• Aktualności

      • „Jesteś tym, co jesz”

      • Uczniowie klasy IF wzięli udział w interesującej prelekcji dotyczącej zdrowego odżywiania. Edukacyjny wykład przeprowadziła Gabriela Bujalska uczennica klasy 3F. Młodsi uczniowie poznali wiele cennych wskazówek od czego zacząć, jak motywować się by osiągnąć cel, jakim jest zdrowe odżywianie. To nie jest krótki etap, ale trwały proces, który powinien trwać całe życie. Znane powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nie jest ani trochę przesadzone.  Sposób żywienia wpływa nie tylko na codzienne samopoczucie, zdolność do koncentracji i podejmowania decyzji, ale i długotrwale determinuje życie w zdrowiu. Jeśli chcesz uniknąć chorób i długo żyć, wprowadź zdrowe odżywianie i prawidłowe nawyki dotyczące aktywności fizycznej. 

       Serdeczne podziękowania dla naszej uczennicy.

      • Etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego „Od technika do logistyka 5.0”

      • 19 grudnia 2023r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego „Od technika do logistyka 5.0”, w którym udział wzięli uczniowie klas: 3F, 4F, 5Fp. Konkurs zorganizowany został przez Międzyuczelniane Studenckie Koło Naukowe LogPoint działające na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej oraz Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego.

       Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali test składający się z 40 pytań z zakresu obsługi magazynów i organizacji transportu.

       Uczniom życzymy powodzenia!

      • Konkurs „Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach”

      • Weronika Maruńska i Adam Benedykciuk autorami wierszy opublikowanych  w Tomie I  edycji I Konkursu „Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach”. Tematyka konkursu nawiązywała do Obozu Zagłady Treblinka II, Karnego Obozu Pracy Treblinka I, stacji kolejowej Treblinka, powstania w getcie warszawskim. Celem konkursu było propagowanie wiedzy, uwrażliwienie na krzywdę ludzką spowodowaną wojnami, konfliktami zbrojnymi oraz promocja kultury wysokiej, przekazanie w formie poetyckiej własnych refleksji, czasu, w którym żyjemy. Nagrody naszym autorom wręczyła Dyrektor Zespołu Szkół Nr1 Pani Małgorzata Baranowska.

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • KONKURS „ ZDROWE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA” ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY!

      • W naszej szkole odbył się konkurs: „ Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”  będący kontynuacją kampanii prospołecznej – warsztatów, w których uczestniczyli przedstawiciele Trójek Klasowych Samorządów Uczniowskich.

       Celem konkursu było przedstawienie w formie plakatu zagadnień związanych ze zdrowym odżywianiem i zdrowymi nawykami wprowadzanymi do codzienności oraz zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia związane z tematyką  zdrowego stylu życia w XXI wieku.

       W konkursie wzięło udział łącznie 9 uczniów.

       I miejsce zdobyła Gabriela Bujalska uczennica klasy 3F

       II miejsce Nikol Mateusiak uczennica klasy 4A

       III miejsce Amelia Marciniak uczennica klasy 2B
       Nagrody zwycięzcom wręczyła Dyrektor Zespołu Szkół Nr1 Pani Małgorzata Baranowska.

       Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

      • Wizyta przedstawicieli firmy ADDIT

      • Dnia 14.12.2023 r naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele firmy Addit. Celem ich wizyty było rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu skierowanego do uczniów klasy 4 i 3 technikum reklamy. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu logo dla Akademii Addit. Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom uczniów powstało wiele interesujących projektów- wszystkie zostały hojnie nagrodzone przez organizatorów. Spośród nich został wybrany zwycięzca- logo, które będzie oficjalnie wykorzystywane przez firmę Addit. Autorkami zwycięskiego projektu są uczennice klasy 4H – Bielińska Wiktoria oraz Sawicka Kinga, które otrzymaly dodatkowo atrakcyjne bony podarunkowe. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy dziewczętom, które wygrały!

      • Dzień Patrona Szkoły

      • Dzień 12 grudnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym, ponieważ tego dnia obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Patrona Szkoły. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie pierwszoklasistom osobowości, życia i twórczości tego niezwykłego twórcy- K. K. Baczyńskiego.

       Obchody dnia patrona wpisują się w tradycję szkoły, ale każdego roku mają nieco inny przebieg i charakter. W bieżącym roku przygotowaliśmy kilka konkursów w celu lepszego poznania i zgłębienia życia i twórczości tego niezwykłego człowieka i twórcy.

       Roztrzygnięcie konkursów i uroczysta akademia odbyły się w świetlicy szkolnej. Atmosfera była szczególna, uczniowie w strojach galowych z wielkim zaiteresowaniem oglądali prezentację multimedialną, która była również oceniana jako praca konkursowa.

       Podniosłości nadał imprezie występ muzyczno-wokalny zespołu Szara Band w składzie: Kinga Kozak, Marcelina Kazimierczuk, Alicja Błońska, Wiktor Biernat, Hubert Biernat, Kacper Kopa pod kierunkiem Panów: Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki. Były to mistrzowsko przygotowane i wykonane impresje muzyczne do wierszy K. K. Baczyńskiego.

       W konkursie multimedialnym I miejsce zdobyła Weronika Skonieczna z klasy II A, II miejsce Zuzanna Gawrysiuk z II A, trzecie- Piotr Żak z IA. Przyznano też wyróżnienie uczniowi klasy 2B Mateuszowi Murawskiemu.

       W konkursie plastycznym wzięło łącznie 40 uczniów. Zastosowano różne techniki, w związku z tym powstały dwie kategorie: malarstwo i grafika w tym również-grafika komputerowa. Nagrodzono pięcioro Uczestników w kategorii malarstwo: I miejsce zdobyły Viktoria Khrypkova

       i Emilia Kurowicka uczennice klasy 3I, II miejsce Dorota Wrzosek z klasy 2H, III miejsce Dominika Ostrowska również z klasy II H. Przyznano również dwa wyróżnienia: Malwinie Gorczycy z klasy I A i Patrycji Żochowskiejz klasy I A

       W drugiej kategorii I miejsce zdobyła praca Natalii Kiełkowicz z klasy II B, II miejsce zajął Rafał Zalewski z klasy II B, III miejsce zdobyła Maja Machniewska z klasy I praca wykonana z wykorzystaniem techniki komputerowej . Do konkursu recytatorskiego przystąpiło sześcioro uczestników . Pierwsze miejsce zajęła Maja Machniewska z klasy IA, drugie Michał Kałuski z klasy IIJ, a trzecie miejsce zajęła Alicja Zajkowska z klasy IIA.

       Dyplomy zwycięzcom wręczyła Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska, upominki zaś Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Pan Jacek Odziemczyk.

       Uroczystość przgotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli świetlicy i biblioteki..

      • Uwaga konkurs: „Zdobądź szafkę i nie dźwigaj podręczników!!!”

      • Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie na zajęcie szafki w roku szkolnym 2023/2024.

       Aby wziąć udział należy:

       • Opłacić składkę na fundusz Rady Rodziców w wysokości 100 zł (jeżeli chodzi do szkoły więcej uczniów z rodziny, opłata za drugiego i kolejnego ucznia wynosi 50 zł ).
       • Oddziały, które pierwsze uregulują całkowitą płatność do 15 stycznia 2024 roku, otrzymają szafki dla wszystkich uczniów z klasy.
       • Jeżeli nie będzie stuprocentowych wpłat klasowych, szafki zostaną rozlosowane wśród uczniów, którzy opłacili składkę.
       • W pierwszej kolejności szafki otrzymają osoby z orzeczoną niepełnosprawnością lub będące na rehabilitacji.

       Nie dźwigaj, opłać składkę i ciesz się swobodą.

       Pamiętajcie, że środki finansowe z funduszu Rady Rodziców są przeznaczone na zakup pomocy naukowych do pracowni szkolnych, książek do biblioteki, nowych puf i szafek. Nasza szkoła będzie piękniejsza, bardziej nowoczesna, a my rodzice zrobimy wszystko, abyście czuli się w niej jak najlepiej.

       Z pozdrowieniami Rada Rodziców.

      • Lekcja online nt. „ABC funduszy inwestycyjnych – inwestowanie nie tylko dla profesjonalistów”

      • 6 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 3F kształcący się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w spotkaniu on-line nt. „ABC funduszy inwestycyjnych – inwestowanie nie tylko dla profesjonalistów” zorganizowanym przez firmę Franklin Templeton.

       Franklin Templeton Investment jest amerykańską międzynarodową spółką holdingową, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi nosi nazwę Franklin Templeton, jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors.

       Prelegent Kamil Mikołajczak – Dyrektor Zarządzający Franklin Templeton podczas lekcji omówił szczegółowo następujące zagadnienia:

       1. Czym jest i jak działa fundusz inwestycyjny?
       2. Jakie wyróżniamy typy funduszy inwestycyjnych i czym się charakteryzują?
       3. Jakie są zalety i ograniczenia inwestowania w fundusze inwestycyjne?
       4. Jakie pięć pytań warto zadać sobie przy wyborze funduszu inwestycyjnego?
      • Relacja z wycieczki

      • W mroźny środowy poranek, prawie o brzasku dnia, wyruszyliśmy w naszą mikołajkową podróż do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wycieczki były dom zagadek. W drodze do tego miejsca mogliśmy obejrzeć murale znanych polskich artystek: p. Krystyny Sienkiewicz i Kory. Następnie w nastrój świąteczny wprowadził nas film polskiej produkcji pt. „Uwierz w Mikołaja”. Po półtoragodzinnym seansie, posileni prażoną kukurydzą udaliśmy się w historyczną podróż. Pojechaliśmy do Muzeum PRL, gdzie zobaczyliśmy przedmioty znane większości z nas tylko z opowieści rodziców i dziadków. Zobaczyliśmy, że w sumie nie tak dawno temu wszystkie walizki wakacyjne, rodzina i na dodatek pies zmieścili się do tzw. Malucha. Cali i zdrowi wróciliśmy do Sokołowa.

