• Aktualności

          • Życzenia
            • Życzenia

            •  

              Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  życzymy Państwu,
              by praca była nieustającą pasją i wyzwaniem, zachęcała
              do ciągłego rozwoju Waszych uczniów i wychowanków,
              a także była źródłem satysfakcji
              i społecznego uznania.

               

              Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy
              Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

               

              Zapraszamy serdecznie na uroczystość, która odbędzie się
              11 października 2019 roku o godzinie 12.00
              w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1.

            • Spotkanie z Tomaszem Sobanią

            • 8 października 2019 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół Nr 1 z Tomaszem Sobanią. Ten dwudziestojednoletni student filozofii prowadzi wyjątkowo intensywne życie:  tworzy powieści fantasy („Speculo”; „Nowy świt”), pisze felietony do toszeckiej gazety „Po troszku o Toszku”, a także biega, aby pomagać innym.

              Przybyły gość bardzo zainteresował zgromadzonych uczniów, opowiadając o samodyscyplinie, którą musiał zachować, aby pogodzić pasję pisarstwa z obowiązkami szkolnymi, podróżowaniu – został  laureatem Rejsu Niepodległości,  inicjatywy organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz bieganiu dla dobra innych.

              W 2018 roku  w Hiszpanii Tomasz przebiegł 320 km w ciągu tygodnia,  aby pomócw leczeniu Laury, która urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. W 2019 roku przebiegł dystans dwukrotnie dłuższy - 750 km  w ciągu 18 dni. Trasa tego biegu  zaczynała się w Zakopanem i wiodła  aż do Gdyni.  Tym razem  bieganie miało przynieść pieniądze na leczenie chorej na raka Dominiki.

              Historia tego młodego człowieka pokazuje, że każdy może zrobić w swoim życiu to, o czym marzy i może przy tym pomagać innym. W realizacji wyznaczonych zamierzeń niezbędne są samodyscyplina i upór.  Podziwiamy pasje oraz  niezwykłą wrażliwość Tomasza. Życzymy dalszych sukcesów w literaturze i w bieganiu.

            • Sukces strzelców Zespołu Szkół Nr 1

            • W dniach 30 września – 1 i 2 października 2019 roku w Bydgoszczy na obiektach klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz odbył się Finał Centralny 58. Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety - 2019”. Zawodnicy Zespołu Szkół Nr 1 brali wcześniej udział w eliminacjach rejonowych i  następnie wojewódzkich, które wygrali i dzięki czemu mogli reprezentować województwo mazowieckie  w Mistrzostwach Polski. W zawodach rejonowych zawodnicy oddawali 20 strzałów z karabinu sportowego, w zawodach wojewódzkich 40 strzałów natomiast najlepsi w kraju rywalizowali na bydgoskiej strzelnicy w serii 60 strzałów. Naszą szkołę reprezentowali Przemysław Kucharek, Marcin Wyszomirski, Krystian Tarkowski, Michał Poniatowski. Województwo mazowieckie, w kategorii kobiet reprezentowały dziewczęta z LO Królowej Jadwigi z Siedlec. W zawodach wzięły udział w kategorii dziewcząt i chłopców wszystkie 16 województw. Rywalizacja była bardzo wyrównana i przeprowadzona na nowoczesnej strzelnicy, gdzie wyniki były liczone jak na zawodach najwyższej rangi światowej w dziesiętnych punktów. Najlepsze drużyny w kraju w obu kategoriach wygrały na własność replikę muszkietu wraz z pucharami. Nagrody wręczali przedstawiciele wojska i oświaty. Sokołowscy uczniowie reprezentujący Mazowsze zajęli 5 miejsce w kraju wśród 16 województw, a indywidualnie na 48 zawodników Przemysław Kucharek zdobył 8 miejsce, Krystian Tarkowski - 11 miejsce, Marcin Wyszomirski – 18 miejsce. Klasyfikacja województw:

               chłopcy  

              1.Wielkopolskie (Kłodawa) – 1753,7 pkt.

              2. Lubelskie (Biłgoraj) – 1750,5 pkt.

              3.Opolskie(Głogówek) – 1743,0 pkt.

              4.Podkarpackie(Rymanów) – 1742,8 pkt.

              5.Mazowieckie(Sokołów Podlaski) – 1742,2 pkt.

              dziewczęta

              1.Małopolskie(Tarnów) – 1782,2 pkt.

              2.Wielkopolskie(Kłodawa) – 1762,0 pkt.

              3.Podkarpackie(Rymanów) – 1760,7 pkt.

              4.Mazowieckie(Siedlce) – 1759,9 pkt.

              Aby osiągnąć tak dobre wyniki zawodnicy z szarej intensywnie trenowali pod opieką nauczycieli i instruktorów Zespołu Szkół Nr 1 pana Mieczysława Bogaja i pana Piotra Adamczuka, Prezesa Klubu Strzelectwa Sportowego „Sokół” w Sokołowie Podlaskim. Wszyscy zawodnicy Zespołu Szkół Nr 1 reprezentujący województwo mazowieckie są członkami KSS „Sokół”.

              Juliusz Nowicki

            • Cykl webinariów dla logistyków

            • 1 października uczniowie I i II klasy technikum w zawodzie technik logistyk wzięli udział w webinarze pt. „Porty i terminale”. Było to pierwsze internetowe spotkanie, w ramach programu „Logistyka dla technika”. Planowanych jest osiem 45 minutowych webinarów, które będą odbywać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Każde ze spotkań poprowadzi ekspert Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytutu Logistyki i Magazynowania, który opowie o wybranych tematach logistycznych oraz o praktycznym wykorzystaniu tej wiedzy w branży.

              Na kolejne spotkania zapraszamy także uczniów innych klas zainteresowanych zagadnieniami logistycznymi, w każdy pierwszy wtorek miesiąca, o godzinie 9:30 do pracowni logistycznej (sala lekcyjna 109).

              Joanna Podgórska, Izabela Malinowska, Marta Stelmach

            • Światowy Dzień Zwierząt

            • Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

              Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października

              Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie.

            • Dzień Grecki w Zespole Szkół Nr 1

            • Z Jubileuszem 55-lecia Naszej Szkoły zbiegł się Dzień Grecki zorganizowany w ramach podsumowania europejskich praktyk zawodowych uczniów klas technikum i szkoły branżowej.

              W roku szkolnym 2018/2019 realizowany był projekt „Europejskie praktyki dla ZS Nr 1 z Sokołowa Podlaskiego”, finansowany z funduszy Unii Europejskiej.

              Przyszli technicy w zawodach: technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik informatyk, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz zdobywali wiedzę i nowe umiejętności w Grecji. Ogółem 80 uczniów wyjechało z nauczycielami na 2-tygodniowy pobyt w miejscowości Paralia na Riwierze Olimpijskiej. Szkoła przystąpiła do programu idąc za potrzebami zmieniającego się rynku pracy, aby wykształcić dobrze przygotowanych zawodowo pracowników.

              Dzień Grecki przygotowali uczniowie technikum hotelarskiego pod opieką nauczycieli: Izabeli Rudaś, Mirosławy Przyborowskiej, Katarzyny Burzyńskiej, Izabeli Malinowskiej i Joanny Podgórskiej.

              Atrakcją tego wydarzenia była możliwość degustacji potraw greckich: musaki, baklawy, ciasta szpinakowego z fetą, pasty z bakłażana, sałatki greckiej. i różnorodnych przystawek.

              Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć z pobytu w Grecji, z muzyką grecką w tle.

            • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

            • 800 080 222
              – rusza całodobowa bezpłatna infolinia
              dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


              Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

              Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
              w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
              i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
              ze specjalistami z
              Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
              w najtrudniejszych sytuacjach.

              Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
              nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
              Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
              w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
              po wsparcie.

              W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

              Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
              to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

              Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
              ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

              Departament Informacji i Promocji

              Ministerstwo Edukacji Narodowej
               

            • Szmaragdowy jubileusz Zespołu Szkół Nr 1

            • Dzień 27 września 2019 roku na trwale zapisze się w historii Zespołu Szkól Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim jako wielkie święto całej społeczności szkolnej. W tym dniu obchodzony był Jubileusz 55-lecia Szkoły połączony ze zjazdem jej absolwentów.

              Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w sokołowskiej konkatedrze Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz biskup Piotr Sawczuk, a koncelebrowali ksiądz infułat Jan Sobechowicz i prałat  ks. Andrzej Krupa.

              Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska w imieniu swoim, całej społeczności szkolnej oraz wszystkich uczestników Eucharystii powitała Jego Ekscelencję, podziękowała za przyjęcie zaproszenia i poprosiła  o sprawowanie Liturgii. Swoją wdzięczność księdzu Biskupowi wyraziła przez wręczenie kwiatów. Msza św. została odprawiona jako dziękczynienie Bogu za 55 lat istnienia szkoły, za jej pracowników, absolwentów, uczniów oraz przyjaciół szkoły, a także w intencji tych, którzy odeszli już do wieczności. Jednocześnie modlono się o dalszy pomyślny rozwój Zespołu Szkól Nr 1.

              Wzruszająca homilia, piękna oprawa muzyczna i liturgiczna sprawiły, że uczestnictwo w tak sprawowanej Mszy było wielkim przeżyciem dla wszystkich zgromadzonych.

              Po Mszy świętej w hali sportowej przy Zespole Szkół NR 1 odbyła się dalsza część uroczystości, której podniosły charakter podkreśliła obecność Pocztów Sztandarowych ze Sztandarami: Zespołu Szkół Nr1 im. K. K. Baczyńskiego oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Sokołów Podlaski.

              Mottem uroczystości stały się słowa francuskiego poety i pisarza Antoine’a de Saint- Exupéry ’ego: „Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie, kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie, odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić: nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami na zawsze doświadczeniami życia.”

              Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni goście: I Mazowiecki Wicekurator Oświaty pani Dorota Skrzypek, Starosta Sokołowski pani Elżbieta Sadowska, Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego pan Jacek Odziemczyk, Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego pan Ryszard Domański, Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim pani Joanna Urbankowska, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury członek Zarządu Powiatu Sokołowskiego pan Marek Ratyński, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska pan Sławomir Wróblewski, Burmistrz Sokołowa Podlaskiego pan Bogusław Karakula, Wiceburmistrz Sokołowa Podlaskiego pan Krzysztof Dąbrowski, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sokołowie Podlaskim pani Danuta Zadrożna, Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury pan Marcin Celiński, dyrektorzy sokołowskich placówek oświatowych, emerytowani dyrektorzy Zespołu Szkół Nr 1 - pan Stanisław Kowalczyk i pan Jan Rosochacki, emerytowani nauczyciele, pracownicy, absolwenci, rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców panią Małgorzatą Nowak oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły.

              Ponieważ każdy jubileusz skłania do zadumy i stanowi przyczynę refleksji nad mijającym czasem, przybyli goście oraz  cała społeczność szkolna na czele z Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 panią Małgorzatą Baranowską uczcili minutą ciszy  pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów  Szkoły.

              W kolejnej części uroczystości przyszedł czas na wspomnienia najistotniejszych faktów z historii szkoły. Przywołano dorobek kolejnych pokoleń uczniów, nauczycieli na czele z dyrektorami: panem Krzysztofem Węgrzyniakiem, panem Lucjanem Krupą, panem Stanisławem Kowalczykiem, panem Janem Rosochackim, panem Waldemarem Wrzoskiem oraz panią Małgorzatą Baranowską, którzy na stałe wpisali się na kartach kroniki szkoły.

              Zebrani goście mieli okazję przyjrzeć się dorobkowi placówki oraz zmianom zachodzącym w jej wyglądzie i funkcjonowaniu. Obecnie szkoła może poszczycić się  nową halą widowiskowo-sportową, której arena ma prawie 1200 m2 powierzchni. Poza tym nowy obiekt posiada dwupoziomowe zaplecze sportowe wraz z widownią mogącą pomieścić 295 osób,  trzy sale do treningu siłowego, salkę do sportów walki, saunę  oraz 6 szatni dla zawodników z zapleczem sanitarnym. Nowy obiekt użytkowy to także strzelnica pneumatyczna wyposażona w nowoczesny system transportu tarcz, na której doskonalą swoje umiejętności strzeleckie uczniowie klas mundurowych. Co roku grupa ok. 40-50 uczniów klas mundurowych uzyskuje uprawnienia strzeleckie na broń palną wydawane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

              Prężnie funkcjonuje odnowiona bursa międzyszkolna, która obecnie może przyjąć ponad 100 uczniów. Podczas wakacji i ferii zimowych gościmy w bursie  grupy sportowe z innych miast, które korzystają z naszego zaplecza sportowego.

              Prowadzący uroczystość  poinformowali także o nowych kierunkach, innowacjach pedagogicznych oraz licznych sukcesach uczniów.

              Ważnym punktem uroczystości były jubileuszowe przemówienia: I Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty pani Doroty Skrzypek, Starosty Sokołowskiego pani Elżbiety Sadowskiej, Dyrektora szkoły pani Małgorzaty Baranowskiej  oraz wielu zebranych gości, którzy  na ręce pani Dyrektor złożyli słowa uznania, gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów dla całej społeczności szkolnej.

              Część artystyczną gali rozpoczął występ szkolnego zespołu. Grupa muzyczna SZARA BAND jest zespołem złożonym z młodych i dwóch doświadczonych muzyków z niemałymi sukcesami, którym nie są obce duże , prestiżowe sceny, praca w studio czy oprawa muzyczna szkolnych uroczystości. Zespół istnieje od 2009 roku, grając z dużą dozą rytmu i harmonii. Siłą napędową zespołu są wokalistki: Kinga Tomczuk, Anna Garczyńska, Gabriela Grabowska i Piotr Sobolewski. Na perkusji grał Łukasz Gawroński, na gitarach Norbert  Bogaj- absolwent szkoły i Kacper Smolik, przy klawiszach Krzysztof Niemirka- nauczyciel oraz absolowent Mateusz Szadkowski, na gitarze basowej Bogusław  Kwiatkowski- nauczyciel, aranżer i opiekun zespołu.

              Kolejną atrakcją gali był występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie”, który również dostarczył wiele wzruszeń, radości i oczywiście zebrał gromkie brawa. Prowadzący przypomnieli, że to w Zespole Szkół Nr1 w 2002 roku powstał pomysł o utworzeniu Zespołu Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie’’, którego pierwszy skład tworzyli głównie uczniowie szkoły.

              Ostatnim punktem programu obchodów Jubileuszu 55-lecia Szkoły było spotkanie  w Sali Weselnej „Erato’’, w którym uczestniczyli  absolwenci, nauczyciele, władze starostwa, dyrekcja szkoły, sponsorzy i zaproszeni goście. Bal absolwentów rozpoczęła Dyrektor  Małgorzata Baranowska z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Jadwigą Rybarczyk i Bogusławem Kwiatkowskim.

              Na balu nie zabrakło niespodzianek. Wystąpili min. ,,Sokołowscy Bardowie” pod kierownictwem pana Andrzeja Jadczuka oraz iluzjonista Mateusz Struś- absolwent szkoły. Atrakcją wieczoru była Foto-budka,  którą przygotowała pani Iwona Mergo. Do tańca przygrywał i miksował dawne przeboje DJ. Krzysztof. Impreza trwała do białego rana. Goście bawili się znakomicie, wprawiani w doskonały nastrój przez organizatorów i tradycyjną podlaską kuchnię.

              Komitet Organizacyjny Jubileuszu 55 – lecia Szkoły serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Szczególnie dziękujemy: panu Zbigniewowi Sawickiemu – Sawhal, państwu Urszuli i Tomaszowi Lejnert - Uprawa Pieczarek, panom Danielowi Pekale, Jackowi Litewnickiemu, Jacentemu Żukowi – ELMIKO S.C., Prezesowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim Panu Piotrowi Żebrowskiemu, panom Jarosławowi i Konradowi Czarkowskim – KJK Czarkowscy  Kancelaria Ubezpieczeniowa, Prezesowi Zarządu OSM w Kosowie Lackim Panu Andrzejowi Minarczukowi, państwu Bożenie i Robertowi Soszyńskim - PBS Mrówka, panu Zbigniewowi Seroczyńskiemu – Polsero, panu Bernardowi Leoniakowi - Zakład Aranżacyjno - Wykonawczy VERIFIS, panu Andrzejowi Czerkasowi - Centrum Szkoleniowe „ACZE", panu Zbigniewowi Paczóskiemu – P.H.U. TOPAZ, panu Mariuszowi Złotkowskiemu – Agk Złoty, państwu Renacie i Sławomirowi Kulikom – Sala Weselna ERATO, organowi prowadzącemu szkołę - Starostwu Powiatowemu w Sokołowie Podlaskim oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1.

