• Aktualności

      • Sprawozdanie z wycieczki

      • 17 października 2023 r. uczniowie klas: 2B, 2F, 2A, 3A, 1J, 4J wraz z opiekunami: p. Jolantą Cudziło- Abramczuk, p. Izabelą Malinowską, p. Katarzyną Burzyńską oraz  p. Renatą Romańczuk uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W programie imprezy znalazła się między innymi wizyta
       w Polskim Radiu, gdzie  młodzież mogła przyjrzeć się pracy redaktorów i pracowników obsługi technicznej. Zwiedzanie wybranych studiów radiowych przypadło uczniom do gustu. Najbardziej jednak podobała się wizyta w studiu Radia Kierowców. Spotkanie z prowadzącymi audycję,
        a zwłaszcza z p. Wiktorią Jurczewską na pewno zapadło w pamięć młodzieży. Redaktorka zachwyciła swoją osobowością, sposobem prowadzenia programu, a zwłaszcza pasją do motoryzacji. Być może
       w przyszłości  niektórzy pójdą w jej ślady.

       Następnie uczestnicy wycieczki oglądali film „Sound of Freedom”( Dźwięk wolności),  który przedstawia historię byłego agenta rządowego USA, poświęcającego swoje  życie dla  ratowania dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Po zakończeniu projekcji uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną. Wycieczka zakończyła się o 19.00 i na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

      • XV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA

      • W dniu 20 października 2023r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyczną w Poznaniu. W zawodach I stopnia - etap szkolny wzięli udział uczniowie klasy 5Fp i 4F technikum logistycznego.

       Uczniowie rozwiązywali przez 60 minut test jednokrotnego wyboru składający się z 25 pytań z zakresu obsługi magazynów oraz organizacji transportu.

       Do 17 listopada 2023r. zostaną podane wyniki zawodów I stopnia oraz ogłoszone będą przez Organizatora listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia – okręgowych.

       Organizatorami Olimpiady na szczeblu szkolnym byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych.

      • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 20.10.2023r. blisko 45 tysięcy uczniów wzięło udział w Olimpiadzie Języka Angielskiego. Było wśród nich 31 uczniów Zespołu Szkół Nr 1, którzy zmierzyli się z testem składającym się ze 125 pytań konkursowych. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 90 minut. Test sprawdzał wiedzę i umiejętności dotyczące zagadnień leksykalnych, gramatycznych oraz kulturowych.

       W naszej szkole najlepiej ze zmaganiami konkursowymi poradzili sobie:

       1. Wiktor Pogorzelski kl. 1f

       2. Michał Kowalczyk kl. 3a

       3. Anna Stefaniak kl. 4j

       Komisja konkursowa chce również wyróżnić następujących uczniów:

       4. Hubert Abucewicz kl. 1h

       5. Natalia Kiełkowicz kl. 2b

       6. Paweł Antoniak kl. 1j

       Gratulujemy.

       Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      • OSTATNIE POŻEGNANIE PANI TERESY WYROZĘBSKIEJ

      • W dniu dzisiejszym, tj. 20 października 2023 r. społeczność Zespołu Szkół Nr 1 pożegnała wieloletniego nauczyciela p. Teresę Wyrozębską.
       W uroczystościach pogrzebowych, które miały miejsce w Warszawie, udział wziął Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z nauczycielami.

       Żegnamy dziś naszą koleżankę,  śp. Teresę Wyrozębską, która  w latach 1973 – 2003 pracowała jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Została ona zapamiętana przez uczniów i kolegów z pracy jako osoba sympatyczna, optymistycznie patrząca na życie, a przede wszystkim zaangażowana w sprawy dydaktyczne i opiekuńczo- wychowawcze szkoły.

       Śp.  Teresa Wyrozębska urodziła się 5.12.1949 r. w Nidzicy. Tam też w latach 1963- 1967 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego. Następnie studiowała w Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie na wydziale Technologii żywności.

       Po ukończeniu studiów podjęła pracę zawodową w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sokołowie Podlaskim, pełniąc funkcję kierownika laboratorium. Jednocześnie została zatrudniona w Zespole Szkół Zawodowych jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. W tej placówce pracowała do 31 sierpnia 2003r. , do czasu, gdy przeszła na emeryturę.

       Śp. Teresa Wyrozębska była wychowawczynią wielu klas. W swoich wychowankach rozbudzała optymizm oraz kształtowała poczucie  własnej godności i wartości. Przez wiele lat pełniła też  funkcję przewodniczącej sekcji przedmiotów spożywczych w Komisji Przedmiotów Zawodowych. Przygotowywała również uczniów do Ogólnopolskich Konkursów Wiedzy z Technologii Mięsa, w których młodzież zajmowała wysokie miejsca. W 1998 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Dydaktycznych w Biłgoraju otrzymała wyróżnienie za wartość dydaktyczną filmu „Proces produkcji twarogu „grani”. W pracy pedagogicznej odznaczała się zaangażowaniem w problemy swoich wychowanków, a także w sprawy codzienne typowe dla szkoły. Za to też była wielokrotnie obdarowana Nagrodą Dyrektora.

       W ten październikowy  dzień żegnamy Cię nasza droga Koleżanko, Nauczycielko.  Zapamiętamy Cię jako człowieka życzliwego, uśmiechniętego, pełnego dobra i ciepła. Tak też zapisałaś się w pamięci swoich uczniów i wychowanków. Będziesz żyła w naszej pamięci zawsze… Niech dobry Bóg obdarzy Cię życiem wiecznym!!!

       Społeczność Zespołu Szkół Nr 1

       im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

      • VI Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka – wyróżnienie dla naszej szkoły

      • Serdecznie gratulujemy uczniowi naszej szkoły Kacprowi Kopie z klasy 4 a za wyróżnienie w VI Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka. Jak co roku, tak i w tym, nasi uczniowie wykazali się umiejętnością pięknej recytacji i zostali docenieni przez jury konkursowe.
        
       W ramach Konkursu Poetyckiego w tym roku organizowany był Konkurs Recytatorski i Konkurs Literacki „Wierszem lub prozą o PROFESORZE”. Konkurs Recytatorski, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny" Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 19 października 2023 roku w Konkursie Recytatorskim reprezentowało dwóch uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Kacper Kopa z klasy 4 a i Michał Kałuski z klasy 2 j.
        
       Po raz szósty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu ponownie gościła Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Uczeń naszej szkoły Kacper Kopa ujął jury proklamacją wiersza "Stop!" i otrzymał wyróżnienie. Gorące podziękowania należą się również Michałowi Kałuskiemu, który wspaniale zaprezentował się na scenie z utworem "Eos Różanopalca". Uczniowie za swoje wspaniałe występy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
        
       Dwóch uczniów z naszej szkoły wzięło również udział w Konkursie Literackim „Wierszem lub prozą o PROFESORZE” i zgłosiło autorskie wiersze - Dobrosława Mosiej z klasy 4 a (wiersz "Rozmowa z Franciszkiem") i Adam Benedykciuk z klasy 3 f (wiersz "Franciszek Kobryńczuk") . Wyniki zostaną ogłoszone 27 października.
        