       W wycieczce brali udział uczniowie klas: IVHI, IVF, IIA i IIB

       Opiekunowie: p. Marta Stelmach, p. Joanna Podgórska, p. Beata Maseko, p. Stanisław Sawicki.

      • Sukces naszej uczennicy z klasy I A

      • 6 grudnia klasa IA wraz z wychowawcą i opiekunami wybrała się na sztukę teatralną do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, aby podziwiać wspaniałą grę aktorsko – taneczną swojej koleżanki Mai Kubickiej. Spektakl oparty był na wzruszającej baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Widzowie mieli okazję podziwiać wspaniałą grę aktorów, tancerzy, zanurzyć się w świątecznej, bajkowej scenerii i przeżyć wiele niezapomnianych wzruszeń. Oczarowani profesjonalną grą widzowie, bez względu na wiek, doświadczyli wiele emocji wynikających z uniwersalnego przesłania sztuki. Jest to bardzo smutna opowieść o życiu małej, samotnej dziewczynki, która nie ma szansy na lepsze życie, na normalny dom, szkołę, wykształcenie. Spotyka się z obojętnością dorosłych, którzy w swoim zabieganiu nie zauważają głodnego dziecka. Przesłanie tej opowieści nadal jest aktualne. Nie pozwólmy, aby w naszej codzienności ktoś czuł się samotny, odrzucony, niekochany. Czasem wystarczy tak niewiele: drobny gest, miłe słowo, szczery uśmiech. Otwórzmy nasze serca dla innych w ten piękny, świąteczny czas.
       Mai i jej 8 –letniej siostrze, która zagrała główna postać, życzymy wielu sukcesów na scenie.

      • Info dotyczące dnia patrona, przebiegu uroczystości, przyznania nagród i wyróżnień w konkursach: plastycznym, recytatorskim i multimedialnym

      • W dniu 12 grudnia 2023 r. w Zespole Szkół Nr 1 obchodzimy Dzień Patrona. Prośba do wszystkich uczniów klas pierwszych o przybycie do szkoły w tym dniu w stroju galowym.

       Planowany przebieg uroczystości.

       1. Zbiórka uczniów wyznaczonych klas pierwszych z opiekunami w świetlicy szkolnej o godz. 10:30.
       2. Prezentacja życia i twórczości K. K. Baczyńskiego: prezentacja multimedialna.
       3. Konkurs recytatorski. Interpretacja utworów K. K. Baczyńskiego.
       4. Występ Zespołu Szaraband, prezentacja utworów do tekstów K. K. Baczyńskiego.
       5. Podsumowanie konkursów na naciekawszą prezentację'multimedianą, recytatorskiego, plastycznego w dwóch kategoriach: malarskiej i gaficznej.
       6. Wręczenie nagród.

        

        

      • WIRTUALNE WSL spotkanie online z cyklu Oblicza Logistyki nt. „Zarządzanie łańcuchem dostaw – wybrane aspekty”.

      • 1 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 2F wzięli udział w ogólnopolskim spotkaniu na temat „Zarządzanie łańcuchem dostaw – wybrane aspekty” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

       Wyższa Szkoła Logistyki jako jedyna w Polsce realizuje autorski program współpracy ze szkołami średnimi i policealnymi kształcącymi w zawodach technik logistyk i technik spedytor organizuje spotkania on-line WIRTUALNE WSL.

       Program spotkań obejmuje prezentacje oferty dydaktycznej WSL oraz wykład specjalny z zakresu magazynowania, transportu, opakowań, nowoczesnych technologii oraz perspektyw zawodu logistyka.

       Wykład poprowadził – dr inż. Ireneusz Fechner, Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki.

        Zagadnienia poruszone podczas spotkania:

       1. Pojęcie łańcucha dostaw i jego rola w logistyce.
       2. Zarządzanie łańcuchem dostaw i jego cele.
       3. Istotne czynniki wpływające na sposób funkcjonowania łańcucha dostaw.
       4. Co zyskujemy zarządzając łańcuchem dostaw w duchu współpracy i kompromisu?
      • Udział uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk w Ogólnopolskim Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych

      • W dniach 29 - 30 listopada 2023r. odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych

       zorganizowany przez Akademię Umiejętności Eurocash, w którym wzięli udział uczniowie klas: 3F, 4F, 5Fp kształcący się w zawodzie technik logistyk.

       W pierwszym dniu spotkania pod hasłem „Marketing w sprzedaży”, uczniowie wysłuchali wykładów na temat:

       1. „Pierwsza praca? Dołącz do grupy Eurocash” – Marta Majkowska, Kierownik ds. Komunikacji, Dział HR, Grupa Eurocash.
       2. „Orientacja marketingowa w handlu oraz czynniki kształtujące działania marketingowe” – Maria Rudy, Starszy Trener Wewnętrzny, Akademia Umiejętności Eurocash.
       3. „Reklama dźwignią handlu – promocja jako narzędzie komunikacji z klientem” – Mariusz Sowa, Menadżer ds. Implementacji, Dział Implementacji i Komunikacji, Eurocash Franczyza
       4. „Działania marketingowe w punkcie handlowym” – Jacek Humeniuk, Specjalista ds. szkoleń i trademarketingu.
       5. „Kariera – jak to ugryźć?” – Agata Dzierba, Dyrektor Personalny, Dział HR, Eurocash Franczyza.

       Drugi dzień spotkania upłynął pod hasłem „Centra Dystrybucji w Eurocash”, uczniowie wysłuchali wystąpień na temat:

       1. „Pierwsza praca? Dołącz do grupy Eurocash” – Marta Majkowska, Kierownik ds. Komunikacji, Dział HR, Grupa Eurocash.

       1. „Centra Dystrybucji – rola i znaczenie w łańcuchu logistycznym” – Krzysztof Nowaczyk, Menadżer Centrum Dystrybucyjnego w Stargardzie.
       2. „Centra Dystrybucji – rola i znaczenie w łańcuchu logistycznym” – Piotr Golus, Menadżer Centrum Dystrybucyjnego w Błoniu.
       3. „Pierwsza praca? Przegląd stanowisk w Eurocash Logistyka” – Katarzyna Drażdżewska, Menadżer Personalny, Dział Personalny, Eurocash Logistyka.
       4. „Kariera – jak to ugryźć?” – Agata Dzierba, Dyrektor Personalny, Dział HR, Eurocash Franczyza.
      • Zawody strzeleckie z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

      • W dniu 30 listopada 2023 r. na strzelnicy KSS „Sokół” odbyły się młodzieżowe zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego z okazji Święta Niepodległości. Zawody zostały zorganizowane przez Zespół Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego i Klub Strzelectwa Sportowego „Sokół”. Patronami zawodów dla szkół podstawowych był Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski p. Bogusław Karakula, a dla szkół ponadpodstawowych był Starosta Sokołowski p. Elżbieta Sadowska. Wszyscy zawodnicy oddali 3 strzały próbne oraz 10 ocenianych z karabinka pneumatycznego z odległości 10 m, szkoły podstawowe strzelały do tarczy 17x17 cm, a szkoły ponadpodstawowe do tarczy 10x10cm . Do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 17 drużyn, łącznie 58 zawodników. Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce komisja sędziowska podała następujące wyniki.

       Szkoły podstawowe

       Klasyfikacja drużynowa

       1. Szkoła Podstawowa Nr 1 – 270 pkt (7 dziesiątek centralnych)
       2. Salezjańska Szkoła Podstawowa – 270 pkt (1 dziesiątka centralna)
       3. Szkoła Podstawowa Nr 3 – 268 pkt
       4. Szkoła Podstawowa Nr 6 – 267 pkt
       5. Szkoła Podstawowa Nr 4 – 262 pkt

       Klasyfikacja indywidualna dziewczęta

       1. Patrycja Tomczuk (SP1) – 95 pkt (5 dziesiątek centralnych)
       2. Lidia Jurczak (SP1) – 95 pkt ( 2 dziesiątki centralne, 3 dziesiątki, 5 dziewiątek)
       1. Iga Pawłowska  (SP3) - 95 pkt ( 2 dziesiątki centralne, 3 dziesiątki, 5 dziewiątek)
       2. Anna Skrzeczkowska (SSP) -95 pkt (jedna dziesiątka centralna)

       Klasyfikacja indywidualna chłopców

       1. Michał Karakula (SSP) – 93 pkt
       2. Jakub Karpiński (SP6) – 90 pkt
       3. Igor Wojewódzki (SP4) – 88 pkt

       Szkoły ponadpodstawowe

       Klasyfikacja drużynowa

       1. Zespół Szkół Nr 1 – 177 pkt
       2. Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące – 157 pkt
       3. Liceum Ogólnokształcące    - 145 pkt
       4. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego – 108 pkt

       Klasyfikacja indywidualna dziewcząt

       1. Wiktoria Wiktorowska (SLO) – 67 pkt
       2. Julia Bujalska (ZSNR1) – 56 pkt (1 dziesiątka centralna, 1 dziewiątka)
       3. Maja Krzemieniewska (SLO) – 56 (1 dziesiątka centralna, 1 ósemka)

       Klasyfikacja indywidualna chłopców

       1. Adam Kamiński (ZSNR1) – 78 pkt
       2. Jerzy Garczyński (LO) – 70 pkt
       3. Wojciech Piszcz (ZSCKR) – 44 pkt

       Puchary, dyplomy i medale dla zwycięskich drużyn w imieniu Burmistrza Miasta wręczał Zastępca Burmistrza p. Krzysztof Dąbrowski, a w imieniu Starosty Sokołowskiego Przewodniczący Rady Powiatu  p. Jacek Odziemczyk.

