• Aktualności

      • WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS: 1F i 1H

      • 9 grudnia 2022 roku uczniowie klas: 1F i 1H wraz z opiekunami: p. wicedyrektor Jolantą Cudziło – Abramczuk, p. Izabelą Malinowską, p. Anną Czarnocką i p. Renatą Romańczuk wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. W programie imprezy znalazł się m.in. Dom Zagadek, w którym zabawa polegała na wydostaniu się z zamkniętego pokoju, zanim upłynie wyznaczony czas.
       W zrealizowaniu zadań uczestnikom gry pomagało rozwiązywanie łamigłówek oraz poznawanie tajemnic pokoju. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na Stare Miasto, aby podziwiać urokliwą architekturę i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca, zwłaszcza że w przedświątecznym okresie było pięknie przystrojone.  Następnie młodzież odwiedziła Muzeum Świat Iluzji, ukazujące świat pozorów, złudzeń i paradoksów, edukacyjno-rozrywkową przestrzeń dla każdego. Ostatnią atrakcją wycieczki był seans filmowy. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni sił do dalszej pracy

      • WIRTUALNE WSL – spotkania on- line z Wyższą Szkołą Logistyki z Poznania

      • Uczniowie klas kształcących się w zawodzie technik logistyk uczestniczą w spotkaniach on-line z cyklu „Wirtualne WSL”, na których omawiana jest wiedza na temat magazynowania, transportu, nowych technologii, opakowań, centrów logistycznych i ekologistyki.

       Szczegółowa tematyka WIRTUALNYCH WSL:

       1. „Oblicza logistyki – Czym dla logistyki jest paleta?”,
       2. „Oblicza logistyki - Centra Logistyczne”,
       3. „Oblicza logistyki – Transport intermodalny”.
      • Mikołajki

      • 6.12.2022. w Mikołajki, młodzież ZSNr1 wraz z nauczycielami  zorganizowała koncert Grupy Muzycznej ,,Limbos”.

       Zgromadzeni w świetlicy  uczniowie naszej szkoły mogli usłyszeć interpretacje utworów S. Moniuszki ,,Mazur”, ,,Walc  a-moll”- F. Chopina, ,,Już nie zapomnisz mnie” H .Warsa, ,,Tango Milonga”- J. Petersburskiego, ,,Podróż za jeden uśmiech”- J. Matuszkiewicza.

       W drugiej części koncertu znalazły się hity z radiowych list przebojów.

       Zespół wraz z publicznością wykonał utwory: ,,Takie proste”- D. Kwiatkowskiego, ,,Adrenalina”- M. Szczygła, ,,Lubię być z nią” –Baranovskiego. Rozbawiona publiczność  z humorem poszła na lekcje , a po lekcjach na dalsze świętowanie. Czekamy na następne muzyczne spotkania .

       Koło muzyczne

      • Mikołajki w Domu Dziecka "Pod kasztanami"

      • Najpiękniejsze święta to te spędzone w gronie najbliższych, a najwspanialsze prezenty to te ofiarowane bezinteresownie, z głębi serca. Odrobinę świątecznej radości i beztroski wychowankom Domu Dziecka " Pod kasztanami" w Siedlcach zorganizował Kacper Wojciuk, uczeń klasy 4Fp, przy ogromnym wsparciu członków grupy ATV QUADY Siedlce, Samorządu Uczniowskiego ZS nr1 i wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy podarowali ogromną ilość słodyczy, kosmetyków, zabawek itp.

       W niedzielę 4 grudnia do Domu Dziecka zajechała parada 15 quadów, na których pomocnicy Świętego Mikołaja przywieźli prezenty. Było ognisko z kiełbaskami i gorącymi piankami, były przejażdżki quadami, rozmowy, śmiech i radość. Widok uśmiechniętych twarzy dzieci i wychowawców Domu Dziecka - bezcenny.Ogromne gratulacje dla Kacpra za inicjatywę i zorganizowanie tak wyjątkowego spotkania oraz serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy czynnie włączyli się w zbiórkę i wywołali uśmiech na twarzach wychowanków z Domu Dziecka "Pod kasztanami". Marzena Borysiak-Wojewódzka.

      • Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez organizację uroczystości słowno – muzycznej pt. „Drogi do niepodległości”

      • Jak ważna jest tożsamość narodowa, własne korzenie, świadomość historyczna oraz ile warta jest wolność i niepodległość możemy przekonać się dobitnie obserwując otaczającą nas rzeczywistość. Dzisiaj w niebezpiecznych czasach spowodowanych ogólnoświatowym kryzysem oraz wojną bezpośrednio za naszą wschodnią granicą dostrzegamy wyraźniej, że wolność nie została dana nam raz na zawsze i  nie jest to tylko często używany slogan. Tym bardziej powinniśmy każdego dnia doceniać fakt, że żyjemy obecnie w wolnej i niepodległej Polsce, o którą z wielkim poświęceniem walczyły poprzednie pokolenia polskich patriotów.

       W dniu 25 listopada na sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury obyła się uroczystość zorganizowana przez uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w związku z  obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Program miał charakter prelekcji połączonej z multimedialną prezentacją materiałów fotograficznych oraz z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu Szara Band pod kierunkiem Bogusława Kwiatkowskiego i Krzysztofa Niemirki  (Kinga Kozak, Marcelina Kazimierczuk, Alicja Błońska, Kacper Smolik – wokal; Natalia Fiszer – saxhorn; Hubert Biernat – trąbka, wokal; Wiktor Biernat – gitara; Stanisław Golatowski – perkusja; Krzysztof Niemirka – instrumenty klawiszowe; Bogusław Kwiatkowski – gitara, wokal) który  wykonał następujące utwory: W krwawym polu; Wojenko, wojenko; Katyń 1940. Ostatni list; Idziemy w miasto; Już dopala się ogień biwaku; Co zrobimy z naszą wolnością. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którymi opiekuje się społeczność szkolna na czele z p. Iwoną Piętką i p. Bartoszem Ożarkiem. Natomiast w holu Sokołowskiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć wystawę prac plastycznych przygotowanych przez grupę uczniów i p. Adama Borowego. 

