• Aktualności

      • TENISIŚCI STOŁOWI Z ,,SZAREJ’’ MISTRZAMI POWIATU!

      • W dniu 7 lutego 2023  roku w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr1 w Sokołowie Podlaskim  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów dziewcząt i chłopców. W finale zacięty pojedynek wśród chłopców stoczyły drużyny z ZS Nr1 oraz ZS CKR II. Lepsi okazali się tenisiści z Szarej wygrywając 3:2, ostatecznie zdobywając tytuł mistrza Powiatu Sokołowskiego. Równie zacięty pojedynek o 3 miejsce stoczyły drużyny z ZS Nr1 II oraz ZSCKR  I. Trzecie miejsce przypadło drużynie ZS CKR I.
       Mistrzowie powiatu to: Hubert Maleszewski, Jakub Tomczak, Błażej Sawicki. Drugi zespół chłopców reprezentowali Adam Benedykciuk i Albert Mackiewicz. Dziewczęta występowały w składzie: Klaudia Karczmarek, Julia Toczyska, Natalia Kursa. Opiekunem zespołów dziewcząt i chłopców jest Bogusław Kwiatkowski.

       Sędzią  zawodów była Elżbieta Markowicz-Wcisłak, a organizatorem turnieju Powiatowy Szkolny Związek Sportowy  w Sokołowie Podlaskim.

       Pamiątkowe medale i dyplomy wręczył zwycięzcom  Przewodniczący Rady Powiatu p. Jacek Odziemczyk. Drużyna chłopców będzie  reprezentować szkołę  i powiat w rozgrywkach regionalnych w Siedlcach. Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Kolejność końcowa turnieju:

       Dziewczęta:

       1. SLO

       2.ZS CKR II

       3. LO

       4.ZS CKR I

       5.ZS NR1

       Chłopcy:

       1. ZS NR1

       2. ZS CKR II

       3. ZS CKR1

       4. ZS NR1  II

       5,6. SLO I,SLO II

       7.LO

      • Konferencja z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

      •  Transplantacja – jestem na tak! A ty?” To hasło konferencji zorganizowanej w naszej szkole 27 stycznia 2023 r. w związku z Ogólnopolskim Dniem Transplantacji, który przypada w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki – miał on miejsce w 1966 r. w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954).

       Jakże wartościową lekcję o „darze życia i miłości” przygotowała dla nas Pani Katarzyna Rydzewska – absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki. Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie dla koordynatorów transplantacyjnych. Od ponad 20 lat aktywna zawodowo.

       Celem konferencji było upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie, pobudzenie i rozwijanie aktywności donacyjnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii. Akcja miała sprawić, by transplantologia przestała budzić kontrowersje i stała się akceptowaną i rozumianą przez wszystkich dziedziną medycyny. Bowiem nie ma ona szans rozwinąć się bez aprobaty społeczeństwa, gdyż to ludzie pomagają ludziom.

       Nasz zaproszony gość podczas spotkania z młodzieżą opowiedział o swoich zawodowych doświadczeniach związanych z tą dziedziną medycyny. Z ogromną łatwością i swobodą potrafił nawiązać dialog z publicznością i zachęcić ją do debaty. Za niecodzienną i jakże bezcenną lekcję o metodzie ratowania życia uczniowie podziękowali Pani Katarzynie gromkimi brawami oraz przepięknym storczykiem.

       Dziękujemy Pani Katarzynie Rydzewskiej za tak wyczerpującą i profesjonalną prelekcję o darze życia i miłości, bowiem jak sama prelegentka podsumowała swoje wystąpienie: „Nie zabieram swoich organów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są na ziemi” - świadczyć miało o tym, iż każdy z nas może „dać życie po życiu”, ale również otrzymać szansę na drugie życie.

        

      • Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

      • W dniu 26 stycznia 2023r. odbył się konkurs z wiedzy o krajach anglojęzycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących klas: 1A, 2F, 3A, 4HP i 4JP. Test składał się z 44 pytań, zarówno otwartych jak i zamkniętych. Pytania były sformułowane w języku angielskim i odpowiedzi też należało udzielić w języku angielskim – wtedy uczeń za poprawną odpowiedź dostawał maksymalną liczbę punktów. W przypadku gdy odpowiedź udzielona była w języku polskim i była poprawna uczestnik otrzymywał 0,5punkta. Pytania dotyczyły zagadnień geograficznych, np. która rzeka jest najdłuższa w Anglii czy też które miasto jest stolicą Walii. Znalazły się pytania z zakresu historii, między innymi który król miał 6 żon. Gastronomia też była jednym z aspektów testu. W dziedzinie polityki uczniowie musieli się zastanowić nad imieniem i nazwiskiem obecnego premiera Anglii (Rishi Sunak) – to pytanie okazało się być dość problematyczne. Czy Vauxhall to model Opla czy Forda, które ptaki – według legendy- oznaczają upadek monarchii (kruki), i czy naprawdę studenci z Oxford i Cambridge rywalizują między sobą w piłce nożnej? Na te pytania znaleźliśmy odpowiedzi po zakończonym konkursie.

       Głównym celem konkursu nie była rywalizacja tylko sprawdzenie wiedzy z przeróżnych dziedzin, ale dotyczących krajów anglojęzycznych. W czasie trwania konkursu uczniowie mogli się wspólnie wymienić swoją wiedzą jak również razem poszukać informacji na plakatach i tablicach informacyjnych znajdujących się w pracowni języka angielskiego. 

       Osoby z najwyższą punktacją otrzymają w przyszłym tygodniu drobne upominki. Lista nagrodzonych prezentuje się następująco:

       1. Mateusz Telak – 4JP
       2. Skolimowski Filip – 4JP
       3. Kopówka Szymon i Dmochowski Jarosław – 4 JP

       Pomysłodawcy i organizatorzy konkursu: Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Niezapomniane spotkanie z wybitnymi sportowcami w naszej szkole

      • „O Sporcie! Ty jesteś piękno!

       Tyś architektem budowli ludzkiego ciała!”

       Dnia 20 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły mieli ogromny zaszczyt spotkać się z Panem Krzysztofem Ferencem - trenerem „Kanapowców”, trenerem personalnym i dziennikarzem w telewizji internetowej. Jak sam przyznaje, od dzieciństwa pasjonował go sport – piłka nożna, karate. Jednak jego sercem zawładnęła kulturystyka, która skłoniła go do pójścia na Akademię Wychowania Fizycznego. Tak właśnie ogromna pasja przerodziła się w zawód. Teraz chętnie wspiera ludzi i pomaga im w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i poprawy stanu zdrowia, a co za tym idzie – samopoczucia.

       Panu Krzysztofowi Ferencowi towarzyszyła jego menadżerka (prywatnie partnerka życiowa) - Pani Agnieszka Tabor – od wielu lat bezgranicznie zakochana w jodze, Wujaszku Fericze oraz Holce (jedenastoletniej kotce). Miłośniczka życia, dociekliwa poszukiwaczka zgłębiająca sekrety pracy z ciałem i umysłem. Od dziecięcych lat, idąc w ślady Babci Wandzi – działa charytatywnie zarówno w obszarze pomocy bezdomnym, dzieciom z domów dziecka, jak i zwierzakom. Na co dzień prowadzi jeden z większych klubów fitness w Warszawie, pracuje z grupami w obszarze zajęć prozdrowotnych. Edukuje holistycznie, szczególnie bliskie jest jej zdrowie i sprawności kobiet. Wciąż się szkoli i zagłębia wiedzę w nierozerwalnym obszarze somy, psyche i polis.

