• Aktualności

            • I tura Turnieju Warcabowego rozegrana!

            • W przyszłym tygodniu ćwierćfinał Turnieju rozegrany będzie następująco:

              • Ząbek Patryk- Klukowski Tomasz (w poniedziałek na 7 godz. lekcyjnej)
              • Roguski Jakub- Osuch Marcin (we wtorek na 6 godz. lekcyjnej)
              • Mularzuk Patryk- Kuchta Hubert (w poniedziałek na 7 godz. lekcyjnej)
              • Grzeszczuka Jakub- Gorczyca Tomasz (w poniedziałek na 4 godz. lekcyjnej)
              • Toczyski Daniel- Krasnodębska Monika (w poniedziałek na 7 godz. lekcyjnej)
              • Skibniewski Kamil- Długołęcki Rafał (piątek 29.03.)

              Życzymy powodzenia!

            • POMAGAMY UCZNIOM ZAPLANOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ

            • Co roku uczniowie kończący szkołę, zarówno absolwenci klas zawodowych, techników oraz liceum ogólnokształcącego o profilach ogólnych i mundurowych myślą o kontynuacji nauki na uczelniach wyższych lub o podjęciu pracy w różnych zawodach. Aby ułatwić im podjęcie tej trudnej decyzji w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim organizowane są różne przedsięwzięcia i spotkania. Od 10 lat organizowane są Sokołowskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery SZARADA, na których swoje oferty przedstawiają uczelnie wyższe, szkoły policealne, pracodawcy oraz ośrodki szkoleniowe. Na bieżąco doradcy zawodowi zatrudnieni w naszej szkole prowadzą indywidualne spotkania z młodzieżą. Organizujemy spotkania przygotowujące uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do wyboru ścieżki zawodowej w ramach programu „Wspólne horyzonty”.
              26 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach i Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim z uczniami kończącymi naukę w ZS Nr1. Uczniowie uzyskali szereg cennych wskazówek i informacji na temat  nauki na wojskowych i policyjnych uczelniach wyższych oraz szkołach podoficerskich. Dużo uwagi poświęcono również procedurom przyjęcia do pracy w Policji i Wojsku oraz specyfice pracy w tych zawodach. Uczniowie poza typowymi pytaniami o ww. zagadnienia  interesowali się między innymi zarobkami na poszczególnych szczeblach kariery (od stypendium w czasie studiów  po zarobki oficerów). W spotkaniu brała udział absolwentka pierwszej w naszej szkole klasy policyjno-strażackiej funkcjonariuszka KP Policji w Sokołowie Podlaskim Aleksandra Borowska. W ubiegłym roku szkolnym aż 8 absolwentów ZS Nr1 przeszło kwalifikacje i podjęło pracę w Policji Na zakończenie spotkania wicedyrektor Piotr Adamczuk poinformował uczniów, że wszyscy zainteresowani nauką na ww. uczelniach oraz pracą w policji i wojsku mogą zwracać się bezpośrednio do niego z pytaniami.

            • Podziękowania od Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

            • Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 im. K K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim ukończyli szkolenie podlstawowe i złożyli przysięgę wojskową, stając się żołnierzami Wojska Polskiego pełniącymi terytorialną służbę wojskową. Zostanie to ujęte na świadectwie szkolnym, w zakresie szczególnych osiągnięć ucznia oraz ułatwi im to podjęcie pracy w zawodowej służbie wojskowej.

            • Udany występ tenisistek stołowych z ,,Szarej’’ w rozgrywkach regionalnych

            • W dniu 5 marca 2019  roku w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym.

              Do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt minimalnie lepsze okazały się tenisistki z I LO, wygrywając w finale z dziewczętami  z ZS Nr 1. Naszym tenisistkom przypadł tytuł wicemistrzyń powiatu, co  jest dużym sukcesem.