       W związku z koleją rocznicą odzyskania niepodległości p. Jacek Odziemczyk przypomniał o 9 sokołowskich harcerzach( niektórzy mieli po 16, 17 lat), którzy polegli w 1920 roku w wojnie z bolszewikami walcząc o Naszą Niepodległość. Nazwał ich Sokołowskimi Orlętami, a ich pamięć uczciliśmy minutą ciszy.

       Mieczysław Bogaj

      • SPOTKANIE ONLINE Z WYŻSZĄ SZKOŁĄ LOGISTYKI W POZNANIU „LOGISTYKA JUTRA – TRENDY I WYZWANIA”

      • 29 listopada 2023r. uczniowie klasy 5Fp technik logistyk wzięli udział w spotkaniu online nt. ”Logistyka jutra – trendy i wyzwania” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Główny cel spotkania to rozwijanie zainteresowań uczniów i poszerzenie wiedzy logistycznej, w przyjazny sposób przybliżający kształcenie na poziomie akademickim.

       Wykład poprowadził Artur Olejniczak – Trener Biznesu i wykładowca WSL w Poznaniu.

        Zagadnienia poruszone podczas wystąpienia:

       1. Fit for 55 – pakiet unijnych aktów prawnych, które mają na celu zmniejszenie emisji gazów.
       2. ESG – kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.
       3. Rosnące zapotrzebowanie i ceny energii.
       4. Cyfryzacja w logistyce.
       5. Internet rzeczy (IoT) w logistyce.
       6. Technologia rozszerzona (AR) – nakładająca wirtualne elementy na rzeczywisty obraz i technologia wirtualna (VR) – rzeczywistość w całości wykreowana wirtualnie.
       7. Egzoszkielety.
       8. Sztuczna inteligencja (AI).
      • Webinar „Formy oszczędzania na różnych etapach życia człowieka”

      • 27 listopada 2023r. uczniowie klasy 2F technik logistyk wzięli udział w spotkaniu online nt. „Formy oszczędzania na różnych etapach życia człowieka”.

       Prelegent, Rafał Jaśniewicz – ekspert z BNY Mellon, podzielił się z uczniami wiedzą na temat różnych sposobów i możliwości oszczędzania, dopasowanych do etapów życia człowieka.

       Główne zagadnienia poruszone na spotkaniu:

       1. Czym jest oszczędzanie? (definicja w praktyce, stopa oszczędności).
       2. Czym się różni oszczędzanie od inwestowania?
       3. Finansowa poduszka bezpieczeństwa.
       4. Czy oszczędny znaczy skąpy?
       5. Finansowe pułapki.
       6. Wpływ czasu na inwestycje.
       7. Perspektywy inwestycyjne na różnych etapach życia.
      • OGÓLNOPOLSKA LEKCJA ONLINE „TWÓJ BANK SPÓŁDZIELCZY: LOKALNE DZIAŁANIA – GLOBALNE MOŻLIWOŚCI”

      • Dnia 23 listopada 2023r. uczniowie klasy 5Fp w ramach przedmiotu Kształtowanie kompetencji zawodowych wzięli udział w spotkaniu online nt. „Twój Bank Spółdzielczy: lokalne działania – globalne możliwości” zorganizowanym przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości.

       Lekcję poprowadził Krzysztof Kokot – Wiceprezes Zarządu BPS.

       Główne zagadnienia poruszone na lekcji:

       1. Specyfika bankowości spółdzielczej,
       2. Wspieranie lokalnej społeczności (przykłady, również dzieci i młodzież),
       3. Jak zostać właścicielem banku spółdzielczego?
       4. Kto jest właścicielem banku spółdzielczego?
       5. Co potrafi Twój bank spółdzielczy? (nowoczesne technologie, cyberbezpieczeństwo, bankowość elektroniczna i mobilna).
      • DZIEŃ PATRONA konkurs recytatorski „Czas K.K. Baczyńskiego”

      • Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie „Czas K.K. Baczyńskiego”

       Celem konkursu jest popularyzacja twórczości poetyckiej polskich poetów okresu  życia i twórczości  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz upowszechnianie dorobku pisarskiego poety- patrona Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim

       Regulamin konkursu:

       1. Organizator:  Świetlica, biblioteka szkolna
       2. Cele konkursu:
       • Rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji,
       •  Rozwijanie zainteresowań uczniów poezją K. K. Baczyńskiego i okresu mu współczesnego,
       • Propagowanie wartości wychowawczych i patriotycznych,
       •  Aktywizowanie i kształtowanie postawy świadomego i twórczego uczestnictwa w dorobku rodzimej kultury
       • Sztuka interpretacji tekstu
       1. Warunki uczestnictwa:
       • Uczestnikami konkursu są chętni uczniowie, wytypowani  przez wychowawców
       • Recytatorów ocenia jury powołane przez Dyrektora Szkoły
       1. Przebieg konkursu:
       • Uczestnik konkursu recytuje Indywidualnie wybrany utwór
       1. Jury  oceniać będzie:
       • Technikę recytacji ( płynność i lekkość mowy, poprawność artykulacji głosek, dykcji,  modulacja głosu, interpretacja)
       • Środki artystycznego wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek  ekspresji, modulacja i natężenie głosu,  akcent zdaniowy, mimika, ewentualny gest tzw. „intuicja artystyczna, postawa, sposób trzymania tekstu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, zachowanie czytającego, radzenie sobie z tremą)
       1. Terminarz:
       • zgłaszanie uczestników do biblioteki szkolnej do  04.12.2023
       • konkurs - 07.12.2023  g.  9.40  świetlica szkolna
      • Podium dla naszej szkoły w Mazowieckim Konkursie Recytatorskim

      • Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły Michałowi Kałuskiemu z klasy 2j za zajęcie II miejsca i Martynie Lipce za zajęcie III miejsca w Mazowieckim Konkursie Recytatorskim kat. I (młodzież). Nasi uczniowie na scenie łochowskiej wykazali się umiejętnością przepięknej recytacji i zostali docenieni przez jury konkursowe.

       Mazowiecki Konkurs Recytatorski organizowany podczas XII Łochowskiej Jesieni Poezji "Przystanek Norwid" w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się w 3 kategoriach wiekowych (I recytacja, II i III - konkurs literacki) i miał na celu popularyzację dorobku literackiego jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych Cypriana Kamila Norwida. Naszą szkołę 17 listopada 2023 roku reprezentowało trzech uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Martyna Lipka z klasy III f, Michał Kałuski z klasy 2 j i Kacper Kopa z klasy 4 a.

       Michał i Martyna ujęli jury swoimi arcymistrzowskimi występami - Michał proklamacją wiersza "Do wroga — (Pieśń)", Martyna - "Modlitwą" i wywalczyli miejsca na podium - II i III. Za swoje niezapomniane i profesjonalne występy nasi utalentowani laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę Pióro.

       Gorące podziękowania należą się także Kacprowi, który bez wątpienia wspaniale zaprezentował się na scenie z utworem "Mój ostatni sonet".

       Podczas tegorocznego konkursu nasi uczniowie mieli również zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z gościem specjalnym - Grzegorzem Mrówczyńskim - polskim aktorem i reżyserem teatralnym, dyrektorem artystycznym teatrów. Po przesłuchaniach konkursowych wszyscy uczestnicy (ok. 30) zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu przy popiersiu Cypriana Kamila Norwida w Parku Dębinka oraz wysłuchali prelekcji z prezentacją multimedialną "Jarmark Rymów" Julian Tuwim.

       Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów! Serdecznie im gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

      • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

      • Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 14.11.2023 roku. Uroczystego otwarcia demokratycznych wyborów dokonała Dyrektor Zespołu Szkół Nr1 Pani Małgorzata Baranowska. Powitała Komisję Wyborczą podkreślając, że wybory władz szkolnych są okazją do pierwszego demokratycznego doświadczenia uczniów. Dają możliwość poczucia wpływu dla uczniów i uczennic poprzez wybór swoich reprezentantów i reprezentantek w szkole, tych którzy będą ich głosem.  W trakcie kadencji przedstawiciele Zarządu Samorządu Uczniowskiego zbierają informacje o potrzebach i pomysłach uczniów i uczennic, uwzględniają je w planowaniu swoich działań. Uczniowie i uczennice mogą liczyć na pomoc władz Samorządu Uczniowskiego i szkoły
       w realizacji swoich pomysłów
       .

       Mlodzież poszczególnych poziomów klasowych wybrała nowy Zarząd Samorządu Uczniowskiego.

       SKŁAD  SAMORZĄDU   UCZNIOWSKIEGO

       W ROKU SZKOLNYM 2023 / 2024,  2024 / 2025
        

       Zarząd Samorządu Uczniowskiego
        

       1. Przewodnicząca - Zuzanna Gawrysiuk, klasa 2A
       2. Wiceprzewodniczący - Maciej Sosna, klasa 3A
       3. Sekretarz - Wiktor Piwko, klasa 3J

        

       Członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego

       1. Szymon Strzała, klasa 2B
       2. Marcin Sosna, klasa 3I
       3. Maksymilian Kędziora, klasa 3F
       4. Wiktoria Salach, klasa 1F
       5. Karolina Biernacka, klasa 2F

        

       Gratulujemy i życzymy aktywnej pracy w życiu szkoły!