              Przyjęcie było nie tylko okazją do wspólnej zabawy, lecz również sposobnością do prowadzenia rozmów towarzyskich, przywoływania przeżyć z lat szkolnych i dzielenia się wzruszeniami związanymi z Jubileuszem.

              27 września 2019 r. był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Do zobaczenia za 5 lat!

            • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

            • „Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda”.

               

              Międzynarodowy Dzień bez Przemocy (ang. International Day of Non-Violence)  ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 r., zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego. Święto obchodzone jest corocznie 2 października, dzień ten jest dniem urodzin Mahatmy Gandhiego (2 października 1869 r.)

              „Jesteście moją ostatnią deską ratunku. Jestem w szkole bity i przezywany. Powiedziałem rodzicom, że muszę zmienić szkołę, ale podobno to jest niemożliwe. Codziennie specjalnie spóźniam się do szkoły, bo boję się, że dostanę od chłopaków ze starszej klasy jeszcze przed lekcjami. Wszyscy się ich boją. Muszę też oddawać im pieniądze, ostatnio zniszczyli mi telefon". Chłopak, 12 lat

              Źródło: „Dzieci się liczą 2017” - raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce
              – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

              Agresja to pojęcie najbardziej ogólne, określające świadome podejmowanie wrogich działań mających na celu wyrządzenie komuś szkody (Aronson, Wilson, Akert, 2006).

              Przemoc to termin nieco węższy. Do przemocy dochodzi wtedy, gdy agresor wykorzystuje swoją przewagę nad ofiarą. Może być ona liczebna, fizyczna, psychiczna lub o charakterze formalnym (Komendant-Brodowska, 2014). Z kolei termin bullying oznacza znęcanie się, dręczenie, nękanie, gnębienie czy prześladowanie. Mówimy o nim wtedy, kiedy  działanie ma na celu wyrządzenie przykrości lub krzywdy (intencjonalność), ma charakter systematyczny (powtarzalność), a ofiara jest słabsza od sprawcy bądź grupy sprawców nierównowaga sił ( Olweus, 2003).

              źródło: Dzieci się liczą. Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce
              - Fundacja dajemy Dzieciom Siłę

              Relacja między pojęciami: agresja, przemoc oraz bullying ma charakter hierarchiczny (Pyżalski, 2012)

              Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną. Według WHO, o uznaniu danego przypadku użycia siły lub władzy, lub groźby takiego użycia, za przemoc, decyduje negatywny cel i wysokie prawdopodobieństwo negatywnych skutków takiego działania.

              Psychologia wyróżnia cztery rodzaje przemocy: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i seksualną. Każda z nich może występować samodzielnie (sprawca może poprzestać tylko na krzywdzących słowach, ale nigdy nie uderzyć) albo się przenikać. Kolejnym wariantem jest eskalacja – brak ostrego sprzeciwu ze strony ofiary prowadzi do pogłębiania się zachowań przemocowych. Jeśli osoba wobec której stosowana jest przemoc nie zbuntuje się lub nie odejdzie po incydencie, sprawca będzie rozszerzał granice tego, co mu wolno i przejdzie od słów do czynów. Zachowania przemocowe, które mogą się swobodnie rozwijać, szybko stają się normą zarówno dla sprawcy, jak i dla pokrzywdzonych. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest odejść...

              Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. Typowymi środkami przemocy fizycznej jest szarpanie, popychanie, uderzanie, szturchanie, kopanie itp.

              Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie (np. użyciem przemocy fizycznej) i molestowanie psychiczne.

              Przemoc ekonomiczna - naruszenie własności. Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby.

              Przemoc seksualna - naruszenie intymności. Przemoc seksualna polega na zmuszaniu osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu.

               

              PRZEMOC A PRAWO

              Polski Kodeks Karny zawiera osobny rozdział dotyczący przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Jednym z przestępstw opisanych w tym rozdziale jest przestępstwo znęcania się nad rodziną - art. 207 kodeksu karnego, który obejmuje zarówno znęcanie się fizyczne, jak i psychiczne.

               

              Art. 207 Kodeksu Karnego

              § 1 Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

              § 2 Jeżeli czyn określony w § 1 popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

              § 3 Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.

              Jeżeli akty przemocy powtarzają się, ale nie masz na to dowodów, lub sprawca uderzył Cię po raz pierwszy, wówczas kwalifikacją prawną może  być art. 217 (naruszenie nietykalności cielesnej) lub 156 i 157 Kodeksu Karnego (opisane są przestępstwa polegające na ciężkim uszczerbku na zdrowiu oraz uszkodzeniu ciała). Czyn ten może być zakwalifikowany jako uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia. W tym wypadku osoba pokrzywdzona musi zgłosić wniosek o ściganie karne sprawcy (jest to przestępstwo ścigane na wniosek).

              Przemoc w różnych formach dotyka również środowisko szkolne. Mówimy wtedy o tzw. przemocy rówieśniczej.

              Przemoc rówieśnicza jest najczęściej doświadczaną przez dzieci i młodzież kategorią wiktymizacji (Włodarczyk, Makaruk, 2013). Do przemocy rówieśniczej może dochodzić na terenie szkoły, w drodze do lub ze szkoły, za pośrednictwem internetu lub telefonu komórkowego (Komendant-Brodowska, 2014), ale także w kontekście pozaszkolnym, gdy do przemocy dochodzi ze strony rodzeństwa lub osób obcych.

              Zjawisko przemocy rówieśniczej jest warunkowane przez wiele czynników. Mogą być to indywidualne cechy ofiary i sprawcy, takie jak m.in. płeć. Wiele badań pokazuje, że wśród ofiar przemocy rówieśniczej przeważają chłopcy. Są oni też znacznie częściej sprawcami przemocy fizycznej (Pyżalski, 2015) i dopuszczają się bardziej brutalnych czynów niż dziewczyny (Chmura-Rutkowska, 2012). Z kolei dziewczyny częściej angażują się w przemoc relacyjną (Pyżalski, 2014).

              Przemoc rówieśnicza to m.in: przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie, wykluczenie z grupy, ignorowanie, nastawianie innych przeciwko osobie, pobicie, kopanie, popychanie, szarpanie, kradzież, niszczenie przedmiotów, złośliwe SMS-y, e-maile, wpisy w serwisie społecznościowym, umieszczanie w internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę.

               

              Przemoc rówieśnicza a prawo:

              Zgodnie z art. 1 § 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. przez czyn karalny rozumie się czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz wskazane niektóre wykroczenia. Chodzi zatem o przestępstwa określone w Kodeksie karnym, Kodeksie karnym skarbowym oraz tzw. przestępstwa pozakodeksowe wskazane w innych ustawach.

              Źródło: ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich

              Przemoc rówieśnicza jako przestępstwo to przede wszystkim: groźby, szantaż, zniewagi, zniesławienie, pobicia, zmuszania do wykonania określonych czynności, niszczenie rzeczy, kradzież, rozbój czy przemoc seksualna.

              Przemoc rówieśnicza jako wykroczenie to przede wszystkim niszczenie lub kradzież rzeczy o wartości poniżej jednej czwartej części minimalnego wynagrodzenia (około 500 zł).

              Zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa, wykroczenia oraz czynu karalnego są różne w zależności od wieku sprawcy:

              • uczeń przed ukończeniem 13 roku życia dopuszcza się czynu zabronionego – sąd traktuje popełnienie takiego czynu wyłącznie jako przejaw demoralizacji i może zastosować jedynie środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich;
              • uczeń  między 13 a 17 rokiem życia dopuszcza się czynu zabronionego – co do zasady sąd stosuje środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich

               

              W stosunku do nieletniego popełniającego czyn karalny sąd rodzinny może:

              • udzielić mu upomnienia,
              • zobowiązać go do określonego zachowania, w szczególności do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia przez niego w odpowiednich zajęciach o charakterze terapeutycznym lub szkoleniowym,
              • do zaniechania używania przez niego alkoholu lub innego środka odurzającego, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach.
              • ustanowić nad nim nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekunów,
              • ustanowić nad nim nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji lub osoby udzielającej poręczenia za nieletniego,
              • zastosować nad nim nadzór kuratora,
              • skierować go do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją,
              • orzec zakaz prowadzenia przez niego pojazdów (również brak możliwości uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów),
              • orzec przepadek rzeczy uzyskanych przez niego w związku z popełnieniem czynu karalnego,
              • orzec umieszczenie go w rodzinie zastępczej, w odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej albo ośrodku szkolno-wychowawczym,
              • orzec umieszczenie go w zakładzie poprawczym – ale w zasadzie tylko wtedy, gdy nieletni dopuścił się czynu karalnego, jeżeli przemawiają za tym wysoki stopień demoralizacji nieletniego okoliczności i charakter czynu, zwłaszcza gdy inne środki okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji nieletniego,
              • sąd rodzinny może także zobowiązać rodziców lub opiekunów nieletniego do poprawy jego warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, poradnią zakładem pracy, w którym nieletni jest zatrudniony, lekarzem lub zakładem leczniczym. Może także zobowiązać rodziców lub opiekunów do naprawienia w całości lub w części szkody wyrządzonej przez nieletniego.

              Warto pamiętać, że w sprawie nieletniego sąd musi kierować się przede wszystkim jego dobrem, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się nieletniego oraz zmierzając w miarę potrzeby do prawidłowego spełniania przez rodziców lub opiekunów ich obowiązków wobec nieletniego, uwzględniając przy tym interes społeczny. W postępowaniu z nieletnimi sąd bierze pod uwagę jego osobowość, w szczególności wiek, stan zdrowia, stopień rozwoju psychicznego i fizycznego, cechy charakteru, a także zachowanie się oraz przyczyny i stopień demoralizacji, charakter środowiska oraz warunki wychowania nieletniego.

              źródło: http://zobaczjestem.pl/aspekty-prawne-przemocy-rowiesniczej/,
              Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich

              Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą rówieśniczą:

              • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne
              • Policja
              • 800 100 100 - telefon - dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
              • 116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
              • 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

               

            • Jak krucha jest nasza codzienność...

            • …jak krucha jest nasza codzienność…

              jak bardzo ją lekceważymy i jak szybko tracimy.

              Dźwięk, cień, dym, wiatr, błysk, głos, punkt…

              oto nasze życie…

              jedna chwilka…

              iskra tylko…

               

              Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci ucznia naszej szkoły 

              Marcina Pytlaka

              Nieoczekiwana i przedwczesna śmierć zawsze jest – dla tych, którzy zostają – bolesnym doświadczeniem. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

            • SEMINARIUM EDUKACYJNE W ZSNR 1

            • W dniach 26 i 27 września 2019 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim odbywało się dwudniowe seminarium zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w ramach projektu: „Włączanie kwalifikacji innowacyjnych i potrzebnych społecznie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz ograniczenie barier w rozwoju ZSK przez wspieranie interesariuszy systemu na poziomie krajowym i regionalnym”.

              W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele, doradcy zawodowi, pedagodzy i psycholodzy ze szkół z terenu powiatu sokołowskiego.

              Każdego dnia doradcy IBE przybliżali uczestnikom temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W pierwszym dniu skupili się na tym, czym w ogóle jest ZSK, dlaczego jest potrzebny, kto i jak może z niego skorzystać, wyjaśniali podstawowe procesy i narzędzia ZSK, mówili, czym są procesy bilansowania kompetencji. Uczestnicy spotkania mogli się też  dowiedzieć, jakie szanse i możliwości daje system i rozwój ZSK.

              Drugi dzień seminarium był dniem warsztatowym, którego motywem przewodnim było wykorzystywanie ZSK w szkole. Uczestnicy seminarium w grupach opracowywali konspekty lekcji związanych z ZSK, prezentowali swoje autorskie pomysły, podczas dyskusji proponowali metody i formy nauczania najbardziej przydatne przy wprowadzaniu takiej tematyki.

              Seminarium dało uczestnikom wiedzę teoretyczną i praktyczną, pokazało, jak duże znaczenie ZSK ma już dziś, jak wielką rolę będzie odgrywać w przyszłości i jak ważne jest uświadomienie tego uczniom.

            • „Czytajmy!!!!, czytajmy razem, osobno, czytajmy komuś i dla siebie...”

            • 24 września w naszej szkole odbyła się druga część 8. edycji akcji „Narodowe Czytanie”. Uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali fragmenty nowel polskich, m.in.: Dobrej pani Elizy Orzeszkowej,  Katarynki Bolesława Prusa Orki Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sawy Henryka Rzewuskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Dymu Marii Konopnickiej. 
              Dzisiejsze spotkanie po raz kolejny pokazało, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka powinno odgrywać czytanie. W naszym idealnym świecie, wśród gier komputerowych i elektronicznych zabawek, nie zauważamy siebie nawzajem. Lektura nowel pozwoliła „dotknąć”  młodym ludziom problemów takich, które są dzisiaj także i ich problemami. Naszym moralnym obowiązkiem jest empatia, szacunek i tolerancja – a to wszystko przecież znajdziemy w książkach. 
              „Narodowe Czytanie” przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Renata Chomiuk, Paulina Dmowska (kl. II b), Paulina Pieńkowska (kl. II b), Karolina Wojtczuk (kl. III f), Michał Kiełczykowski (kl. III b), Paweł Piotrowski (kl. II b) , Artur Wycech (kl. III j) i Eryk Sypnik (kl. III j) .
              DZIĘKUJEMY!!! p. wicedyrektor Beacie Pękale, p. Renacie Romańczuk, p. Izabeli Skórze i p. Jackowi Jackowskiemu za wsparcie naszej akcji. 
               

               

            • Akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2019”

            • 20 września 2019 r. w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2019 ” uczestniczyli uczniowie klasy IIb Zespołu Szkół Nr1 im. K.K. Baczyńskiego. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich odpowiedzialności. Równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie jest zmiana naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na wprowadzanie przyjaźniejszych środowisku opakowań (np. rezygnacja z jednorazowych plastików).Uczniowie biorąc udział w akcji podejmują działania, dzięki którym uczą się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji zaśmiecać w takim stopniu jak dotąd i niszczyć środowisko. Stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak i w skali globalnej.

              Opiekun Samorządu Uczniowskiego Iwona Piętka oraz wychowawca klasy IIb Mirosława Przyborowska

            • IV Europejski Dzień Języków Obcych

            • Po raz kolejny wzięliśmy udział w Europejskim Dniu Języków Obcych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach. Tematyka warsztatów związana była z kwestiami dotyczącymi uczenia się języków obcych zarówno na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności, udziału w wymianie międzynarodowej jak i w celu budowania porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. Mieliśmy także okazję wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów i prezentacji, dotyczących między innymi: zapożyczeń w języku angielskim, brytyjskiej rodziny królewskiej oraz zwierząt w angielskich idiomach, porównaniach i przysłowiach. Po wykładach zapoznaliśmy się z najnowszą obcojęzyczną ofertą wydawniczą w empiku. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas : IBp, IIA, IIB, IIIA, IIIB i IIIF wraz z opiekunami: Agnieszką Bocian, Anną Czarnocką, Urszulą Mielniczuk i Moniką Winczaruk. Wyjazd należał do bardzo udanych, więc na pewno tam jeszcze za rok wrócimy 😊

            • I miejsce w turnieju piłkarskich "szóstek"

            • Na obiektach ZS CKR w Sokołowie Podlaskim odbył się turniej piłkarskich "szóstek" dziewcząt w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja  naszej szkoły, pod opieką nauczyciela Rusłana Mielniczuka, wygrała wszystkie mecze i zajęła I miejsce zdobywając złoty medal w piłce nożnej. BRAWO DRUŻYNA.