              Nasze tenisistki występowały w składzie: Angelika Frączak i Katarzyna Dudek .2 zespół dziewcząt :Weronika Jurek i Ewa Kamińska zajął IV miejsce. W kategorii chłopców, Kacper Wilk , Eryk Wojtkowski, rez. Jan Kozaczuk zajęli III miejsce w powiecie. Drugi zespół chłopców reprezentowali Marcin Osuch ,Konrad Kierylak, rez .Patryk Mularzuk zajmując V miejsce. Opiekunem zespołów dziewcząt i chłopców jest Bogusław Kwiatkowski.

              Sędziami  zawodów byli Elżbieta Markowicz-Wcisłak oraz  Bogusław Kwiatkowski, a organizatorem turnieju Powiatowy Szkolny Związek Sportowy  w Sokołowie Podlaskim.

              Pamiątkowe medale i dyplomy wręczyła zwycięzcom  z-ca Dyrektora  ZS Nr 1  p. Renata Romańczuk.

              Drużyna dziewcząt reprezentowała szkołę  i powiat w rozgrywkach regionalnych w Siedlcach, które odbyły się 27 marca 2019 r. Po zaciętych pojedynkach nasze dziewczęta ostatecznie zajęły 4 miejsce. Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE LOGISTYCZNYM

            • W piątek 22 marca 2019 r w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych w Katowicach odbył się finał VIII edycji Konkursu Liga Młodych Logistyków organizowany przez Naukowe Koło Logistyki DIALOG działające przy Katedrze Logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

              Nasi uczniowie z klasy IV s kształcący się w zawodzie technik spedytor – Kamil Rozbicki, Kamil Skibniewski i Patryk Pułym, przeszli długą drogę do osiągnięcia sukcesu, tj. znaleźli się w pierwszej dziesiątce wśród najlepszych logistyków w Polsce. W ogólnopolskiej rywalizacji wzięło udział 167 trzyosobowych zespołów, czyli łącznie 501 uczestników.

              „Liga Młodych Logistyków” wyróżnia się bardzo wysokim poziomem wiedzy z zakresu logistyki. Pierwszy etap konkursu odbył się w grudniu w szkole. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu w formie online na komputerach. Walka była zacięta, gdyż do finału trafia jedynie 10 zwycięskich zespołów. Finałowe zadanie polegało na rozwiązaniu testu oraz na opracowaniu prezentacji multimedialnej i projektu dotyczącego zagadnienia „Robotyzacja a logistyka”.

              Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 przygotowali projekt „W pełni zautomatyzowane stacje przeładunkowe”. Z dumą można stwierdzić, iż nasi uczniowie przygotowali to zadanie perfekcyjnie. Opracowali bowiem projekt w formie prezentacji multimedialnej Power Point. Podczas finałowego spotkania, młodzi logistycy musieli przezwyciężyć tremę, która często utrudnia koncentrację i możliwości działania, ponieważ opracowany projekt trzeba było zaprezentować przed audytorium złożonym z Jury – jako potencjalnego inwestora a także publicznością zgromadzoną na sali, czyli zaproszonymi nauczycielami akademickimi oraz członkami i opiekunami pozostałych zespołów biorących udział w finale. Podczas wystąpień członkowie Jury, jak i publiczność mieli prawo do zadawania pytań. Ocenie podlegały: kreatywność pomysłów, realność wdrożenia nowego produktu, dokładność opracowania tematu, forma prezentacji, zaangażowanie członków zespołu. 

              Finaliści tej niełatwej konkurencji w dziedzinie jaką jest logistyka, z pewnością w przyszłości staną się doskonałymi pracownikami i liderami branży, a sukcesy tych uczniów ogromnie cieszą i są powodem do dumy dla naszej szkoły i dla naszego powiatu. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Szkoły, opiekuna – p. Marty Stelmach oraz innych nauczycieli spedycyjno - logistycznych przedmiotów zawodowych, a także wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób wsparły tę trudną drogę do sukcesu. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego tak znakomitego rozwijania swoich pasji oraz osiągania najwyższych wyników w nauce i innych konkursowych rywalizacjach.

            • I tura turnieju warcabowego już jutro!