       Z kolei prelekcję, obejmującą wydarzenia związane z historią Ziemi Sokołowskiej w XIX i XX w., poprowadził nauczyciel historii, a zarazem  przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, który przybliżył uczestnikom miejsca, wydarzenia oraz uczestniczące w nich postacie związane z powiatem sokołowskim, zarówno te powszechnie znane mieszkańcom, jak również takie, które nie są na co dzień zakorzenione w ich świadomości. Wśród wspominanych znalazły się historie ludzi, którzy niejednokrotnie zapłacili najwyższą cenę za swoją miłość do Ojczyzny, wykazujących się bohaterskimi postawami w czasie próby, począwszy od okresu powstania styczniowego, wojny polsko – bolszewickiej, pierwszej i drugiej wojny światowej, aż do czasu powojennej podziemnej walki z aparatem komunistycznym toczonej przez  Żołnierzy Niezłomnych. Przywołane zostały między innymi postacie ostatniego weterana powstania styczniowego Feliksa Bartczuka (którego grób znajduje się na cmentarzu w Kosowie Lackim); sołtysa wsi Krasnodęby Sypytki Ksawerego Bielińskiego (który ukrywał ks. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego, następnie został wywieziony na Sybir skąd już nigdy nie powrócił); młodocianych harcerzy z Sokołowa Podlaskiego poległych w wojnie 1920 r. i i ich kapelana ks. Antoniego Święcickiego; pomordowanych w Katyniu rodzonych braci, nauczycieli z Sokołowa i Skibniewa – Mikołaja i Władysława Malinowskich; pomordowanych w Sokołowie Podlaskim podczas egzekucji ulicznej 27 października 1943 r. Tytusa Antoniego Musiejkiewicza i Eugeniusza Sawickiego czy tez poległego 7 kwietnia 1950 r, pod Toczyskami Podbornymi por. Józefa Ludwika Małczuka ,,Brzaska”.  

       Na zakończenie  podziękowania za organizację programu złożyli dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego Piotr Adamczuk. Uroczystość była pełną refleksji, niezwykle cenną ale także nietypową lekcją historii, przypominającą często miejsca które mijamy codziennie w drodze do szkoły i pracy – dzieje naszej Małej Ojczyzny.

       Fot. Piotr Brzezik

      • Uroczystość z okazji Dnia Patrona Zespołu Szkół Nr 1

      • 01.12.2022r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Zespołu Szkół Nr1. Młodzież zaprezentowała montaż słowno - muzyczny dotyczący życia  i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jest patronem szkoły od 1979 roku.

       Uczniowie klasy 2A:Sandra Olucha, Paulina Tararuj, Adam Komycz,  Michał Kowalczyk i Jakub Tomczak wykonali wybrane wiersze Baczyńskiego, aby przybliżyć twórczość wybitnego poety uczniom klas pierwszych, dla których to święto było przygotowane. Uroczystość prowadzili: Paulina Góral i Jakub Struś, a uświetnił ją swoim występem  szkolny zespół muzyczny „Szara Band”, który wykonał w aranżacji muzycznej dwa wiersze Baczyńskiego: „Elegię o chłopcu polskim” oraz „Pioseneczkę”. Uroczystość przygotowali: pani Renata Romańczuk,  pani Karolina Zalewska i pan Bogusław Kwiatkowski.

      • VII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO – LOGISTYCZNA

      • W dniu 18 listopada 2022r. odbyła się VII Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna organizowana przez Uniwersytet Gdański. W zawodach I stopnia -  etap szkolny wzięli udział uczniowie klas 4Fg i 4Fp kształcący się w zawodzie  technik logistyk.

       Uczniowie rozwiązywali przez 35 minut test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu obsługi magazynów oraz organizacji transportu.

       Do 30 listopada 2022r. zostaną podane wyniki zawodów I stopnia oraz ogłoszone będą przez Komitet Główny listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia – okręgowych. Do II etapu – okręgowego zakwalifikowało się 12 osób.

       Organizatorami Olimpiady na szczeblu szkolnym byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych.

       Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!

      • II i III miejsce w konkursie “Alkoholowi mówię NIE!”

      • Konkurs pod patronatem Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sokołowie Podlaskim, “Alkoholowi mówię NIE!” został rozstrzygnięty.

       Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu zgodnego z hasłem przewodnim, którego głównym celem jest zapobieganie negatywnym skutkom picia alkoholu przez dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów oraz promocja zdrowego stylu życia i zaangażowanie w działania profilaktyczne.

       Laureatkami konkursu zostały:

       II miejsce - Gabriela Bujalska, uczennica klasy 2F
       III miejsce - Laura Stańska, uczennica klasy 4Bp

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • OGÓLNOPOLSKIE OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO

      • Uczniowie ZS Nr1 zmagali się z zadaniami olimpijskimi podczas dwóch ogólnopolskich konkursów z języka polskiego, które odbyły się 14 i 15 listopada bieżącego roku szkolnego. Pierwszy dotyczył zagadnień z mitologii greckiej i rzymskiej, drugi twórczości Witolda Gombrowicza. Celem obu konkursów było: rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności uczniów; pobudzanie ich do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji; stworzenie  uczniom  możliwości sprawdzenia swoich umiejętności oraz podniesienie ich samooceny.

       Z zadaniami z mitologii zmagali się uczniowie klas pierwszych: Szymon Mielańczuk (IA), Dawid Michalski (IA), Julia Skorupka (IB), Daria Gumiężna (IB), Kacper Kosieradzki (IB), Szymon Bielecki (IB),Patryk Wysocki( Ib), Krzysztof Szadkowski (Ij), Kacper Lipka (IJ), Aleksandra Skonieczna (IH), Kamil Toczyski (IH), Maja Ciołek (IH), Oliwia Marchel (IH), Karolina Biernacka (IF),Mateusz Murawski (IB), Mateusz Oleszczuk ( IF), Daniel Wasilewski (I F).

       Natomiast do konkursu dotyczącego życia i twórczości Witolda Gombrowicza przystąpili uczniowie klas trzecich i czwartych: Julia Ryć ( III A), Eliza Chomać (III A), Julia Stepnowska (IVAp), Marzena Górska (IVAp), Zuzanna Kalisiak (IVBp), Michał Mikołajczuk (IVJg), Mateusz Tręda (IV Jg), Julia Dobrowolska (III J), Adrian Olszewski (III J).