      • ,,Zaduszki poetyckie – pamiętamy"

      • "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą" (Ks. Jan Twardowski)

       Słowa najpopularniejszego polskiego poety religijnego - księdza Jana Twardowskiego -  obrazujące, jak ważna jest pamięć o zmarłych - były hasłem przewodnim, pod którym obchodziliśmy w tym roku Zaduszki poetyckie w naszej szkole. W montażu słowno-muzycznym upamiętniliśmy znane osoby ze świata kultury i sztuki - ekranowych ulubieńców, estradowe gwiazdy i tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii.  Wśród zasłużonych, którzy odeszli od nas pod koniec 2022 roku i w 2023 roku znaleźli się: Jan Nowicki, Mirosław Hermaszewski, Emilian Kamiński, Jan Kudra, Anna Czerwińska, Leonard Pietraszak, Janusz Weiss, Kacper Tekieli, Andrzej Precigs, Barbara Stesłowicz – Biały, Wanda Półtawska. Krótkie prezentacje sylwetek zasłużonych dla polskiej kultury artystów zostały wzbogacone o prezentację multimedialną, archiwalne nagrania piosenek, fragmenty ról teatralnych i filmowych, a także wypowiedzi artystów, których w tym dniu wspominaliśmy. Refleksję nad Dniem Zadusznym i przemijaniem uświetniły scenki dramowe poruszające problem samotności, braku empatii i ulotności życia.  Spotkanie zakończyliśmy deklamają wiersza Tadeusza Różewicza "Czas na mnie" oraz piosenką "Niebo" Blue Cafe.

       Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z klas: II j – Michał Kałuski, Jakub Paczóski, Stanisław Puścian, Adrian Ruciński, Michał Rydzewski, IV a - Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, Dominik Giedrojć, IV j – Kacper Tręda pod kierunkiem pani Agnieszki Pachołowskiej i pani Karoliny Zalewskiej.

        

      • WEBINAR BLOOMBERG „HAKOWANIE, OSZUSTWA I DEZINFORMACJA”

      • 15 listopada 2023 r. uczniowie klasy 3F kształcący się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w spotkaniu on-line nt. „Hakowanie, oszustwa i dezinformacja” zorganizowanym przez firmę Bloomberg.

       Bloomberg L.P. to największa na świecie agencja prasowa, specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 roku przez Michaela Bloomberga.

       Tematem przewodnim spotkania były fake newsy odnoszące się do nieprawdziwych informacji lub dezinformacji.

       Prelegenci: Wojciech Moskwa, Aliaksandr Kudrytski, Maciej Martewicz omówili podczas spotkania rodzaje fake newsów:

       1. Oszukańcza treść,
       2. Fałszywy kontekst,
       3. Hakowanie,
       4. Sfabrykowana treści i plotki,
       5. Zmanipulowana lub zniekształcona treść,
       6. Deep fakes.
      • WYNIKI ZAWODÓW I STOPNIA XV OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • W dniu 20 października 2023r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyczną w Poznaniu. W zawodach I stopnia - etap szkolny wzięli udział uczniowie klasy 5Fp i 4F technik logistyk.

       5651 uczniów z 288 szkół ponadpodstawowych z całej Polski wzięło udział w zawodach I stopnia OOL.

       1014 uczniów zakwalifikowało się do zawodów II stopnia – okręgowych, wśród których są nasi logistycy:

       1. Justyna Sęk,
       2. Bartosz Piwowar,
       3. Paweł Sitak,
       4. Jakub Skolimowski,
       5. Wiktoria Renik,
       6. Zuzanna Sekuła.

       GRATULUJEMY!!!

      • OGÓLNOPOLSKA LEKCJA ON-LINE „WYMARZONY PRACODAWCA – CZY W PRACY LICZY SIĘ TYLKO KASA?

      • Dnia 14 listopada 2023r. uczniowie klasy 5Fp w ramach przedmiotu Kształtowanie kompetencji zawodowych wzięli udział w spotkaniu on-line nt. „Wymarzony pracodawca – czy w pracy liczy się tylko kasa” zorganizowanym przez Warszawski Instytut Bankowości.

       Wykład poprowadzili eksperci:

       • Prof. Witold Orłowski – wykładowca Akademii Vistula w Warszawie, doradca ekonomiczny PwC,
       • Michał Mastalerz – prezes zarządu PwC Polska,
       • Waldemar Zbytek – prezes zarządu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

       Główne zagadnienia poruszane na lekcji:

       1. Jak szef widzi pracownika i jak pracownik widzi szefa?.
       2. Jak zmieniają się pracownicy z pokoleń X,Y, Z?.
       3. Czym jest work-life balance?
       4. Czy w pracy zastąpią nas roboty?
      • XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO

      • ,, Życie i twórczość Adama Mickiewicza’’

        

       14. listopada grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 wzięła udział w XII Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Polskiego ,, Życie i twórczość Adama Mickiewicza’’.

       Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także  stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności i podniesienie ich samooceny.

       Zakres tematyczny konkursu obejmował życiorys wieszcza oraz utwory: „Ballady i romanse”, „Dziady” cz. II, IV, III, ,,Konrad Wallenrod’’, ,,Reduta Ordona’’,  „Pan Tadeusz”, ,,Sonety krymskie’’.

       Z pytaniami konkursowymi zmierzyli się:

       Klasa IV h

       1.           Sawicka Kinga

       2.           Trendyk Katarzyna

       Klasa IV a

       3.           Chomać Eliza

       4.           Gorczyca Piotr

       5.           Karczmarek Klaudia

       6.           Kopa Kacper

       7.           Kruk Klaudia

       8.           Mosiej Dobrosława

       9.           Ryć Julia

       Klasa II j

       10.         Lipka Kacper

       11.         Rydzewski Michał

       12.         Sawicki Tomasz

       Klasa IV j

       13.         Dobrowolska Julia

       14.         Olszewski Adrian

       Klasa III a

       15.         Jaworowska    Gabriela

       16.         Komycz    Adam

       17.         Kowalczyk    Michał

       18.         Kursa    Natalia

       19.         Roszuk    Eryk

       20.         Tomczak    Jakub

       Wyniki konkursu poznamy w lutym. Powodzenia!

       Nauczyciele języka polskiego

      • XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO

      • ,, Mitologia grecka i rzymska”

       13. listopada 34. uczniów Zespołu Szkół Nr 1 wzięło udział w XII Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Polskiego ,,Mitologia grecka i rzymska’’.

       Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów, pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji a także  stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności i podniesienie ich samooceny.

       Uczestnicy  przygotowywali się do konkursu na podstawie ,, Mitologii’’ Jana Parandowskiego, ,,Mitologii Greków i Rzymian’’ Zygmunta Kubiaka oraz ,,Mitologii greckiej i rzymskiej’’ Katarzyny Marciniak.

       Z pytaniami konkursowymi zmierzyli się:

       Klasa I a

       1.         Bukowicka Patrycja

       2.         Gorczyca Malwina

       3.         Kubicka Maja

       4.         Machniewska Maja

       5.         Małyska Amelia

       6.         Michałowski Jakub

       7.         Rogozińska Zuzanna

       8.         Sikorski Igor

       9.         Skiwska Anna

        Klasa I h

       10.       Bańkowski Jakub

       11.       Karandys Lena

       12.       Szczudluk Oliwia

       Klasa I f

       13.       Salach Wiktoria

       Klasa I j

       14.       Buczyńska Maja

       15.       Grzymała Weronika

       16.       Izdebska Gabriela

       17.       Michalczuk Igor

       18.       Ślepowroński Krzysztof

       Klasa II j

       19.       Kałuski Michał

       20.       Lipka Kacper

       21.       Paczóski Jakub

       22.       Sadkowski Krzysztof

       23.       Sawicki Tomasz

       Klasa  II a

       24.       Kuklińska Agnieszka

       25.       Michalski Dawid

       Klasa II b

       26.       Bielecki   Szymon

       27.       Celińska    Gabriela

       28.       Gumiężna   Daria

       29.       Kosieradzki Kacper

       30.       Marciniak   Amelia   

       31.       Paprocka Julia  

       32.       Skwierczyński Dawid

       33.       Strzała     Szymon

       34.       Wysocki   Patryk

        

        

       Wyniki konkursu poznamy w lutym. Powodzenia!

        

       Nauczyciele języka polskiego

      • "Przyśniła się dzieciom Polska"

      • "Przyśniła się dzieciom Polska - odzyskanie niepodległości na Ziemi Sokołowskiej"  to tytuł programu słowno - muzycznego, który odbył się w dniu 9 listopada, br. w przeddzień Święta Niepodległości. Organizatorem programu było Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim.

       Twórcom wydarzenia szczególnie zależało na tym, aby ukazać zmagania o wolność kraju poprzez pryzmat naszej Małej Ojczyzny - Ziemi Sokołowskiej - Powiatu. Historia pokazywana w takim kontekście staje się bliższa i uchwytna poprzez własne miasto, wieś, przysiółek, znajomych i rodzinę.

       Prelegentem był Jacek Odziemczyk nauczyciel Zespołu Szkół Nr 1, przewodniczący Rady Powiatu. Oprawę muzyczną złożoną z pieśni patriotycznych zapewnił zespół muzyczny "Szara Band" pod kierownictwem Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki, w składzie: Kinga Kozak, Alicja Błońska, Marcelina Kazimierczuk, Stanisław Golatowski, Wiktor Biernat, Hubert Biernat.  Wiersz pt. „Przyśniła się dzieciom Polska” recytowała uczennica Dobrosława Mosiej. Program skierowany był do młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego. Uczestniczyli w nim również zaproszeni goście, wśród których byli m. in. reprezentująca senatora RP Waldemara Kraskę dyrektor Biura Sentaora Joanna Malinowska, zastępca dyrektora siedleckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Hanna Bolesta, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie Teresa Oliwińska, dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Beata Bocian - Waszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II Beata Biernat, kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego Joanna Urbankowska, Marian Koć reprezentujący PKS Sokołów. Wśród gości był także mieszkaniec Sokołowa Podlaskiego, internowany w czasie stanu wojennego za działalność niepodległościową - Mieczysław Łaba. Program został zrealizowany w Sokołowskim Ośrodku Kultury dzięki uprzejmości dyrektora Marcina Celińskiego, który również był uczestnikiem spotkania.