       Nasi wspaniali sportowcy podczas spotkania z młodzieżą opowiedzieli o swoich treningach i o tym, jak przygotowują się do zawodów. Potrafili nawiązać niezwykły dialog z publicznością i zachęcić ją do debaty nie tylko na temat sportu, ale także wyrazić swoją opinię o pasjach, energetykach, mediach społecznościowych, braku samoakceptacji czy sztucznym dopingu. Zaproszeni goście cierpliwie słuchali uczniów i odpowiadali na wszystkie pytania, wykazali się ciepłą i serdeczną postawą, czym zjednali sobie serca wszystkich zgromadzonych w świetlicy szkolnej.

       Za niecodzienną i jakże pouczającą lekcję prozdrowotną, skorelowaną z zajęciami z wychowawcą - pełną wartościowych przesłań związanych ze wzorową postawą i zachowaniem w życiu codziennym, młodzież podziękowała gościom gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami ufundowanymi przez rodzica ucznia klasy I j. Na koniec spotkania nasi uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z zaproszonymi gości.

       Czujemy się ogromnie zaszczyceni i wyróżnieni, że spotkanie przygotowali dla nas tak wybitni sportowcy - dwie całości, które tworzą nową jakość, kreują nową przestrzeń, wzmacniają wzajemnie swoją energię, stwarzają idealne warunki do budowania, realizowania, rozwoju. W szacunku do siebie samych i siebie nawzajem. Ich uwadze nie ujdzie krzywda innych, szczególnie czworonogów. Zatem mamy nadzieję, że ich miłość do sportu i przygotowana przez nich prelekcja staną się drogowskazem dla naszych uczniów do budowania i tworzenia „lepszego siebie”. Spotkanie z Panem Krzysztofem Ferencem i Panią Agnieszką Tabor było możliwe dzięki Dyrekcji naszej szkoły oraz pomocy i współpracy rodzica ucznia klasy I j.

      • ORSZAK TRZECH KRÓLI 2023

      • „Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?” tak brzmią słowa jednej z najbardziej znanych kolęd.  Według tradycji chrześcijańskiej królowie mieli podążać śladem Gwiazdy Betlejemskiej, dzięki której dotarli do miejsca narodzin Chrystusa. Sześć lat temu w naszym mieście zrodziła się piękna inicjatywa organizacji Orszaku Trzech Króli. Nasza szkoła włączyła się w to piękne przedsięwzięcie i od początku czuje się współorganizatorem tego wydarzenia. Każdego roku uczniowie angażują się w wystawienie scenki ulicznej  pt. „Dwór u Heroda”. W tym roku wśród złota, blichtru, przepychu Herod (Kacper Kopa), dworzanie ( Marzena Górska i Jakub Prokopczuk), strażnicy pałacowi (Zuzanna Kalisiak i Julia Paczuska) oraz diabeł (Dobrosława Mosiej) i anioł (Eliza Chomać) w ekspresywnych dialogach próbowali zachęcić uczestników Orszaku do pozostania na  miejscu z dobrą zabawą, swobodą i wygodnym życiem. Aktorom zawsze towarzyszy szkolny zespół muzyczny  „Szara Band” wykonując aranżacje kolędowe podczas tego wydarzenia. Muzycy (Kinga Kozak, Alicja Błońska, Marcelina Kazimierczuk, Kacper Smolik, Hubert Biernat ) zaśpiewali  „Skrzypi wóz” i  „ Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Znakomita gra aktorska i niezwykły talent muzyczny naszych uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami przez uczestników tegorocznego, już szóstego, sokołowskiego Orszaku Trzech Króli.

      • Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzno-muzyczny z języka angielskiego

      • W dniu 5 stycznia 2023 odbyła się zimowa edycja konkursu z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 12 uczniów naszej szkoły. Reprezentowali oni następujące klasy: 1A, 1B, 2F, 3A, 4BP i 4HP. Konkurs miał za zadanie sprawdzić sprawność słuchową uczniów, jak również poprawność zapisu. Konkurs zaczęliśmy od piosenki ‘Stay’ w wykonaniu Justin’a Bieber’a i The Kid LAROI. Przy tej pisoence nikt nie może pozostać obojętny. Zadaniem uczestników było znalezienie błędnych wyrazów i wpisanie poprawnych. Kolejna piosenka to piosenka Rosa Linn ‘Snap’. Utwór dość nostalgiczny, w kompletnie innym aranżu muzycznym niż pierwsza piosenka. Zmuszający do myślenia, zmuszający do zatrzymania się. Wokalistka reprezentowała Armenię podczas tzw. dorosłej Eurowizji w 2022 r. Pomimo, że podczas tego konkursu piosenka zajęła dopiero 20 miejsce, ‘Snap’ w zaledwie 3 miesiące stał się najbardziej popularnym utworem spośród konkursowej stawki. Zadanie uczniów w tej piosence polegało na wpisaniu brakującego wyrazu w lukę.

       Edycja zimowa konkursu, w opinii uczniów, uznana została za łatwiejszą od edycji z września 2022.

       Lista The Best of The Best przedstawia się następująco:

       1. Maja Zajączkowska – kl. 4BP      38,5pkt/ 39,5
       2. Dawid Saczuk – kl. 1A                   36,5pkt/39,5
       3. Natalia Grochowska – kl. 2F        35,5/39,5
       4. Ewa Banasiuk – kl. 4HP                 35pkt/39,5
       5. Daria Gumiężna – kl. 1B               33,5pkt/39,5

       Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe w postaci książek w języku angielskim lub słowników. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za obecność.

       Zapraszamy już dziś do konkursu z wiedzy o krajach anglojęzycznych:

       Termin: 2 połowa stycznia 2023

       Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Świąteczny czas…

      • Uczniowie spędzili  wspólnie dużo czasu na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

       W świetlicy szkolnej oraz bibliotece odbyły się 3 spotkania warsztatowe mające na celu wykonanie ozdób świątecznych do dekoracji szkoły. Dużym zaangażowaniem  i  inwencją twórczą wykazały się uczennice klasy 4 B: Natalia Gawrysiuk, Natalia Stolarczuk, Julia Paczuska, Zuzanna Kalisiak, Weronika Patejko wykonując samodzielnie wianki bożonarodzeniowe. W kolejnych warsztatach dołączyły uczennice: Natalia Wojewódzka, Julia Nowicka, Laura Stańska, Wiktoria Bednarczyk, Julia Dobrowolska, Karolina Wierzbicka,  przygotowując wspólnie choinki i wianki na kiermasz świąteczny.

       Ponadto społeczność szkolna mogła wykazać się własna inwencją biorąc udział w konkursie na ozdobę bożonarodzeniową zdobywając nagrody, które zostały wręczone podczas spotkania kolędowego następującym uczestnikom :

       1 miejsce ex-aequo:

       • Zuzanna Kalisiak kl. 4 Bp
       • Aleksander Cydejko kl. 2 A

       2 miejsce ex-aequo:

       • Wiktoria Wojewódzka kl. 3 H
       • Wiktoria Bielińska kl. 2 K
       • Gabriela Wojewódzka kl. 1 F

       3 miejsce ex-aequo:

       • Karolina Biernacka kl. 1 F
       • Stanisław Puścian  kl.1 J

       Spędziliśmy te chwile pracując wspólnie w świątecznej atmosferze – opiekunowie: Karolina Zalewska, Dorota Jastrzębska.