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • ,,Zaduszki 2022 – pamiętamy"

      • "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" (Wisława Szymborska)

       Słowa wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej - obrazujące, jak ważna jest pamięć o zmarłych - były hasłem przewodnim, pod którym obchodziliśmy w tym roku Zaduszki w naszej szkole. W montażu słowno-muzycznym upamiętniliśmy znane osoby ze świata kultury i sztuki - ekranowych ulubieńców, estradowe gwiazdy i tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii. Wśród zasłużonych, którzy odeszli od nas pod koniec 2021 roku i w 2022 roku znaleźli się: Kamil Durczok, Tadeusz Ross, Żora Korolyov, Andrzej Nowak, Antonina Girycz-Dzienisiewicz, Barbara Krafftówna, Jarosław Rymkiewicz, Witold Paszt, Jolanta Lothe, Ignacy Gogolewski, Jerzy Trela, Piotr Balicki, Edward Hulewicz, Franciszek Pieczka i Jerzy Połomski. Krótkie prezentacje sylwetek zasłużonych dla polskiej kultury artystów zostały wzbogacone o prezentację multimedialną, archiwalne nagrania piosenek, fragmenty ról teatralnych i filmowych, a także wypowiedzi artystów, których w tym dniu wspominaliśmy. Refleksję nad Dniem Zadusznym i przemijaniem uświetniły scenki dramowe poruszające problem samotności, braku empatii i ulotności życia. Spotkanie zakończyliśmy deklamają wiersza Edwarda Stachury "Wędrówką życie jest człowieka" oraz piosenką "Oto jest życia mała garść".

       Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z klas: I j – Michał Kałuski, Adrian Ruciński, Michał Rydzewski, III a - Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, Tomasz Młynik, IV hp – Jakub Prokopczuk pod kierunkiem pani Agnieszki Pachołowskiej i pani Doroty Jastrzębskiej.

        

      • Udział uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk w Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych

      • W dniach 17 i 18 listopada 2022r. odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych

       zorganizowany przez Akademię Umiejętności Eurocash, w którym wzięli udział uczniowie klas 1F i 4Fp kształcący się w zawodzie technik logistyk.

       Podczas dwudniowego spotkania uczniowie wysłuchali wykładów na temat:

       1. „Czy już wszystko wiesz o stresie?”,
       2. „Techniki sprzedaży okiem eksperta”,
       3. „Transport – jak działamy w Eurocash?”,
       4. „Przegląd stanowisk w Dziale Transportu”,
       5. „Menadżer ds. Rozwoju i Wsparcia Transportu oraz Koordynator ds. Floty – czym właściwie się zajmuje?”.
      • Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia!

      • Przyczyń się do tego,  aby i inni mogli przeżywać go radośnie :)

       Podziel się z potrzebującymi produktami żywnościowymi z długim terminem ważności  (słodycze, herbata, kawa, olej, konserwy)

       Liczy się każdy dar!

       Zbiórkę produktów prowadzą :

       H. Chojecka,  M. Winczaruk,  U. Mielniczuk,  I. Góralczyk,  I. Skóra

       Termin zbiórki: 21.11. – 9.12.2022 r.

       Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

      • 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Uroczyste obchody 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada. To wyjątkowa data w  historii naszego kraju.
       W 1918 roku 11 listopada Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.   
       Uroczystości rozpoczęła  Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Salezjanów w Sokołowie  Podlaskim. Wzięły  w niej udział Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Sokołów Podlaski. Po Mszy Świętej zgromadzeni przedstawiciele lokalnych władz, kombatantów, młodzieży, harcerzy i mieszkańców miasta w asyście pocztów sztandarowych i przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 1 przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, by odśpiewać hymn Rzeczypospolitej Polski oraz wysłuchać okolicznościowych przemówień i złożyć kwiaty, oddając hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.

      • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI PIENIĘŻNEJ DLA CZWORONOGÓW

      • W dniu 09.11.2022r. została podliczona zbiórka pieniężna na rzecz czworonogów z Miejskiego Schroniska w Sokołowie Podlaskim. Udało się zebrać kwotę 696,46 zł. Środki te pozwolą na zakup porządnej, ocieplonej budy oraz kilku podestów. 

       Za podsumowanie zbiórki byli odpowiedzialni członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Jakub Prokopczuk (4hp), Julia Wójcik (1h), Wiktoria Kazimierczuk (1h), Dorota Wrzosek (1h), Julia Nermer (1h), Karolina Ząbek (4hp), Julia Stephan (4hp), Wiktoria Wojewódzka (4hp).

       Społeczność Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt dziękuje uczniom oraz nauczycielom, którzy zdecydowali się wesprzeć psiaki i przyłączyli się do akcji.

      • WYNIKI 47. OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ETAP SZKOLNY

      • 4 listopada 2022r. 16 uczniów przystąpiło do etapu szkolnego Olimpiady Języka Angielskiego. Najwyższe wyniki w naszej szkole otrzymali:
       1. Oliwia Rączka kl. 4jg - 36ptk.
       2. Michał Kowalczyk kl. 2a - 30ptk.
       3. Dobrosława Mosiej kl. 3a - 21ptk.
       4. Anna Stefaniak kl. 3j - 20ptk.
       Gratulujemy;-) Do dnia 14 grudnia 2022r. na stronie
       www.oja.wsjo.pl zostanie ogłoszona decyzja Komitetu Głównego o ilości punktów dopuszczających ucznia do etapu okręgowego olimpiady.
       Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      • Wycieczka

      • Klasy 4Jg, 4Bp i 2A spędziły miły dzień w Warszawie. Pierwszym punktem programu było praktyczne zastosowanie wiedzy podczas wizyty w Escape Roomie. Następnie mogliśmy doświadczyć codziennych trudności, które napotykają osoby nieidome. Nasz pobyt na Niewidzialnej Wystawie dostarczył nam wielu niezapomnianych emocji. Po posiłku wróciliśmy do domu szczęśliwi, cali i zdrowi.

      • PAMIĘTAMY O BOHATERACH

      • Podobnie jak w poprzednich latach młodzież Zespołu Szkół Nr1  zajęła się porządkowaniem grobów wojennych w związku ze zbliżającym się świętem Dnia Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości,  1 i 11 listopada. To przedsięwzięcie, które ma na celu pielęgnowanie wśród młodzieży pamięci o zmarłych, a także o miejscach upamiętniających bohaterów naszej ojczyzny odbyło się w dniu 27 października.
       Przedstawiciele klasy mundurowej 2F  z wielkim zaangażowaniem uporządkowali i udekorowali groby naszych rodaków. Młodzież oddała hołd bohaterom, którzy polegli w walce o wolną Ojczyznę, zapalając na mogiłach znicze.

