Obchody tego niezwykłego Święta rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. O godz. 1200 w Kościele Salezjanów odśpiewano hymn Rzeczpospolitej Polskiej.  Po Mszy Świętej zgromadzeni
               w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, gdzie ponownie odśpiewano hymn oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wieńce.

              Wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 pani Beata Pękała  w imieniu Zespołu Szkół Nr1 i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Sokołów Podlaski uroczyście złożyła kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.

              Opiekun Samorządu Uczniowskiego Iwona Piętka

            • XXXIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

            • 6 listopada 2019 r. o godz. 900 uczniowie klasy 3e w zawodzie technik ekonomista przystąpili do zawodów I stopnia XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Zawody szkolne miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:

              • jednego pytania o charakterze ogólnym nawiązującego do hasła przewodniego Olimpiady (do wyboru z dwóch propozycji),
              • zadania z podstaw ekonomii,
              • 30 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią).

              Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej Olimpiady owe.pte.pl w terminie do 5 grudnia 2019 r.

              Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w zmaganiach olimpijskich!

              Organizator etapu szkolnego:

              Katarzyna Burzyńska

            • "Żyjesz zdrowo - jest bajkowo!"

            • 8 listopada w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyła się akcja pod hasłem „Zdrowo żyj” w ramach programu wsparcia systemu żywienia dzieci „Żółty Talerz”. Grupa teatralna Sposób na teatrna specjalne zaproszenie - przygotowała projekt sceniczny pt. „Żyjesz zdrowo - jest bajkowo!”. Jego celem było promowanie aktywnego stylu życia, zdrowego jedzenia, utrwalenie prawidłowych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.

              Spotkanie rozpoczęła koordynatorka projektu Pani Eliza Specjalska, która powitała zaproszonych gości - przedstawicieli Sanepidu, Panią Beatę Żyluk koordynatorkę pielęgniarek Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Panią Małgorzatę Baranowską - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim oraz w swoim przemówieniu podkreśliła walory zdrowego odżywiania, zwłaszcza rolę śniadania w codziennej diecie. Następnie grupa teatralna Sposób na teatr (Paulina Dmowska, Paulina Pieńkowska, Oliwia Rączka, Karolina Wojtczuk, Paweł Piotrowski, Artur Wycech oraz opiekunowie p. Agnieszka Pachołowska i p. Renata Chomiuk) zaprezentowała przedstawienie teatralne. Specjalistami zdrowego stylu życia stali się Kopciuszek i książę Artur, którzy pokazali dzieciom, że zdrowe, czyli bajkowe życie nie polega na zjadaniu chipsów czy hamburgerów, ale owoców, warzyw i wykonywaniu ćwiczeń na świeżym powietrzu. Po wspaniałym występie uczniowie oraz młodzi artyści otrzymali upominki.

              Zawsze z wielką przyjemnością wspieramy wszystkie inicjatywy, które promują zdrowy styl życia. Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Biernat - Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, niezwykłym dzieciakom oraz organizatorom projektu "Zdrowo żyj" - Pani Elizie Specjalskiej i Pani Joannie Lechniak, nauczycielom Pani Małgorzacie Dąbrowieckiej i Pani Renacie Skwierczyńskiej za wspaniałe przyjęcie i super zabawę.

            • I ETAP OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            • 7.11.2019r. o godz. 9.00. 16 uczniów przystąpiło do I etapu 44 Olimpiady Języka Angielskiego pod patronatem Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami na poziomie B2+/C1. Aby przejść do II etapu konkursu należy zdobyć min. 30 punktów z 60 możliwych do uzyskania.

              Organizatorzy etapu szkolnego:

              Magdalena Linczewska

              Marzena Borysiak-Wojewódzka

            • Czytaj PL, czyli „Upoluj swoją książkę”

            • Nasza szkoła już po raz trzeci została zakwalifikowana do projektu ,,Upoluj swoją książkę”, który jest częścią ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytaj.pl” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

              W widocznych miejscach na korytarzach i w bibliotece szkolnej są rozwieszone żółte plakaty z kodem QR, dzięki którym każdy z uczestników akcji będzie mógł przeczytać                i posłuchać za darmo dwanaście bestsellerowych e-booków i audiobooków. Akcja potrwa od 1 do 30 listopada.

              Link do strony: http://czytajpl.pl/

            • Pamiętamy o polskich żołnierzach!

            • Pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla bohaterów ważnych wydarzeń w historii naszego miasta oraz pielęgnowaniem polskiej tradycji.

              Jak co roku przed Świętem Zmarłych i Narodowym Świętem Niepodległości organizujemy prace porządkowe grobów wojennych będących pod opieką Zespołu Szkół Nr1 na cmentarzu przy ulicy Bartoszowej. Uczniowie naszej szkoły sprzątają i dbają o groby naszych rodaków, którzy zginęli w różnych okolicznościach w czasie działań wojennych. Składają im w hołdzie kwiaty i zapalają znicze. 

              Opiekun Samorządu Uczniowskiego Iwona Piętka.

            • Spektakl profilaktyczny pt. "Wygrać siebie"

            • Dnia, 25.10.2019 odbył się spektakl profilaktyczny pt. "Wygrać siebie" grupy teatralnej KURTYNA z Krakowa. Spektakl o tematyce profilaktyki przemocy i uzależnień ukazywał historię i problemy nastolatki, na którą niekorzystnie wpływa poniżanie, zastraszanie i wykluczenie z grupy rówieśniczej. Odbiorcami sztuki byli uczniowie sześciu klas pierwszych wraz z opiekunami. Spektakl zorganizowany został pod kierunkiem pedagoga szkolnego Pani Ewy Dobrzyckiej oraz psychologa Pani Patrycji Wierzbickiej - Kucharek.