      • SPOTKANIE KOLĘDOWE

      • Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
       i wyciągasz do niego ręce,
       jest Boże Narodzenie.
       Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać,
       jest Boże Narodzenie.
       Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad,
       które jak żelazna obręcz uciskają ludzi
       w ich samotności,
       jest Boże Narodzenie.
       Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,
       jak bardzo znikome są twoje możliwości
       i jak wielka jest twoja słabość,
       jest Boże Narodzenie.
       Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg
       pokochał innych przez ciebie,
       Zawsze wtedy,
       jest Boże Narodzenie.

       Tymi słowami zaczerpniętymi z mądrości Matki Teresy z Kalkuty w środę 21 grudnia 2022 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali wprowadzeni w piękny, świąteczny nastrój podczas wspólnego spotkania. Prowadzący przypomnieli zebranym tradycje związane z Bożym Narodzeniem.

       Na początku spotkania pani dyrektor Małgorzata Baranowska ogłosiła wyniki szkolnego konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną i wręczyła zwycięzcom nagrody. Złożyła również wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Głos zabrali też księża: Grzegorz Ziembowski i Sylwester Falkowski składając życzenia wszystkim zebranym.

       Akademia przypomniała wszystkim, że Boże Narodzenie to czas, w którym należy zapomnieć o wygórowanych ambicjach, żądzy pieniądza, nieczułości, braku czasu. Dobro, miłość, rodzina, wrażliwość, otwartość na drugiego, potrzebującego człowieka to wartości, które powinny liczyć się w życiu, nie tylko w święta. Zebrani wysłuchali koncertu kolędw wykonaniu zespołu SzaraBand. Wspólne kolędowanie wprowadziło wszystkich
       w przedświąteczny nastrój. Ponadto w klasach odbyły się spotkania wigilijne, w trakcie których uczniowie składali sobie życzenia, śpiewali kolędy i obdarowywali się prezentami.
       W świetlicy można było obejrzeć prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej wykonane przez uczniów, na lekcjach plastyki, pod kierunkiem p. Adama Borowego. W szkole zapanowała atmosfera radości i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

        

      • Przedstawienie świąteczne "Droga do Betlejem"

      • Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły. I nie chodzi tu o przystrojone ulice, kolorowe wystawy sklepowe, ubieranie choinki czy pakowanie prezentów… Magia Świąt to miłość, dobroć, otwartość na drugiego człowieka, pomocna dłoń… Wartości, które w obecnym, jakże trudnym czasie, odgrywają najważniejszą rolę. Aby podkreślić wyjątkowy charakter zbliżających się świąt, 20 grudnia grupa teatralna Sposób na teatr przygotowała spektakl pt. "Droga do Betlejem". To opowiedziana językiem współczesnych nastolatków historia młodych ludzi, którzy zmagają się z typowymi dla swojego pokolenia problemami. Bohaterom towarzyszyły anioły, które pomagały wybrać im właściwą drogę do symbolicznego Betlejem i przygotować ich na przyjście Zbawiciela. Widowisko zostało uświetnione etiudą taneczną, elementami pantomimy oraz scenkami sytuacyjnymi przygotowanymi w sposób arcymistrzowski przez utalentowanych młodych aktorów. Całość spotkania dopełniła przepiękna sceneria, która - przy nastrojowym oświetleniu - wprowadziła widzów w świąteczny nastrój.

       Uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności, a niejedna osoba nie kryła wzruszenia. Widowisko było niezwykłym przeżyciem dla nauczycieli, uczniów i samych aktorów. Nie zabrakło również ciepłych słów od Dyrekcji oraz Samorządu Uczniowskiego. Dzisiejsze spotkanie, a przede wszystkim postawa młodzieży była najlepszym przykładem tego, że w każdym pokoleniu Polaków jest potrzeba chwalenia Nowonarodzonego Boga: "Jeśli chcesz, aby Jezus narodził się w twoim sercu musisz swoimi rękami odebrać Go od Matki i umieścić w swojej duszy, w swojej rodzinie, w miejscu pracy, w gronie przyjaciół”.

       Przedstawienie przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska, p. Iwona Piętka, p. Dorota Jastrzębska, Eliza Chomać, Dobrosława Mosiej, Julia Ryć, Michał Kałuski, Kacper Kopa, Dominik Giedrojć, Tomasz Młynik, Jakub Prokopczuk, Adrian Ruciński, Michał Rydzewski.

       Dziękujemy wszystkim za te wspólnie spędzone, radosne i piękne chwile. Z całego serca życzymy zdrowych spokojnych, pełnych miłości i ciepła rodzinnego Świąt Bożego Narodzenia.

      • Szkolna wycieczka na lodowisko

      • W środę, 21 grudnia , tuż przed świętami Bożego Narodzenia , odbyła się szkolna wycieczka na lodowisko. W piękny dzień, grupa „amatorów i zawodowców ” wraz z opiekunami dotarła na lodowisko w Siedlcach , gdzie z wielką radością doskonaliła swe umiejętności na pięknej tafli lodu. Niektórzy przybyli tu pierwszy raz, ale zapewniali, że nie ostatni, ponieważ euforia jazdy po lodzie była przeogromna.

       Co do techniki tejże jazdy, to można by określić ją jako wybitnie „zindywidualizowaną” i niezwykle różnorodną. Niektórzy zamiast ślizgów solowych preferowali towarzystwo sympatycznych pingwinków lub przejażdżkę grupową. Doskonałej zabawy nic jednak nie mogło zakłócić, ani niekontrolowane akrobacje sportowe, ani drobne upadki.

       Wszyscy zadowoleni i cali powrócili do domów.

      • Ślubowanie klas mundurowych

      • Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim wzięli udział w uroczystym ślubowaniu klas I Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ

      • Wystawa „Znani Nieznani. Polacy światu”

      • W dniu 20 grudnia 2022 roku młodzież Zespołu Szkół Nr1  korzystając  z zaproszenia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim wzięła udział w interesującej lekcji historii, zakończonej zwiedzaniem wystawy  ,,Znani Nieznani. Polacy światu”. Wystawa została przygotowana  przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy
       z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
       Ekspozycja przedstawia sylwetki  44 wybitnych Polaków zasłużonych dla społeczności
       i krajów, w których zamieszkali po opuszczeniu Polski. Trafili do  najróżniejszych miejsc na świecie, m.in.  do Skandynawii, USA, Kanady, Ekwadoru, Peru, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Chin, Japonii oraz Syberii, Gruzji, Kazachstanu i wielu innych, gdzie zasłynęli swoimi osiągnięciami.

      • Wycieczka na lodowisko

      • W poniedziałek 19.12.202r. klasy 3J, 3H, 4Jp i 4Jg uczestniczyły w wycieczce na lodowisko do Siedlec.

       Celem wycieczki była propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja grupy oraz dobra zabawa.

       Godzinne szaleństwo na lodowej tafli dało się wszystkim we znaki. Zmęczeni i lekko posiniaczeni, ale uśmiechnięci, udaliśmy się do Galerii gdzie każdy mógł spożyć coś ciepłego. Po posiłku udaliśmy się na seans filmowy 3D w kinie Helios pt: „Avatar - istota wody ”.