            • ABSOLWENTKA UNIVERSYTETU ABERYSTWYTH GOŚCIEM NASZEJ SZKOŁY

            • 20.09.2019r. społeczność naszej szkoły miała przyjemność gościć studentkę Uniwersytetu Aberystwyth, panią Monikę Więckowską. Absolwentka jednego z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii w sposób niezwykle sprawny  przedstawiła młodzieży naszej szkoły informacje dotyczące możliwości studiowania na jednej z walijskich uczelni. Prezentacja dotyczyła kierunków studiów, warunków pozwalających na studiowanie poza granicami naszego kraju, zaplecza naukowo-technicznego oraz infrastruktury Uniwersytetu Aberystwyth. Po ukończeniu studiów istnieją bardzo dobre perspektywy zatrudnienia, ponieważ ponad 95% absolwentów Aberystwyth University podejmuje pracę w ciągu 6 miesięcy od ukończenia studiów. Tego typu spotkanie było na pewno bardzo motywujące dla uczniów, którzy właśnie rozpoczęli kolejny rok szkolny.

            • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

            • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

              Wisława Szymborska

              18 września w naszej szkole odbyła się pierwsza część 8. edycji akcji Narodowe Czytanie. Uczniowie tym razem wyszli naprzeciw zabieganej i zapracowanej społeczności szkolnej - odwiedzali koleżanki i kolegów w czasie zajęć lekcyjnych i prezentowali przygotowane fragmenty nowel, m.in.: Dobrej pani Elizy Orzeszkowej,  Katarynki Bolesława Prusa czy Orki Władysława Stanisława Reymonta. Następnie chętni uczniowie wraz z nauczycielami losowali przygotowane teksty literackie i przyłączali się do wspólnej lektury.   Narodowe Czytanie w takim wydaniu – zapewne dla naszej młodzieży - było niecodzienną lekcją popularyzowania czytelnictwa. Pokazało bowiem, że nawet w natłoku obowiązków możemy znaleźć czas i razem odkrywać piękno i aktualność Nowel polskich oraz uczyć się z nich szlachetności, solidarności i wrażliwości na ludzką krzywdę. Narodowe Czytanie przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Renata Chomiuk oraz uczniowie: Paulina Dmowska, Karolina Wojtczuk, Michał Kiełczykowski, Paweł Piotrowski i Artur Wycech.    

              DZIĘKUJEMY!!! p. wicedyrektor Jolancie Cudziło-Abramczuk, p. Mirosławie Przyborowskiej, p. Bogdanowi Kwiatkowskiemu, p. Rusłanowi Mielniczukowi, p. Mieczysławowi Bogajowi i p. Andrzejowi Świstkowi za zaproszenie nas na swoje zajęcia i wsparcie naszej akcji. Na drugą część zapraszamy 24 września.

            • Spotkanie z rodzicami klas pierwszych

            • W świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych z Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim , Panią Ewą Murawską – przedstawicielem Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim, pedagogiem szkolnym Panią Ewą Dobrzycką, pielęgniarką szkolną oraz wychowawcami klas pierwszych. Rodzice uczniów mieli okazję uczestniczyć w prelekcji profilaktycznej wygłoszonej przez Panią Ewę Murawską dotyczącą zażywania narkotyków przez młodych ludzi, w niezwykle trudnym dla nich czasie, jakim jest okres dojrzewania.

            • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            • 7.11.2019r. (czwartek) o godz. 9.00. odbędzie się etap szkolny Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Przykładowe testy oraz wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.oja.wsjo.pl.

              Chętni uczniowie, którzy chcą wziąć udział w Olimpiadzie mogą zgłaszać się do nauczycieli języka angielskiego do 30.10.2019r.

            • Niesamowity, wspaniały, wyjątkowy – zespół ECHENTIVE z Wysp Kanaryjskich śpiewał i tańczył dla naszych uczniów

            • W trakcie trwania 18. Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych 12 września gościliśmy w naszej szkole zespół taneczno-wokalny ECHENTIVE z Wysp Kanaryjskich. Młodzież miała ogromną przyjemność obejrzeć niezwykły występ zespołu ludowego z Wysp Kanaryjskich. Wspaniałe choreografie, przepiękne stroje, tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami zachwyciły i urzekły publiczność. Uzniowie naszej szkoły mieli również możliwość spróbować swoich sił i uczestniczyć w zajęciach choreograficznych przygotowanych przez naszych hiszpańskich gości, a przy okazji poznać ich życie i tradycję. Po występie artyści uczestniczyli w lekcji patriotyzmu zorganizowanej przez p. Agnieszkę Pachołowską i jej wychowanków z klasy III e.

               Dzisiejsze wydarzenie stało się dla nas wszystkich wspaniałą okazją do tego, by uczyć się, bawić i być dla siebie ambasadorami historii, tradycji i kultury. Z pewnością my, jak i Nasi Goście  będziemy wracać z wielką nostalgią do tego pięknego wrześniowego dnia.

            • KIERMASZ

            • Uwaga!

              Z przyczyn organizacyjnych kiermasz podręczników

              przeniesiony jest na wtorek od godziny 9.00.

            • POMÓŻMY ULI W WALCE Z CHOROBĄ

            • 21-letnia Ula Tokarska z Sokołowa Podlaskiego jest piękną młodą dziewczyną. Walczy z chłoniakiem śródpiersia z dużych limfocytów. Nowotwór okazał się odporny na wszelką chemioterapię i radioterapię. Szansą dla Uli jest przeprowadzana za granicą nierefundowana immunoterapia.

              Po niemal rocznym leczeniu lekarze w Polsce nie są już w stanie jej pomóc. Jedyną szansą na wyzdrowienie jest metoda immunoterapii CAR-T Cell, dostępna tylko za granicą. Koszt tej terapii sięga 2 mln zł. Ula ma trzy miesiące na zebranie tej sumy.  Prosi o pomoc.

              Ula na stronie Fundacji SiePomaga, tak pisze o swojej walce z chorobą: „Nowotwór pojawił się akurat wtedy, gdy myślałam, że cały świat stoi przede mną otworem. Dostałam się na wymarzone studia, poznałam nowych ludzi, rozwijałam swoje pasje i czerpałam radość z tego, co robię. (...) Nagle świat się dla mnie zawalił… (...) Cena za moje życie liczona jest w milionach… To ogromne, nieosiągalne dla mnie i moich bliskich pieniądze. Proszę pomóż mi pokonać chłoniaka. Chcę żyć! to się nie może tak skończyć... mam na tym świecie jeszcze tyle do zrobienia. Nie chcę umierać...

              Społeczność naszej szkoły będzie rozprowadzać cegiełki w piątek 6 września na terenie naszej  szkoły oraz podczas pikniku charytatywnego na terenie obiektów sportowych szkół salezjańskich w niedzielę 8 września. Dochód z cegiełek przeznaczony będzie na leczenie. Będą to lawendowe woreczki. Prosimy
              o wsparcie własnym „darem od serca” ciężko chorej Uli.

              Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz wszystkich ludzi o wielkich sercach, aby włączyli  się w zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na leczenie. Nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę i cierpienie!!!

              Niech każdy z nas zachęci swoich bliskich, znajomych i przyjaciół do włączenia się w zbiórkę pieniędzy.

            • Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

            • "Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych, nieodkrytych dróg!”- słowa wiersza Adama Asnyka "Do młodych" stały się motywem przewodnim Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020, która odbyła się w naszej szkole 2 września. Otwarcia uroczystości dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska. Powitała wszystkich zebranych gości - Pana Jacka Odziemczyka - Przewodniczącego Rady Powiatu, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty, życząc uczniom wiary we własne możliwości, a nauczycielom i rodzicom wytrwałości w walce o tożsamość i marzenia młodych ludzi.

              W czasie uroczystości przyszedł moment, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wyrazem pamięci o obrońcach naszej Ojczyzny były kwiaty, które delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła pod Ścianą straceń upamiętniającą egzekucję ludności polskiej w listopadzie 1943 roku.

