• Aktualności

      • Życzenia świąteczne

      • Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
       niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących
       minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.
       W tym wyjątkowym czasie pragniemy złożyć serdeczne
       życzenia zdrowia, szczęścia, radości i pokoju w 2022 roku,
       dając siłę do realizacji marzeń, którymi warto się dzielić
       i nadziei, bez której nie da się żyć.

       Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi,

       Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1

      • ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA KARMY DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

      • W dniach 13-17.12.2021r. odbyła się świąteczna zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Udało się zebrać ~100 kg karmy suchej  oraz 10 kg mokrej, a także kilka drobnych przysmaków. Z pewnością taka paka ucieszy niejednego psiaka ze Schroniska dla Psów w Sokołowie Podlaskim oraz kociaki wolno żyjące z terenu miasta Sokołów.

       Dziękujemy serdecznie wszystkim Darczyńcom, którzy podarowali karmę i pomogli napełnić psie i kocie brzuszki.

       Pozdrawiamy✋️

       Szkolne Koło Przyjaciół Zwierząt

      • Spotkania wigilijne w Zespole Szkół Nr1

      • 16 i 17 grudnia 2021r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zgromadzili się w świetlicy szkolnej, by uczestniczyć  w spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Fragmenty Ewangelii o narodzeniu Pańskim oraz przesłanie świąt Bożego Narodzenia wygłosił ks. Sylwester Falkowski. Tradycje i zwyczaje świąteczne przypomniała Sandra Hardej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Natalia Gawrysiuk, Kacper Brzezik, Krystian Piejka z opiekunem Iwoną Piętką złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom, kolegom i koleżankom, wielu radosnych chwil, zdrowia, aby nowo Narodzony Chrystus przyniósł  szczęście i pojednanie. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Baranowska życzyła wszystkim, aby chwile spędzone przy wigilijnym stole były czasem wolnym od trosk i  problemów codzienności, by Nowy 2022 rok przyniósł radość i spełnienie marzeń. W czasie spotkania wystąpił zespół Szara Band grając  tradycyjne i współczesne kolędy. Zespół wystąpił w składze: Martyna Lipka, Kinga Kozak, Hubert Biernat, Kacper Smolik - wokal, Jagoda Bazylczuk - flet oraz nauczyciele Krzysztof Niemirka- klawisze, Bogusław Kwiatkowski- gitara. Świąteczne dekoracje wykonała Magdalena Filipiak. Tego dnia odbyły się klasowe spotkania wigilijne uczniów  z wychowawcami. Przy śpiewie kolęd uczniowie dzielili się opłatkiem, składając sobie  życzenia, wspólnie spożywali  przygotowane potrawy.  Podczas wigilii klasowych panowała uroczysta i świąteczna atmosfera.

      • POMNAŻAMY DOBRO W TRUDNYCH CZASACH

      • Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości z nas kojarzą się z  błogim czasem spędzanym w rodzinnym gronie. Nie możemy w tym czasie zapominać o osobach potrzebujących naszego wsparcia.

       Dlatego  w Caritas Diecezji Drohiczyńskiej po raz kolejny wolontariusze z naszej szkoły pod opieką p. Marty Stelmach i p. Anety Rosochackiej przygotowywali paczki dla osób potrzebujących.

       Cieszymy się i dziękujemy, że nasza młodzież otwiera serca na drugiego człowieka.

      • Dzień Wolontariusza w ZS Nr 1

      •  „Wolontariat jest pewną szkołą życia, która uczy poświęcenia i  troski o innych”.

       W grudniu przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska czy otoczenia. Tegoroczna działalność upływa w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wolontariatu i osób zaangażowanych w tę działalność jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości.

       Wolontariusze  z klas:  IIA, III Hp, IIIFp i IIIJp uczcili swoje święto, słuchając prelekcji pani Joanny Błońskiej – kuratora wystawy „Sokołowscy Twórcy” w Galerii „Dom” Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Następnie uczestniczyli w spotkaniu  integracyjnym  w pizzerii „Da Grasso”.

       Wszystkim Wolontariuszom  z naszej szkoły  życzymy zdrowia i  ogromu determinacji w budowaniu  lepszego świata, bo przecież dobro, które czynimy wraca do nas ze zdwojoną siłą!