            • Wszystkich, którzy zapisali się na turniej warcabowy prosimy o zgłaszanie się do świetlicy w celu rozegrania I tury turnieju. Nie stawienie się do godz. 11.00 w piątek 29 marca będzie jednoznaczne z przegraną walkowerem. Zapraszamy!

            • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

            • W dniu 21 marca 2019 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży pożarnej odbyły się eliminacje powiatowe 41. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Współorganizatorami konkursu byli: powiat Sokołowski, Komenda Powiatowa PSP oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sokołowie Podlaskim.

              W tym roku wzięło udział łącznie 63 uczniów z 8 gmin naszego powiatu reprezentujących 23 placówki oświatowe. Młodzież rywalizowała w trzech grupach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas mundurowych o profilu strażackim, którzy w tym kierunku rozwijają swoje zainteresowania i pasje.

              W III grupie wiekowej III miejsce zajął Daniel Strus – kl. II a, a IV miejsce – Jakub Strzała z klasy 3 a.

              Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

            • V Edycja Konkursu Ogólnopolskiego z Języka Polskiego

            • ,,Wspomnienie o Marku Edelmanie”

              26. marca grupa uczniów Zespołu Szkół Nr1 wzięła udział w  V Edycji Konkursu Ogólnopolskiego z Języka Polskiego   ,,Wspomnienie o Marku Edelmanie”. Celem konkursu było przypomnienie biografii Marka Edelmana, rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także  stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności.

              Marek Edelman urodził się w 1919 roku w Homlu. W czasie wojny był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później walczył na barykadach powstania warszawskiego. Zawsze podkreślał, że powstanie Żydów było fragmentem walki obywateli Polski z hitlerowskim najeźdźcą.                                                      

              Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę. Został lekarzem. Nigdy nie zaakceptował komunizmu, a władze PRL nigdy go nie rozpieszczały. Mimo to nigdy nie wyjechał z Polski. Powtarzał, że nikt nie będzie decydował za niego, gdzie i w jaki sposób ma żyć. Nie zrezygnował też z aktywności politycznej. Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, jednym z liderów „Solidarności". Internowany 13 grudnia 1981 roku, został wypuszczony po paru dniach więzienia po interwencji intelektualistów z Zachodu. Do 1989 roku uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu.

              Marek Edelman zawsze podkreślał, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za losy świata, dlatego nieustannie trzeba angażować się w sprawy trudne i niebezpieczne. Trzeba stawać po stronie tych, którzy są słabi i opuszczeni. Trzeba przeciwstawiać się złu w każdej postaci.

              „Pytacie, co jest najważniejsze w życiu? Najważniejsze jest samo życie. A gdy już jest życie, najważniejsza jest wolność" – mówił w jednym z wywiadów. Uważał, że współczesnej młodzieży trzeba mówić o tym, że liczy się przede wszystkim życie, że miłość ocala i pomaga przetrwać najgorsze chwile. Zmarł 2 października 2009 roku.

              Z pytaniami dotyczącymi życia i działalności Marka Edelmana zmagali się uczniowie:

              1. Gabriela Gołownicka- kl. I b
              2. Katarzyna Pietruszewska – kl. II b
              3. Milena Sieńczewska- II b
              4. Milena Kulikowska- II e
              5. Patrycja Teodorczuk- kl. II e
              6. Kinga Stokowska- II e
              7. Angelika Wierzbicka- kl. II e
              8. Aleksandra Demiańczuk- kl. II e
              9. Wiktoria Małkowska- kl. III e
              10. Weronika Biłda- kl. IV f
              11. Damian Buzuk- kl. IV f
              12. Radosław Piwko- kl. IV j
              13. Przemysław Adaśko- kl. IV j
              14. Maria Izdebska- kl. IV s
              15. Natalia Kursa- IV s

              Wyniki konkursu poznamy w maju. Powodzenia!