       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
        
      • Spotkanie z kulturą japońską w naszej szkole

      • „Japonia fascynująca,
       nieznana i intrygująca”
        
       17 października klasy maturalne miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Małgorzatą Kikuchi – absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystką japońskiego Uniwersytetu Kumamoto, tłumaczką, dziennikarką oraz pracownicą japońskiego biura podróży, ambasadorką polskiej kuchni i kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni.
        
       Naszemu przesympatycznemu gościowi towarzyszyła córka Barbara Tekieli. Obie Panie w niezwykle interesujący sposób przybliżyły słuchaczom kulturę japońską, która wciąż zadziwia i zachwyca Europejczyków – chociażby tradycyjne orientalne specjały, m.in. bento, czyli posiłek na wynos; hanami - zwyczaj "oglądania kwiatów” czysōshiki - japońskie zwyczaje pogrzebowe. Nie zabrakło również wykładu o kulturze higieny, która w Kraju Kwitnącej Wiśni jest tak niezwykle zakorzeniona, że uważa się ją za zasadę społeczną, nauczaną nawet w szkole. Uczniowie mieli również możliwość przymierzyć tradycyjne kimona, a następnie zaprezentować się w nich swoim kolegom i koleżankom. Punktem kulminacyjnym spotkania była ceremonia parzenia herbaty, a następnie jej degustacja.
        
       Dzisiejsze spotkanie na pewno pokazało, iż szerzenie uniwersalnych wartości wspólnych z innymi kulturami, przyczynia się do kształtowania pokojowego społeczeństwa globalnego, którym bez wątpienia jest młodzież naszej szkoły. Przed nią studniówka, matura, a może i podbój Japonii – na to właśnie liczymy!!!
        
       Pani Małgorzata Kikuchi swoje wystąpienie zakończyła japońskim „arigatō” (dziękuję), zaś naszym wyrazem wdzięczności za wspaniałą lekcję o japońskiej kulturze był przepiękny bukiet kwiatów.
        
       Spotkanie przygotowali - przy współpracy z p. Elżbietą Lewczuk – przedstawicielem Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim - p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska, p. Izabela Rudaś, p. Adam Borowy oraz uczniowie: Dominika Ostrowska, Emilia Specjalska, Katarzyna Laskowiecka, Martyna Laskowiecka, Julia Ryć, Dobrosława Mosiej, Jakub Prokopczuk.
        
      • KAMPANIA PROSPOŁECZNA „ ZDROWE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA”

      • W dniu 18 października 2023 roku przedstawiciele Trójek Klasowych samorządów uczniowskich uczestniczyli w  warsztatach w ramach kampanii prospołecznej

       „Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia związane z powyższą tematyką. Zdrowe odżywianie to sposób na dietę, która pokrywa wszystkie potrzeby organizmu - jest dopasowana pod względem ilości kalorii, dostarcza niezbędnych składników pokarmowych, w tym m.in. niezbędnych witamin i składników mineralnych, a co więcej, jest różnorodna, atrakcyjna i smaczna. Zdrowa dieta powinna bowiem dostarczać do organizmu człowieka wysokiej jakości produkty, które pokrywają zapotrzebowanie. Natomiast zdrowy styl życia to zbiór codziennych decyzji, wykonywanych czynności oraz nawyków. Składa się on z wielu elementów: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, umiejętności radzenia sobie ze stresem, nie - stosowania używek (nikotyna, alkohol ),  unikania czynników ryzyka. Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy szkolnej. Tematyka warsztatów  obejmowała następujący zakres treści:

       • zasady zdrowego odżywiania – jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie i jak łatwo wprowadzić zdrowe nawyki do codzienności?,
       • czy zdrowe odżywianie jest możliwe?,
       • zdrowo jeść, zdrowo żyć,
       • zasady zdrowego stylu życia,
       • zdrowy styl życia a aktywność fizyczna,
       • zdrowy styl życia a używki.

       Uczniowie pracowali w czterech dziewięcioosobowych  grupach, co stworzyło możliwość efektywnej współpracy, podziału obowiązków i dobrych relacji między uczestnikami. Po zakończonych warsztatach liderzy przedstawili stanowisko własnej grupy. Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach. Inspirujące  zajęcia zakończyły się ogłoszeniem konkursu z nagrodami dla uczniów Zespołu Szkół Nr1 na wykonanie plakatu związanego z tematyką warsztatów: „ Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia”.

        Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Iwona Piętka

      • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KARMY DLA ZWIERZĄT

      • Serdecznie dziękujemy Społeczności Zespołu Szkół nr 1 za zaangażowanie w zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. Udało się zebrać 100,215 kg karmy suchej i 10, 65 kg karmy mokrej. Została ona przekazana Schronisku dla Psów w Sokołowie Podlaskim. Z pewnością psie i kocie brzuszki dostały niezły zapas. W podsumowaniu zbiórki uczestniczyli Jakub Prokopczuk (5hp), Julia Rzeska (5hp), Sofia Panchenko (2a), Gabriela Sawicka (2a), Maja Sowa (2a), Nikola Szczęśniak (2a) wraz z opiekunem p. D. Odziemczyk

       Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

      • Pomnik ku czci Romana Dmowskiego w Rozbitym Kamieniu

      • Dn. 8 października 2023 r. przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu (dawnym kościele) został odsłonięty pomnik poświęcony jednemu z Ojców Polskiej Niepodległości – Romanowi Dmowskiemu. Ważnym przy tym jest fakt, że dziadek Romana Dmowskiego – Kazimierz pochodził z ówczesnej miejscowości Dmochy Mingosy, w obecnej gminie Bielany. Zachowała się także informacja Stefana Niebudka, adwokata i działacza Narodowej Demokracji, który zanotował: „ Roman Dmowski zwierzał się swoim przyjaciołom i bliskim współpracownikom, iż chciałby spocząć na wieki wśród swoich – na cmentarzu Dmowskich, jak mawiał, w Rozbitym Kamieniu, gdzie istotnie wielu Dmowskich spoczywa, gdzie ziemia jest obficie przesiąknięta krwią i potem dawnych kolonizatorów polskich i rycerzy, zdobywających ziemię w walce z Jadźwingami”. 

       Inicjatorami i pomysłodawcami budowy pomnika byli Jacek Odziemczyk przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego i nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim oraz Zbigniew Woźniak wójt Gminy Bielany. Obok nowo powstałego pomnika została również umieszczona tablica informacyjna z życiorysem Romana Dmowskiego i opisem jego podlaskich korzeni autorstwa Jacka Odziemczyka i Andrzeja Wąsowskiego. W tym kontekście należy również wspomnieć śp. Zbigniewa Wąsowskiego, który zapoczątkował badania nad genealogią R. Dmowskiego na Podlasiu. Projekt tablicy umieszczonej na pomniku przygotował Piotr Brzezik, a samą tablicę wykonał Mariusz Rzewnicki. Głaz pod pomnik udostępniła gmina Bielany i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Bielany.

       Podczas uroczystości pomnik poświęcili księża z parafii w Rozbitym Kamieniu - proboszcz Andrzej Ułasiuk i wikary Radosław Kalicki. Honorową wstęgę natomiast przecięli senator RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, przewodniczący Jacek Odziemczyk, wójt Zbigniew Woźniak i starosta sokołowski Elżbieta Sadowska.