      • Podziękowanie

      • Kochani Darczyńcy,
       Bardzo dziękujemy za wszystkie dary przekazane  w tegorocznej „ Świątecznej Zbiórce Żywności”. W  tym roku pomagaliśmy Ukraińcom, dla których ten czas jest wyjątkowo trudny. Jeszcze rok temu mieli swoje domy, swoje choinki i swoich najbliższych wokół siebie… Mamy nadzieję, że nasze drobne prezenty choć trochę umilą naszym Braciom Ukraińcom ten świąteczny czas w Polsce. 

       P.s. Życzymy wszystkim spokojnych i zdrowych świąt i jeszcze raz bardzo dziękujemy za wsparcie!  Organizatorzy: M. Winczaruk, H. Chojecka, U. Mielniczuk, I. Skóra

      • 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

      • Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie naszego państwa wprowadzony został stan wojenny, ogłoszony przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Niosło to za sobą wiele konsekwencji dla całego społeczeństwa. Wielu obywateli doznało represji w postaci aresztowań i internowania, wiele osób stało się ofiarami działań aparatu komunistycznego, którego celem było zduszenie i zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”

       We wtorek 13 grudnia br. z okazji 41. rocznicy tego wydarzenia starosta Elżbieta Sadowska, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk oraz wicestarosta Ryszard Domański złożyli kwiaty pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Sokołowie Podlaskim, podczas uroczystości zorganizowanej w hołdzie ofiarom okresu stanu wojennego. Kwiaty złożyli również: delegacja senatora RP, wiceministra zdrowia Waldemara Kraski na czele z dyrektor Biura Senatora Joanną Malinowską, przedstawiciele komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” z terenu miasta Sokołów Podlaski -Marian Koć, Jan Gałązka, Martyna Łasek, Mieczysław Łaba, dyrektorzy Zespołu Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie; Małgorzata Baranowska i Teresa Oliwińska wraz uczniami. Uroczystości towarzyszył również sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (znajdujący się  pod opieką społeczności Zespołu Szkół Nr 1) oraz poczet sztandarowy I Liceum Ogólnokształcącego. Wartę honorową pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego pełnili uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1, pod opieką p. Iwony Piętki i p. Elżbiety Wcisłak, a przygotowani przez p. Bartosza Ożarka. Przed ceremonią złożenia kwiatów wszyscy uczestnicy odśpiewali wspólnie hymn narodowy.

       Nauczyciel ZS nr 1 Jacek Odziemczyk przypomniał także wydarzenia z okresu wprowadzenia stanu wojennego. Wspomniał między innymi o ponad 10 000 internowanych działaczach „Solidarności”, o 40. osobach zabitych, w tym górnikach poległych podczas pacyfikacji kopalni Wujek, jak również o 5. osobach internowanych z terenu powiatu sokołowskiego. Przeciwko nim oraz społeczeństwu pragnącemu wolności ówczesne władze wyprowadziły z resortów siłowych na polskie ulice 70 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy MSW wspieranych przez 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych oraz bojowych wozów piechoty.

       Wszystkim uczestnikom uroczystości, a szczególnie młodzieży szkolnej za obecność
       i za pamięć o wydarzeniach tamtych dni podziękowała starosta Elżbieta Sadowska.

       Fot. Piotr Brzezik, Elżbieta Markowicz-Wcisłak

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego English High Flier Jersz 2022

      • 8 grudnia 2022 odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego English High Flier organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Łowcy Talentów Jersz. W konkursie wzięło udział 20 uczniów naszej szkoły. Uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, który dotyczył zagadnień zarówno leksykalnych, jak i gramatycznych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy wysokich wyników, które poznamy w styczniu. 

       Organizatorzy

       Anna Czarnocka

       Beata Maseko

      • WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS: 1F i 1H

      • 9 grudnia 2022 roku uczniowie klas: 1F i 1H wraz z opiekunami: p. wicedyrektor Jolantą Cudziło – Abramczuk, p. Izabelą Malinowską, p. Anną Czarnocką i p. Renatą Romańczuk wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. W programie imprezy znalazł się m.in. Dom Zagadek, w którym zabawa polegała na wydostaniu się z zamkniętego pokoju, zanim upłynie wyznaczony czas.
       W zrealizowaniu zadań uczestnikom gry pomagało rozwiązywanie łamigłówek oraz poznawanie tajemnic pokoju. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na Stare Miasto, aby podziwiać urokliwą architekturę i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca, zwłaszcza że w przedświątecznym okresie było pięknie przystrojone.  Następnie młodzież odwiedziła Muzeum Świat Iluzji, ukazujące świat pozorów, złudzeń i paradoksów, edukacyjno-rozrywkową przestrzeń dla każdego. Ostatnią atrakcją wycieczki był seans filmowy. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni sił do dalszej pracy

      • WIRTUALNE WSL – spotkania on- line z Wyższą Szkołą Logistyki z Poznania

      • Uczniowie klas kształcących się w zawodzie technik logistyk uczestniczą w spotkaniach on-line z cyklu „Wirtualne WSL”, na których omawiana jest wiedza na temat magazynowania, transportu, nowych technologii, opakowań, centrów logistycznych i ekologistyki.

       Szczegółowa tematyka WIRTUALNYCH WSL:

       1. „Oblicza logistyki – Czym dla logistyki jest paleta?”,
       2. „Oblicza logistyki - Centra Logistyczne”,
       3. „Oblicza logistyki – Transport intermodalny”.
      • Mikołajki

      • 6.12.2022. w Mikołajki, młodzież ZSNr1 wraz z nauczycielami  zorganizowała koncert Grupy Muzycznej ,,Limbos”.

       Zgromadzeni w świetlicy  uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć interpretacje utworów S. Moniuszki ,,Mazur”, ,,Walc  a-moll”- F. Chopina, ,,Już nie zapomnisz mnie” H .Warsa, ,,Tango Milonga”- J. Petersburskiego, ,,Podróż za jeden uśmiech”- J. Matuszkiewicza.

       W drugiej części koncertu znalazły się hity z radiowych list przebojów.

       Zespół wraz z publicznością wykonał utwory: ,,Takie proste”- D. Kwiatkowskiego, ,,Adrenalina”- M. Szczygła, ,,Lubię być z nią” –Baranovskiego. Rozbawiona publiczność  z humorem poszła na lekcje , a po lekcjach na dalsze świętowanie. Czekamy na następne muzyczne spotkania .

       Koło muzyczne

      • Mikołajki w Domu Dziecka "Pod kasztanami"

      • Najpiękniejsze święta to te spędzone w gronie najbliższych, a najwspanialsze prezenty to te ofiarowane bezinteresownie, z głębi serca. Odrobinę świątecznej radości i beztroski wychowankom Domu Dziecka " Pod kasztanami" w Siedlcach zorganizował Kacper Wojciuk, uczeń klasy 4Fp, przy ogromnym wsparciu członków grupy ATV QUADY Siedlce, Samorządu Uczniowskiego ZS nr1 i wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy podarowali ogromną ilość słodyczy, kosmetyków, zabawek itp.