              Nauczyciele języka polskiego

            • I TURA ROZGRYWEK WARCABOWYCH

              • Skibniewski Kamil 4s- Ząbek Patryk 4s
              • Roguski Jakub 1b- Grzeszczuk Jakub 1b
              • Klukowski Tomasz 1j- Pułym Patryk 4s
              • Gorczyca Tomasz 1b- Osuch Marcin 4h
              • Kułak Kacper 1b- Wrzosek Mateusz 1b
              • Toczyski Daniel 4s- Mularzuk Patryk 1b
              • Długołęcki Rafał 2a- Chudzik Kamil 2b
              • Krasnodębska Monika 2b- Kuchta Hubert 1j

              GRAMY SYSTEMEM PUCHAROWYM.

            • ZAJĘCIA DLA LOGITYKÓW NA UNIWERSYTECIE W SIEDLCACH

            • 19 marca 2019 r. uczniowie klasy II i III kształcący się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.

              Uczniowie klas logistycznych uczestniczyli w następujących zajęciach:

              1. Kreatywne warsztaty „Techniki post produkcji filmowej stosowane w reklamie”
              2. Gra logistyczna „Optymalizacja zapasów w łańcuchu dostaw”
              3. Wykład „Czy wiesz jak jesteś manipulowany? Czyli o informacji we współczesnym świecie”

              Tego typu spotkania odbywają się w ramach współpracy Zespołu Szkół Nr 1 i Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach i są prowadzone przez wykładowców tej uczelni.

            • Lekcja historii w Sejmie RP

            • „ Historia jest po to, abyśmy rozumieli teraźniejszość”

              Tomasz Panfil
               

              20 marca 2019 roku młodzież z klasy I F  Technikum Nr 1 – technik logistyk wraz z nauczycielami: panią Mileną Nowaszewską, panem Andrzejem Brzezikiem i panem Bogusławem Kwiatkowskim,  uczestniczyła  w konferencji zorganizowanej w Sejmie RP, pt. „ Żołnierze wyklęci  - panorama zjawisk”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać w Sali Kolumnowej Sejmu RP wybitnych, znanych prelegentów z całej Polski m.in. prof. Jana Żaryna (prowadzącego konferencję), prof. Zdzisława Krasnodębskiego (wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego ),  Jacka Pawłowicza ( dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ), Jacka  Karczewskiego (dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce),  prof. Tomasza Panfila (wykładowcę historii najnowszej KUL). Wśród nich był nasz nauczyciel historii - pan Andrzej Brzezik, który w sposób niezwykle ciekawy wygłosił referat dotyczący sposobu ujęcia problemu „Żołnierzy Wyklętych” w podręcznikach do nauki  historii w szkole ponadgimnazjalnej. Wystąpienie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez słuchaczy. Nasi uczniowie zostali też poproszeni przez organizatorów konferencji  o wypowiedź na temat, kim są dla nich  „niezłomni bohaterowie”?.

            • X Targi Pracy, Edukacji i Kariery „Szarada”

            • Za nami X edycja Sokołowskich Targów Pracy, Edukacji i Kariery „Szarada”. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć ponad trzydziestu wystawców, wśród których były uczelnie wyższe, szkoły policealne, ośrodki szkoleń oraz firmy i instytucje. Targi są świetną okazją dla tegorocznych i przyszłych maturzystów do zaplanowania dalszej kariery zawodowej.

              Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się o godzinie 10-tej, gości powitała Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Pani Małgorzata Baranowska oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim Pani Elżbieta Błońska. Następnie głos zabrali: Starosta Sokołowski Pani Elżbieta Sadowska, która objęła imprezę patronatem honorowym, Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Pan Jacek Odziemczyk i zastępca Burmistrza Sokołowa Podlaskiego Pan Krzysztof Dąbrowski. W otwarciu wzięli udział goście, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Pani Marzenna Hardej, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie Pani Anna Wieczorek, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Pani Teresa Oliwińska, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Pani Beata Biernat oraz pierwszy organizator sokołowskich targów, emerytowany pedagog, Pan Jerzy Bujalski.