      • DZIEŃ PAPIESKI

      • „Człowiek staje się mądry,
       gdy szuka prawdy”.
                                Jan Paweł II

       27 października 2022 roku, młodzież naszej szkoły uczciła pamięć św. Jana Pawła II w ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Uczniowie klas I i II wysłuchali prelekcji ks. Grzegorza Ziembowskiego dotyczącej biografii Karola Wojtyły. Następnie recytatorzy: Dobrosława Mosiej, Eliza Chomać, Julia Ryć i Kacper Kopa zadeklamowali wybrane wiersze z tomiku poezji naszego papieża. Członkowie zespołu muzycznego „Szara Band”,  w składzie: Kinga Kozak, Marcelia Kazimierczuk, Hubert Biernat, Wiktor Biernat i Stanisław Golatowski oraz opiekunowie pan Bogusław Kwiatkowski i pan Krzysztof Niemirka, uświetnili uroczystość pieśniami: „Barka”, „Schowaj mnie” i „Alleluja”.
       Mamy nadzieję, że słowa Jana Pawła II skierowane do młodych, staną się dla  uczniów wskazówką do pokonywania wszelkich trudności dnia codziennego i inspiracją do szukania wartości w otaczającym ich świecie.

         „Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.

       Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.

       Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć.

       Jakiś obowiązek, powinność, od której nie może się uchylać. Nie może zdezerterować.

       Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić...!

        Jan Paweł II

      • Edukacyjna wycieczka do Parku Edukacji Leśnej

      • W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy II H odwiedzili Park Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Sokołów Podlaski. Dopisała nie tylko piękna i słoneczna pogoda, ale też świetne humory uczestników. Zajęcia odbyły się w kontakcie z przyrodą, z ciekawymi pomocami dydaktycznymi. Pani Paulina Zgierun – leśnik, zapoznała uczniów z pracą, którą wykonuje, czyli w jaki sposób leśnicy chronią i pielęgnują las, opowiedziała też o tym, jakie są funkcje lasu, na czym polega gospodarka łowiecka oraz zapoznała młodzież z różnymi gatunkami drzew, krzewów i roślin zielonych.

      • 25 października - Dzień Kundelka

      • Z okazji Dnia Kundelka, Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt przy współpracy z Radą Rodziców organizuje zbiórkę pieniężną na rzecz czworonogów z Miejskiego Schroniska pod hasłem "Daj piątaka dla schroniskowego bezdomniaka". Celem zbiórki jest zakup solidnej, ocieplanej budy dla psa w związku ze zbliżającą się zimą. Klasy, które zechciałby włączyć się do akcji proszone są o zebranie środków, a następnie przekazanie ich do wybranej osoby z zarządu SKPZ: Kacpra Wojciuka, Julii Rzeskiej  lub Jakuba Prokopczuka. Zbiórka będzie trwała w dniach 25.10-08.11.2022r. 

       W akcji promocyjnej wzięli udział: Kacper Wojciuk (4fp), Julia Rzeska (4hp), Jakub Prokopczuk (4hp), Zuzanna Leszczyńska (1h), Dorota Wrzosek (1h), Kacper Maliszewski (4hp), Julia Stephan (4hp), Oliwia Odowska (4ap), Natalia Wójcik (4ap). Podczas ogłoszania zbiórki nie zabrakło opowieści o potrzebujących zwierzętach w schronisku oraz zachęcania do ich adopcji.

      • V Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka – podium dla naszej szkoły

      • Serdecznie gratulujemy uczennicom naszej szkoły Martynie Lipce za zajęcie I miejsca i Elizie Chomać za zajęcie II miejsca w V Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka. Jak co roku, tak i w tym, nasi uczniowie wykazali się umiejętnością pięknej recytacji i zostali docenieni przez jury konkursowe.

       Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny", zasłużonego syna ziemi nadbużańskiej i nauczyciela akademickiego profesora doktora habilitowanego Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 20 października 2022 roku reprezentowało czterech uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Martyna Lipka z klasy 2f, Eliza Chomać, Dobrosława Mosiej i Kacper Kopa z klasy 3a.

       Po raz piąty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu ponownie gościła Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Sukcesem okazały się występy Martyny (wiersz "Studencka walizka") i Elizy (utwór "Kocham"), którymi ujęły jury i stanęły na podium. Gorące podziękowania należą się również Dobrusi i Kacprowi, którzy wspaniale zaprezentowali się na scenie i otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • Dzięki sukcesom odnoszonym w poprzednich edycjach, nasza szkoła trzeci raz z rzędu przystąpiła do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Należy podkreślić, że znalezienie się wśród szkół, które wezmą udział w IV edycji projektu jest dużym osiągnięciem, ponieważ niewielu szkołom z poprzednich edycji  udało się zakwalifikować po raz kolejny. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, która bierze udział w tym przedsięwzięciu. Po wielkim sukcesie naszego zespołu, który w poprzednim roku zdobył V miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Robotycznych, liczymy w tym roku na jeszcze lepszy wynik.

       Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w zajęciach z informatyki, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego, programowania oraz robotyki.

       Chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekuna projektu, Pana Janusza Burzyńskiego (sala 115).

      • Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

      • W dniu dzisiejszym w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi odbyła się prelekcja dla klas pierwszych przeprowadzona przez przedstawicieli stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Sokołowa Podlaskiego. Pogadanka miała na celu uświadomienie młodzieży konieczności wykonywania badań profilaktycznych w celu zapobiegania i rozwoju choroby nowotworowej. Młodzież miała również okazję dokonać w praktyce samobadania na fantomach piersiowych.

      • Uczniowie ZS Nr 1 w Sokołowie Podl. mistrzami Polski w strzelectwie sportowym

      • W dniach 03-05.10.2022r na strzelnicy sportowej w Tarnowie odbył się finał 61. Zawodów Strzeleckich  „0 Srebrne Muszkiety - 2022 ”. Po zwycięstwie w zawodach wojewódzkich drużyna Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski. W ogólnopolskich finałach brało udział 16 województw w kategorii chłopców jak i dziewcząt.   Zawodnicy strzelali z karabinka sportowego, kaliber 5,6 mm w postawie leżącej na dystansie 50 m. Na oddawanie 60 strzałów każdy zawodnik miał 60 minut. Zawodnicy Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim osiągnęli podwójny sukces. Indywidualnie pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Adam Kamiński a trzecie miejsce Łukasz Dawidowski. Ponadto drużyna chłopców wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Opiekunami drużyny są instruktorzy strzelectwa sportowego ZS Nr 1 Pan Piotr Adamczuk i Pan Mieczysław Bogaj. Warto podkreślić, że drużyna z Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim reprezentująca Powiat Sokołowski czwarty rok z rzędu jest najlepsza w Województwie Mazowieckim i reprezentuje Mazowsze w finałach ogólnopolskich. Dodajmy, że podobne rezultaty osiągnęliśmy w 2020 roku zdobywając I miejsce indywidualnie i  drużynowo. Z ogólnopolskich finałów zawodnicy wrócili z pięknym muszkietem za zdobycie mistrzostwa polski indywidualnie ( Adam Kamiński ) oraz medalami i pucharami indywidualnie i drużynowo

        Wyniki:

       • Klasyfikacja indywidualna chłopców:
       1. Kamiński Adam – Sokołów Podlaski (Mazowsze) – 592,7 pkt
       2. Szczęsny Kamil – Kłodawa (Wielkopolskie) – 590,3 pkt
       3. Dawidowski Łukasz – Sokołów Podlaski (Mazowsze) – 589,6 pkt
       4. Ujejski Wiktor – Tarnów (Małopolskie) – 587,3 pkt
       5. Poniatowski Michał – Sokołów Podlaski (Mazowieckie) – 585,0 pkt

        

       • Klasyfikacja drużynowa chłopców open:
       1. Bydgoszcz (Kujawsko-Pomorskie) – 1828,2 pkt
       2. Sokołów Podlaski (Mazowieckie) – 1767,3 pkt
       3. Chełm (Lubelskie) – 1760,5 pkt
       4. Żywiec (Śląskie) – 1752,4 pkt
       5. Kłodawa (Wielkopolskie) – 1728,3 pkt

       Na sukcesy uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego  reprezentującym Powiat Sokołowski na szczeblu ogólnopolskim złożyło się wiele czynników.  Zaczęło się od pomysłu obecnej dyrektor ZS Nr1 Pani Małgorzaty Baranowskiej na powstanie klas mundurowych w szkole i zorganizowanie szkolnej strzelnicy pneumatycznej, gdzie młodzież klas wojskowych i policyjnych mogła doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z Klubem Strzelectwa Sportowego „SOKÓŁ” w Sokołowie Podlaskim, który umożliwia uczniom uzyskanie uprawnień strzeleckich Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

       Osiągnięte sukcesy nie były by jednak możliwe bez ciężkiej pracy zawodników i trenerów oraz wsparciu finansowym ze strony Starostwa Sokołowskiego, dzięki któremu uczniowie mogą wyjeżdżać na zawody ogólnopolskie oraz odbywać treningi na 50m profesjonalnej strzelnicy „Dragon” w Siedlcach.

      • Złoty medal w piłce nożnej dla naszych dziewcząt

      • Na obiektach ZS CKR w Sokołowie Podlaskim odbył się turniej piłkarskich "szóstek" dziewcząt w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły, pod opieką nauczyciela Rusłana Mielniczuka, zajęła I miejsce zdobywając złoty medal w piłce nożnej. BRAWO DRUŻYNA. Skład zespołu: Gabriela Wyrozębska, Marzena Górska, Olga Świętoń, Julita Noszczak, Julia Toczyska, Gabriela Wojewódzka, Agata Borychowska, Natalia Parzonka, Paulina Góral, Natalia Kursa.

      • 47 OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 4.11.2022r. o godz. 9.00. odbędzie się szkolny etap Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego.

       Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 17.10.2022r. Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się tutaj: https://oja.wsjo.pl/

      • LEKCJA GEOGRAFII W JĘZYKU ANGIELSKIM

      • W dniu 6 października  2022 r. uczeń klasy 4Ap Kuba Mitura przeprowadził lekcję geografii w języku angielskim dla swoich koleżanek i kolegów.

       Zajęcia edukacyjne przeprowadzone przez Kubę dotyczyły Zmian klimatu na Ziemi ( Climate change of Earth ).
       Celem lekcji było poszerzenie wiedzy na temat przyczyn zmian klimatu oraz globalnych skutków zmian klimatycznych.
       Coraz częściej  obserwować można ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotąd były rzadkością lub zdarzały się jedynie w określonych rejonach Ziemi. 

       Wzrost efektu cieplarnianego powoduje ocieplenie klimatu, w którego wyniku następuje podwyższanie się granicy wieloletniego śniegu, co skutkuje topnieniem lodowców górskich, topnieniem lądolodów, a także zmniejszaniem się zasięgu i grubości arktycznego paku lodowego. Następuje podniesienie poziomu wszechoceanu i zwiększenie objętości cieplejszych wód oceanicznych, co z kolei wpływa na modyfikację przebiegu prądów morskich, nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Coraz częściej pojawiają się upały, susze, huragany, ulewne deszcze i powodzie. Następuje zmiana granic występowania stref roślinnych,  powiększanie się obszarów pustynnych i półpustynnych oraz przesuwanie się granicy tajgi i tundry w kierunku północnym czy zmiany
        w składzie gatunkowym flory i fauny. Będzie to skutkowało dużym prawdopodobieństwem wymarcia gatunków tj. niedźwiedzie polarne, foki czy koralowce.

       Serdecznie dziękujemy Kubie za podjęcie niełatwego wyzwania i trud włożony w przygotowanie lekcji geografii po angielsku.

      • I KNOW AMERICA - konkurs wiedzy o Ameryce

      • Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasada Amerykańska Stanów Zjednoczonych oraz Amerykańska Izba Handlowa zapraszają do wzięcia udziału w

       20. edycji konkursu I know America. Konkurs składa się z trzech etapów:

       1. test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań w języku angielskim i 30 pytań w języku polskim

       2. esej w języku polskim na jeden z 15 udostępnionych tematów

       3. nagranie filmu w języku angielskim na jeden z 3 wcześniej ogłoszonych tematów oraz egzamin ustny na podstawie przygotowanej puli zagadnień

       Co można wygrać?

       1. Indeks na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego

       2. Miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie

       3. Trzydniowe zwiedzanie Warszawy. W programie między innymi spotkania z dyplomatami amerykańskimi pracującymi w Warszawie.

       Wszystkie informacje na temat konkursu znajdują się tutaj: https://knowamerica.pl/

       Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do p. Magdaleny Linczewskiej do 10.10.2022r.

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

      • Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony 4 października 1931 r. Jest to wspaniała okazja dla wszystkich miłośników zwierząt, aby pamiętać o swoich ulubionych pupilach, a także dzikich zwierzętach. W tym dniu warto zwrócić uwagę społeczeństwu na los bezdomnych i porzuconych zwierząt oraz zastanowić się nad problem, jakim jest znęcanie się nad zwierzętami. Grupa Wolontariuszy ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt: Emilia Przywózka (kl.4fp), Julia Bindas (kl. 4hp), Jakub Prokopczuk (kl. 4hp) Kacper Wojciuk (kl.4fp) i Łukasz Kapusta (kl.4fp) postanowiła upamiętnić ten dzień poprzez dotrzymanie towarzystwa czworonogom z Miejskiego Schroniska. Psiaki otrzymały dużą dawkę spacerów i czułości, a ich wdzięczność była ogromna. Podczas wizyty w schronisku nie zabrakło przeanalizowania głównego dokumentu regulującego prawa zwierząt - Ustawy o ochronie praw zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Dorota Odziemczyk.