       Wśród gości byli także Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych; Adam Skup dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie; Anna Kaszuba kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, radni powiatowi i gminni na czele z przewodniczącym Rady Gminy Bielany Ireneuszem Błońskim, dyrektorzy szkół z Rozbitego Kamienia i Bielan – Ewa Wrzosek ( Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu) i Renata Kalicka ( Zespół Oświatowy im. św. Królowej Jadwigi w Bielanach ); dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim Małgorzata Baranowska oraz liczne grono młodzieży i mieszkańców.

       W uroczystościach brały udział także poczty sztandarowe oraz pododdział klas mundurowych ZS nr 1, pod opieką wicedyrektora Piotra Adamczuka. Pododdział (Martyna Lipka, Maciej Sosna, Weronka Kalisiak, Jagoda Bazylczuk, Mateusz Garwacki, Stanisław Golatowski, Kacper Adamczyk, Jakub Ratyński, Adam Benedykciuk, Daniil Vulchynski) wystąpił w umundurowaniu i z replikami karabinów typu Mauser, prezentując odpowiedni ceremoniał wojskowy związany z przebiegiem tego typu wydarzeń. Pamięć o Romanie Dmowskim i jego podlaskich korzeniach to spuścizna historyczna gminy Bielany i powiatu sokołowskiego. Warto i należy bowiem pamiętać o tych wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do odzyskania naszej wolności i niepodległości.

      • 7 października Dniem Walki z Rakiem Piersi

      •  Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera - takie są smutne statystyki, podawane w dniu walki z rakiem piersi. W skali roku daje to liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie.

       Prawie połowa z chorujących umiera. Przyczyną jest zwykle zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiąże się to z niską wiedzą społeczną na jego temat, która automatycznie rodzi irracjonalny lęk. Wciąż bowiem w świadomości społecznej rak piersi pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać.

       Aby to zmienić podejmuje się szereg działań, których celem jest poprawa wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania rakowi piersi, ale także pomoc ofiarom tej choroby i doprowadzenie do wzrostu funduszy na badania nad nim.

       Od lat już październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji tych starań, Miesiącem Walki z Rakiem Piersi (17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP).

       W ramach organizowanych akcji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi, czemu służyć mają m.in. bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

       Czynniki ryzyka

       Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

       Objawy

       • zmieniony kształt piersi,
       • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
       • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
       • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
       • z brodawki wydobywa się wydzielina.

       Profilaktyka

       Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

        

       Samobadanie

       Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

       • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
       • wycieki z brodawki,
       • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
       • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
       • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
       • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

       W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę to zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

       USG piersi

       USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

       Mammografia

       Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

       Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:

       • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,
       • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,
       • zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podane są ośrodki medyczne, w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię. Informacje o aktualnych miejscach wykonywania bezpłatnych badań w Programie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (W

        

      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ NR1 IM. K. K. BACZYŃSKIEGO W SOKOŁOWIE PODLASKIM

      • „ ...Bezmierny mój dług wdzięczności więc strof mi potrzeba, jak w słońcu grająca kapela…” - to bogactwo słów poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którymi młodzież wyraziła podziękowanie za poświęcenie, trud włożony w kształtowanie serc i umysłów wobec pedagogów w 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.  Otwarcia uroczystości w Zespole Szkół Nr 1 dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska. Powitała wszystkich zebranych gości – Panią Elżbietę Sadowską – Starostę Sokołowskiego, Pana Ryszarda Domańskiego – Wicestarostę Sokołowskiego oraz Pana Jacka Odziemczyka - Przewodniczącego Rady Powiatu, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty dziękując nauczycielom za pracę, poświęcenie, cierpliwość, motywowanie do podejmowania wyzwań, dzięki którym stają się autorami uczniowskich sukcesów.

       W czasie uroczystości głos zabrali: Pani Elżbieta Sadowska – Starosta Sokołowski, która złożyła życzenia pedagogom i odczytała list w imieniu Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Kraski oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Jacek Odziemczyk, który przedstawił rys historyczny losów nauczycieli i uczniów podczas II wojny światowej. Wspomniał o nauczycielach powiatu sokołowskiego pomordowanych w Katyniu i Charkowie w 1940 r. (Jan Kuźma, Konstanty Grabowski, Józef Makać, Mikołaj Malinowski, Władysław Malinowski - rodzony brat Mkiołaja, Jan Karol Musiał, Józef Nastarowicz, Tadeusz Antoni Wichtowski). Przywołał także postać Władysława Praweckiego nauczyciela zamordowanego przez Niemców 17 lutego 1943 r. w Sokołowie Podlaskim, pierwszego komendata Owodu SZP-ZWZ-AK "Sęp", "Proso". Przypomniał także o tragicznym wydarzeniu w Sokołowie Podlaskim 17 listopada 1943 r., gdzie pod ścianą tzw. Syndykatu Niemcy roztrzelali 10 Polaków. Wsród nich był Wiktor Szajkowski, kierownik szkoły w Rozbitym Kamieniu i jego uczeń Stefan Pieńkowski z Kowies.

       Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska odczytała list z życzeniami dla pedagogów w imieniu Pana Adama Skupa – Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie.

       W czasie uroczystości przyszedł moment, w którym z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczone zostały Nagrody Zarządu Powiatu Sokołowskiego przez Starostę  Sokołowskiego oraz Nagrody Dyrektora dla nauczycieli, wychowawców i pracowników niepedagogicznych. Następnie przewodnicząca Rady Rodziców skierowała wyrazy wdzięczności do nauczycieli za pomoc w odkrywaniu młodych talentów, inspirację, motywowanie do nauki oraz wskazywanie drogi do sukcesów.

       W dalszej części tego wyjątkowego dnia w niezwykle podniosłej atmosferze dyrekcja, pedagodzy, młodzież, a przede wszystkim zaproszeni goście wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, a całość spotkania uświetnił występ zespołu muzycznego "Szara Band".

       Uroczystość przygotowali: p. Iwona Piętka, p. Urszula Wyrzykowska - Dudek, p. Teresa Frączak, p. Agnieszka Pachołowska, p. Adam Borowy, p. Monika Sawicka, p. Karolina Zalewska, p. Bogusław Kwiatkowski, p. Krzysztof Niemirka oraz uczniowie: Julia Ryć, Julia Kupisz, Natalia Wdowińska, Michał Kałuski, Kacper Kopa, Michał Kowalczyk.

      • UCZNIOWIE KLASY 1F i 2H WZIĘLI UDZIAŁ W WYDARZENIU TRANSMITOWANYM NA ŻYWO NA KANALE FB Coca-Cola HBC careers

      • W dniu 10 października 2023 r. uczniowie klasy: 1F kształcący się w zawodzie technik logistyk i 2H technik reklamy wzięli udział w transmisji spotkania prowadzonego przez ekspertów z różnych branż, którzy opowiadali o swoim doświadczeniu z tematyką kompetencji 4K.

       Podczas webinaru prelegenci – eksperci rynku pracy oraz praktycy biznesu poruszyli tematykę z zakresu:

       1.  Kreatywność, kooperacja, krytyczne myślenie oraz komunikacja.
       2. A może wykorzystanie nowoczesnych technologii?
       3. Co, w dobie AI, pozwoli wyróżniać się na rynku pracy?

       Spotkanie zorganizowane zostało pod egidą inicjatywy edukacyjnej #Youth Empowered, powstałej z myślą o młodych ludziach, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru kierunku edukacyjnego czy życia zawodowego.