              Organizatorami X Targów Edukacji, Pracy i Kariery „Szarada” byli Zespół Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim oraz Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim. Targi sfinansowano ze środków Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy.

              Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom za udział w X „Szaradzie”, szczególne podziękowania kierujemy do uczelni i szkół, które są z nami od początku istnienia targów i w środę mieliśmy przyjemność gościć ich po raz dziesiąty.

              Wśród tegorocznych wystawców znaleźli się: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Collegium Mazovia w Siedlcach, Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach, Cosinus – bezpłatne szkoły prywatne, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Siedlcach, Centrum Nauki i Biznesu Żak w Siedlcach, Sokołów Logistyka, Robmar, Gama Sp. J, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach, Verifis – Zakład Aranżacyjno – Wykonawczy, Zakłady Mięsne Zakrzewscy”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Spółdzielnia Inwalidów „Chegos”, Stalfa Sp. Z o. o., Natur House, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Podlaskim, Motir ABS, PKS Sokołów w Sokołowie Podlaskim S.A., Centrum Szkoleniowe ACZE.

            • Wycieczka do Wydziału Nauk Ścisłych przy UPH w Siedlcach

            • W poprzedni piątek mieliśmy przyjemności wybrać się na wycieczkę klasową do centrum nauk ścisłych w Siedlcach podczas zajęć z profesorami mieliśmy okazję przeprowadzić wiele różnych eksperymentów z sprzętem laboratoryjnym. Dzień zajęcia trwały ponad godzinę podczas której nabyliśmy wiedzę w dziedzinie chemii laboratoryjnej. Po zajęciach całą wycieczka wybrała się do galerii handlowej w Siedlcach na odrobinę relaksu.

            • "Profilaktyka uzależnień - narkotykowe dylematy”

            • „Profilaktyka uzależnień - narkotykowe dylematy” - taką nazwę nosiły warsztaty w których uczniowie z poszczególnych klas naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć. Młodzież podczas zajęć dowiedziała się m.in. o szkodliwości poszczególnych substancji psychoaktywnych jak i ich rodzajach oraz fazach uzależnienia. Zajęcia były prowadzone przez Pana Marka Mundata - profilaktyka uzależnień z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

            • Warsztaty pt. "Radzenie sobie ze stresem na egzaminie”

            • Przygotowanie do egzaminów maturalnych nie powinno ograniczać się jedynie do znajomosci zagadnień z poszczególnych przedmiotów, ale powinno również obejmować treści związane ze wzmacnianiem kompetencji w zakresie radzenia sobie w sytuacjach stresowych w związku z czym dla uczniów klas maturalnych odbyły się w naszej szkole warsztaty pt.” Radzenie sobie ze stresem na egzaminie”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazje zapoznać się z technikami radzenia sobie w różnych sytuacjach stresowych a egzamin maturalny niewątpliwie do takich należy. Warsztaty prowadzone były przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Panią Ewę Murawską i Panią Urszulę Rudaś.

            • Dumni z postawy kobiet w Wojsku Polskim

            • - Dziękuję wszystkim Paniom za to że, można na Panie liczyć, że Wojsko Polskie może na Panie liczyć – powiedział podczas uroczystości z okazji Dnia Kobiet Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

              Szef MON spotkał się 8 marca br. z żołnierzami – kobietami. W spotkaniu wzięły udział między innymi uczestniczki wojskowych misji zagranicznych, kobiety służące w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz matki żołnierzy WOT.

              - Chciałem podziękować żołnierzom, którzy służą poza granicami kraju. Mamy wspaniałe Panie, które były na misjach, są na misjach, z których jesteśmy wszyscy dumni. Są żołnierzami bez taryfy ulgowej. Są doświadczonymi dowódcami, doświadczonymi żołnierzami, są chlubą i dumą – zaznaczył szef MON podczas spotkania.