              Tradycyjnie już, jak co roku, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych naszej szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie ślubowali: dbać o jej honor, godnie ją reprezentować oraz znać, szanować i wzbogacać jej dobre tradycje. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Małgorzata Baranowska wręczyła legitymacje przedstawicielom klas pierwszych. Na zakończenie wystąpił zespół wokalno-muzyczny "Szara Band", a całość uroczystości uświetnili nam nasi wspaniali recytatorzy oraz profesjonalni konferansjerzy z grupy teatralnej Sposób na teatr.

              Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego 2019/2020!!! Mamy nadzieję, że uczniowie – szukając nowych, nieodkrytych dróg" - będą brać aktywny udział w życiu szkoły - w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach - rozsławiając jej imię na terenie powiatu, województwa, a nawet kraju.

            • Nakręć się na Misje

            • W ramach akcji charytatywnej „Nakręć się na misje”, zainicjowanej przez Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim nasza szkoła przyłączyła się do niej. Hasłem przewodnim tej akcji były słowa św. Marii Dominiki Mazzarello „Czyńmy dobro, póki mamy czas”.

              Akcja rozpoczęła się w październiku 2017 roku, natomiast jej finisz to marzec 2019. Wspólnie z uczniami naszej szkoły, ale również z innymi placówkami oświatowymi i instytucjami udało nam się zebrać blisko 4000 ton nakrętek. Niektórzy zapytają: tylko 4 tony??? Odpowiemy pytaniem na pytanie: ile waży jedna zakrętka? Niewiele! Bardzo niewiele. Ile trzeba było chęci, zaangażowania i motywacji aby nazbierać tysiące, a pewnie nawet i miliony nakrętek, aby ich waga wyniosła prawie 4000 kilogramów!!! Dokładnie 3910 kilogramów, które przełożyły się na 4692zł. Pieniądze te zostały przekazane na organizację szkoły podstawowej na misji Sióstr Salezjanek w Sudanie Północnym.

              Wszystkim, którzy tak chętnie zaangażowali się w tę akcję Bardzo Serdecznie Dziękujemy. Pamiętajcie dobro wraca. Dobro zawsze wraca!

              Beata Maseko, Iwona Piętka

            • INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

            • W piątek 30 sierpnia 2019 r. o godz. 9:00 odbędzie się spotkanie wychowawców 
              z uczniami. 
              Wyznaczone sale do spotkań z wychowawcami:
                      Oddział    Wychowawca    Sala

              1. 1Ag    Renata Romańczuk    106
              2. 1 Ap    Krystyna Romańczuk    105
              3. 1 Bp    Beata Maseko    20
              4. 1 Fg    Agnieszka Bocian    116
              5. I Fp    Marzena Borysiak – Wojewódzka    207
              6. I Hg    Iwona Jakubowska    104
              7. I Hp    Iwona Góralczyk    204
              8. I Jg    Izabella Skóra    211
              9. I Jp    Milena Nowaszewska    212
              10. I Lg    Bogusław Kwiatkowski    105
              11. I Lp    Rafał Uszyński    206

              Msza św. inaugurująca rok szkolny zostanie odprawiona w Konkatedrze pw. NMP 
              w Sokołowie Podlaskim (2 września 2019 r. o godz.8.00). 

              2 września 2019 r. o godzinie 9:30 – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1.

              Uczniów obowiązuje strój szkolny galowy.
               

            • JUBILEUSZ 55 – lecia i ZJAZD ABSOLWENTÓW

            • Szanowni Absolwenci, Pracownicy i Przyjaciele Zespołu Szkół Nr 1
              w Sokołowie Podlaskim!

              Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie Jubileuszu 55–lecia Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim 27 września 2019 roku (piątek) w budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim przy ul. Skłodowskiej – Curie 24.

              PROGRAM :

              10.00 – Msza Święta w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (Konkatedra)

              12.00 – obchody Jubileuszu w budynku szkoły:

              • część oficjalna obchodów, okolicznościowe przemówienia (hala sportowa)
              •  koncerty jubileuszowe w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły
              • pokazy artystyczno – sportowe
              • zwiedzanie szkoły, ekspozycji i okolicznościowych wystaw
              • spotkania absolwentów w szkolnych kawiarenkach

              17.00 – spotkania klasowe, biesiada do „białego rana” (restauracja ERATO, ul. Lipowa)

              Absolwentów, którzy chcą wziąć udział w spotkaniach klasowych w restauracji ERATO prosimy o dokonanie wpłaty 100 zł na konto:
               

              Rada Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim

              Numer konta: 53 9221 0000 0014 3039 3000 0010 z dopiskiem JUBILEUSZ.

               

              Komitet Organizacyjny

            • UCZNIOWIE KLAS O PROFILACH POLICYJNYCH ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W SOKOŁOWIE PODLASKIM NA OBCHODACH 100 ROCZNICY POWSTANIA POLICJI PAŃSTWOWEJ W POLSCE

            • Już piąty rok z kolei klasy Zespołu Szkół Nr 1  im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim o profilu policyjnym biorą udział w uroczystych obchodach Święta Policji.
              To właśnie pięć lat temu pomysłodawcy utworzenia  klas o profilu policyjnym:  dyrektor  ZS Nr 1 Małgorzata Baranowska oraz wicedyrektor Piotr Adamczuk zwrócili się do  Komendanta Powiatowego Policji Wiesława Nasiłowskiego z prośbą nawiązanie współpracy.  Z pomysłu tego powstał bardzo ciekawy projekt. Od tego momentu młodzież klas policyjnych uczestniczy w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez funkcjonariuszy Policj: 

              • Prowadzone są zajęcia dydaktyczne na terenie Komendy Powiatowej Policji, na których młodzież zapoznaje się ze strukturą i funkcjonowaniem jednostki  z ceremoniałem policyjnym oraz pracą w różnych wydziałach. 
              • Co roku uczniowie klas policyjnych biorą czynny udział w  debacie społecznej dotyczącej bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Sokołowskiego.  
              • W ramach współpracy na linii Zespół Szkół Nr 1 – Komenda Powiatowa Policji, funkcjonariusze Policji pomagają w organizacji wycieczek do zakładu karnego w Siedlcach. 
              • Uczniowie posiadający uprawnienia strzeleckie  wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji uczestniczą w zawodach strzeleckich organizowanych przez zaprzyjaźniony Klub Strzelectwa Sportowego „SOKÓŁ”. 
              •  Najlepsi strzelcy Zespołu Szkół Nr 1 biorą udział (odnosząc przy tym sukcesy)  w zawodach strzeleckich klas policyjnych  organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu.  

              Wykładowcami  i  instruktorami prowadzącymi lekcje służby policyjnej, samoobrony, technik interwencji służb mundurowych oraz strzelectwa  w Zespole Szkół Nr 1  są pracownicy komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Szkoła we współpracy z Komendą Policji pomaga swoim absolwentom w przygotowaniu do sprawdzianów i testów rekrutacyjnych do pracy w Policji.
              Jak widzimy jest to bardzo owocna współpraca, która przynosi konkretne rezultaty: Dwunastu absolwentów klas policyjnych jest już funkcjonariuszami Policji z czego dziewięcioro w naszej jednostce. Dodam tylko, że jest to tylko jedna trzecia lub aż jedna trzecia uczniów, która przystąpiła do rekrutacji w tym okresie (wiele osób nie przechodzi trudnej selekcji).
              Obecnie liczba wszystkich uczniów klas o profilu policyjnym wynosi 133 osoby z czego 58 uczniów  uczęszczało do klasy pierwszej.
              Na koniec dodajmy, że nie chodzi w tym przedsięwzięciu tylko o przygotowywanie młodzieży do służby w Policji, ale o zdobywanie nowych umiejętności i uprawnień, kształtowanie młodych charakterów i propagowanie w społeczeństwie wizerunku Policji.
              Chcielibyśmy podziękować Komendantowi Powiatowemu Policji Panu Wiesławowi Nasiłowskiemu oraz wszystkim funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim za wieloletnią współpracę, która mamy nadzieję będzie kontynuowana jeszcze przez wiele lat. 
              Nadmieńmy, że funkcjonowanie klas o profilach mundurowych możliwe jest tylko dzięki wsparciu władz samorządu Powiatu Sokołowskiego. Sukces tego przedsięwzięcia w dużym stopniu zawdzięczamy świetnie układającej się i owocnej współpracy z organem prowadzącym szkołę.
              W piątek, 26 lipca odbyły się uroczystości z okazji Święta Policji. W tym roku przypada 100. rocznica powołania Policji Państwowej. Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Sokołowskiego Jackiem Odziemczykiem wręczył akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

              Podczas uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu oraz nauczyciel historii  Jacek Odziemczyk w swoim wykładzie przybliżył zebranym historię Policji Państwowej w Powiecie Sokołowskim oraz sylwetki policjantów uwięzionych w obozie w Ostaszkowie i zamordowanych w Twerze przez sowieckie  NKWD  wiosną 1940 r.
              W tym roku Zespół Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim na uroczystościach 100 Rocznicy Powstania Policji Państwowej  reprezentowała klasa II A pod opieką wychowawcy Pani Moniki Sawickiej.