      • REGION ZDOBYTY🏆

      • Dotarły do nas wspaniałe wieści z Regionalnych Indywidualnych Biegów Przełajowych w Siedlcach. Kasia Trendyk zajęła pierwsze miejsce a Mateusz Gregorczuk drugie. Pozostali nasi reprezentanci również spisali się znakomicie. Ponad 50 zawodniczek w jednym biegu, zwycięzcy w swoich powiatach. Biegi przełajowe w Siedlcach są postrzegane, ze względu na poziom trudności, jako małe Mazowsze. Tym bardziej zwycięstwo na tym terenie wyznacza wielkość naszych mistrzów.

       Serdecznie dziękujemy!!!

      • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Sterdyni

      • Piękna pogoda i niezwykle trudne warunki dominowały w czasie dzisiejszych Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Sterdyni. W zawodach indywidualnych przeprowadzono łacznie cztery konkurencje biegowe na dystansie 1500 i 2000m. Wszystkie z nich, zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców, wygrali uczennice i uczniowie z naszej szkoły. Na dwanaście medali zdobyliśmy 8, w tym wszystkie złote. Serdecznie dziękujemy za to, że tworzycie atmosferę, która pozwala na budowę wzajemnego zaufania do możliwości zdobycia sukcesu. Jesteście dla nas, wszyscy zwyciężcami

       Wyniki Indywidualne:

       Dziewczyny kat. młodsza

       1 miejsce Pati Żochowska

       3 miejsce Gabrysia Sawicka

       Dziewczyny kat. starsza

       1 miejsce Kasia Trendyk

       Chłopcy kar. młodsza

       1 Saczuk Dawid

       2 Korczewski Oskar

       3 Chruścicki Mateusz

       Chłopcy kat. starsza

       1 Gregorczuk Mateusz

       2 Zając Adam

      • Ekologicznie = ekonomicznie

      • W poniedziałek 2 października odbyło się spotkanie online z Tomaszem Jaroszkiem – blogerem finansowym i twórcą portalu Doradca.Tv pt.: „ESG – czyli co kryje ten skrót i dlaczego ekologicznie = ekonomicznie”. Lekcja została zrealizowana w ramach projektu edukacyjnego BAKCYL, poświęconego tematyce ESG (Środowisko, Społeczna Odpowiedzialność, Ład Korporacyjny) i zrównoważonego rozwoju, który realizowany jest przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Projekt ma na celu popularyzację zasad ekonomii i funkcjonowania rynków kapitałowych wśród młodzieży – przy wsparciu profesjonalistów na co dzień pracujących w sektorze kapitałowym. Uczniowie klasy 5Fp mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat ekologii i społecznej odpowiedzialności zarówno w zakresie efektywnego i ekonomicznego funkcjonowania firmy, jak i w życiu codziennym.

      • Wizyta studyjna w firmie ADDIT w Węgrowie

      • W dniu 5.10.2023 klasa IVH udała się na wyjazd do zaprzyjaźnionej firmy ADDIT w Węgrowie. Młodzieży towarzyszyli wicedyrektorzy, kierownik praktycznej nauki zawodu, doradca zawodowy i nauczyciele przedmiotów zawodowych. Uczniowie z kierunku technik reklamy oraz technik pojazdów samochodowych mogli poznać jak wygląda praca w tej wspaniałej firmie. Pracownicy przyjęli nas z wielkim entuzjazmem i obdarowali gadżetami wykonanymi w ich firmie. Zaskoczyła nas przyjazna atmosfera oraz świetna organizacja logistyczna i współpraca działów produkujących poszczególne podzespoły.

       Firma  ADDIT jest międzynarodowym dostawcą podzespołów,  posiadającym ponad 27-letnie doświadczenie w dostarczaniu prac podwykonawczych z metalu. Addit Sp. z o.o. jako poddostawca oferuje producentom podzespołów, urządzeń, przyrządów, środków transportu i maszyn możliwości optymalnego zakupu części z blachy, podzespołów, systemów oraz kompletnych urządzeń i maszyn.

       Podczas zwiedzania firmy mieliśmy okazje obserwować jak wygląda spawanie laserem, obróbka blachy nierdzewnej, obróbka stali czarnej, obróbka skrawaniem, obróbka powierzchni, wysoce zautomatyzowaną linię lakierniczą  i wiele więcej.

       W ramach współpracy klasy technikum reklamy zostały zaproszone do konkursu na wykonanie logo Akademii ADDIT.  Jest to duże wyzwanie, wymagające kreatywności i umiejętności, ale młodzież już ma swoje koncepcje i pomysły do realizacji. Życzymy powodzenia J

      • Wycieczka edukacyjna I A

      • „Najwyższy skarb rozumu dar”  - tak brzmią słowa chóru z tragedii Sofoklesa, którą obejrzeli uczniowie klasy IA w teatrze RELAX w Warszawie,  dnia 5 października 2023 roku. „Antygona”  to tragedia antyczna, która wpisana jest w kanon lektur szkolnych. Uczniowie mogli podziwiać mistrzowską grę aktorów (Katarzyny Galicy, Anny Warchał, Jarosława Szweca, Wojciecha Michno, Karola Zapały, Zbigniewa Samogranickiego i Pawła Tyszkiewicza), którzy wcielili się w rolę Tebańczyków. Wykonawcy przez cały spektakl pozostawali na scenie i swoją grą pokazywali emocje przedstawianych  postaci ( Antygony, Kreona, Hajmona, Ismeny, Terezjasza i innych) oraz poruszali najgłębsze  pokłady świadomości widza, który też stawał się mieszkańcem Teb. Skromna scenografia , ascetyczne kostiumy oraz niepokojąca muzyka dodawały klimatu widowisku. Uczniowie podczas wycieczki edukacyjnej mieli okazję przespacerować się, w jesiennej scenerii, Traktem Królewskim. Mogli podziwiać pawilony Uniwersytetu Warszawskiego, pałac Staszica,  pomnik M. Kopernika, Hotel Bristol i wiele innych. Zwiedzili też kościół pw. Św. Krzyża. Następnie oddali hołd poległym w obronie naszej ojczyzny przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas spaceru wysłuchali historii Pałacu Kultury i Nauki. Wyjazd edukacyjny z pewnością uczniowie zaliczą do udanych. Spektakl zachęci do przeczytania  tekstu Sofoklesa, który jest dramatem ponadczasowym, a spacer po Warszawie  pomoże zrozumieć historię tego miasta, otworzyć pewne horyzonty i poczuć rytm tętniącej życiem stolicy.

      • 04 października - Światowy Dzień Zwierząt

      • Z tej okazji Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt ogłasza zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów przebywających na terenie miasta Sokołów Podlaski. Karmę mokrą i suchą prosimy o dostarczanie do szatni szkolnej. Akcja przewidziana w dniach 04.10-12.10.2023r. Nie bądźmy obojętni! Pomóżmy nakarmić psie i kocie brzuszki!

      • Narodowe Czytanie

      • „Zawsze jest pora i widzieć, i mówić prawdę ”.
        
       (Eliza Orzeszkowa, „Nad Niemnem”)
        
       Narodowe Czytanie 2023
        
       3 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się 12. edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami wzięli udział we wspólnej lekturze „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To z pewnością najpopularniejsza książka, ale też najbardziej znane dzieło polskiej literatury, które z powagą opowiada o tradycji i historii, ale nie brakuje w nim także elementów humoru i zabawnych sytuacji.
        