              W spotkaniu w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie uczestniczyły również nauczycielki ze szkół prowadzących klasy mundurowe, z których najwięcej uczniów wstąpiło do WOT:

              - Wszyscy doskonale wiemy, że postawy, miłość do Ojczyny, to wszystko jest kształtowane w domu rodzinnym, ale później wzmacniane są te postawy w szkole. I dzięki wychowaniu, które jest bardzo trudnym zadaniem, młodzi ludzie przystępują do wojska, wybierają swoją karierę zawodową w Wojsku Polskim, przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc rezygnują z części własnego wolnego czasu, żeby służyć innym, żeby służyć Polsce. Niewątpliwie jest to postawa godna pochwały i największego uznania.

              Minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na istotną rolę kobiet w kształtowaniu młodzieży oraz w rozwoju potencjału kadr Wojska Polskiego:

              - Są także z nami panie, które są nauczycielkami, uczą właśnie w klasach mundurowych, co też jest niezwykle istotne, to też służba. Nauczyciel to zawód szczególny. Panie, które są nauczycielami mają poczucie misji, wychowują młodych ludzi, kształtują postawy młodych ludzi. Bardzo serdecznie dziękuję za takie podejście, za to, że w klasach mundurowych wychowywani są młodzi ludzie w poczuciu służby dla innych - podkreślił minister.

              Podczas spotkania generał dywizji Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej powiedział: - Obecnie, na współczesnym polu walki, w wielowymiarowym środowisku, kobiety-żołnierze są nierozłączną częścią sił zbrojnych. Ich obecność warunkuje osiąganie przez nas bardzo wielu celów operacyjnych i taktycznych - powiedział generał Kukuła.

              Dowódca najmłodszego Rodzaju Sił Zbrojnych podkreślił, że w WOT służy ponad 2100 kobiet, czyli ponad 13 proc. wszystkich żołnierzy z tej formacji.

              W imieniu zebranych kobiet głos zabrała szeregowa Dorota Walczewska - żołnierz WOT, której córka również służy w tej formacji. Szeregowa mówiła o trudach szkolenia i satysfakcji ze służby w Wojsku Polskim:

              - Sprawdziłam siebie i muszę powiedzieć, że było warto, pokonałam swoje słabości, przekroczyłam bariery – powiedziała i podkreślała, że dużym wsparciem była dla niej jej córka.

              Minister Mariusz Błaszczak wręczył kwiaty i wyróżnił kobiety – żołnierzy, nauczycielki klas mundurowych, uczestniczki misji zagranicznych i panie, które działają na rzecz żołnierzy - kobiet w Wojsku Polskim, między innymi angażując się w działalność Rady ds. Kobiet. Rada jest organem doradczym oraz opiniodawczym ministra w sprawach wojskowej służby kobiet.

              Podczas spotkania szef MON zapewnił, że w Wojsku Polskim nie ma miejsca dla nadużywania relacji służbowych w odniesieniu do kobiet – żołnierzy.

              ***

              W Wojsku Polskim służy 6732 żołnierzy – kobiet, co stanowi niemal 7 procent wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej. Liczba kobiet w Wojsku Polskim systematycznie wzrasta. Obecnie w Wojsku jest o 632 kobiet więcej niż w roku 2018. Żołnierze – kobiety służą we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych RP.

              ***

              Przedstawicielem żołnierzy - kobiet w resorcie obrony narodowej jest Rada ds. Kobiet. Do jej zadań należy przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej opinii i analiz w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet oraz udzielanie pomocy w sprawach służbowych. Rada jest wybierana demokratycznie przez kobiety służące w Siłach Zbrojnych RP.

            • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SOK

            • 1 marca 2019 r.  w Sokołowskim Ośrodku Kultury przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, młodzież, nauczyciele, dyrektorzy szkół wysłuchali prelekcji Jacka  Odziemczyka pt :,,Śladami 1 Szwadronu  V Wileńskiej Brygady AK po powiecie sokołowskim i Podlasiu w 1945 r.” Oprawę muzyczną do uroczystości przygotowała grupa ,,Szara Band’’ z Zespołu Szkół Nr1 im. K. K. Baczyńskiego. Młodzież naszej szkoły reprezentowali uczniowie z klas mundurowych.