      • Dinozaury na Mazowszu - odkrycie unikatowych w skali światowej śladów dinozaurów

      • W poniedziałek 13 grudnia odbyła się  naukowa konferencja online, której tematem było odkrycie unikatowych w skali światowej nowych stanowisk paleontologicznych z pozostałościami po jurajskich dinozaurach. Wzięła w niej udział Weronika Czapska - uczennica klasy 3Ag. Konferencja była okazją do pogłębienia wiedzy w zakresie paleontologii i rozwijania zainteresowań geograficznych.

       20 lipca 2021 roku prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja), uczestniczącw eksploatacji piasków ilastych, odkryli na płytach dolnojurajskich piaskowców w kamieniołomie w Borkowicach idealnie zachowane ślady dinozaurów  drapieżnych i roślinożernych oraz szczątki innych zwierząt i ryb. Znaleziska tropów wskazują na złożony zespół faunistyczny dinozaurów zamieszkujący ten obszar około 200 milionów lat temu. Odkopane w Borkowicach  tropy dinozaurów to najlepiej zachowanie ślady w Polsce, a jak donoszą odkrywcy nawet na Grenlandii, nie ma tak idealnych pozostałości jakie zostały odkryte w Polsce. Według odkrywców fauna dinozaurów z Borkowic należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie. Pomimo 200 lat odciski wyglądają jakby powstały zaledwie wczoraj. Co więcej znajduje się także kości, które można porównać do szkieletów dinozaurów, które żyły w tamtym czasie geologicznym.

       Stanowisko to jest obszarem badań geologicznych, sedymentologicznychi paleontologicznych i będzie miało bardzo duże znaczenie dla regionu i nauki. Dzięki tym odkryciom można określić środowisko w jakim żyły dinozaury, wykonać rekonstrukcję zwierząt. Jak wiadomo nic tak nie zachwyca jak te legendarne stworzenia. Wiedza o ich występowaniu zdecydowanie wpłynie na duży rozwój regionalny i turystyczny,  dzięki któremu będzie można przekazywać szeroką wiedzę o Ziemi i zmianach klimatu, które spowodowały wyginięcie tych cudownych zwierząt. Jest to naprawdę wielkie osiągnięcie, które ma rozgłos na cały świat i aż trudno uwierzyć, że takie skarby geologii historycznej zostały odnalezione właśnie w Polsce.

      • Podziekowanie

      • Naszym kochanym Uczniom, Nauczycielom oraz wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za każdy dar oraz przejaw życzliwości i troski o najbardziej potrzebujących. Dzięki Wam, po raz kolejny, Świąteczna Zbiórka Żywności bardzo nam się udała.

       Wielkie dzięki!!!

       Organizatorzy

      • XVI Światowy Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021 w Katowicach

      • W dniach 6-10 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 3Bp II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr1 Maja Zajączkowska i Jakub Zduniak uczestniczyli online w Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021, którego Polska była tegorocznym gospodarzem. Spotkania odbyły  się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Były one kontynuacją  konferencji z udziałem światowych ekspertów, przeznaczonej dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie" z 31 maja 2021 r., w której nasi uczniowie mieli już zaszczyt uczestniczyć.
       IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma być ono miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.

       Internet United (tłum. zjednoczony internet) – łączący wszystkich swoich użytkowników w jedną społeczność odpowiedzialną za jego kształt i funkcjonowanie to niezwykle istotne hasło na obecnym Szczycie Cyfrowym. To nasze wspólne marzenia, pomysły, potrzeby i działania, które tworzą internet przyszłości!
       Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wielokrotnie podkreślano, że jednym z największych problemów i wyzwań współczesnego świata jest wykluczenie cyfrowe wielu regionów świata ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Południa, czyli państw położonych poniżej równika. Eksperci omówili główne wyzwania stojące przed globalną społecznością z perspektywy krajów rozwijających się.

       W 16 edycji  szczytu wzięło udział w sumie 10,3 tys. uczestników ze 175 krajów, z czego ok. 2 tys. osób przybyło do Katowic. W piątek odbyła się uroczystość zakończenia IGF 2021.
       Najważniejsze wnioski i cele ze Szczytu Cyfrowego ONZ: likwidacja nierówności w dostępie do sieci,  promowanie podejścia skoncentrowanego na człowieku i zapewnienie powszechnego dostępu do sieci ( 3 mld ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do sieci ), wspieranie zróżnicowanych poglądów, sprawiedliwie dystrybuowanie i zarządzanie informacją, zniwelowanie różnic między globalną Północą i globalnym Południem, a przede wszystkim ochrona praw człowieka i  bezpieczeństwo cyfrowe na świecie.