            • Przestępstwa osób nieletnich - prelekcja przedstawicieli KPP

            • Dnia, 17.10.2019r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w prelekcji profilaktycznej wygłoszonej przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim Panią Dominikę Rozbicką i Pana Mirosława Siemieniuka. Młodzież dowiedziała się jakie konsekwencje prawne są przewidziane dla nieletnich sprawców przestępstw a także jakie zagrożenia niesie za sobą spożywanie substancji psychoaktywnych. Prelekcja zorganizowana została pod kierunkiem psychologa szkolnego Pani Patrycji Wierzbickiej - Kucharek oraz pedagoga Pani Ewy Dobrzyckiej.

            • Wybory Rzecznika Praw Ucznia

              1. Pan   Mieczysław Bogaj         -     153 głosów
              2. Pan   Adam Elbich                  -       62 głosów
              3. Pan   Jacek Odziemczyk         -       46 głosów
              4. Pani   Iwona Piętka                 -       43 głosów
              5. Pan    Jacek Jackowski            -      18 głosów
              6. Pan    Mariusz Kurowski        -       15 głosów
              7. Pan    Rusłan Mielniczuk        -       15 głosów
            • 11 października dniem walki z Rakiem Piersi

            • W Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera - takie są smutne statystyki, podawane w dniu walki z rakiem piersi. W skali roku daje to liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie.

              Prawie połowa z chorujących umiera. Przyczyną jest zwykle zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiąże się to z niską wiedzą społeczną na jego temat, która automatycznie rodzi irracjonalny lęk. Wciąż bowiem w świadomości społecznej rak piersi pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać.

              Aby to zmienić podejmuje się szereg działań, których celem jest poprawa wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania rakowi piersi, ale także pomoc ofiarom tej choroby i doprowadzenie do wzrostu funduszy na badania nad nim.

              Od lat już październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji tych starań, Miesiącem Walki z Rakiem Piersi (17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP).

              W ramach organizowanych akcji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi, czemu służyć mają m.in. bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

              Czynniki ryzyka

              Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

              Objawy

              • zmieniony kształt piersi,
              • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
              • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
              • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
              • z brodawki wydobywa się wydzielina.

              Profilaktyka

              Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

              Samobadanie

              Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

              • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
              • wycieki z brodawki,
              • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
              • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
              • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
              • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

              W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę to zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

              USG piersi

              USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

              Mammografia

              Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

              Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:

              • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,
              • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,
              • zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podane są ośrodki medyczne, w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię. Informacje o aktualnych miejscach wykonywania bezpłatnych badań w Programie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (WOK). 
            • AKCJA KRWIODAWSTWA DLA DAMIANA

            • 15 października w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono kolejną akcję honorowego krwiodawstwa. Akcja została przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. Wszyscy oddający honorowo krew oddali ją z przeznaczeniem dla Damiana Michałowskiego. Jest to 16 letni chłopiec, który choruje na nowotwór i obecnie przebywa w Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Warszawie na Oddziale Klinicznym Onkologii i Pediatrii.

              W trakcie akcji krwiodawstwa przyszli rodzice Damiana, aby podziękować wszystkim honorowym dawcom i żeby powiedzieć, jak bardzo ważne jest to dla Damiana. Chłopiec poprzez swoich rodziców wyraził ogromne podziękowania WSZYSTKIM HONOROWYM DAWCOM KRWI, a także wszystkim osobom, które wyraziły gotowość oddania krwi, ale z przyczyn obiektywnych nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić ogromnej wdzięczności Damiana i jego rodziny dla tych, którzy potrafią dzielić się z innymi tym, co mają najcenniejszego – własnym życiem, bo KREW to Życie. Nie można jej niczym zastąpić ani sztucznie wyprodukować.

              Ogółem zgłosiło się 67 osób i pobrano 18 litrów krwi.

            • SUKCES SZARA BAND w I Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki poświęcony ,,Żołnierzom Niezłomnym’’

            • 7-8 10.2019r. na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się I Ogólnopolski Przegląd Piosenki poświęcony ,,Żołnierzom Niezłomnym’’.

              Imprezę zorganizowały: Fundacja Gazety Podlaskiej, Sokołowski Ośrodek Kultury, oraz lubelski oddział IPN.

              W konkursie uczestniczyło 49 zespołów i solistów.

              Uczestników oceniało jury w składzie: Leszek Czajkowski (poeta, kompozytor), Aneta Mroczek (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sokołowie Podlaskim), Krzysztof Boruta (dyrektor GOK w Zbuczynie).

              Grupa Szara Band wykonała 2 utwory konkursowe: ,,Już dopala się ogień biwaku’’, ,,Nierealny’’.

              W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne jury  przyznało wyróżnienie grupie Szara Band z Zespołu Szkół Nr1.

              11.10.2019r. podczas gali przeglądu w Sokołowskim Ośrodku Kultury zostały wręczone nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Galę uświetnił koncert Dariusza Malejonka z zespołem. Muzykom życzymy dalszych sukcesów.

              Foto J. Mazurek

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 300828