       Zgromadzonych gości oraz uczniów i nauczycieli przywitała starosta Elżbieta Sadowska podkreślając rolę i znaczenie okresu walki o niepodległość dla historii Polski. Przypomniała, że niepodległość traci się często łatwo, a odzyskuje bardzo trudno.

       Jacek Odziemczyk w swojej prelekcji, którą przeplatały utwory patriotyczne przypomniał o ostatnim weteranie powstania styczniowego w całej Polsce Feliksie Bartczuku, pochowanym na cmentarzu w Kosowie Lackim (gdy umierał 9 marca 1946 r. nie żył już nikt z bohaterów tamtego zrywu). Wspomniał także o Ksawerym Bielińskim z Kransnodębów - Sypytek, który ukrywał ks. Stanisława Brzóskę i Franciszka Wilczyńskiego. Zaznaczył, że Ksawery Bieliński został za to wywieziony na Syberię, z której nigdy już nie powrócił. Nie zobaczył już nigdy swojej żony, pięcioletniej córki i syna Stanisława, który urodził się już po jego wywiezieniu. Jacek Odziemczyk podkreślił, iż jest to postać jak najbardziej zasługująca na pomnik. Bez takich bowiem osób jak on powstańcy nie mogliby kontynuować swojej walki. Przypomniał również zgromadzonym, że korzenie Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Polskiej Niepodległości sięgają obecnej gminy Bielany. Jego dziadkiem był bowiem Kazimierz Dmowski, powstaniec kościuszkowski, który urodził się i wychował w Dmochach Mingosach. Nawiązał do historii Orląt Lwowskich (szczególnie do poległych 13 - letniego Antosia Petrykiewicza i 14 - letniego Jurka Bitschana), by porównać ich do harcerskiej młodzieży z Sokołowa Podlaskiego - Orląt Sokołowskich. Podkreślił, iż co najmniej 53 z nich wzięło udział w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 r., a dziewięciu oddało życie za Ojczyznę (Józef Włodarczyk, Januariusz Geonet, Wacław Pawlik, Adolf Mastalerczuk, Michał Danielak, Czesław Redke, Henryk Leszczyński, Stefan Galas, Stanisław Dobrowolski; niektórzy mieli po 16 – 17 lat). Harcerzy do walki o Polskę zachęcał ks. Antoni Święcicki, który wraz z nimi udał się na front. Opowiedział także o kolejnym Orlęciu - 17 - letnim Michale Demideckim - Demidowiczu, który poległ dnia 7 sierpnia 1920 r. pod Zembrowem jako żołnierz 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Warto przy tym pamiętać, że na cmentarzu w Zembrowie znajduje niedawno odnowiony przepiękny nagrobek poległego szwoleżera.

       Jacek Odziemczyk nawiązał również do historii okupacji Sokołowa Podlaskiego przez bolszewików w dniach 6 - 19 sierpnia 1920 r. Podkreślił, że nasze miasto 19 sierpnia wyzwalała Dywizja Górska, a więc żołnierze z orlimi piórami w kapeluszach m. in. spod Zakopanego. Wcześniej bili się pod Wojewódkami Górnymi, następnie wyzwalali Jabłonnę Lacką. Na sztandarze jednego z pułków tej dywizji (2 Pułku Strzelców Podhalańskich) widnieje jego szlak bojowy, gdzie znajduje się napis Sokołów. Prawdopodobnie jest to jedyne nawiązanie do Sokołowa na sztandarach polskich jednostek wojskowych. Nawiązał także do bitwy pod Skrzeszewem i Frankopolem w gminie Repki, gdzie Grupa Jazdy Ochotniczej mjr. Feliksa Jaworskiego walczyła z bolszewikami 18 i 19 sierpnia 1920 r. Podczas tych walk zginął 16 - letni Stefan Laśkiewicz, uczeń lubelskiej szkoły średniej. Przechodząc do okresu II wojny światowej omówił losy powiatu podczas kampanii wrześniowej ze wskazaniem na miejscowość Ząbków (obecna gm. Sokołów Podlaski), gdzie funkcjonowało lotnisko polowe Brygady Bombowej, skąd samoloty PZL - 23 "Karaś" startowały do walki z niemieckimi kolumnami pancernymi. Przywołał także postacie sokołowskich Katyńczyków - nauczycieli Jana Kuźmy i braci Mikołaja oraz Władysława Malinowskich. Należy pamiętać, że podczas Ludobójstwa Katyńskiego zginęło co najmniej 40 mieszkańców powiatu sokołowskiego lub z powiatem związanych, w tym 8 nauczycieli. Wskazał również na wspólny los uczniów i nauczycieli w tamtym tragicznym okresie, a zwłaszcza dzień 17 listopada 1943 r. kiedy to pod ścianą straceń tzw. Syndykatu Niemcy rozstrzelali 10 Polaków, a wśród nich kierownika szkoły powszechnej w Rozbitym Kamieniu Wiktora Szajkowskiego oraz jego ucznia Stefana Pieńkowskiego z Kowies.

       Wspomniał o walkach jakie toczyli konspiratorzy z Obwodu AK Sokołów Podlaski (obejmującego powiat sokołowski) o kryptonimach "Sęp", "Proso". Nawiązał do wejścia wojsk sowieckich na teren powiatu latem 1944 r. i nowych represji jakie spadły na jego społeczeństwo. Jako przykład podał obecną gminę Bielany, skąd wywieziono do sowieckich łagrów 115 osób (prawie każda miejscowość gminy została dotknięta wywózkami). Wskazał na szczególny unikat w skali kraju - obraz Niepokalanego Poczęcia Maryi w kościele w Rozbitym Kamieniu, który został ufundowany przez powracających z sowieckich łagrów mieszkańców. Jego cała odwrotna strona zapisana jest nazwiskami fundatorów uszeregowanych wg miejscowości. Kończąc prelekcję nawiązał do postaci Żołnierza Niezłomnego pochodzącego z Wyroząb, a poległego 7 kwietnia 1950 r. pod Toczyskami Podbornymi (gm. Jabłonna Lacka) ppor. Józefa Ludwika Małczuka "Brzaska". Przedstawił cały ciąg wydarzeń, które zwieńczyli internowani podczas stanu wojennego mieszkańcy powiatu sokołowskiego - Mieczysław Łaba, Zbigniew Adamczuk, Franciszek Bieliński, Włodzimierz Zawadzki, Janusz Siewierski.

       Kolejnym ważnym elementem programu był wpleciony w narrację słowno – muzyczną  pokaz broni i akcesoriów militarnych z kolekcji Marcina Uścińskiego, nawiązujący do realiów historycznych tamtych czasów. Marcin Uściński opowiedział o zasadach działania i wykorzystania poszczególnych egzemplarzy broni palnej i białej, przedstawił także sposób jej wykorzystania w boju. Opowiadał m.in. o tym jak ułani walczyli lancą i szablą, a żołnierze piechoty wykorzystywali karabiny różnych typów z osadzonymi na nich bagnetami. Uroczystości towarzyszyły flagi Sokołowa Podlaskiego, gmin Bielany, Sterdyń, Sabnie.

       Wszystkim zgromadzonym za obecność podziękowała dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego Małgorzata Baranowska, a zwłaszcza nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali program.

       Zgromadzeni wraz z uczniami udali się także pod Pomnik Niepodległości, gdzie w asyście oddziału klas mundurowych ZS Nr 1 złożyli kwiaty i wieńce. Towarzyszyły im sztandary Zespołu Szkół Nr 1 i Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sokołowie Podlaskim, który znajduje się pod opieką społeczności szkolnej. Uczniów z oddziału klas mundurowych, którzy wystąpili z replikami karabinów Mauser i zgodnie z ceremoniałem wojskowym przygotowywał dyrektor Piotr Adamczuk.

       Spotkanie było cenną i wzruszającą lekcją historii, przybliżającą jego uczestnikom fakty, które nie są na co dzień powszechnie znane mieszkańcom, a zarazem uczczeniem pamięci tych wszystkich, którzy oddali życie i zdrowie za Niepodległość na terenie powiatu sokołowskiego.

      • 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Uroczyste obchody 105. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada. Była to okazja do upamiętnienia  wyjątkowej daty z  historii naszego kraju 11 listopada 1918 roku. W tym dniu Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.   

       W uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Salezjanów w Sokołowie  Podlaskim udział wzięły Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Sokołów Podlaski oraz przedstawiciele młodzieży klas mundurowych.  Mszę Świętą o godz. 12.00 rozpoczęto podniosłym odśpiewaniem  przez zgromadzonych przedstawicieli lokalnych władz, młodzieży, harcerzy i mieszkańców miasta hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Po Mszy Świętej zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych i przedstawicieli młodzieży klas mundurowych uroczyście przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza.

       Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i  okolicznościowych przemówieniach Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Pani Małgorzata Baranowska uroczyście złożyła kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.

      • Sprawozdanie z kolejnej wycieczki.😀

      • 6 listopada 2023 r. uczniowie klas: 2H, 2F, 2B, 3A, 3F, 4H wraz z opiekunami: p. Anną Czarnocką,  p. Izabelą Malinowską, p. Bożeną Niegowską oraz  p. Renatą Romańczuk uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W programie imprezy znalazło się wiele atrakcji,  między innymi wizyta w Interaktywnym Muzeum Flipperów „Paintball Station”, podczas której  młodzież mogła poczuć klimat lat 80. i 90.  - zobaczyć automaty do gier, a także  pograć na maszynach nigdzie już niedostępnych. Następnie grupa udała się na Stadion Narodowy, aby zwiedzać go z przewodnikiem. Uczestnicy wycieczki zobaczyli : szatnię Reprezentacji Polski, płytę boiska,  trybunę dolną, lożę VIP-ów, a także Press Room i  Studio TV. Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudził areszt przeznaczony dla niezdyscyplinowanych kibiców. Po posiłku w Centrum Handlowym Arkadia młodzież wraz z opiekunami udała się do Gamp Laser Tag. Gra w laserowy paintball dostarczyła uczniom niezwykłych emocji oraz doznań. Stosowali elementy taktyki, logistyki, a także psychologii, aby rywalizować ze sobą. Zabawa pozwoliła uczestnikom na chwilę zapomnieć o realnej rzeczywistości i przeniosła ich do magicznego, tajemniczego świata.