              Zebrani zapoznali się z historią powstania i działania 1 Szwadronu V Wileńskiej Brygady AK. Wykład, uzupełniały zdjęcia archiwalne i współczesne, przybliżając miejsca, ludzi  i historyczne wydarzenia.

              Żołnierze drugiej konspiracji walczyli o suwerenną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym, płacąc niejednokrotnie cenę swego życia. Na przełomie 1944 i 1945 roku na sokołowskim stadionie funkcjonował obóz przesyłowy NKWD nr 173, z którego wywieziono na Ural ponad czterystu mieszkańców powiatu sokołowskiego; mordzie sądowym na dziewięciu mieszkańcach powiatu w lutym 1946 roku kiedy po dwugodzinnej rozprawie prokurator Kazimierz Graff wydał rozkaz rozstrzelania skazanych AK-owców.

              Wykład Jacka Odziemczyka uzupełniany był pieśniami patriotycznymi.

              Wśród utworów usłyszeć było można ,,Nierealny”, ,,Balladę o drugiej konspiracji’’, ,,Już dopala się ogień biwaku”, ,,Biały krzyż’’.

              Grupa muzyczna wystąpiła w składzie: Anna Garczyńska, Kinga Tomczuk- wocal, Sara Czarnecka- gitara basowa, Łukasz Gawroński- perkusja, Krzysztof Niemirka- instrumenty klawiszowe, Bogusław Kwiatkowski- gitara, wocal.

              To patriotyczne spotkanie było szczególną lekcją historii i patriotyzmu, a zachowanie młodzieży na widowni wzorowe.

            • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W WĘGROWIE

            • 1  marca  2019  roku, po  raz  9  obchodzony był w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  
              3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na mocy ustawy zainicjowanej przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustanowił 1 marca świętem państwowym. Propozycję wprowadzenia do kalendarza polskiego tego nowego święta złożył były Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, który tak jak Prezydent Lech Kaczyński zginął tragicznie nad Smoleńskiem dnia 10 kwietnia 2010 roku. Święto to jest poświęcone tym wszystkim, którzy po roku 1944, czyli czasie, gdy Polska dostała się pod drugą sowiecką okupację, walczyli z tymże okupantem i tyranią komunistycznej władzy. Ogień”, „Orlik”, Łupaszko”, „Rój”, „Warszyc”, „Młot”, „Inka”, „Huzar”, „Mścisław”, „Żubryd”, czy też „Nil”  to tylko kilka pseudonimów polskich patriotów spośród kilku tysięcy wymordowanych oraz setek tysięcy ciężko represjonowanych przez komunistów naszych bohaterów narodowych. Ginęli w nierównej walce z sowieckim okupantem. Byli kontynuacją wojska polskiego z czasów II RP. Przywracanie ich pamięci jest  obowiązkiem każdego z nas, mówił w Węgrowskim Ośrodku Kultury,  nauczyciel  historii z Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim pan Andrzej  Brzezik. Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na siedmiu osobach z kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Tego  dnia roku 1951 r. w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie straceni zostali:  ppłk   Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.

              W uroczystościach  węgrowskich  upamiętniających  Żołnierzy  Wyklętych,  wzięli  udział  również  uczniowie  naszej  szkoły,  z  klas  I a  i  I b,  wraz  z  nauczycielami:  Anną Czarnocką, Agnieszką  Bocian,  Moniką  Sawicką,  Mirosławą  Przyborowską.  Po  krótkim  wystąpieniu  Andrzeja Brzezika  uczniowie  z  Zespołu  Szkół  Ponadgimnazjalnych  z  Sadownego przedtstawili sylwetkę Hieronima Piotrowskiego ps"Jur"- Żołnierza  Niezłomnego  ziemii  węgrowskiej.  Następnie  w  drugiej  części  uroczystości  odbył  się  koncert  pana  Andrzeja  Kołakowskiego  pt."Requiem dla  poległych". W  tych  przepojonych  tragizmem  ale  zarazem  miłością  do  Polski pieśniach, autor  oddał  swoisty  hołd,  tym  wszystkim,  którzy  podjęli  nierówną  walkę  z  sowieckim  okupantem  i  rządami komunistów.