       W niedzielę 4 grudnia do Domu Dziecka zajechała parada 15 quadów, na których pomocnicy Świętego Mikołaja przywieźli prezenty. Było ognisko z kiełbaskami i gorącymi piankami, były przejażdżki quadami, rozmowy, śmiech i radość. Widok uśmiechniętych twarzy dzieci i wychowawców Domu Dziecka - bezcenny.Ogromne gratulacje dla Kacpra za inicjatywę i zorganizowanie tak wyjątkowego spotkania oraz serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy czynnie włączyli się w zbiórkę i wywołali uśmiech na twarzach wychowanków z Domu Dziecka "Pod kasztanami". Marzena Borysiak-Wojewódzka.

      • Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez organizację uroczystości słowno – muzycznej pt. „Drogi do niepodległości”

      • Jak ważna jest tożsamość narodowa, własne korzenie, świadomość historyczna oraz ile warta jest wolność i niepodległość możemy przekonać się dobitnie obserwując otaczającą nas rzeczywistość. Dzisiaj w niebezpiecznych czasach spowodowanych ogólnoświatowym kryzysem oraz wojną bezpośrednio za naszą wschodnią granicą dostrzegamy wyraźniej, że wolność nie została dana nam raz na zawsze i  nie jest to tylko często używany slogan. Tym bardziej powinniśmy każdego dnia doceniać fakt, że żyjemy obecnie w wolnej i niepodległej Polsce, o którą z wielkim poświęceniem walczyły poprzednie pokolenia polskich patriotów.

       W dniu 25 listopada na sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury obyła się uroczystość zorganizowana przez uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w związku z  obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Program miał charakter prelekcji połączonej z multimedialną prezentacją materiałów fotograficznych oraz z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu Szara Band pod kierunkiem Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki  (Kinga Kozak, Marcelina Kazimierczuk, Alicja Błońska, Kacper Smolik – wokal; Natalia Fiszer – saxhorn; Hubert Biernat – trąbka, wokal; Wiktor Biernat – gitara; Stanisław Golatowski – perkusja; Krzysztof Niemirka – instrumenty klawiszowe; Bogusław Kwiatkowski – gitara, wokal) który  wykonał następujące utwory: W krwawym polu; Wojenko, wojenko; Katyń 1940. Ostatni list; Idziemy w miasto; Już dopala się ogień biwaku; Co zrobimy z naszą wolnością. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którymi opiekuje się społeczność szkolna na czele z p. Iwoną Piętką i p. Bartoszem Ożarkiem. Natomiast w holu Sokołowskiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć wystawę prac plastycznych przygotowanych przez grupę uczniów i p. Adama Borowego. 

       Z kolei prelekcję, obejmującą wydarzenia związane z historią Ziemi Sokołowskiej w XIX i XX w., poprowadził nauczyciel historii, a zarazem  przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, który przybliżył uczestnikom miejsca, wydarzenia oraz uczestniczące w nich postacie związane z powiatem sokołowskim, zarówno te powszechnie znane mieszkańcom, jak również takie, które nie są na co dzień zakorzenione w ich świadomości. Wśród wspominanych znalazły się historie ludzi, którzy niejednokrotnie zapłacili najwyższą cenę za swoją miłość do Ojczyzny, wykazujących się bohaterskimi postawami w czasie próby, począwszy od okresu powstania styczniowego, wojny polsko – bolszewickiej, pierwszej i drugiej wojny światowej, aż do czasu powojennej podziemnej walki z aparatem komunistycznym toczonej przez  Żołnierzy Niezłomnych. Przywołane zostały między innymi postacie ostatniego weterana powstania styczniowego Feliksa Bartczuka (którego grób znajduje się na cmentarzu w Kosowie Lackim); sołtysa wsi Krasnodęby Sypytki Ksawerego Bielińskiego (który ukrywał ks. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego, następnie został wywieziony na Sybir skąd już nigdy nie powrócił); młodocianych harcerzy z Sokołowa Podlaskiego poległych w wojnie 1920 r. i i ich kapelana ks. Antoniego Święcickiego; pomordowanych w Katyniu rodzonych braci, nauczycieli z Sokołowa i Skibniewa – Mikołaja i Władysława Malinowskich; pomordowanych w Sokołowie Podlaskim podczas egzekucji ulicznej 27 października 1943 r. Tytusa Antoniego Musiejkiewicza i Eugeniusza Sawickiego czy tez poległego 7 kwietnia 1950 r, pod Toczyskami Podbornymi por. Józefa Ludwika Małczuka ,,Brzaska”.  

       Na zakończenie  podziękowania za organizację programu złożyli dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego Piotr Adamczuk. Uroczystość była pełną refleksji, niezwykle cenną ale także nietypową lekcją historii, przypominającą często miejsca które mijamy codziennie w drodze do szkoły i pracy – dzieje naszej Małej Ojczyzny.

       Fot. Piotr Brzezik

      • Uroczystość z okazji Dnia Patrona Zespołu Szkół Nr 1

      • 01.12.2022r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Zespołu Szkół Nr1. Młodzież zaprezentowała montaż słowno - muzyczny dotyczący życia  i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jest patronem szkoły od 1979 roku.

       Uczniowie klasy 2A:Sandra Olucha, Paulina Tararuj, Adam Komycz,  Michał Kowalczyk i Jakub Tomczak wykonali wybrane wiersze Baczyńskiego, aby przybliżyć twórczość wybitnego poety uczniom klas pierwszych, dla których to święto było przygotowane. Uroczystość prowadzili: Paulina Góral i Jakub Struś, a uświetnił ją swoim występem  szkolny zespół muzyczny „Szara Band”, który wykonał w aranżacji muzycznej dwa wiersze Baczyńskiego: „Elegię o chłopcu polskim” oraz „Pioseneczkę”. Uroczystość przygotowali: pani Renata Romańczuk,  pani Karolina Zalewska i pan Bogusław Kwiatkowski.

      • VII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO – LOGISTYCZNA

      • W dniu 18 listopada 2022r. odbyła się VII Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna organizowana przez Uniwersytet Gdański. W zawodach I stopnia -  etap szkolny wzięli udział uczniowie klas 4Fg i 4Fp kształcący się w zawodzie  technik logistyk.

       Uczniowie rozwiązywali przez 35 minut test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu obsługi magazynów oraz organizacji transportu.

       Do 30 listopada 2022r. zostaną podane wyniki zawodów I stopnia oraz ogłoszone będą przez Komitet Główny listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia – okręgowych. Do II etapu – okręgowego zakwalifikowało się 12 osób.

       Organizatorami Olimpiady na szczeblu szkolnym byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych.

       Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!

      • II i III miejsce w konkursie “Alkoholowi mówię NIE!”

      • Konkurs pod patronatem Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sokołowie Podlaskim, “Alkoholowi mówię NIE!” został rozstrzygnięty.

       Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu zgodnego z hasłem przewodnim, którego głównym celem jest zapobieganie negatywnym skutkom picia alkoholu przez dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów oraz promocja zdrowego stylu życia i zaangażowanie w działania profilaktyczne.

       Laureatkami konkursu zostały:

       II miejsce - Gabriela Bujalska, uczennica klasy 2F
       III miejsce - Laura Stańska, uczennica klasy 4Bp

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • OGÓLNOPOLSKIE OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO

      • Uczniowie ZS Nr1 zmagali się z zadaniami olimpijskimi podczas dwóch ogólnopolskich konkursów z języka polskiego, które odbyły się 14 i 15 listopada bieżącego roku szkolnego. Pierwszy dotyczył zagadnień z mitologii greckiej i rzymskiej, drugi twórczości Witolda Gombrowicza. Celem obu konkursów było: rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności uczniów; pobudzanie ich do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji; stworzenie  uczniom  możliwości sprawdzenia swoich umiejętności oraz podniesienie ich samooceny.