        Po opuszczeniu Gamp Laser Tag młodzież wraz z opiekunami udała się w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się o 20.00 i na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. 

      • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      • W bieżącym roku szkolnym odbędą się w pełni demokratyczne wybory
       do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

           Oto kandydaci:

       1.    Maciej Sosna – klasa 3A

       2.    Maksymilian Kędziora – klasa 3F

       3.    Michał Siedlecki – klasa 3H

       4.    Marcin Sosna – klasa 3I

       5.    Wiktor Piwko – klasa 3J

       6.    Zuzanna Gawrysiuk – klasa 2A

       7.    Szymon Strzała – klasa 2B

       8.    Karolina Biernacka – klasa 2F

       9.    Dominika Ostrowska – klasa 2H

       10.  Mateusz Michałowski – klasa 2J

       11.  Patrycja Żochowska – klasa 1A

       12.  Wiktoria Salach – klasa 1F

       13.  Zuzanna Roguska – klasa 1J

        

       Weź udział w wyborach do Samorządu Uczniowskiego!!!

        

                                                                               Zarząd Samorządu Uczniowskiego

        

      • „Dla tych, którzy odeszli”

      • Pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla bohaterów ważnych wydarzeń w historii naszego miasta. Dlatego, jak co roku przed Świętem Zmarłych i Narodowym Świętem Niepodległości organizujemy prace porządkowe grobów wojennych, będących pod opieką Zespołu Szkół Nr1 na cmentarzu przy ulicy Bartoszowej. Jest to wyraz pamięci, pielęgnowania naszej polskiej tradycji i tradycji szkoły. Uczniowie porządkują groby naszych rodaków, którzy tragicznie zginęli w czasie działań wojennych. Składają im w hołdzie kwiaty i zapalają znicze.

      • FORUM „WOMEN IN FINANCE”

      • 26 października 2023r. uczniowie klas: 2F, 4F kształcący się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w spotkaniu on-line „Women in Finance” zorganizowanym przez firmę Bloomberg.

       Bloomberg L.P. to największa na świecie agencja prasowa, specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 roku przez Michaela Bloomberga.

       Tematem przewodnim spotkania były rynki finansowe oraz decyzje dotyczące wyborów ścieżki zawodowej.

       W pierwszej części spotkania uczniowie wysłuchali prezentacji Bartosza Olenderka – specjalisty ds. ekonomii w Bloomberg nt. „Rynków finansowych i kluczowych graczach rynkowych”.

       W drugiej części webinaru udział wzięły Danuta Hübner – profesor nauk ekonomicznych i członek Parlamentu Europejskiego oraz Magdalena Zmitrowicz – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA. Prelegentki dzieliły się z młodzieżą swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy w sektorze finansowym oraz opowiedziały o własnej ścieżce kariery zawodowej.

      • OGÓLNOPOLSKA LEKCJA ON-LINE „RYNEK PRACY I KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI”

      • Dnia 26 października 2023r. uczniowie klasy 5Fp w ramach przedmiotu Kształtowanie kompetencji zawodowych wzięli udział w spotkaniu on-line nt. „Rynek pracy i kompetencje przyszłości” zorganizowanym przez Warszawski Instytut Bankowości.

       Wykład poprowadziły ekspertki z Banku Pekao SA. p. Emilia Kracińska i p. Joanna Księżopolska, które podczas wystąpienia omówiły tematy:

       1. Obecny rynek pracy – co o nim wiemy.
       2. Przedsiębiorczość i jej wpływ na karierę zawodową.
       3. Jak być przedsiębiorczym już w młodym wieku.
       4. Jak otworzyć drzwi do sukcesu, czyli o podejmowaniu inicjatyw i angażowanie się.
       5. Rozszyfrowujemy skrót 4K.
       6. Podpowiadamy, jak rozpocząć podróż zawodową z mocnym CV.
      • Akcja honorowego krwiodawstwa dla Pana Pawła Janisty

      • 24 10 2023 r. w Zespole Szkol Nr. 1 im.K.K Baczynskiego w Sokolowie Podlaskim przeprowadzono akcje honorowego krwiodawstwa dla Pana Pawła Janisty.

       Z Zespolu Szkol Nr 1 krew oddalo 19 uczniow. Ogolem pobrano z calej akcji 17,55l. krwi. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoly swoja postawa odpowiedzieli na potrzebe ratowania zycia i niesienia pomocy innym. Dziekujemy wszystkim honorowym dawcom.

      • Konferencja „Masters&Robots Youth”

      • Uczniowie klas 5fp,  5jp i 5hp mieli okazję uczestniczyć w konferencji on- line „Masters&Robots Youth”.  Było to wydarzenie, które idealnie wpisało się w ramy doradztwa zawodowego.  Światowej klasy eksperci dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem, wskazywali narzędzia, które z pewnością pomogą młodym ludziom dokonywać świadomych wyborów zawodowych w erze dynamicznej transformacji cyfrowej i rozwijającej się sztucznej inteligencji. Prelegenci zapoznali też uczniów ze specyfiką pracy w nowoczesnych organizacjach, wyjaśniali, jak wykorzystać potencjał dzisiejszych technologii do kreowania własnej kariery. Konferencja nie była tylko pasywnym przyswajaniem wiedzy- uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i interakcji z prelegentami, co sprawiło, że uczestnictwo stało się bardziej angażujące i owocne.

      • Sprawozdanie z wycieczki

      • 17 października 2023 r. uczniowie klas: 2B, 2F, 2A, 3A, 1J, 4J wraz z opiekunami: p. Jolantą Cudziło- Abramczuk, p. Izabelą Malinowską, p. Katarzyną Burzyńską oraz  p. Renatą Romańczuk uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W programie imprezy znalazła się między innymi wizyta
       w Polskim Radiu, gdzie  młodzież mogła przyjrzeć się pracy redaktorów i pracowników obsługi technicznej. Zwiedzanie wybranych studiów radiowych przypadło uczniom do gustu. Najbardziej jednak podobała się wizyta w studiu Radia Kierowców. Spotkanie z prowadzącymi audycję,
        a zwłaszcza z p. Wiktorią Jurczewską na pewno zapadło w pamięć młodzieży. Redaktorka zachwyciła swoją osobowością, sposobem prowadzenia programu, a zwłaszcza pasją do motoryzacji. Być może
       w przyszłości  niektórzy pójdą w jej ślady.

       Następnie uczestnicy wycieczki oglądali film „Sound of Freedom”( Dźwięk wolności),  który przedstawia historię byłego agenta rządowego USA, poświęcającego swoje  życie dla  ratowania dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Po zakończeniu projekcji uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się o 19.00 i na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

      • XV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA

      • W dniu 20 października 2023r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyczną w Poznaniu. W zawodach I stopnia - etap szkolny wzięli udział uczniowie klasy 5Fp i 4F technikum logistycznego.

       Uczniowie rozwiązywali przez 60 minut test jednokrotnego wyboru składający się z 25 pytań z zakresu obsługi magazynów oraz organizacji transportu.

       Do 17 listopada 2023r. zostaną podane wyniki zawodów I stopnia oraz ogłoszone będą przez Organizatora listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia – okręgowych.

       Organizatorami Olimpiady na szczeblu szkolnym byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych.

      • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 20.10.2023r. blisko 45 tysięcy uczniów wzięło udział w Olimpiadzie Języka Angielskiego. Było wśród nich 31 uczniów Zespołu Szkół Nr 1, którzy zmierzyli się z testem składającym się ze 125 pytań konkursowych. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 90 minut. Test sprawdzał wiedzę i umiejętności dotyczące zagadnień leksykalnych, gramatycznych oraz kulturowych.

       W naszej szkole najlepiej ze zmaganiami konkursowymi poradzili sobie:

       1. Wiktor Pogorzelski kl. 1f

       2. Michał Kowalczyk kl. 3a

       3. Anna Stefaniak kl. 4j

       Komisja konkursowa chce również wyróżnić następujących uczniów:

       4. Hubert Abucewicz kl. 1h

       5. Natalia Kiełkowicz kl. 2b

       6. Paweł Antoniak kl. 1j

       Gratulujemy.

       Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      • OSTATNIE POŻEGNANIE PANI TERESY WYROZĘBSKIEJ

      • W dniu dzisiejszym, tj. 20 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Nr 1 pożegnała wieloletniego nauczyciela p. Teresę Wyrozębską.
       W uroczystościach pogrzebowych, które miały miejsce w Warszawie, udział wziął Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z nauczycielami.

       Żegnamy dziś naszą koleżankę,  śp. Teresę Wyrozębską, która  w latach 1973 – 2003 pracowała jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Została ona zapamiętana przez uczniów i kolegów z pracy jako osoba sympatyczna, optymistycznie patrząca na życie, a przede wszystkim zaangażowana w sprawy dydaktyczne i opiekuńczo- wychowawcze szkoły.

       Śp.  Teresa Wyrozębska urodziła się 5.12.1949 r. w Nidzicy. Tam też w latach 1963- 1967 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego. Następnie studiowała w Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie na wydziale Technologii żywności.