       Już za rok  Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2022 odbędzie się w Afryce,
       w stolicy Etiopii - Addis Abebie. My również zamierzamy w nim online uczestniczyć.

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego

      • W dniu 9 grudnia miłośnicy języka angielskiego po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego " English High Flier". Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego "Łowimy Talenty". Pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty językowe.
       Organizatorzy: A. Czarnocka, B. Maseko, M. Winczaruk 

      • Informacja o szczepieniach COVID-19

      • W dniu 14.12.2021 o godzie 14:30 -18:00 w Sokołowie Podlaskim przy ul. ks. Bosko 5 (od ul. Generała Władysława Andersa) jest dzień otwarty szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich osób pełnoletnich.
       Osoby poniżej 18 roku życia zapraszamy z prawnym opiekunem. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

       Szcepionka BioNTech,Pfizer Typ szczepionki: RNA.
       Sposób podawania :Wstrzyknięcie domięśniowe

      • Mikołajkowe świętowanie klasy 1F

      • 6 grudnia uczniowie klasy 1F z opiekunami: p. Moniką Jackowską i p. Magdaleną Filipiak, uczestniczyli w wyjściu integracyjnym z okazji Mikołajek. Około godziny 11 poszliśmy  na wspólny posiłek do Da Grasso. Następnie w doskonałych humorach, po niespodziewanym spotkaniu ze św. Mikołajem, udaliśmy się na kręgle do Junavi, gdzie w duchu uczciwej rywalizacji rozegraliśmy pojedynek. Wspólnie spędzony czas, na pewno dał nam poczucie jedności , chwilę relaksu i zapomnienia od trudnej sytuacji pandemicznej.

      • Podwójne zwycięstwo w siatkówce dziewcząt i chłopców !

      • Pełnym sukcesem naszych drużyn zakończył się turniej powiatowy siatkówki dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych rozegrany na naszej hali sportowej. Drogą do sukcesu musiało być zwycięstwo z każdym z wyłonionych w drodze losowania przeciwnikiem. Gra systemem pucharowym okazała się skuteczna w pozytywnym rozstrzygnięciu wszystkich pojedynków. Wysokie zwycięstwa z były nagrodą za ciężką pracę w przygotowaniach przed zawodami. Wszystkim naszym sportowcom serdeczne dziękujemy, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów w reprezentowaniu naszej szkoły.

      • Mikołajki na lodowisku

      • Z okazji Mikołajek uczniowie klasy 2J oraz 2H pod opieką pani Sylwii Chruścickiej, pani Moniki Sawickiej i pana Adama Elbicha, wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Zaczęliśmy od seansu filmowego w Nove Kino, gdzie obejrzeliśmy pełen przyjaźni film „Wilk, lew i ja”.  Następnie udaliśmy się na szybki posiłek w Galerii Siedlce. Jednak głównym celem wycieczki było miłe i aktywne spędzenie czasu podczas jazdy na łyżwach, a jednocześnie nauka i doskonalenie tej zimowej dyscypliny sportowej. 

       Bardzo szybko okazało się, że pobyt na lodowisku jest nie tylko świetną formą rozrywki, ale przede wszystkim intensywną aktywnością ruchową. Znaczna część grupy doskonale radziła sobie z jazdą na łyżwach, a uczniowie, którzy stawiali pierwsze kroki na tafli lodowej, bardzo szybko wykształcili w sobie równowagę i samodzielnie się poruszali. Doświadczeni łyżwiarze chętnie pomagali kolegom nowicjuszom.

      • Złoty Pierścień Rosji

      • Dzisiaj odbyło się spotkanie online z Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego UMCS w Lublinie pt.: "Złoty Pierścień Rosji". W wydarzeniu wzięły udział klasy 2i i 3Ag

      • Szkolny konkurs geograficzny

      • Dnia 25.11.2021 roku odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny, w którym udział wzięło 44 uczniów z następujących klas: 3Ag, 3Bp, 3Fg, 2A, 2F.
       Celem konkursu było poszerzenie wiedzy geograficznej, rozwijanie zainteresowań poznawczych i uzdolnień uczniów, wdrażanie do samokształcenia, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa oraz sprawdzenie własnej wiedzy i umiejętności. Uczniowie  zmierzyli się z 26 zadaniami zamkniętymi i otwartymi dotyczącymi  zakresu  zagadnień z geografii fizycznej.

       Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w II etapie konkursu.
       Wyniki zostaną ogłoszone w grudniu

      • Dzień Czystego Powietrza

      • W dniu 26 listopada 2021r. pani Marta Leśniczuk specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Sokołów Podlaski przeprowadziła prelekcję dla grupy młodzieży – uczniów klasy III Ag na temat programu Czyste powietrze.

       Czysta Ziemia, na której żyjemy, dostęp do pitnej wody, czy oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy i działań z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowanie zachowań prośrodowiskowych młodego pokolenia.

       Celem spotkania było  zainteresowanie młodzieży tematyką zanieczyszczenia powietrza, podniesienie świadomości w zakresie szkodliwości smogu dla zdrowia i życia, a także popularyzacja działań ograniczających jego powstanie i oddziaływanie. Podczas prelekcji omówiono źródła zanieczyszczeń powietrza, najważniejsze substancje zanieczyszczające oraz zjawiska wynikające z zanieczyszczeń atmosfery takie jak globalne ocieplenie klimatu, dziura ozonowa, kwaśne deszcze oraz smog. Najważniejszym celem programu Czyste powietrze, jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Gość zwrócił uwagę na wybór opału dobrej jakości, a także czego nie wolno spalać w kotłach, piecach                                        i kominkach.

       Pani Marta Leśniczuk przedstawiła główne założenia Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej w ramach której nastąpi stopniowa wymiana przestarzałych kotłów węglowych na urządzenia spełniające obowiązujące normy emisji zanieczyszczeń. Poinformowała o możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Zwróciła także uwagę na przyjazne środowisku – ekologiczne źródła ogrzewania, tj. ogrzewanie gazowe, systemy ciepłownicze i odnawialne źródła energii.

       PAMIĘTAJ! Czyste powietrze zależy od Twoich wyborów.

                                                                                                                                  Koło Ekologiczne

      • Pożegnanie

      • Ze smutkiem żegnamy naszą serdeczną koleżankę, Larysę Usow. Pani Larysa była wieloletnim nauczycielem ZSNr1, wspaniałym i cenionym wychowawcą, ciepłym, oddanym przyjacielem.

       Pozostanie w naszej pamięci:

       Dyrekcja,

       Nauczyciele,

       Pracownicy administracji i obsługi,

       Absolwenci szkoły.

       Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.11.2021 r. (sobota) w kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Ignatkach- Osiedle pod Białymstokiem.

      • SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

      • Dnia 15.11.2021r. uczniowie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy 3hp: Julia Rzeska i Julia Bindas oraz z 3fp: Kacper Wojciuk wraz z nauczycielem Panią Dorotą Odziemczyk odbyli wizytę w „leśniczówce” mieszczącej się w Budach Kupientyńskich. Mieliśmy okazję porozmawiać z leśniczym - Panem Waldemarem Szmurło. Spotkanie miało na celu przybliżenie życia zwierząt leśnych. Dzięki rozmowie dowiedzieliśmy się, że nie zdrowo jest całorocznie dokarmiać zwierzęta, ale w momencie gdy są srogie zimy i trudno jest zdobyć pokarm - trzeba je wspomóc. Ptaki najchętniej jedzą słoninę, nasiona oleiste, zboża i kule ze smalcu z ziarnami, a sarny, łosie i zające są roślinożercami. Dowiedzieliśmy się także, że drzew z dziurami nie należy ścinać ponieważ jest to naturalne schronienie dla ptactwa. Nie zabrakło wizyty przy pomniku „Dąb Powstańca” i wysłuchania o jego historii.

       Dziękujemy Panu Waldemarowi za tak ważną lekcję.

       Julia Rzeska i Julia Bindas

      • Konkurs recytatorski

      • Zapraszamy uczniów klas pierwszych do udziału w konkursie recytatorskim poezji K. K. Baczyńskiego, który odbędzie się 1 grudnia 2021 r. Zgłoszenia (imię i nazwisko oraz tytuł prezentowanego utworu) należy kierować do biblioteki szkolnej do 29 grudnia.

       Organizatorzy konkursu: Monika Siwa, Magdalena Filipiak, Dorota Jastrzębska.