       Z zadaniami z mitologii zmagali się uczniowie klas pierwszych: Szymon Mielańczuk (IA), Dawid Michalski (IA), Julia Skorupka (IB), Daria Gumiężna (IB), Kacper Kosieradzki (IB), Szymon Bielecki (IB),Patryk Wysocki( Ib), Krzysztof Szadkowski (Ij), Kacper Lipka (IJ), Aleksandra Skonieczna (IH), Kamil Toczyski (IH), Maja Ciołek (IH), Oliwia Marchel (IH), Karolina Biernacka (IF),Mateusz Murawski (IB), Mateusz Oleszczuk ( IF), Daniel Wasilewski (I F).

       Natomiast do konkursu dotyczącego życia i twórczości Witolda Gombrowicza przystąpili uczniowie klas trzecich i czwartych: Julia Ryć ( III A), Eliza Chomać (III A), Julia Stepnowska (IVAp), Marzena Górska (IVAp), Zuzanna Kalisiak (IVBp), Michał Mikołajczuk (IVJg), Mateusz Tręda (IV Jg), Julia Dobrowolska (III J), Adrian Olszewski (III J).

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • ,,Zaduszki 2022 – pamiętamy"

      • "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" (Wisława Szymborska)

       Słowa wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej - obrazujące, jak ważna jest pamięć o zmarłych - były hasłem przewodnim, pod którym obchodziliśmy w tym roku Zaduszki w naszej szkole. W montażu słowno-muzycznym upamiętniliśmy znane osoby ze świata kultury i sztuki - ekranowych ulubieńców, estradowe gwiazdy i tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii. Wśród zasłużonych, którzy odeszli od nas pod koniec 2021 roku i w 2022 roku znaleźli się: Kamil Durczok, Tadeusz Ross, Żora Korolyov, Andrzej Nowak, Antonina Girycz-Dzienisiewicz, Barbara Krafftówna, Jarosław Rymkiewicz, Witold Paszt, Jolanta Lothe, Ignacy Gogolewski, Jerzy Trela, Piotr Balicki, Edward Hulewicz, Franciszek Pieczka i Jerzy Połomski. Krótkie prezentacje sylwetek zasłużonych dla polskiej kultury artystów zostały wzbogacone o prezentację multimedialną, archiwalne nagrania piosenek, fragmenty ról teatralnych i filmowych, a także wypowiedzi artystów, których w tym dniu wspominaliśmy. Refleksję nad Dniem Zadusznym i przemijaniem uświetniły scenki dramowe poruszające problem samotności, braku empatii i ulotności życia. Spotkanie zakończyliśmy deklamają wiersza Edwarda Stachury "Wędrówką życie jest człowieka" oraz piosenką "Oto jest życia mała garść".

       Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z klas: I j – Michał Kałuski, Adrian Ruciński, Michał Rydzewski, III a - Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, Tomasz Młynik, IV hp – Jakub Prokopczuk pod kierunkiem pani Agnieszki Pachołowskiej i pani Doroty Jastrzębskiej.

        

      • Udział uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk w Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych

      • W dniach 17 i 18 listopada 2022r. odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych

       zorganizowany przez Akademię Umiejętności Eurocash, w którym wzięli udział uczniowie klas 1F i 4Fp kształcący się w zawodzie technik logistyk.

       Podczas dwudniowego spotkania uczniowie wysłuchali wykładów na temat:

       1. „Czy już wszystko wiesz o stresie?”,
       2. „Techniki sprzedaży okiem eksperta”,
       3. „Transport – jak działamy w Eurocash?”,
       4. „Przegląd stanowisk w Dziale Transportu”,
       5. „Menadżer ds. Rozwoju i Wsparcia Transportu oraz Koordynator ds. Floty – czym właściwie się zajmuje?”.
      • Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia!

      • Przyczyń się do tego,  aby i inni mogli przeżywać go radośnie :)

       Podziel się z potrzebującymi produktami żywnościowymi z długim terminem ważności  (słodycze, herbata, kawa, olej, konserwy)

       Liczy się każdy dar!

       Zbiórkę produktów prowadzą :

       H. Chojecka,  M. Winczaruk,  U. Mielniczuk,  I. Góralczyk,  I. Skóra

       Termin zbiórki: 21.11. – 9.12.2022 r.

       Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

      • 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Uroczyste obchody 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada. To wyjątkowa data w  historii naszego kraju.
       W 1918 roku 11 listopada Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.   
       Uroczystości rozpoczęła  Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Salezjanów w Sokołowie  Podlaskim. Wzięły  w niej udział Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Sokołów Podlaski. Po Mszy Świętej zgromadzeni przedstawiciele lokalnych władz, kombatantów, młodzieży, harcerzy i mieszkańców miasta w asyście pocztów sztandarowych i przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 1 przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, by odśpiewać hymn Rzeczypospolitej Polski oraz wysłuchać okolicznościowych przemówień i złożyć kwiaty, oddając hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.

      • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI PIENIĘŻNEJ DLA CZWORONOGÓW

      • W dniu 09.11.2022r. została podliczona zbiórka pieniężna na rzecz czworonogów z Miejskiego Schroniska w Sokołowie Podlaskim. Udało się zebrać kwotę 696,46 zł. Środki te pozwolą na zakup porządnej, ocieplonej budy oraz kilku podestów. 

       Za podsumowanie zbiórki byli odpowiedzialni członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Jakub Prokopczuk (4hp), Julia Wójcik (1h), Wiktoria Kazimierczuk (1h), Dorota Wrzosek (1h), Julia Nermer (1h), Karolina Ząbek (4hp), Julia Stephan (4hp), Wiktoria Wojewódzka (4hp).

       Społeczność Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt dziękuje uczniom oraz nauczycielom, którzy zdecydowali się wesprzeć psiaki i przyłączyli się do akcji.

      • WYNIKI 47. OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ETAP SZKOLNY

      • 4 listopada 2022r. 16 uczniów przystąpiło do etapu szkolnego Olimpiady Języka Angielskiego. Najwyższe wyniki w naszej szkole otrzymali:
       1. Oliwia Rączka kl. 4jg - 36ptk.
       2. Michał Kowalczyk kl. 2a - 30ptk.
       3. Dobrosława Mosiej kl. 3a - 21ptk.
       4. Anna Stefaniak kl. 3j - 20ptk.
       Gratulujemy;-) Do dnia 14 grudnia 2022r. na stronie
       www.oja.wsjo.pl zostanie ogłoszona decyzja Komitetu Głównego o ilości punktów dopuszczających ucznia do etapu okręgowego olimpiady.
       Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      • Wycieczka

      • Klasy 4Jg, 4Bp i 2A spędziły miły dzień w Warszawie. Pierwszym punktem programu było praktyczne zastosowanie wiedzy podczas wizyty w Escape Roomie. Następnie mogliśmy doświadczyć codziennych trudności, które napotykają osoby nieidome. Nasz pobyt na Niewidzialnej Wystawie dostarczył nam wielu niezapomnianych emocji. Po posiłku wróciliśmy do domu szczęśliwi, cali i zdrowi.