       Przy wspaniałej scenerii, etiudzie muzycznej, przeplatanej fragmentami filmu „Nad Niemnem”, spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek. Odkryliśmy na nowo atmosferę tego pozytywistycznego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
        
       „Narodowe Czytanie” przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska oraz uczniowie: Eliza Chomać (4a), Dobrosława Mosiej (4a), Julia Ryć (4a), Kacper Kopa (4a), Dominik Giedrojć (4a), Tomasz Młynik (4a), Michał Kałuski (2j), Michał Rydzewski (2j), Adrian Ruciński (2j), Kacper Tręda (4j).
        
       DZIĘKUJEMY!!! p. wicedyrektor Beacie Pękale, p. wicedyrektorowi Piotrowi Adamczukowi, p. Jackowi Jackowskiemu oraz rodzicom uczniów z klasy 2 j za wsparcie naszej akcji.
        
       Dziękujemy Dyrekcji, pedagogom i uczniom za udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Mamy nadzieję, że wspólna lektura „Nad Niemnem” wzmocniła poczucie naszej tożsamości i uzmysłowiła wszystkim, że nawet w natłoku obowiązków jesteśmy w stanie znaleźć czas na popularyzację czytelnictwa.
        
      • Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzno-muzyczny z języka angielskiego

      • W dniu 28 września 2023 odbyła się jesienna edycja konkursu z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 24 uczniów naszej szkoły. Reprezentowali oni następujące klasy: 1A, 2A, 2B, 3A, 4A, 2J, 3J, i 5HP. Konkurs miał za zadanie sprawdzić sprawność słuchową uczniów, jak również poprawność zapisu. Konkurs zaczęliśmy od piosenki ‘Flowers’ w wykonaniu Miley Cyrus. Zadaniem uczestników było znalezienie błędnych wyrazów i wpisanie poprawnych. Kolejna piosenka to piosenka Michael’a Kelly’ego ‘Throwback’. Tutaj uczniowie mieli za zadanie uzupełnić brakujące wyrazy. Obie piosenki znane uczniom, łatwo wpadające w ucho jak również samoistnie wprawiające nogi w ruch, nawet podczas siedzenia i wykonywania zadań.

       Lista The Best of The Best przedstawia się następująco:

       1. Natalia Kiełkowicz – 2B – 56/56pkt
       2. Dobrosława Mosiej – 4A – 53/56pkt
       3. Michał Kowalczyk – 3A – 52,5/56pkt
       4. Daria Gumiężna – 2B – 52/56pkt
       5. Dominik Giedrojć – 4A – 52/56pkt
       6. Paulina Krycka – 5HP – 52/56

       Komisja konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu 4 nagród pocieszenia dla osób które uzyskały 50 lub 51 pkt:

       1. Ewa Banasiuk – 5HP
       2. Szymon Mielańczuk – 2A
       3. Maja Sowa – 2A
       4. Dawid Saczuk – 2A

       Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.

       Zapraszamy już dziś do konkursu „Biegające dyktando z języka angielskiego”.

       Termin: luty 2024

       Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Europejski Dzień Języków

      • 27 września wzięliśmy udział w VIII Warsztatach z okazji Europejskiego Dnia Języków , organizowanych przez UPH w Siedlcach. Prezentacje dotyczyły Irlandii Północnej( historia, geografia, atrakcje turystyczne, sylwetki sławnych Irlandczyków) oraz frazeologii rosyjskiej (idiomy i powiedzenia związane z miłością , przyjaźnią i szczęściem). Bardzo dziękujemy pani dr Sylwii Grądzielewskiej i pani dr Ewie Borkowskiej za podzielenie się z naszymi uczniami i z nami swoją ogromną wiedzą w tak interesujący i przystępny sposób i czekamy na kolejne spotkanie. 

       Nauczyciele języków obcych

      • Udział uczniów klasy 1F kształcących się w zawodzie technik logistyk w wykładzie nt. „Zawody przyszłości – IT i nie tylko”.

      • W dniu 26 września 2023r. odbyło się wirtualne spotkanie nt. „Zawody przyszłości – IT i nie tylko”. Podczas wykładu omówione zostały wiodące zawody przyszłości związane z:

       1. branżą IT,
       2. marketingiem i kreacją,
       3. pomaganiem i ochroną zdrowia,
       4. sprzedażą, zarządzaniem, przewidywaniem przyszłości i myśleniem strategicznym.

       W trakcie webinaru poruszona została również tematyka kompetencji przyszłości – jak przygotować się do wyzwań przyszłości? oswojenie się z nowymi technologiami oraz najbardziej pożądane kompetencje i kwalifikacje zawodowe na rynku pracy.

       Wykład miał na celu wspierać uczniów w planowaniu ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej i realizację działań związanych z doradztwem zawodowym.

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2023

      • 15 września 2023 roku  uczniowie naszej szkoły  włączyli się po raz kolejny w  akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2023 ”.

       Hasłem tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Jak co roku celem podejmowanych działań jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska. Ilość śmieci porzuconych w polskich górach, lasach, morzach skłania do refleksji. Wystarczy bowiem, zanim bezrefleksyjnie wyrzuci się do lasu czy na plażę puszkę lub butelkę po właśnie wypitym napoju, wziąć głęboki oddech i pomyśleć z troską o jedynej planecie, jaką mamy do życia.

       „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Nasza młodzież biorąc udział w akcji podejmuje działania, dzięki którym uczy się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji  zaśmiecać  w takim stopniu jak dotąd  i niszczyć naturalnego środowiska. Młodzi ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak i na całej naszej planecie.

       Samorząd Uczniowski

      • Uwaga, uwaga!!!

      • Biblioteka szkolna  organizuje kiermasz podręczników używanych dla uczniów klas 1-5.

       Zapraszamy zainteresowanych uczniów do przynoszenia podręczników w dniach 5-12 września 2023 w godzinach 8.00-15.30 do biblioteki szkolnej.

       Każda książka musi być podpisana: imię i nazwisko, klasa, cena.

       Kiermasz odbędzie się 13 września w świetlicy szkolnej od godziny 9.00.

       Harmonogram zgłaszania się poszczególnych klas będzie udostępniony nauczycielom  12 września 2023.

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

      • "Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych, nieodkrytych dróg!”- słowa wiersza Adama Asnyka "Do młodych" stały się motywem przewodnim Inauguracji Roku Szkolnego 2023/2024, która odbyła się 4 września w Zespole Szkół Nr 1. Otwarcia uroczystości dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Baranowska. Powitała wszystkich zebranych gości - Pana Jacka Odziemczyka - Przewodniczącego Rady Powiatu, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty, życząc uczniom wiary we własne możliwości, a nauczycielom i rodzicom wytrwałości w walce o tożsamość i marzenia młodych ludzi.

       W czasie uroczystości przyszedł moment, by uczcić 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wyrazem pamięci o obrońcach naszej Ojczyzny były kwiaty, które delegacja Samorządu Uczniowskiego

       wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu – Panem Jackiem Odziemczykiem złożyła 1 września pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Sokołowie Podlaskim.