              Piotr Adamczuk

            • Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

            • Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

              Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

              Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

              ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

              1. Wakacje w górach

              • Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
              • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
              • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
              • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
              • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
              • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
              • Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

              2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

              Zasady bezpiecznej kąpieli

              • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
              • Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
              • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
              • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
              • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
              • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
              • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
              • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
              • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
              • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
              • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
              • Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
              • Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
              • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
              • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

              Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

              • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
              • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
              • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
              • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
              • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

              3. Aktywne wakacje

              Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

              • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
              • W czasie jazdy używaj kasku.
              • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
              • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
              • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
              • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
              • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
              • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
              • Nigdy nie ścinaj zakrętów.
              • W czasie jazdy zawsze uważaj!

              4. Wakacje w domu

              Zabawa

              • Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych spotkań.
              • Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać.

              Są to:

              • gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
              • prąd elektryczny – może Cię porazić,
              • ogień – możesz spowodować pożar,
              • woda – możesz zalać mieszkanie,
              • ostre przedmioty – grożą zranieniem,
              • lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

              WAŻNE TELEFONY 112 – telefon alarmowy służb ratowniczych 997 – telefon alarmowy Policji 998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej 999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego 601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

              800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

              Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji życzymy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

            • Uwaga !!!

            • Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności ze względu na wysokie temperatury powietrza. Oto najważniejsze zasady postępowania podczas upałów:

              • Regularnie pij duże ilości wody.
              • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe.
              • Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
              • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
              • Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

              Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony

            • Uwaga uczniowie!

            • W otoczeniu szkoły, na ulicach M. Skłodowskiej-Curie i K. K. Baczyńskiego, trwają prace budowlane przy modernizacji chodników, ulic i pasa drogowego. W związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w drodze do szkoły oraz na szkolnych parkingach.

            • Zawody Strzeleckie Klas Mundurowych o Puchar Starosty Sokołowskiego

            • 13 czerwca na naszej szkolnej strzelnicy odbyły się zawody międzyklasowe o Puchar Starosy Sokołowskiego.
              W rywalizacji wzięło udział 33 uczniów z 9 klas o różnych zawodach i profilach. Zawodnicy strzelali z karabinka pneumatycznego na dystansie 10 m, oddając 10 strzałów ocenianych. 

              Po zaciętej rywalizacji w kategori drużynowej poszczególne miejsca zajęły:

              1 miejsce klasa 1F - 223 pkt.
              2 miejsce klasa 2J - 221 pkt.
              3 miejsce klasa 1A - 219 pkt.
              4 miejsce klasa 1H - 218 pkt.
              5 miejsce klasa 2A - 209 pkt.
              6 miejsce klasa 3F - 205 pkt.
              7 miejsce klasa 1J - 185 pkt.
              8 miejsce klasa 2F - 136 pkt.
              9 miejsce klasa 2B - 81 pkt.

              Najlepsze w kategorii dziewcząt były:

              1 miejsce Krasnodębska Monika z klasy IIB - 81 pkt.
              2 miejsce Górska Sylwia z klasy 1F - 79 pkt.
              3 miejsce Ignaciuk Wiktoria z klasy 1A - 77 pkt.

              Najlepsi w kategorii chłopców byli:

              1 miejsce Tarkowski Krystian z klasy 2J - 82 pkt.
              2 miejsce Wilk Kacper z klasy 2A - 76 pkt.

              3 miejsce Kosowski Kacper z klasy 1H - 75 pkt.

              Trenerzy i sędziowie życzą dalszych sukcesów :)

            • Konkurs Języka Angielskiego FOX 2009

            • 05 marca w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX 2019. Swoje umiejętności językowe, jak również informacje z zakresu kultury,  polityki oraz stosunków społecznych w krajach anglojęzycznych sprawdzało 10 uczniów naszej szkoły.  Najwyższy wynik i zaszczytne pierwsze miejsce otrzymal Maciej Wrzosek z kl 2j, 2 miejsce Maja Pawluk z kl 2b a 3 miejsce Maciej Wyszomierski z kl 2a. Wszystkim uczestnikom serdecznie  gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

            • Innowacja z mechatroniki

            • W roku szkolnym 2018/19 w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim wdrożona została innowacja pedagogiczna pt. „Mechatronika z elementami robotyki”. Program napisał i realizował nauczyciel przedmiotów informatycznych Andrzej Świstek. Innowacją zostali objęci chętni uczniowie z klas I i II Technikum Nr 1 w zawodzie technik informatyk.  Były to dodatkowe zajęcia rozwijające uzdolnienia.

              Główną przyczyną wprowadzenia innowacji pedagogicznej było kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów. Poprzez udział  w innowacji „Mechatronika z elementami robotyki” uczestnicy lepiej przygotują się do budowania kariery zawodowej w dorosłym życiu.

              Na zajęciach młodzież uczyła się, m.in. praktycznego programowania w języku C++, mikrokontrolerów Arduino z rodziny AVR. Tematyka innowacji obejmowała: podstawy elektroniki, lutowanie i obsługa dodatkowych „komponentów” oraz czujników Arduino.

              Kluczem do sukcesu jest nowoczesna edukacja uwzględniająca indywidualne potrzeby uczniów. Dlatego też na zajęciach stosowałem aktywizujące metody, tj. praca w grupie, „Burza mózgów”, za i przeciw, twórcze myślenie i piramida priorytetów.

              Na zajęciach powstały projekty, tj.:

              1. samochód światłolub (samochód podążający za światłem),
              2. samochód jeżdżący po linii,
              3. otwierany automatycznie pojemnik na kawę,
              4. czujnik zbliżeniowy,
              5. 3x3x3 Led Cube,
              6. licznik klasków,
              7. czujnik włącznia/wyłącznia na klask.

              Udział w zajęciach wpłynął bardzo pozytywnie na uczniów, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że istnieje niekwestionowana potrzeba realizacji tego typu zajęć.  W przyszłym roku szkolnym planujemy budowę drukarki 3D, samochodu sterowanego za pomocą telefonu oraz autonomicznego odkurzacza.

              Opracował: p. Andrzej Świstek

            • Wyniki V Edycji Konkursu Ogólnopolskiego z Języka Polskiego ,,Wspomnienie o Marku Edelmanie’’

            • W  marcu grupa uczniów Zespołu Szkół Nr1 wzięła udział w  V Edycji Konkursu Ogólnopolskiego z Języka Polskiego   ,,Wspomnienie o Marku Edelmanie”. Celem konkursu było przypomnienie biografii Marka Edelmana, rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także  stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności. 
              Grupa 10. uczniów znalazła się w pierwszej dziesiątce uczestników, którzy wzięli udział w tym konkursie.