      • PAMIĘTAMY O BOHATERACH

      • Podobnie jak w poprzednich latach młodzież Zespołu Szkół Nr1  zajęła się porządkowaniem grobów wojennych w związku ze zbliżającym się świętem Dnia Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości,  1 i 11 listopada. To przedsięwzięcie, które ma na celu pielęgnowanie wśród młodzieży pamięci o zmarłych, a także o miejscach upamiętniających bohaterów naszej ojczyzny odbyło się w dniu 27 października.
       Przedstawiciele klasy mundurowej 2F  z wielkim zaangażowaniem uporządkowali i udekorowali groby naszych rodaków. Młodzież oddała hołd bohaterom, którzy polegli w walce o wolną Ojczyznę, zapalając na mogiłach znicze.

      • DZIEŃ PAPIESKI

      • „Człowiek staje się mądry,
       gdy szuka prawdy”.
                                Jan Paweł II

       27 października 2022 roku, młodzież naszej szkoły uczciła pamięć św. Jana Pawła II w ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Uczniowie klas I i II wysłuchali prelekcji ks. Grzegorza Ziembowskiego dotyczącej biografii Karola Wojtyły. Następnie recytatorzy: Dobrosława Mosiej, Eliza Chomać, Julia Ryć i Kacper Kopa zadeklamowali wybrane wiersze z tomiku poezji naszego papieża. Członkowie zespołu muzycznego „Szara Band”,  w składzie: Kinga Kozak, Marcelia Kazimierczuk, Hubert Biernat, Wiktor Biernat i Stanisław Golatowski oraz opiekunowie pan Bogusław Kwiatkowski i pan Krzysztof Niemirka, uświetnili uroczystość pieśniami: „Barka”, „Schowaj mnie” i „Alleluja”.
       Mamy nadzieję, że słowa Jana Pawła II skierowane do młodych, staną się dla  uczniów wskazówką do pokonywania wszelkich trudności dnia codziennego i inspiracją do szukania wartości w otaczającym ich świecie.

         „Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.

       Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.

       Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć.

       Jakiś obowiązek, powinność, od której nie może się uchylać. Nie może zdezerterować.

       Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić...!

        Jan Paweł II

      • Edukacyjna wycieczka do Parku Edukacji Leśnej

      • W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy II H odwiedzili Park Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Sokołów Podlaski. Dopisała nie tylko piękna i słoneczna pogoda, ale też świetne humory uczestników. Zajęcia odbyły się w kontakcie z przyrodą, z ciekawymi pomocami dydaktycznymi. Pani Paulina Zgierun – leśnik, zapoznała uczniów z pracą, którą wykonuje, czyli w jaki sposób leśnicy chronią i pielęgnują las, opowiedziała też o tym, jakie są funkcje lasu, na czym polega gospodarka łowiecka oraz zapoznała młodzież z różnymi gatunkami drzew, krzewów i roślin zielonych.

      • 25 października - Dzień Kundelka

      • Z okazji Dnia Kundelka, Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt przy współpracy z Radą Rodziców organizuje zbiórkę pieniężną na rzecz czworonogów z Miejskiego Schroniska pod hasłem "Daj piątaka dla schroniskowego bezdomniaka". Celem zbiórki jest zakup solidnej, ocieplanej budy dla psa w związku ze zbliżającą się zimą. Klasy, które zechciałby włączyć się do akcji proszone są o zebranie środków, a następnie przekazanie ich do wybranej osoby z zarządu SKPZ: Kacpra Wojciuka, Julii Rzeskiej  lub Jakuba Prokopczuka. Zbiórka będzie trwała w dniach 25.10-08.11.2022r. 

       W akcji promocyjnej wzięli udział: Kacper Wojciuk (4fp), Julia Rzeska (4hp), Jakub Prokopczuk (4hp), Zuzanna Leszczyńska (1h), Dorota Wrzosek (1h), Kacper Maliszewski (4hp), Julia Stephan (4hp), Oliwia Odowska (4ap), Natalia Wójcik (4ap). Podczas ogłoszania zbiórki nie zabrakło opowieści o potrzebujących zwierzętach w schronisku oraz zachęcania do ich adopcji.

      • V Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka – podium dla naszej szkoły

      • Serdecznie gratulujemy uczennicom naszej szkoły Martynie Lipce za zajęcie I miejsca i Elizie Chomać za zajęcie II miejsca w V Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka. Jak co roku, tak i w tym, nasi uczniowie wykazali się umiejętnością pięknej recytacji i zostali docenieni przez jury konkursowe.

       Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny", zasłużonego syna ziemi nadbużańskiej i nauczyciela akademickiego profesora doktora habilitowanego Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 20 października 2022 roku reprezentowało czterech uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Martyna Lipka z klasy 2f, Eliza Chomać, Dobrosława Mosiej i Kacper Kopa z klasy 3a.

       Po raz piąty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu ponownie gościła Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Sukcesem okazały się występy Martyny (wiersz "Studencka walizka") i Elizy (utwór "Kocham"), którymi ujęły jury i stanęły na podium. Gorące podziękowania należą się również Dobrusi i Kacprowi, którzy wspaniale zaprezentowali się na scenie i otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • Dzięki sukcesom odnoszonym w poprzednich edycjach, nasza szkoła trzeci raz z rzędu przystąpiła do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Należy podkreślić, że znalezienie się wśród szkół, które wezmą udział w IV edycji projektu jest dużym osiągnięciem, ponieważ niewielu szkołom z poprzednich edycji  udało się zakwalifikować po raz kolejny. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, która bierze udział w tym przedsięwzięciu. Po wielkim sukcesie naszego zespołu, który w poprzednim roku zdobył V miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Robotycznych, liczymy w tym roku na jeszcze lepszy wynik.

       Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w zajęciach z informatyki, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego, programowania oraz robotyki.

       Chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekuna projektu, Pana Janusza Burzyńskiego (sala 115).

      • Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

      • W dniu dzisiejszym w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi odbyła się prelekcja dla klas pierwszych przeprowadzona przez przedstawicieli stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Sokołowa Podlaskiego. Pogadanka miała na celu uświadomienie młodzieży konieczności wykonywania badań profilaktycznych w celu zapobiegania i rozwoju choroby nowotworowej. Młodzież miała również okazję dokonać w praktyce samobadania na fantomach piersiowych.