       Tradycyjnie już, jak co roku, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie ślubowali: dbać o jej honor, godnie ją reprezentować oraz znać, szanować i wzbogacać jej dobre tradycje. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Małgorzata Baranowska wręczyła legitymacje przedstawicielom klas pierwszych. Na zakończenie wystąpił zespół muzyczny "Szara Band", a całość uroczystości uświetnili profesjonalni konferansjerzy z grupy teatralnej Sposób na teatr oraz uczeń z klasy 2j wzruszającą deklamacją wiersza A. Asnyka "Do młodych".

       Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego 2023/2024!!! Mamy nadzieję, że uczniowie – szukając nowych, nieodkrytych dróg" - będą brać aktywny udział w życiu swojej szkoły - w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach - rozsławiając jej imię na terenie powiatu, województwa, a nawet kraju.

       Uroczystość przygotowali: A. Pachołowska, I. Piętka, K. Zalewska, M. Sawicka, B. Kwiatkowski, K. Niemirka oraz uczniowie: Julia Ryć, Michał Kałuski, Kacper Kopa.

        

      • Uroczyste zakończenie roku szkolonego 2022/2023

      • Dnia 23 czerwca 2023r. zabrzmiał ostatni dzwonek w naszej szkole kończący rok szkolny 2022/2023. Oficjalnie rozpoczynamy wakacje. Właśnie tego dnia wręczono uczniom świadectwa i nagrody, życząc bezpiecznych i udanych wakacji.

       Uroczystość zakończenia rozpoczęła się od części oficjalnej tj. wprowadzenia sztandaru szkoły i zaśpiewania hymnu Polski.

       Dyrektor szkoły Małgorzata Baranowska powitała zaproszonych gości oraz podziękowała całej społeczności szkolnej oraz wszystkim pracownikom za pracę w tym roku szkolnym. Życzenia przekazała również, Starosta Sokołowski pani Elżbieta Sadowska, Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego pan Jacek Odziemczyk oraz Przewodniczący Rady Rodziców pan Marek Adamczyk. Pani Dyrektor odczytała również list od Senatora Waldemara Kraski na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023. Następnie wręczono świadectwa z czerwonym paskiem za najlepsze wyniki w nauce, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne.

       Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2023 wręczone zostały trofea dla najlepszych strzelców w Zawodach Strzeleckich Klas Mundurowych o Puchar Starosty Sokołowskiego. Ponadto 21 uczniom z klasy o profilu Policyjnym i Wojskowym wręczono państwowe uprawnienia strzeleckie nadawane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Dla uczniów którzy w roku szkolnym 2022/2023 godnie reprezentowali w mundurach szkołę i Powiat Sokołowski przekazane zostały nagrody rzeczowe.

       Imprezę uświetnił występem muzycznym zespół " Szara Band".

      • Podziękowanie za udział w akcji Odkręcone Pomaganie

      • zanowni Państwo,

       Wraz z ze zbliżającym się zakończeniem Roku Szkolnego 2022/2023 pragnę podziękować za włączenie się w zorganizowaną przeze mnie akcję zbierania plastikowych zakrętek/nakrętek na rzecz mojej protezy. 

       W ramach wdzięczności i pozostawienia symbolicznej pamiątki przekazuję w wersji elektronicznej przygotowane podziękowanie, a w najbliższych dniach dostarczę pocztą tradycyjną wydrukowane w wersji papierowej. Niestety z powodu mojej aktywności zawodowej i braku możliwości uzyskania dnia wolnego od pracy nie jestem w stanie dotrzeć do Państwa Szkoły osobiście z podziękowaniem.  

       Z wyrazami ogromnej wdzięczności i radości,

       Sylwia Łopacka

       Zobacz graficzne podziękowanie

      • SZKOLNE KOŁO PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT - podsumowanie rocznej pracy

      • W roku szkolnym 2022/2023 udało się nam zrealizować wiele działań: wolontariat w schronisku (opieka nad psiakami oraz prace porządkowe), zbiórka karmy dla kotów, zbiórka pieniężna oraz zakup budy i podestów dla psiaków ze schroniska, dokarmianie ptactwa w okresie zimy, akcje i pogadanki z opiekunem Panią Dorotą Odziemczyk, propagujące adopcje zwierząt i odpowiedzialne ich traktowanie.

       Wolontariusz Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt musi wiedzieć, jaki sens ma jego praca, bo chcąc pomagać zwierzętom nie wystarczy tylko mówić, trzeba też działać! Najlepszym motywatorem do działania w wolontariacie i potrzebie pomocy słabszym jest - dobre serce! Tylko tyle lub aż tyle! Taką cechę na pewno posiadają członkowie SKPZ. Wolontariat rozbudza empatię, kreatywność, wrażliwość na potrzeby zwierząt, a także otwartość na drugiego człowieka. Zaprasza w szeregi każdego ucznia dla którego los zwierząt nie jest obojętny.

       Jakub Prokopczuk (4hp)

       Sekretarz Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt

      • 01 LIPCA - DZIEŃ PSA

      • Dnia 07 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Ta data nie jest przypadkowa,bo wtedy właśnie do schronisk trafia najwięcej zwierząt.Ludzie wyjeżdżając na wakacje porzucają swoje pociechy tylko dlatego,że nie mogą ich zabrać ze sobą. Urlop nie zwalnia nas z obowiązku dbania o naszego czworonoga.Te święto ma na celu uświadomienie nam,że takie rzeczy są niedopuszczalne! Tego dnia warto więc spędzić więcej czasu ze swoim pupilem. Pójść na dłuższy spacer, kupić mu przysmaki czy nową zabawkę. Dla osób, które nie mają zwierzęcia, może to dobra okazja, by odwiedzić schronisko i adaptować psa? Czworonogi to nasi wierni przyjaciele,którzy nauczą nas prawdziwej miłości i odpowiedzialności. Poprawiają nam też zawsze humory - kto pierwszy się z nami wita jak wracamy po długim dniu? Naszych czworonożnych przyjaciół trzeba traktować dobrze nie tylko w te święto,ale i na co dzień - pamiętajmy,że zwierzęta to nie zabawki i nie można ich wyrzucać gdy nam zawadzają.

       W okresie wakacyjnym pamiętajmy też o stałym zaopatrzeniu naszych czworonogów w wodę,aby pomóc im w upalne dni.

       Opracowała:

       Julia Rzeska (4hp)

       Zastępca Przewodniczącego Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt

      • Udział logistyków w wykładzie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu

      • W dniu 2 czerwca 2023r. odbyło się wirtualne spotkanie z cyklu Oblicza logistyki nt. „Opakowania w logistyce. Co o nich wiemy. Co wiedzieć powinniśmy?”, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. W wykładzie wzięli udział uczniowie klas: 1F, 4Fp i 3F technikum logistycznego.

       Podczas webinaru uczniowie wysłuchali wykładów na temat:

       1. „Rola opakowań w logistyce i ich wpływ na realizację funkcji logistycznych”,
       2. „Potrzeby racjonalnej gospodarki opakowaniami”,
       3. „e-Pack – inteligentne opakowanie zwrotne dedykowane dla branży e-commerce.”.
      • Uczniowie klasy IVFg: Maciej Bartosiak i Diana Zawadzka reprezentowali województwo mazowieckie w Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Od technika do logistyka 4.0”

      • 5 czerwca 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 Maciej Bartosiak i Diana Zawadzka zmagali się z zadaniami z zakresu logistyki miejskiej podczas etapu finałowego Ogólnopolskiego Konkursu „Od technika do logistyka 4.0”. Do zmagań finałowych zakwalifikowało się 10 uczniów ze szkół w całej Polsce. Finał olimpiady odbył się w siedzibie Uniwersytetu Opolskiego w Opolu.