      • Ogromny sukces odnieśli nasi przełajowcy w Regionalnych Indywidualnych Biegach Przełajowych w Siedlcach

      • Mateusz Gregorczuk zajął II miejsce a Kasia Trendyk III miejsce. Te zawody uznawane są za jedne z trudniejszych jeśli chodzi o poziom rywalizacji. Tym bardziej należą się gratulacje naszym medalistom. Wszyscy reprezentanci naszej szkoły również zaprezentowali się bardzo dobrze. 7 miejsce zajął Szymon Mielańczuk a 10 Wiktor Kosiorek. W sumie, na sześć osób startujących w ,,Regionie" , 4 otrzymały awans na etap wojewódzki Serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

      • Turniej piłkarskich "szóstek" chłopców w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej

      • Na obiektach SLO w Sokołowie Podlaskim odbył się turniej piłkarskich "szóstek" chłopców w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły, pod opieką nauczyciela Rusłana Mielniczuka, zajęła I miejsce zdobywając złoty medal w piłce nożnej. BRAWO DRUŻYNA. Skład zespołu: Mateusz Mularzuk, Adam Zając, Jerzy Kosiorek, Wiktor Kosiorek, Mateusz Kowalczyk, Rafał Filipek, Jakub Buzuk, Dawid Podniesiński, Kacper Krasnodębski, Adam Benedykciuk, Aleksander Cydejko.

      • Mega zwycięstwo w biegach przełajowych

      • Piękne chwile niech trwają. W Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych, nasi znakomici sportowcy sprawili nam ogromną przyjemność, zdobywając na 11 medali aż 7, w tym 3 złote, 3 srebrne i tylko jeden brązowy. Brawo Warunki w czasie zawodów były wyjątkowo trudne, gdyż w ciągu dwóch dni przed bieganiem padały deszcze, więc dodatkowo utrudnieniały zawodnikom uzyskanie optymalnych wyników.

      • Narodowe Czytanie 2022

      •                                                                               „Czucie i wiara silniej mówi do mnie,

                                                                                        Niż mędrca szkiełko i oko”.

                                                                                                 (A. Mickiewicz, Romantyczność)

         Narodowe Czytanie 2022

                30 września 2022 r. w naszej szkole odbyła się 11. edycja akcjiNarodowe Czytanie”. Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział we wspólnej lekturze „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieło to  - stanowiące kamień milowy w historii literatury polskiej - przyczyniło się do rozwoju popularności gatunku, jakim jest sama ballada. Ze względu na swoją tematykę, w której znaczącą rolę odgrywają baśniowe postaci, siły nadprzyrodzone, emocje i uczucia, stało się symbolicznym początkiem epoki romantyzmu w literaturze polskiej.

             Spośród 14 utworów naszego narodowego wieszcza uczniowie wraz z pedagogami zaprezentowali: „Romantyczność”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Kurhanek Maryli”. Wspólna lektura została uświetniona etiudą muzyczną oraz scenkami sytuacyjnymi przygotowanymi w sposób arcymistrzowski przez utalentowanych młodych aktorów z kl. 3a i 1j. Całość spotkania dopełniła przepiękna sceneria, która - przy nastrojowym oświetleniu - wprowadziła widzów w nastrój baśniowości, tajemniczości i ludowości.

            „Narodowe Czytanie” przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska, p. Dorota Jastrzębska, p.  Monika Siwa oraz uczniowie: Eliza Chomać (3a), Dobrosława Mosiej (3a), Julia Ryć (3a), Kacper Kopa (3a), Dominik Giedrojć (3a), Tomasz Młynik (3a), Michał Kałuski (1j), Kacper Tręda (3j), Sofiia Panchenko (1a), Gabriela Sawicka (1a), Karol Kopówka (1a).

       • DZIĘKUJEMY!!! p. wicedyrektor Beacie Pękale, p. Halinie Chojeckiej, p. Renacie Romańczuk i p. Jackowi Jackowskiemu za wsparcie naszej akcji.
       • Dziękujemy Dyrekcji, pedagogom i uczniom za udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Mamy nadzieję, że wspólna lektura „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wzmocniła poczucie naszej tożsamości i uzmysłowiła wszystkim, że nawet w natłoku obowiązków jesteśmy w stanie znaleźć czas na popularyzację czytelnictwa.
      • VII Warsztaty z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych

      • W dniach 28-29 września, już po raz siódmy, wzięliśmy udział w warsztatach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Warsztaty zostały podzielone na bloki językowo- tematyczne i poruszały wiele aspektów nauki języków: angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego i australijskiego. Podczas warsztatów mogliśmy poznać mechanizmy dobrego tłumaczenia tekstów, nowe idiomy, różnice kulturowe w poszczególnych krajach i ich językach, a nawet posłuchać tradycyjnej muzyki Aborygenów. Na zakończenie warsztatów wzięliśmy udział w quizie podsumowującym spotkanie, zdobyliśmy nagrody i już czekamy na następną, VIII edycję Europejskiego Dnia Języków Obcych.

       M.Winczaruk, U.Mielniczuk, J.Maćkowiak

      • Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzno-muzyczny z języka angielskiego

      • W dniu 23 września 2022 odbyła się jesienna edycja konkursu z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 12 uczniów naszej szkoły. Reprezentowali oni następujące klasy: 1A, 3H, 4BP i 4HP. Konkurs miał za zadanie sprawdzić sprawność słuchową uczniów, jak również poprawność zapisu. Konkurs zaczęliśmy od piosenki ‘Green Green Grass’ w wykonaniu George Ezra. Piosenka to typowy letni ht wakacyjny, na który nie można pozostać obojętnym. W tej piosence zadaniem uczestników było znalezienie błędnych wyrazów i wpisanie poprawnych. Kolejna piosenka to piosenka Alanis Morrissette ‘Ironic’. Utwór ten jak i sama wykonawczyni nie jest raczej znana młodemu pokoleniu. Treść tego utworu, jak wskazuje sam tytuł, opowiada o przewrotności losu ludzkiego. Niestety w życiu nie jest często tak jak byśmy chcieli, los płata nam figla. W tym zadaniu  uczniowie mieli wpisać brakujące wyrazy, co okazało się niełatwym wyzwaniem.

       Lista The Best of The Best przedstawia się następująco:

       1. Jakub Zduniak – kl. 4BP                41,5pkt/ 44
       2. Maja Zajączkowska – kl. 4BP      35pkt/44
       3. Maja Sowa –kl. 1A                         33pkt/44
       4. Gabriela Rosocha – kl. 3H            32,5pkt/44
       5. Ewa Banasiuk – 4HP                      30,5pkt/44
       6. Szymon Mielańczuk – 1A             28,5pkt/44

       Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe w postaci książek w języku angielskim.