      • Uczniowie ZS Nr 1 w Sokołowie Podl. mistrzami Polski w strzelectwie sportowym

      • W dniach 03-05.10.2022r na strzelnicy sportowej w Tarnowie odbył się finał 61. Zawodów Strzeleckich  „0 Srebrne Muszkiety - 2022 ”. Po zwycięstwie w zawodach wojewódzkich drużyna Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski. W ogólnopolskich finałach brało udział 16 województw w kategorii chłopców jak i dziewcząt.   Zawodnicy strzelali z karabinka sportowego, kaliber 5,6 mm w postawie leżącej na dystansie 50 m. Na oddawanie 60 strzałów każdy zawodnik miał 60 minut. Zawodnicy Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim osiągnęli podwójny sukces. Indywidualnie pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Adam Kamiński a trzecie miejsce Łukasz Dawidowski. Ponadto drużyna chłopców wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Opiekunami drużyny są instruktorzy strzelectwa sportowego ZS Nr 1 Pan Piotr Adamczuk i Pan Mieczysław Bogaj. Warto podkreślić, że drużyna z Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim reprezentująca Powiat Sokołowski czwarty rok z rzędu jest najlepsza w Województwie Mazowieckim i reprezentuje Mazowsze w finałach ogólnopolskich. Dodajmy, że podobne rezultaty osiągnęliśmy w 2020 roku zdobywając I miejsce indywidualnie i  drużynowo. Z ogólnopolskich finałów zawodnicy wrócili z pięknym muszkietem za zdobycie mistrzostwa polski indywidualnie ( Adam Kamiński ) oraz medalami i pucharami indywidualnie i drużynowo

        Wyniki:

       • Klasyfikacja indywidualna chłopców:
       1. Kamiński Adam – Sokołów Podlaski (Mazowsze) – 592,7 pkt
       2. Szczęsny Kamil – Kłodawa (Wielkopolskie) – 590,3 pkt
       3. Dawidowski Łukasz – Sokołów Podlaski (Mazowsze) – 589,6 pkt
       4. Ujejski Wiktor – Tarnów (Małopolskie) – 587,3 pkt
       5. Poniatowski Michał – Sokołów Podlaski (Mazowieckie) – 585,0 pkt

        

       • Klasyfikacja drużynowa chłopców open:
       1. Bydgoszcz (Kujawsko-Pomorskie) – 1828,2 pkt
       2. Sokołów Podlaski (Mazowieckie) – 1767,3 pkt
       3. Chełm (Lubelskie) – 1760,5 pkt
       4. Żywiec (Śląskie) – 1752,4 pkt
       5. Kłodawa (Wielkopolskie) – 1728,3 pkt

       Na sukcesy uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego  reprezentującym Powiat Sokołowski na szczeblu ogólnopolskim złożyło się wiele czynników.  Zaczęło się od pomysłu obecnej dyrektor ZS Nr1 Pani Małgorzaty Baranowskiej na powstanie klas mundurowych w szkole i zorganizowanie szkolnej strzelnicy pneumatycznej, gdzie młodzież klas wojskowych i policyjnych mogła doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z Klubem Strzelectwa Sportowego „SOKÓŁ” w Sokołowie Podlaskim, który umożliwia uczniom uzyskanie uprawnień strzeleckich Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

       Osiągnięte sukcesy nie były by jednak możliwe bez ciężkiej pracy zawodników i trenerów oraz wsparciu finansowym ze strony Starostwa Sokołowskiego, dzięki któremu uczniowie mogą wyjeżdżać na zawody ogólnopolskie oraz odbywać treningi na 50m profesjonalnej strzelnicy „Dragon” w Siedlcach.

      • Złoty medal w piłce nożnej dla naszych dziewcząt

      • Na obiektach ZS CKR w Sokołowie Podlaskim odbył się turniej piłkarskich "szóstek" dziewcząt w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły, pod opieką nauczyciela Rusłana Mielniczuka, zajęła I miejsce zdobywając złoty medal w piłce nożnej. BRAWO DRUŻYNA. Skład zespołu: Gabriela Wyrozębska, Marzena Górska, Olga Świętoń, Julita Noszczak, Julia Toczyska, Gabriela Wojewódzka, Agata Borychowska, Natalia Parzonka, Paulina Góral, Natalia Kursa.

      • 47 OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 4.11.2022r. o godz. 9.00. odbędzie się szkolny etap Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego.

       Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 17.10.2022r. Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się tutaj: https://oja.wsjo.pl/

      • LEKCJA GEOGRAFII W JĘZYKU ANGIELSKIM

      • W dniu 6 października  2022 r. uczeń klasy 4Ap Kuba Mitura przeprowadził lekcję geografii w języku angielskim dla swoich koleżanek i kolegów.

       Zajęcia edukacyjne przeprowadzone przez Kubę dotyczyły Zmian klimatu na Ziemi ( Climate change of Earth ).
       Celem lekcji było poszerzenie wiedzy na temat przyczyn zmian klimatu oraz globalnych skutków zmian klimatycznych.
       Coraz częściej  obserwować można ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotąd były rzadkością lub zdarzały się jedynie w określonych rejonach Ziemi. 

       Wzrost efektu cieplarnianego powoduje ocieplenie klimatu, w którego wyniku następuje podwyższanie się granicy wieloletniego śniegu, co skutkuje topnieniem lodowców górskich, topnieniem lądolodów, a także zmniejszaniem się zasięgu i grubości arktycznego paku lodowego. Następuje podniesienie poziomu wszechoceanu i zwiększenie objętości cieplejszych wód oceanicznych, co z kolei wpływa na modyfikację przebiegu prądów morskich, nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Coraz częściej pojawiają się upały, susze, huragany, ulewne deszcze i powodzie. Następuje zmiana granic występowania stref roślinnych,  powiększanie się obszarów pustynnych i półpustynnych oraz przesuwanie się granicy tajgi i tundry w kierunku północnym czy zmiany
        w składzie gatunkowym flory i fauny. Będzie to skutkowało dużym prawdopodobieństwem wymarcia gatunków tj. niedźwiedzie polarne, foki czy koralowce.

       Serdecznie dziękujemy Kubie za podjęcie niełatwego wyzwania i trud włożony w przygotowanie lekcji geografii po angielsku.

      • I KNOW AMERICA - konkurs wiedzy o Ameryce

      • Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasada Amerykańska Stanów Zjednoczonych oraz Amerykańska Izba Handlowa zapraszają do wzięcia udziału w

       20. edycji konkursu I know America. Konkurs składa się z trzech etapów:

       1. test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań w języku angielskim i 30 pytań w języku polskim

       2. esej w języku polskim na jeden z 15 udostępnionych tematów

       3. nagranie filmu w języku angielskim na jeden z 3 wcześniej ogłoszonych tematów oraz egzamin ustny na podstawie przygotowanej puli zagadnień

       Co można wygrać?

       1. Indeks na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego

       2. Miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie

       3. Trzydniowe zwiedzanie Warszawy. W programie między innymi spotkania z dyplomatami amerykańskimi pracującymi w Warszawie.

       Wszystkie informacje na temat konkursu znajdują się tutaj: https://knowamerica.pl/

       Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do p. Magdaleny Linczewskiej do 10.10.2022r.

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

      • Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony 4 października 1931 r. Jest to wspaniała okazja dla wszystkich miłośników zwierząt, aby pamiętać o swoich ulubionych pupilach, a także dzikich zwierzętach. W tym dniu warto zwrócić uwagę społeczeństwu na los bezdomnych i porzuconych zwierząt oraz zastanowić się nad problem, jakim jest znęcanie się nad zwierzętami. Grupa Wolontariuszy ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Emilia Przywózka (kl.4fp), Julia Bindas (kl. 4hp), Jakub Prokopczuk (kl. 4hp) Kacper Wojciuk (kl.4fp) i Łukasz Kapusta (kl.4fp) postanowiła upamiętnić ten dzień poprzez dotrzymanie towarzystwa czworonogom z Miejskiego Schroniska. Psiaki otrzymały dużą dawkę spacerów i czułości, a ich wdzięczność była ogromna. Podczas wizyty w schronisku nie zabrakło przeanalizowania głównego dokumentu regulującego prawa zwierząt - Ustawy o ochronie praw zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Dorota Odziemczyk.

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 173936