       Zgodnie z regulaminem konkursu III etap składał się z dwóch części:

       Część I: Studium przypadku: rozwiązywanie zadania w czasie 45 minut o tematyce

       Logistyka miejska (cele i zadania logistyki miejskiej; przepływ osób i ładunków przez miasto; nowoczesne rozwiązania i koncepcje w logistyce miejskiej; smart city).

       Część II: Prezentacja multimedialna: przygotowana przez uczniów i prezentowana przed jury na temat: Co to jest „inteligencja miast”?

       Uczniom serdecznie gratulujemy osiągnięcia tak dużego sukcesu i życzymy podejmowania mądrych decyzji i konsekwencji w urzeczywistnianiu ambitnych planów życiowych.

       Opiekun: Izabela Malinowska

       Podziękowanie dla Dany Zawadzkiej

       Podziękowanie dla Maćka Bartosiaka

       Podziękowanie dla Izabeli Malinowskiej

      • "Opowieść z magicznego lasu", czyli bajkowo, zjawiskowo i na wesoło „Sposób na Teatr” dla dzieci

      • Wspaniały i niezapomniany występ!!! Czterdzieści minut w świecie magii oraz przecudownej zabawy!!! Jak zwykle młodzi i utalentowani aktorzy z naszej szkoły nie zawiedli małych widzów i swoimi przepięknymi występami 12 i 13 czerwca 2023 r. w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury podbili serca około tysięcznej publiczności z przedszkoli i szkół podstawowych z powiatu sokołowskiego. A swoją obecnością zaszczycili nas: Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek, Zespół Szkół Salezjańskich, "Kolorowe Kredki", Miejskie Przedszkole nr 2, Miejskie Przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 4, Miejskie Przedszkole nr 5, Zespół Oświatowy w Nowej Wsi, Szkoła Podstawowa w Niecieczy, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6. Udział w tak niecodziennym i edukacyjnym widowisku zatytułowanym „Opowieść z magicznego lasu” był zjawiskową ucztą teatralną, gdyż opowieść o poszukiwaniach babci Czerwonego Kapturka, wilku, który uwielbia wegetariańską kuchnię czy Śnieżce marzącej o idealnym księciu, miała na celu wzbudzenie w młodym odbiorcy poczucia tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności. W spektaklu nie zabrakło profesjonalnej gry aktorskiej, etiudy tanecznej, akrobatyki, dobrej muzyki, przepięknej scenografii, kolorowych i zabawnych strojów czy mistrzowskiej jazdy na rolkach. To wszystko dla cudownej publiczności - która brała czynny udział w przedstawieniu tańcząc i bawiąc się wraz z bohaterami bajek - przygotowali jakże wspaniali i bezkonkurencyjni aktorzy ze szkolnej grupy teatralnej „Sposób na Teatr”: Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Dominik Giedrojć, Michał Kałuski, Kacper Kopa, Tomasz Młynik, Jakub Paczóski, Jakub Prokopczuk, Staś Puścian, Michał Rydzewski oraz pani Agnieszka Pachołowska, pani Karolina Zalewska, pan Adam Borowy.

       Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły oraz Dyrekcji Sokołowskiego Ośrodka Kultury za pomoc w realizacji naszego widowiska.

      • „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025"

      • Technikum Nr 1

       w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

       otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu państwa  na realizację Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą  

       „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025”,

        

        kierunek interwencji 3.2. Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych  w łącznej wysokości 12 000,00 zł. 
       Prócz kwoty dofinansowania organ prowadzący zapewnieni także wkład własny w wysokości 20% kosztów realizacji zadania objętego programem. 
       W ramach programu szkoła zyska nowe książki do bibliotek, w tym lektury, nowości wydawnicze  i pozycje z zakresu najnowszej historii Polski oraz elementy wyposażenia biblioteki szkolnej.

        

       Orginalny tekst

      • Nasi informatycy medalistami Mistrzostw Polski w programowaniu robotów

      • Zespół naszej szkoły w składzie: Jarosław Sekuła, Radosław Kur, Patryk Jaźwiński, Julian Czapski, po wygraniu zawodów lokalnych i regionalnych, zdobył III miejsce w III Ogólnopolskich Zawodach Projektowych, które odbyły się w dniach: 20.05.2023 - 21.05.2023 r. na Politechnice Łódzkiej. W tegorocznych zawodach wzięło udział ponad 40 tys. uczniów z całego kraju. Do finału zakwalifikowało się 15 zespołów reprezentujących Politechnikę Łódzką, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Gdańską i Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa oraz reprezentowaną przez naszą drużynę Politechnikę Warszawską. Głównymi celami zawodów jest rozwój zdolności programistycznych w oparciu o dostępne osiągnięcia techniczne w elektronice, mechatronice, automatyce i robotyce oraz rozwój umiejętności pracy w zespole.

       Opiekun zespołu Janusz Burzyński

      • 26 MAJA DZIEŃ MATKI

      • Z okazji Twojego Święta Najdroższa Mamo!

       Dziękuję Ci za to,
       Że dopasowujesz swoje życie do mojego.
       Dziękuję za poczucie,
       Że nie ma dla Ciebie na tym świecie nic droższego,
       Niż nasza miłość.
       Dzięki Tobie czuję się
       Potrzebnym i wartościowym człowiekiem.

       Dziękuję Ci za to, że jesteś…

      • DZIECI ZAMOJSZCZYZNY

      • „Dzieci, które przeżyły piekło wysiedleń, rozłąkę z rodzicami, musiały przedwcześnie dorosnąć. Tamte traumatyczne doświadczenia zostawiły niezatarty ślad w psychice tych ludzi. Niektórzy próbują spisywać wspomnienia, ale są i tacy, którzy nie potrafią o tym mówić”- Beata Kozaczyńska22 maja 2023 uczniowie kl. 3A  i kl. 3H uczestniczyli w prelekcji - DZIECI  ZAMOJSZCZYZNY - zorganizowanej przez  Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz  Bibliotekę Pedagogiczną w Sokołowie Podlaskim. Wprowadzenie do spotkania wygłosiła Pani Elżbieta Lewczuk, część merytoryczną przedstawiła Pani Beata Kozaczyńska, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,  autorka licznych artykułów i publikacji dotyczących problematyki martyrologii dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w okresie okupacji niemieckiej. Przybliżyła uczniom tematykę losów dzieci z Zamojszczyzny oraz ich wysiedleńczej gehenny.                                                                                                  Dorota Jastrzębska

      • Informacja na temat koncertu pt. „Śladami bohaterów Powstania Styczniowego” (28.05.2023)

      • W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, Powiatu Sokołowskiego, Miasta Sokołów Podlaski, Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenia WEST serdecznie zapraszamy na niezwykły koncert pt. "Śladami bohaterów Powstania Styczniowego. Koncert w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”, będzie nawiązywać zarazem do doniosłej, 160. rocznicy Powstania Styczniowego, jak i do 158. rocznicy śmierci w Sokołowie Podlaskim ostatniego dowódcy Powstania – ks. gen. Stanisława Brzóski, a także jego adiutanta - Franciszka Wilczyńskiego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski.

       Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu także w imieniu patronów medialnych: TVP3 Warszawa, Katolickiego Radia Podlasie, portalu Podlasie24.pl, Wieści Sokołowskich i Życia Sokołowa.pl, a także partnerów organizacyjnych – Sokołowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Sokołowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

       Otwarte, całkowicie bezpłatne wydarzenie odbędzie się 28 maja br. wydarzenia, na scenie plenerowej przy Trawniku Coolturalnym (ul. Wolności 27 w Sokołowie Podlaskim). Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

       Program koncertu będzie muzyczną opowieścią – aktorzy, wokaliści i muzycy z „Sonanto” rozpoczną ją od utworów nawiązujących do smutnego końca pierwszej Rzeczypospolitej, później do dramatycznych prób przywrócenia państwowości w kolejnych dekadach XIX i XX wieku, w tym w szczególności do samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o niepodległość na przestrzeni kolejnych wieków.

       Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze zwiastunem wydarzenia: 

       Artyści nawiążą do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych. Zabrzmią m.in. „Pieśń konfederatów barskich” (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz), „Polonez 3 Maja” (Franciszek Dionizy Kniaźnin i Aleksander Rodowski), „Czarna Sukienka” (sł. Konstanty Gaszyński, muz. Zbigniew Preisner), „Miejcie nadzieję" (sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner), „Partyzanckie tango” (sł. autor nieznany, muz. Zbigniew Maciejowski) i wiele innych.

       Więcej informacji i materiałów dla mediów:

       Stowarzyszenie WEST, tel. +48 668 339 751, biuro@stowarzyszeniewest.pl

      • Wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi

      • 16 maja 2023 roku młodzież klasy 2F i  1B   wzięła udział w lekcji muzealnej przeprowadzonej przez edukatora Muzeum Treblinka
       w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Uczniowie zostali oprowadzeni po wystawie poświęconej Januszowi Korczakowi. Pani edukator przybliżyła młodzieży życiorys pisarza, pedagoga, lekarza, zaangażowanego w  działalność  społeczną, uznawanego za prekursora ruchu na rzecz praw dziecka. Kolejnym punktem  było wysłuchanie prezentacji na sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Interesująca lekcja zakończona została wspólnym rozwiązaniem quizu, krzyżówki.

      • Projekt „From Frames to Games” z e-Twinning

      •  W dniach 27.02.-28.04.202r. uczniowie z klasy 4ap w składzie: Natalia Wójcik, Maja Kur, Julia Matysiak, Sylwia Stelęgowska, Julia Stepnowska i Mateusz Gorczyca wzięli udział w projekcie edukacyjnym  „From Frames to Games” z e-Twinning. W trakcie projektu uczniowie zalogowani na platformie ESEP wykonywali  w języku angielskim następujące zadania: tworzenie w ramkach informacji o sobie i swoich zainteresowaniach, przygotowanie grafiki do konkursu na logo projektu, wywiad z rodzicami i krewnymi dotyczący gier, tworzenie książeczki elektronicznej, opracowanie gry za pomocą narzędzi cyfrowych.   

       Uczestnictwo w projekcie przyczyniło się do podniesienia kompetencji językowych młodzieży – komunikacji w języku obcym oraz wzrostu świadomości korzystania z technologii IT. Dzięki współpracy w międzynarodowym zespole, uczniowie mieli możliwość poznania tematyki gier popularnych w innych krajach oraz rozwijania swojej kreatywności i przedsiębiorczości, a także krytycznego myślenia. W projekcie wzięło udział 18 szkół z Polski oraz 5 z zagranicy. Inicjatywa realizowana przez nauczyciela p. D.Odziemczyk

      • Pożegnanie klas maturalnych

      • 28 kwietnia 2023r. w hali sportowej ZS Nr1 odbyło się  pożegnanie klas maturalnych. W tak szczególnej i wyjątkowej uroczystości uczestniczyli: dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice, a przede wszystkim tegoroczni absolwenci. Akademię rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego zaśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Dyrektor ZS Nr 1- pani Małgorzata Baranowska, która przypomniała sukcesy edukacyjne i sportowe młodzieży oraz  odczytała list senatora Waldemara Kraski skierowany do tegorocznych absolwentów. Podczas uroczystości głos zabrali: pan Jacek Odziemczyk – Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, pani Beata Maseko  - wychowawca klasy IV Bp, Kacper Kopa – przedstawiciel klas przedmaturalnych, Natalia Gawrysiuk – tegoroczna absolwentka. W czasie uroczystości zostały rozdane świadectwa z wyróżnieniem, a także wręczono  nagrody książkowe za wysokie wyniki nauczania. Przedstawiciele klas przedmaturalnych obdarowali absolwentów drobnymi upominkami. Uroczystość swoim występem uświetnił szkolny zespół muzyczny „Szara band”. Akademię prowadzili: Julia Ryć i Kacper Baliński.
       Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze

      • 232. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      • Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Nr 1 wziął udział w uroczystych obchodach upamiętniających to wydarzenie.
       Uroczystość rozpoczęto o godz. 12.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP. Po nabożeństwie uczestnicy, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele szkół i instytucji Sokołowa Podlaskiego wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami miasta odwiedzając Miejsca Pamięci Narodowej. Złożono kwiaty pod  pomnikiem upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego, obeliskiem ku czci ks. Stanisława Brzóski, pod figurą Św. Rocha - patrona miasta oraz pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Parku Adama Mickiewicza.

      • Uroczystość z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      • 26 kwietnia 2023r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji 232.  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby  przypomnieć znaczenie Konstytucji 3 Maja -  najwybitniejszego dzieła polskiego oświecenia, uczniowie klasy 2A zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Patriotyczne wiersze oraz  pieśni wykonane  przez młodzież na pewno zapadły w pamięć widowni, pokazały też, że dobro  ojczyzny jest najważniejsze w każdej epoce.

       Uroczystość przygotowały: pani Renata Romańczuk, p. Maryla Bielińska, p. Joanna Borkowska i p. Monika Sawicka. Prowadzili ją uczniowie klasy 2a: Julia Machniewska i Eryk Roszuk, wiersze prezentowali również uczniowie klasy 2A: Natalia Kursa, Paulina Tararuj, Michał Kowalczyk, Oskar Rosak, Maciej Sosna, a opiekę informatyczną sprawował Aleksander Cydejko z klasy 2A. Dziękujemy.

      • Akcja Krwiodawstwa

      • W dniu 25 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim przeprowadzono akcję honorowego oddania krwi przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego oraz honorowych dawców krwi z terenu powiatu. Ogółem zgłosiło się 38 osób, oddało krew 32 osoby, pobrano 14,4 litra krwi. Z Zespołu Szkół Nr 1 krew oddało 22 osoby, z LO 4 osoby i z rejonu miasta 6 osób.

       Składamy wyrazy uznania i szacunku HONOROWYM DAWCOM KRWI a także wszystkim osobom które wyraziły gotowość oddania krwi, ale z przyczyn obiektywnych nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji.

       Mieczysław Bogaj

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 341496