       Informacje o konkursie

      • "Poznajemy Rosję - online"

      • W piątek 19 listopada odbyło się spotkanie online przeprowadzone przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku pt.: "Poznajemy Rosję – online". Celem spotkania było zapoznanie uczniów  z kulturą, tradycjami i symboliką Rosji, a także pokaz możliwości wykorzystania technologii informatycznych w celach edukacyjnych i poznawczych. Uczniowie mieli okazję poznać m.in. rosyjską sztukę ludową, dowiedzieć się jaka symbolika związana jest z kolorami rosyjskiej flagi, jakie miasto jest stolicą rosyjskich samowarów oraz co było inspiracją do stworzenia matrioszki.

      • Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia!

      • Przyczyń się do tego,  aby i inni mogli przeżywać go radośnie :)

       Podziel się z potrzebującymi produktami żywnościowymi z długim terminem ważności  (słodycze, herbata, kawa).

       Bardzo mile widziane nowe przybory szkolne (np. zeszyty, kredki, flamastry, bloki, książeczki, kolorowanki, długopisy).

       Liczy się każdy dar!

       Zbiórkę produktów prowadzą :

       H. Chojecka,  M. Winczaruk,  U. Mielniczuk,  M. Borysiak-Wojewódzka,

       M. Linczewska, D. Odziemczyk, E. Dąbrowska

       Termin zbiórki: 22.11. – 10.12.2021r.

       Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

      • VIII edycja ogólnopolskiej olimpiady z języka polskiego ,,Życie i twórczość Bolesława Prusa”

      • 16 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się VIII EDYCJA  OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO ,,ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ BOLESŁAWA PRUSA”. Celem przedsięwzięcia było poznanie życia i twórczości jednego z najsłynniejszych pisarzy doby realizmu. Młodzież przygotowująca się do konkursu gromadziła wiedzę o biografii Prusa, korzystając z nowoczesnych źródeł informacji oraz czytając lektury dotyczące biografii pisarza , np. Moniki Piątkowskiej „Prus. Śledztwo biograficzne”. Uczestnicy Olimpiady obowiązkowo musieli przeczytać powieści: „Faraon” i „Lalka” oraz nowele i opowiadania: „Z legend dawnego Egiptu”, „Antek”, „Katarynka”, „Kamizelka”, „Nawrócony” i „Omyłka”.

       W zmaganiach olimpijskich uczestniczyli: Eliza Chomać ( IIA), Dobrosława Mosiej (IIA), Julia Ryć (II A), Julia Dobrowolska ( II J), Adrian Olszewski( II J), Oliwia Odowska (III Ap), Kornelia Kulikowska ( III Ap), Świnarska Weronika (III Ap), Julia Bartnik (III Bp), Zuzanna Kalisiak (III Bp),  Michał Mikołajczuk (III Jg), Mateusz Tręda (III Jg), Mateusz Gregorczuk (III Jp), Mateusz Kurach (III Jp), Bartosz Tomczuk (III Jp), Ewa Banasiuk ( II Hp), Karolina Grzeszek ( III Hp), Julia Rzeska (III Hp).

       Wszystkim uczniom gratulujemy i wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do sukcesu nie tylko podczas egzaminu maturalnego, ale również w dorosłym życiu!

      • Olimpiada z języka polskiego – „Mitologia grecka i rzymska”

      • Mity są mocno zakorzenione w naszej świadomości i kulturze. Od początku towarzyszą człowiekowi w budowaniu jego tożsamości oraz w  obserwowaniu i wyjaśnianiu świata. Tak głęboko przeniknęły do naszej świadomości i współczesnego języka, że nie zdajemy sobie sprawy, iż codzienne sytuacje oceniamy, wyjaśniamy i definiujemy za pomocą mitów i pojęć mitologicznych.

       15 listopada 2021 roku młodzież z naszej szkoły przystąpiła do VIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z ,,MITOLOGII GRECKIEJ I RZYMSKIEJ'' skierowanej do uczniów szkoły średniej. Celem tego przedsięwzięcia było: rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów,  pobudzanie  do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji, a także możliwość inspiracji uczniów do własnego i twórczego myślenia. Należało znać bardzo dobrze treść  „Mitologii” Jana Parandowskiego oraz lektury uzupełniające „Mitologię Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiaka oraz „Mitologię grecka i rzymską” Katarzyny Marciniak.