       Po ukończeniu studiów podjęła pracę zawodową w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sokołowie Podlaskim, pełniąc funkcję kierownika laboratorium. Jednocześnie została zatrudniona w Zespole Szkół Zawodowych jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. W tej placówce pracowała do 31 sierpnia 2003r. , do czasu, gdy przeszła na emeryturę.

       Śp. Teresa Wyrozębska była wychowawczynią wielu klas. W swoich wychowankach rozbudzała optymizm oraz kształtowała poczucie  własnej godności i wartości. Przez wiele lat pełniła też  funkcję przewodniczącej sekcji przedmiotów spożywczych w Komisji Przedmiotów Zawodowych. Przygotowywała również uczniów do Ogólnopolskich Konkursów Wiedzy z Technologii Mięsa, w których młodzież zajmowała wysokie miejsca. W 1998 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Dydaktycznych w Biłgoraju otrzymała wyróżnienie za wartość dydaktyczną filmu „Proces produkcji twarogu „grani”. W pracy pedagogicznej odznaczała się zaangażowaniem w problemy swoich wychowanków, a także w sprawy codzienne typowe dla szkoły. Za to też była wielokrotnie obdarowana Nagrodą Dyrektora.

       W ten październikowy  dzień żegnamy Cię nasza droga Koleżanko, Nauczycielko.  Zapamiętamy Cię jako człowieka życzliwego, uśmiechniętego, pełnego dobra i ciepła. Tak też zapisałaś się w pamięci swoich uczniów i wychowanków. Będziesz żyła w naszej pamięci zawsze… Niech dobry Bóg obdarzy Cię życiem wiecznym!!!

       Społeczność Zespołu Szkół Nr 1

       im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

      • VI Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka – wyróżnienie dla naszej szkoły

      • Serdecznie gratulujemy uczniowi naszej szkoły Kacprowi Kopie z klasy 4 a za wyróżnienie w VI Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka. Jak co roku, tak i w tym, nasi uczniowie wykazali się umiejętnością pięknej recytacji i zostali docenieni przez jury konkursowe.
        
       W ramach Konkursu Poetyckiego w tym roku organizowany był Konkurs Recytatorski i Konkurs Literacki „Wierszem lub prozą o PROFESORZE”. Konkurs Recytatorski, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny" Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 19 października 2023 roku w Konkursie Recytatorskim reprezentowało dwóch uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Kacper Kopa z klasy 4 a i Michał Kałuski z klasy 2 j.
        
       Po raz szósty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu ponownie gościła Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Uczeń naszej szkoły Kacper Kopa ujął jury proklamacją wiersza "Stop!" i otrzymał wyróżnienie. Gorące podziękowania należą się również Michałowi Kałuskiemu, który wspaniale zaprezentował się na scenie z utworem "Eos Różanopalca". Uczniowie za swoje wspaniałe występy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
        
       Dwóch uczniów z naszej szkoły wzięło również udział w Konkursie Literackim „Wierszem lub prozą o PROFESORZE” i zgłosiło autorskie wiersze - Dobrosława Mosiej z klasy 4 a (wiersz "Rozmowa z Franciszkiem") i Adam Benedykciuk z klasy 3 f (wiersz "Franciszek Kobryńczuk") . Wyniki zostaną ogłoszone 27 października.
        
       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
        
      • Spotkanie z kulturą japońską w naszej szkole

      • „Japonia fascynująca,
       nieznana i intrygująca”
        
       17 października klasy maturalne miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Małgorzatą Kikuchi – absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystką japońskiego Uniwersytetu Kumamoto, tłumaczką, dziennikarką oraz pracownicą japońskiego biura podróży, ambasadorką polskiej kuchni i kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni.
        
       Naszemu przesympatycznemu gościowi towarzyszyła córka Barbara Tekieli. Obie Panie w niezwykle interesujący sposób przybliżyły słuchaczom kulturę japońską, która wciąż zadziwia i zachwyca Europejczyków – chociażby tradycyjne orientalne specjały, m.in. bento, czyli posiłek na wynos; hanami - zwyczaj "oglądania kwiatów” czysōshiki - japońskie zwyczaje pogrzebowe. Nie zabrakło również wykładu o kulturze higieny, która w Kraju Kwitnącej Wiśni jest tak niezwykle zakorzeniona, że uważa się ją za zasadę społeczną, nauczaną nawet w szkole. Uczniowie mieli również możliwość przymierzyć tradycyjne kimona, a następnie zaprezentować się w nich swoim kolegom i koleżankom. Punktem kulminacyjnym spotkania była ceremonia parzenia herbaty, a następnie jej degustacja.
        
       Dzisiejsze spotkanie na pewno pokazało, iż szerzenie uniwersalnych wartości wspólnych z innymi kulturami, przyczynia się do kształtowania pokojowego społeczeństwa globalnego, którym bez wątpienia jest młodzież naszej szkoły. Przed nią studniówka, matura, a może i podbój Japonii – na to właśnie liczymy!!!
        
       Pani Małgorzata Kikuchi swoje wystąpienie zakończyła japońskim „arigatō” (dziękuję), zaś naszym wyrazem wdzięczności za wspaniałą lekcję o japońskiej kulturze był przepiękny bukiet kwiatów.
        
       Spotkanie przygotowali - przy współpracy z p. Elżbietą Lewczuk – przedstawicielem Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim - p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska, p. Izabela Rudaś, p. Adam Borowy oraz uczniowie: Dominika Ostrowska, Emilia Specjalska, Katarzyna Laskowiecka, Martyna Laskowiecka, Julia Ryć, Dobrosława Mosiej, Jakub Prokopczuk.
        
      • KAMPANIA PROSPOŁECZNA „ ZDROWE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA”

      • W dniu 18 października 2023 roku przedstawiciele Trójek Klasowych samorządów uczniowskich uczestniczyli w  warsztatach w ramach kampanii prospołecznej

       „Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia związane z powyższą tematyką. Zdrowe odżywianie to sposób na dietę, która pokrywa wszystkie potrzeby organizmu - jest dopasowana pod względem ilości kalorii, dostarcza niezbędnych składników pokarmowych, w tym m.in. niezbędnych witamin i składników mineralnych, a co więcej, jest różnorodna, atrakcyjna i smaczna. Zdrowa dieta powinna bowiem dostarczać do organizmu człowieka wysokiej jakości produkty, które pokrywają zapotrzebowanie. Natomiast zdrowy styl życia to zbiór codziennych decyzji, wykonywanych czynności oraz nawyków. Składa się on z wielu elementów: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, umiejętności radzenia sobie ze stresem, nie - stosowania używek (nikotyna, alkohol ),  unikania czynników ryzyka. Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy szkolnej. Tematyka warsztatów  obejmowała następujący zakres treści:

       • zasady zdrowego odżywiania – jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie i jak łatwo wprowadzić zdrowe nawyki do codzienności?,
       • czy zdrowe odżywianie jest możliwe?,
       • zdrowo jeść, zdrowo żyć,
       • zasady zdrowego stylu życia,
       • zdrowy styl życia a aktywność fizyczna,
       • zdrowy styl życia a używki.

       Uczniowie pracowali w czterech dziewięcioosobowych  grupach, co stworzyło możliwość efektywnej współpracy, podziału obowiązków i dobrych relacji między uczestnikami. Po zakończonych warsztatach liderzy przedstawili stanowisko własnej grupy. Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach. Inspirujące  zajęcia zakończyły się ogłoszeniem konkursu z nagrodami dla uczniów Zespołu Szkół Nr1 na wykonanie plakatu związanego z tematyką warsztatów: „ Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”.

        Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Iwona Piętka

      • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KARMY DLA ZWIERZĄT

      • Serdecznie dziękujemy Społeczności Zespołu Szkół nr 1 za zaangażowanie w zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. Udało się zebrać 100,215 kg karmy suchej i 10, 65 kg karmy mokrej. Została ona przekazana Schronisku dla Psów w Sokołowie Podlaskim. Z pewnością psie i kocie brzuszki dostały niezły zapas. W podsumowaniu zbiórki uczestniczyli Jakub Prokopczuk (5hp), Julia Rzeska (5hp), Sofia Panchenko (2a), Gabriela Sawicka (2a), Maja Sowa (2a), Nikola Szczęśniak (2a) wraz z opiekunem p. D. Odziemczyk

       Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

      • Pomnik ku czci Romana Dmowskiego w Rozbitym Kamieniu

      • Dn. 8 października 2023 r. przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu (dawnym kościele) został odsłonięty pomnik poświęcony jednemu z Ojców Polskiej Niepodległości – Romanowi Dmowskiemu. Ważnym przy tym jest fakt, że dziadek Romana Dmowskiego – Kazimierz pochodził z ówczesnej miejscowości Dmochy Mingosy, w obecnej gminie Bielany. Zachowała się także informacja Stefana Niebudka, adwokata i działacza Narodowej Demokracji, który zanotował: „ Roman Dmowski zwierzał się swoim przyjaciołom i bliskim współpracownikom, iż chciałby spocząć na wieki wśród swoich – na cmentarzu Dmowskich, jak mawiał, w Rozbitym Kamieniu, gdzie istotnie wielu Dmowskich spoczywa, gdzie ziemia jest obficie przesiąknięta krwią i potem dawnych kolonizatorów polskich i rycerzy, zdobywających ziemię w walce z Jadźwingami”. 

       Inicjatorami i pomysłodawcami budowy pomnika byli Jacek Odziemczyk przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego i nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim oraz Zbigniew Woźniak wójt Gminy Bielany. Obok nowo powstałego pomnika została również umieszczona tablica informacyjna z życiorysem Romana Dmowskiego i opisem jego podlaskich korzeni autorstwa Jacka Odziemczyka i Andrzeja Wąsowskiego. W tym kontekście należy również wspomnieć śp. Zbigniewa Wąsowskiego, który zapoczątkował badania nad genealogią R. Dmowskiego na Podlasiu. Projekt tablicy umieszczonej na pomniku przygotował Piotr Brzezik, a samą tablicę wykonał Mariusz Rzewnicki. Głaz pod pomnik udostępniła gmina Bielany i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Bielany.