       Następna edycja konkursu jest zaplanowana na luty 2023. Serdecznie zapraszamy i zwycięzcom gratulujemy!!!

       Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Kiermasz podręczników szkolnych i pomocy naukowych

      • 15 września  2022 r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się kiermasz używanych podręczników szkolnych i pomocy naukowych, który na stałe już wpisał się w kalendarz imprez szkolnych Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Bibliotekarze wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, umożliwiają im zakup  podręczników szkolnych po niższej cenie niż cena rynkowa. Podobnie jak w latach ubiegłych przez pierwsze 2 tygodnie września uczniowie starszych klas przynosili do biblioteki szkolnej podpisane i wycenione podręczniki szkolne, które następnie bibliotekarze oraz wyznaczeni uczniowie wprowadzali do ewidencji.

       Kiermasz podręczników szkolnych jest wydarzeniem, w które zaangażowani są nie tylko nauczyciele bibliotekarze, ale również uczniowie naszej szkoły. Pomagają oni zarówno w ewidencji podręczników, jak i w ich bezpośredniej sprzedaży na kiermaszu. W tym roku byli to: Julia Rzeska kl.4 Hp, Nikola Kowal kl.4Hp, Ewa Banasiuk kl. 4HP, Krystian Piejka kl. 4Ap, Julia Dobrowolska kl.3J i Adrian Olszewski kl.3J.

       Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwały p. Monika Siwa i p. Dorota Jastrzębska (nauczyciele bibliotekarze) oraz p. Izabela Rudaś (nauczyciel j. niemieckiego).

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2022 "WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

      •        16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego włączyli się po raz kolejny w  akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2022 ”.

       Hasłem tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest: „Wszystkie śmieci nasze są”. Równie ważne jak nieśmiecenie i sprzątanie jest zmiana  naszych indywidualnych nawyków. Ilość śmieci porzuconych w polskich górach, lasach, morzach skłania do refleksji. Wystarczy bowiem, zanim bezrefleksyjnie wyrzuci się do lasu czy na plażę puszkę lub butelkę po właśnie wypitym napoju, wziąć głęboki oddech i pomyśleć z troską o jedynej planecie, jaką mamy do życia.
        W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wiedzą niepodważalną jest to, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie.
         
         W tym roku mówimy głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.  

       Młodzież biorąc udział w akcji podejmuje działania, dzięki którym uczy się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji  zaśmiecać  w takim stopniu jak dotąd  i niszczyć naturalnego środowiska. Dzięki akcji „Sprzątanie Świata” młodzi ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak
       i na całej naszej planecie

      • List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2021/2022

      • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

       Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,


       rok szkolny 2021/2022 był czasem wielu ważnych i potrzebnych zmian w polskiej edukacji. Realizowaliśmy przedsięwzięcia ukierunkowane na wspieranie wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, budowanie kompetencji przyszłości oraz uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, który powinien odpowiadać na wyzwania XXI wieku.

       Zainicjowaliśmy program „Laboratoria Przyszłości”. Na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego, w tym drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów czy sprzętu do nagrań, przeznaczyliśmy rekordową sumę 1 mld zł. Wszystko po to, aby młodzi ludzie w każdej szkole mogli prowadzić ciekawe eksperymenty, uczyć się pracy w grupie, rozwijać własne talenty, a także zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne na kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.

       Już w pierwszych tygodniach roku szkolnego 2021/2022 uczniowie i nauczyciele wyjechali na wycieczki szkolne dofinansowane z programu „Poznaj Polskę”. Młodzi ludzie odwiedzali miejsca związane z naszą historią i kulturą oraz największymi osiągnięciami nauki. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności szkolnych, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu wsparcia finansowego i rozwoju programu. Uruchomiliśmy projekt „Poznaj Polskę na sportowo”, którego celem jest promocja aktywności fizycznej i zachęcenie uczniów do uprawiania sportu.

       Chcemy, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób, poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. Służą temu także Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które powstają w całej Polsce. Dzięki tym małym centrom nauki uczniowie z mniejszych miast i miejscowości mogą rozwijać swoją kreatywność, poznawać osiągnięcia nauki oraz zjawiska otaczającego nas świata blisko swojej szkoły i miejsca zamieszkania.

       Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom kształcenia na odległość, w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowaliśmy programy wsparcia uczniów po okresie pandemii, takie jak „WF z AWF” czy „Dobrze widzieć”. Przedsięwzięcia były związane zarówno ze zdrowiem oraz kondycją fizyczną dzieci i młodzieży, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału. Od marca w szkołach realizowane są zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Cieszę się również, że udało się wprowadzić przepisy, które pozwalają na zwiększenie liczby specjalistów oraz wsparcia finansowego na organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

       Ostatnie miesiące obecnego roku szkolnego były pod wieloma względami szczególne. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że do polskich szkół trafiły tysiące dzieci zza naszej wschodniej granicy. Wprowadziliśmy elastyczne przepisy, które umożliwiły włączanie ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji. Ich adaptacja w nowym środowisku nie byłaby jednak możliwa bez ogromnej empatii, wrażliwości i ofiarności całych społeczności szkolnych. Młodzi ludzie, a także ich nauczyciele zdali egzamin z otwartości i serdeczności. Swoim ukraińskim kolegom i koleżankom okazali wsparcie w momencie, w którym najbardziej tego potrzebowali. Z całego serca za to dziękuję!

       W przededniu wakacji życzę uczniom, nauczycielom i rodzicom dobrego odpoczynku. Mam nadzieję, że dla młodych ludzi będzie to czas pełen przygód, odkrywania nowych miejsc i realizowania pasji. Gratuluję sukcesów edukacyjnych i wychowawczych. Jestem przekonany, że z dumą odbierzecie szkolne świadectwa. Słowa uznania kieruję do nauczycieli i wychowawców, dziękując za przekazywanie wiedzy i kształtowanie postaw młodych ludzi. Życzę Państwu, aby czas letniego odpoczynku pozwolił na wytchnienie od codziennych obowiązków.

       Serdecznie pozdrawiam także społeczność szkół polonijnych na całym świecie. Dziękuję nie tylko za trud nauczania języka polskiego, ale także za promowanie polskiej tradycji, historii i dziedzictwa narodowego poza granicami naszego kraju.

       Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!       Z wyrazami szacunku

       Przemysław Czarnek

       Minister Edukacji i Nauki

       Zobacz list wer. PDF

      • "Jak fake news staje się newsem, a hate speech nowomową"

      • Julia Dobrowolska, uczennica klasy 2j - technik informatyk, wzięła udział w warsztatach online zorganizowanych przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych oraz American Corners. W trakcie webinaru Jak fake news staje się newsem, a hate speech nowomową była mowa o tym co w dzisiejszym świecie jest prawdą, a co fałszem, jak nie płynąć z falą fake newsów i segregować wiadomości z mediów społecznościowych oraz jak walczyć z hejtem.

       Zobacz certyfikat Juli :)

      • Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

      • W dni 21 czerwca na szkolnej strzelnicy odbyły się „Zawody  Strzeleckie o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim”. W zawodach rywalizowali uczniowie, zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Zawodnicy oddali 10 strzałów ocenianych z karabinków pneumatycznych na odległość 10 m.
       Wyniki zawodów:

       Drużynowo:

       1             Klasa 3Hp – 211 pkt.      

       2             Klasa 3Fp – 207 pkt.

       3             Klasa 1I -  199 pkt.          

       4             Klasa 3Fg - 190 pkt.        

       5             Klasa 2A – 189 pkt.

       6             Klasa 3Jg – 153 pkt.       

       7             Klasa 3Hg – 91 pkt.

       8             Klasa 3Lg – 70 pkt.

       9             Klasa 4F – 67 pkt.

       10           Klasa 3Ap – 64 pkt.

       Indywidualnie dziewczęta:

       1             Bujalska Julia 2A - 84 pkt.

       2             Górska Sylwia 4F - 67 pkt.

       3             Renik Wiktoria 3Fp - 64 pkt.

       4             Plewa Julia 2A - 30 pkt.

       Indywidualnie chłopcy:

       1             Poniatowski Michał 3Hg - 91 pkt.

       2             Borysiak Szymon 3Jg - 84 pkt.

       3             Kamiński Adam 3Hp - 77 pkt.

       4             Adamczyk Kacper 1I - 77 pkt.

       5             Młynik Tomasz 2A - 75 pkt.

       6             Piwowar Bartosz 3Fp - 74 pkt.

       7             Krasnodębski Piotr 3Lg - 70 pkt.

       8             Supeł Jakub 3Jg - 69 pkt.

       9             Sitak Paweł 3Fp - 69 pkt.

       10           Bartosiak Maciej 3Fg  - 67 pkt.

       11           Jóźwiak Bartłomiej 3Hp - 67 pkt.

       12           Stokowski Dawid 3Hp - 67  pkt.

       13           Sosna Marcin 1I  - 65 pkt.

       14           Piejka Krystian 3Ap - 64 pkt.

       15           Tymiński Sebastian 3Fg - 63 pkt.

       16           Wycech Karol 3Fg - 60 pkt.

       17           Daniił Vulchyński 1I  - 57 pkt.

       18           Piwko Wiktor 1J - 55 pkt.

       19           Socik Artur 3Hp - 54 pkt.

      • Powiatowe Zawody Strzeleckie Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Starosty Sokołowskiego Edycja 2022

      • W dniu 15 czerwca 2022 roku na strzelnicy  KSS ,,Sokół" odbyły się Powiatowe Zawody Strzeleckie Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Starosty Sokołowskiego. Zespół Szkół Nr 1 reprezentowało 7 zawodników: Bujalska Julia, Plewa Julia, Górska Sylwia, Poniatowski Michał, Kamiński Adam, Krasnodębski Piotr i Młynik Tomasz. Zawodnicy strzelali w konkurencji karabin pneumatyczny drużynowo i indywidualnie w kategorii chłopców i dziewcząt. Oddawali 3 strzały próbne a następnie 10 ocenianych. Wyniki zawodów:

       Drużynowo:

       1.Zespół Szkół Nr 1-206 pkt

       2.Liceum Ogólnokształcące-124 pkt

       3.Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące-75 pkt

       Indywidualnie dziewczęta:

       1.Górska Sylwia Zespół Szkół Nr1-74 pkt

       2.Bujalska Julia Zespół Szkół Nr1-47 pkt

       3.Krakowska Aleksandra .Liceum Ogólnokształcące-40 pkt

       4.Plewa Julia Zespół Szkół Nr1-25 pkt

       Indywidualnie chłopcy:

       1.Borysiak Paweł Liceum Ogólnokształcące-75 pkt

       2.Poniatowski Michał Zespół Szkół Nr1-68 pkt

       3.Ludwiczak Bartosz Liceum Ogólnokształcące-64pkt

       4.Kamiński Adam Zespół Szkół Nr1-64pkt

       Puchary i dyplomy dla zwycięzców wręczał w imieniu Starosty Sokołowskiego Pani Elżbiety Sadowskiej prezes Klubu Strzelectwa Sportowego ,,SOKÓŁ" Pan Piotr Adamczuk. Drużynę Zespołu Szkół Nr 1 do zawodów przygotowywał nauczyciel i instruktor strzelectwa Pan Mieczysław Bogaj. Dzięki wsparciu strzelectwa sportowego przez Powiat Sokołowski możemy w szkołach ponadpodstawowych rozwijać zainteresowania uczniów sportem strzeleckim. Wynikiem systematycznej pracy z młodzieżą jest po raz 4 wygranie województwa mazowieckiego i udział w ogólnopolskich finałach strzeleckich „Srebrne Muszkiety” organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Dodajmy, iż zawodnicy ZS Nr1 reprezentujący Powiat Sokołowski w 2020 roku byli najlepsi w Polsce zarówno indywidualnie jak    i drużynowo.

      • Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

      • Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

       Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

       ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

       1. Wakacje w górach

       • Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
       • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
       • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
       • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
       • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
       • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
       • Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

       2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

       Zasady bezpiecznej kąpieli

       • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
       • Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
       • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
       • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
       • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
       • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
       • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
       • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
       • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
       • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
       • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
       • Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
       • Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
       • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
       • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

       Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

       • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
       • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
       • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
       • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
       • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

       3. Aktywne wakacje

       Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

       • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
       • W czasie jazdy używaj kasku.
       • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
       • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
       • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
       • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
       • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
       • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
       • Nigdy nie ścinaj zakrętów.
       • W czasie jazdy zawsze uważaj!

       4. Wakacje w domu

       Zabawa

       • Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych spotkań.
       • Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać.

       Są to:

       1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
       2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
       3) ogień – możesz spowodować pożar,
       4) woda – możesz zalać mieszkanie,
       5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
       6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

       WAŻNE TELEFONY
       112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
       997 – telefon alarmowy Policji
       998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
       999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
       601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

       800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

       Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji życzymy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 330571