              VII miejsce :
              Natalia Kursa- IV s
              Damian Buzuk- kl. IV f

              VIII miejsce- Maria Izdebska- kl. IV s

              IX miejsce:
              Kinga Stokowska- II e
              Milena Sieńczewska- II b

              X miejsce:
              Gabriela Gołownicka- kl. I b
              Patrycja Teodorczuk- kl. II e
              Aleksandra Demiańczuk- kl. II e
              Milena Kulikowska- II e
              Angelika Wierzbicka- kl. II e

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy miejsc na podium w kolejnych edycjach
              Nauczyciele języka polskiego
               

            • Seminarium edukacyjne pt. „Jestem aktywny lokalnie”


            • 11 czerwca 2019 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wzięła udział w seminarium edukacyjnym pt. „Jestem aktywny lokalnie”. Spotkanie to zorganizował Powiatowy Urząd Pracy i Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna a honorowym patronatem objęło je Starostwo Powiatowe i Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach. W pierwszej części seminarium zaprezentowali się przedstawiciele sokołowskich pracodawców (np. Sokołów S.A. , Sokołów Logistyka, Biuro Rachunkowe „Dair”, Spółdzielnia Inwalidów „Chegos”, Centrum Szkoleniowe „ACZE”) i pracownicy Biura Karier z UPH. Wszyscy prelegenci mówili o  wymaganiach i oczekiwaniach, jakie mają wobec kandydatów do pracy. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. To właśnie wtedy drużyny ze szkół ponadpodstawowych miały za zadanie przygotować CV na podstawie konkretnej oferty pracy. Dwie drużyny z „szarej” poradziły sobie z tym wyzwaniem znakomicie, przygotowały profesjonalne dokumenty aplikacyjne i dostały nagrody.

              Oto skład naszych drużyn:                                                                                                                    
              gr. 1. Dominika Woźniak, Kinga Tomczuk, Wiktoria Wolska, Kamil Łowicki, Adam Budzyński (2A)            
              gr. 2. Jan Abramczuk, Michał Wierzbicki, Grzegorz Ruciński, Filip Zwierzycki, Bartłomiej Żuk (3J)
              Opiekunowie: Agnieszka Raszuk, Agnieszka Bocian, Agnieszka Makowiecka

            • Światowy Dzień Ochrony Środowiska – spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Sokołów.

            • 5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Gościem spotkania był Paweł Tomasiak Specjalista ds. zagospodarowania lasu – przedstawiciel Nadleśnictwa Sokołów.

              Ideą uchwalenia święta była promocja działań, inwestycji oraz zachowań, mających na celu przyjazne współżycie człowieka z przyrodą. Dzień ten ma uzmysławiać ludziom na całym świecie ,że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego. Nasze codzienne decyzje ,wybory i zachowania tworzą świat w jakim żyjemy.

              Ekolodzy alarmują, że zniszczenia lasów ,rzek i oceanów, których dokonuje człowiek ,mogą znacznie obniżyć poziom życia ludzi. Od lat zwracają uwagę na podstawowe problemy związane z ochroną przyrody, zanieczyszczenie wód i powietrza, kwaśne opady niszczące lasy oraz powiększające się obszary pustyń. Giną też lasy tropikalne i rosną góry odpadów. Dochodzą także problemy o charakterze ogólnoświatowym, jak ocieplenie klimatu czy zmniejszenie się warstwy ozonowej, chroniącej Ziemię przed niebezpiecznym promieniowaniem.

              Każdy z nas chce przecież żyć na czystej  planecie ,dlatego warto zastanowić się co możemy zrobić dla Ziemi. Może coś u siebie zmienić, poprawić, wprowadzić nowe nawyki proekologiczne?

              Jako społeczność szkolna prowadzimy zbiórkę surowców wtórnych i odpadów niebezpiecznych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za godną postawę proekologiczną i gotowość do działań na rzecz środowiska naturalnego. Dostrzeganie zagrożeń to postawa odpowiedzialności za obecny i przyszły stan otaczającej nas przyrody.

            • Sposób na teatr dla najmłodszych

            • Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” 
              Janusz Korczak


              Grupa teatralna Sposób na teatr  - jak co roku - przygotowała dla przedszkolaków oraz dzieci ze szkół podstawowych spektakl pt. "Smok Artur – legenda wiecznie żywa", który odbył się 5 czerwca 2019 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury. 
              Miło nam było gościć: Miejskie Przedszkole Nr 2, Miejskie Przedszkole Nr 3, Miejskie Przedszkole Nr 4, Miejskie Przedszkole Nr 5, Akademię Puchatka, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek, Szkołę Podstawową Nr 4, Szkołę Podstawową Nr 6, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, Zespół Oświatowy w Grochowie i Zespół Oświatowy w Nowej Wsi.
              To już piąta edycja naszego cyklu edukacyjnego "Przez bajki w świat". Tym razem opowiedzieliśmy historię zagubionej księżniczki Zosi, która poszukuje miłości i szczęścia, do momentu, gdy w jej życiu pojawia się charyzmatyczny smok Artur... Widowisko zostało wzbogacone o elementy tańca i teatru ruchu. W swobodny, humorystyczny sposób promowało zdrowy styl życia, aktywność sportową, poczucie akceptacji siebie, zrozumienie i poszanowanie dla innych.
              Podczas spektaklu dzieci wykazały się dużą wrażliwością, żywo reagowały na występy naszych aktorów, śmiały się oraz nagradzały ich gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania goście z wielkim entuzjazmem pozowali do zdjęć, a także wyrazili chęć ponownego uczestnictwa w naszym projekcie wraz ze swoimi opiekunami.  
              Serdecznie dziękujemy Panu Przewodniczącemu Rady Powiatu Jackowi Odziemczykowi, Pani dyrektor Małgorzacie Baranowskiej, Pani wicedyrektor Beacie Pękale, Panu dyrektorowi Marcinowi Celińskiemu oraz pracownikom Sokołowskiego Ośrodka Kultury za wsparcie naszego projektu.
              Scenariusz i reżyseria: Sposó na teatr, Agnieszka Pachołowska
              Obsada:
              Karolina Wojtczuk – księżniczka Zosia
              Artur Wycech – smok/książę Artur
              Paulina Pieńkowska – królowa
              Paulina Chróścicka – czarownica Tekla/lekarz
              Paulina Dmowska – dwórka/kucharz
              Gabriela Gołownicka – dwórka
              Michał Kiełczykowski – rycerz Witaminka/ lekarz
              Paweł Piotrowski – koń Wacek
              Błażej Moczydłowski - prezentacja multimedialna

            • Nasi Wolontariusze

            • W czwartek 23.05.2019 oraz piątek 24.05.2019  odbył się II Etap Sokołowskich Szkolnych Igrzysk Dzieci klas I-III. W przedsięwzięciu wzięło  udział 108 dzieci [54 dziewczynek oraz 54 chłopców] z klas 1-3 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu. W akcji wzięło udział 12 wolontariuszy pod opieką pani Agnieszki Bocian i pani Mileny Nowaszewskiej.

              Wolontariuszom dziękujemy za ogromne zaangażowanie i działalność na rzecz społeczności lokalnej!

            • Zawody Strzeleckie Klas Mundurowych Województwa Mazowieckiego organizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu

            • Uczniowie Zespółu Szkół Nr 1 z Sokołowa Podlaskiego znowu wracają z medalami. Współzawodnictwo odbywało się w kategoriach drużynowych dziewcząt i chłopców. W konkurencji karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny dziewczęta zdobyły II miejsce a chłopcy III. Najbliższe zawody młodzieżowe odbędą się w czerwcu:
              1.Puchar Starosty Sokołowskiego Klas Mundurowych.
              2.Powiatowe Zawody Szkół Ponadpodstawowych o puchar Starosty Sokołowskiego.
              3.Powiatowe Zawody Strzeleckie Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski.

            • TECHNIK LOGISTYK Z WIZYTĄ W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ W SIEDLCACH

            • W dniu 16 maja 2019r. uczniowie klasy pierwszej Technikum Logistycznego uczestniczyli w zajęciach zorganizowanej na bazie obiektów szkoleniowych 53. Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach. W ramach zajęć uczniowie odbywali szkolenia z zakresu rozpoznania wojskowego i terenoznawstwa. Wydzieleni instruktorzy ze specjalistycznym sprzętem rozpoznawczym zapoznali uczniów z taktyką wojskową, z maskowaniem w terenie, pierwszą pomocą oraz wyposażeniem żołnierza lekkiej piechoty.
              Opiekunowie wyjazdu: Marta Stelmach, Izabela Malinowska i Joanna Podgórska

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 301009