       Podczas uroczystości pomnik poświęcili księża z parafii w Rozbitym Kamieniu - proboszcz Andrzej Ułasiuk i wikary Radosław Kalicki. Honorową wstęgę natomiast przecięli senator RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, przewodniczący Jacek Odziemczyk, wójt Zbigniew Woźniak i starosta sokołowski Elżbieta Sadowska.

       Wśród gości byli także Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych; Adam Skup dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie; Anna Kaszuba kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, radni powiatowi i gminni na czele z przewodniczącym Rady Gminy Bielany Ireneuszem Błońskim, dyrektorzy szkół z Rozbitego Kamienia i Bielan – Ewa Wrzosek ( Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu) i Renata Kalicka ( Zespół Oświatowy im. św. Królowej Jadwigi w Bielanach ); dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim Małgorzata Baranowska oraz liczne grono młodzieży i mieszkańców.

       W uroczystościach brały udział także poczty sztandarowe oraz pododdział klas mundurowych ZS nr 1, pod opieką wicedyrektora Piotra Adamczuka. Pododdział (Martyna Lipka, Maciej Sosna, Weronka Kalisiak, Jagoda Bazylczuk, Mateusz Garwacki, Stanisław Golatowski, Kacper Adamczyk, Jakub Ratyński, Adam Benedykciuk, Daniil Vulchynski) wystąpił w umundurowaniu i z replikami karabinów typu Mauser, prezentując odpowiedni ceremoniał wojskowy związany z przebiegiem tego typu wydarzeń. Pamięć o Romanie Dmowskim i jego podlaskich korzeniach to spuścizna historyczna gminy Bielany i powiatu sokołowskiego. Warto i należy bowiem pamiętać o tych wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do odzyskania naszej wolności i niepodległości.

      • 7 października Dniem Walki z Rakiem Piersi

      •  Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera - takie są smutne statystyki, podawane w dniu walki z rakiem piersi. W skali roku daje to liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie.

       Prawie połowa z chorujących umiera. Przyczyną jest zwykle zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiąże się to z niską wiedzą społeczną na jego temat, która automatycznie rodzi irracjonalny lęk. Wciąż bowiem w świadomości społecznej rak piersi pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać.

       Aby to zmienić podejmuje się szereg działań, których celem jest poprawa wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania rakowi piersi, ale także pomoc ofiarom tej choroby i doprowadzenie do wzrostu funduszy na badania nad nim.

       Od lat już październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji tych starań, Miesiącem Walki z Rakiem Piersi (17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP).

       W ramach organizowanych akcji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi, czemu służyć mają m.in. bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

       Czynniki ryzyka

       Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

       Objawy

       • zmieniony kształt piersi,
       • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
       • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
       • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
       • z brodawki wydobywa się wydzielina.

       Profilaktyka

       Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

        

       Samobadanie

       Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

       • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
       • wycieki z brodawki,
       • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
       • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
       • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
       • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

       W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę to zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

       USG piersi

       USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

       Mammografia

       Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

       Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:

       • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,
       • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,
       • zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podane są ośrodki medyczne, w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię. Informacje o aktualnych miejscach wykonywania bezpłatnych badań w Programie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (W

        

      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ NR1 IM. K. K. BACZYŃSKIEGO W SOKOŁOWIE PODLASKIM

      • „ ...Bezmierny mój dług wdzięczności więc strof mi potrzeba, jak w słońcu grająca kapela…” - to bogactwo słów poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którymi młodzież wyraziła podziękowanie za poświęcenie, trud włożony w kształtowanie serc i umysłów wobec pedagogów w 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.  Otwarcia uroczystości w Zespole Szkół Nr 1 dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska. Powitała wszystkich zebranych gości – Panią Elżbietę Sadowską – Starostę Sokołowskiego, Pana Ryszarda Domańskiego – Wicestarostę Sokołowskiego oraz Pana Jacka Odziemczyka - Przewodniczącego Rady Powiatu, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty dziękując nauczycielom za pracę, poświęcenie, cierpliwość, motywowanie do podejmowania wyzwań, dzięki którym stają się autorami uczniowskich sukcesów.

       W czasie uroczystości głos zabrali: Pani Elżbieta Sadowska – Starosta Sokołowski, która złożyła życzenia pedagogom i odczytała list w imieniu Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Kraski oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Jacek Odziemczyk, który przedstawił rys historyczny losów nauczycieli i uczniów podczas II wojny światowej. Wspomniał o nauczycielach powiatu sokołowskiego pomordowanych w Katyniu i Charkowie w 1940 r. (Jan Kuźma, Konstanty Grabowski, Józef Makać, Mikołaj Malinowski, Władysław Malinowski - rodzony brat Mkiołaja, Jan Karol Musiał, Józef Nastarowicz, Tadeusz Antoni Wichtowski). Przywołał także postać Władysława Praweckiego nauczyciela zamordowanego przez Niemców 17 lutego 1943 r. w Sokołowie Podlaskim, pierwszego komendata Owodu SZP-ZWZ-AK "Sęp", "Proso". Przypomniał także o tragicznym wydarzeniu w Sokołowie Podlaskim 17 listopada 1943 r., gdzie pod ścianą tzw. Syndykatu Niemcy roztrzelali 10 Polaków. Wsród nich był Wiktor Szajkowski, kierownik szkoły w Rozbitym Kamieniu i jego uczeń Stefan Pieńkowski z Kowies.

       Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska odczytała list z życzeniami dla pedagogów w imieniu Pana Adama Skupa – Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie.

       W czasie uroczystości przyszedł moment, w którym z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczone zostały Nagrody Zarządu Powiatu Sokołowskiego przez Starostę  Sokołowskiego oraz Nagrody Dyrektora dla nauczycieli, wychowawców i pracowników niepedagogicznych. Następnie przewodnicząca Rady Rodziców skierowała wyrazy wdzięczności do nauczycieli za pomoc w odkrywaniu młodych talentów, inspirację, motywowanie do nauki oraz wskazywanie drogi do sukcesów.

       W dalszej części tego wyjątkowego dnia w niezwykle podniosłej atmosferze dyrekcja, pedagodzy, młodzież, a przede wszystkim zaproszeni goście wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, a całość spotkania uświetnił występ zespołu muzycznego "Szara Band".

       Uroczystość przygotowali: p. Iwona Piętka, p. Urszula Wyrzykowska - Dudek, p. Teresa Frączak, p. Agnieszka Pachołowska, p. Adam Borowy, p. Monika Sawicka, p. Karolina Zalewska, p. Bogusław Kwiatkowski, p. Krzysztof Niemirka oraz uczniowie: Julia Ryć, Julia Kupisz, Natalia Wdowińska, Michał Kałuski, Kacper Kopa, Michał Kowalczyk.

      • UCZNIOWIE KLASY 1F i 2H WZIĘLI UDZIAŁ W WYDARZENIU TRANSMITOWANYM NA ŻYWO NA KANALE FB Coca-Cola HBC careers

      • W dniu 10 października 2023 r. uczniowie klasy: 1F kształcący się w zawodzie technik logistyk i 2H technik reklamy wzięli udział w transmisji spotkania prowadzonego przez ekspertów z różnych branż, którzy opowiadali o swoim doświadczeniu z tematyką kompetencji 4K.

       Podczas webinaru prelegenci – eksperci rynku pracy oraz praktycy biznesu poruszyli tematykę z zakresu:

       1.  Kreatywność, kooperacja, krytyczne myślenie oraz komunikacja.
       2. A może wykorzystanie nowoczesnych technologii?
       3. Co, w dobie AI, pozwoli wyróżniać się na rynku pracy?

       Spotkanie zorganizowane zostało pod egidą inicjatywy edukacyjnej #Youth Empowered, powstałej z myślą o młodych ludziach, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru kierunku edukacyjnego czy życia zawodowego.

      • REGION ZDOBYTY🏆

      • Dotarły do nas wspaniałe wieści z Regionalnych Indywidualnych Biegów Przełajowych w Siedlcach. Kasia Trendyk zajęła pierwsze miejsce a Mateusz Gregorczuk drugie. Pozostali nasi reprezentanci również spisali się znakomicie. Ponad 50 zawodniczek w jednym biegu, zwycięzcy w swoich powiatach. Biegi przełajowe w Siedlcach są postrzegane, ze względu na poziom trudności, jako małe Mazowsze. Tym bardziej zwycięstwo na tym terenie wyznacza wielkość naszych mistrzów.

       Serdecznie dziękujemy!!!

      • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Sterdyni

      • Piękna pogoda i niezwykle trudne warunki dominowały w czasie dzisiejszych Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Sterdyni. W zawodach indywidualnych przeprowadzono łacznie cztery konkurencje biegowe na dystansie 1500 i 2000m. Wszystkie z nich, zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców, wygrali uczennice i uczniowie z naszej szkoły. Na dwanaście medali zdobyliśmy 8, w tym wszystkie złote. Serdecznie dziękujemy za to, że tworzycie atmosferę, która pozwala na budowę wzajemnego zaufania do możliwości zdobycia sukcesu. Jesteście dla nas, wszyscy zwyciężcami

       Wyniki Indywidualne:

       Dziewczyny kat. młodsza

       1 miejsce Pati Żochowska

       3 miejsce Gabrysia Sawicka

       Dziewczyny kat. starsza

       1 miejsce Kasia Trendyk

       Chłopcy kar. młodsza

       1 Saczuk Dawid

       2 Korczewski Oskar

       3 Chruścicki Mateusz

       Chłopcy kat. starsza

       1 Gregorczuk Mateusz

       2 Zając Adam

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 321928