               

            • Spotkanie w prawie procedur "Niebieskiej Karty"

            • Dnia, 06.03.2019r. odbyły się zajęcia dla uczniów poszczególnych klas z przedstawicielem KPP Panią Dominiką Rozbicką i psychologiem z Centrum Pomocy Socjalnej Panią Anną Kot dotyczące procedury „Niebieskiej Karty”, przemocy domowej i międzyrówieśniczej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w przypadku doświadczania przemocy, jakie są konsekwencje prawne dla sprawców przemocy oraz poznali psychologiczne mechanizmy tego zjawiska.

            • Pamiętamy !

            • 1 marca 2019 r. odbyły się w Sokołowie Podlaskim uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy wyklętych Ziemi Sokołowskiej.
              „Żołnierze wyklęci" byli członkami antykomunistycznego i niepodległościowego ruchu partyzanckiego, który w latach 1944-1953 stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR , walcząc z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im organami w Polsce.
              W ostatni dzień II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Blisko 77 tysięcy z nich zostało ujawnionych w trakcie amnestii po sfałszowanych wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1947 roku. Po masowych aresztowaniach i ujawnieniach żołnierzy podziemia przez UB, część zatrzymanych została skazana na kary śmierci lub więzienia za prowadzenie działalności antypaństwowej. 20 tysięcy więźniów politycznych poniosło śmierć w zakładach karnych.
              O godzinie 18 00 w Kościele Konkatedralnym pw. Niepokalanego Serca NMP odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych, w której udział wziął Poczet Sztandarowy ze Sztandarem  Armii Krajowej oraz przedstawiciele młodzieży  klas mundurowych Zespołu Szkół Nr1   im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Po Mszy Świętej wieńce i kwiaty złożyły pod pomnikiem PAMIĘCI ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ I STRUKTUR POAKOWSKICH OBWODU SOKOŁÓW PODLASKI „JEZIORO”, 6 BRYGADY WILEŃSKIEJ ORAZ CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW POWIATU SOKOŁOWSKIEGO POLEGŁYCH W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM W LATACH 1944-1953 delegacje władz powiatowych, miejskich, gminnych, Zespołu Szkół Nr1, różnych organizacji oraz mieszkańcy miasta i powiatu. 

            • Konkurs plastyczny „Świat oczami młodych”

            • Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych” Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem „Przywróćmy tradycyjne sady”. poświęcona jest tematyce ratowania starych odmian drzew owocowych, a tym samym zwiększania różnorodności biologicznej polskiej przyrody. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez uczniów projektu znaczka pocztowego, który przedstawiać będzie sady, ze starymi odmianami drzew owocowych, uprawiane metodami ekologicznymi, niepowodującymi negatywnego wpływu na środowisko.

              Trzy najlepsze prace oraz nazwiska laureatów znajdą się na znaczkach pocztowych, które zostaną wprowadzone do obiegu jesienią 2019 roku.

              Wszystkich uczniów zainteresowanych konkursem zapraszam po szczegółowe informacje.

              Nauczyciel biologii – M. Przyborowska

              Konkurs, organizowany przez BOŚ patronatami honorowymi objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

              Więcej informacji: www.oczamimlodych.pl

               

            • Światowy Dzień Walki z Depresją

            • W związku ze Światowym Dniem Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego odbyły się w naszej szkole warsztaty dla młodzieży dotyczące depresji młodzieńczej podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z objawami depresji, leczeniem oraz gdzie można szukać wsparcia. Zajęcia prowadzone były przez psychologa szkolnego p. Patrycję Wierzbicką – Kucharek i pedagoga p. Ewę Dobrzycką. 

    • Nasze media społecznościowe

    • liczba odwiedzin: 310797