       Do OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO  przystąpili uczniowie: MICHAŁ KOWALCZYK (IA), NATALIA KURSA (IA), KRYSTIAN WIŚNIEWSKI (IA), MICHAŁ WOJTKOWSKI (IF), KIGA ROMAŃCZUK (IH), EWELIA BUJALSKA (IH), NATALIA PACZÓSKA (IH).

       Uczestnikom gratulujemy i czekamy na wysokie wyniki zmagań olimpijskich z języka polskiego!

      • AKCJA KRWIODAWSTWA

      • 16 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego  przeprowadzono akcję honorowego oddania krwi przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1 oraz honorowych dawców krwi z rejonu miasta.

       Akcję przeprowadzono przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. W pomoc zaangażowali się uczniowie z klas licealnych o profilu medycznym. Krew będzie przekazana na leczenie p. Jarosława Radawca - mieszkańca naszego powiatu.

       Do punktu poboru krwi zgłosiło się 45 osób, z czego 22 osoby oddały krew, a pozostałe osoby z różnych przyczyn nie mogły tego uczynić. Łącznie zebrano 10 litrów krwi.

       Organizatorzy akcji składają wyrazy uznania i podziękowania honorowym dawcom krwi, a także wszystkim osobom, które wyraziły chęć oddania krwi, ale z różnych przyczyn nie mogły aktywnie uczestniczyć w akcji.

       Wszystkich pełnoletnich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych akcjach krwiodawstwa.

      • 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Uroczyste obchody 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 11 listopada. Były okazją do upamiętnienia  wyjątkowej daty z  historii naszego kraju 11 listopada 1918 roku. W tym dniu Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność.
       W uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Salezjanów w Sokołowie  Podlaskim udział wzięły Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół Nr 1 i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Sokołów Podlaski oraz przedstawiciele młodzieży klas mundurowych.  Mszę Świętą o godz. 12.00 rozpoczęto podniosłym odśpiewaniem  przez zgromadzonych przedstawicieli lokalnych władz, kombatantów, młodzieży, harcerzy i mieszkańców miasta hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Po Mszy Świętej zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych i młodzieży  klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 przeszli pod pomnik Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza, gdzie ponownie odśpiewano hymn oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wieńce. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół naszej szkoły „ Szara Band ”.

      • WIZYTA BISKUPA PIOTRA SAWCZUKA – ORDYNARIUSZA DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ

      • Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. (,,,) Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko" – takimi słowami skierowanymi  przez błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego do młodzieży, przedstawiciele uczniów powitali Księdza Biskupa Piotra Sawczuka, który 10 listopada2021 roku  przybył do naszej szkoły z wizytą w ramach wizytacji kanonicznej w parafii konkatedralnej. Spotkał się z Dyrekcją, nauczycielami, przedstawicielami rodziców, pracownikami szkoły oraz uczniami.

       Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez Panią Dyrektor Małgorzatę Baranowską oraz przez uczniów. Następnie w ramach projektu „Szkoła do Hymnu”, wspólnie odśpiewano Hymn Polski oraz wszyscy zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji historycznej p. Jacka Odziemczyka na temat bohaterów i walk o niepodległość Polski, które miały miejsce na terenie Powiatu Sokołowskiego.

       Zwracając się do zebranych ks. Biskup podkreślił, jak ważne w dzisiejszych czasach jest wychowanie i uczenie młodego pokolenia wiary, tradycji oraz miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Nauczycielom  podziękował za stwarzanie klimatu życzliwości dla obecności Kościoła w szkole oraz jego zadań duszpasterskich. Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa dla całej społeczności szkolnej.

      • "Tytka Charytatywna"

      • Rozpoczyna się kolejna edycja akcji "Tytka Charytatywna". Akcja jest idealną okazją, aby dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia.

       Dziś wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 im K.K Baczyńskiego wraz z p. Aneta Rosochacką uczestniczyli w przygotowaniu do dystrybucji  na parafie  „Tytek charytatywnych ”

       „Tytka”  to papierowa torba, do której można włożyć podstawowe i trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości. Jest to łatwy i bardzo skuteczny sposób, aby zachęcić całe rodziny do pomocy potrzebującym i budować wśród nas odpowiednie postawy prospołeczne.

       Zgromadzona w ten sposób żywność stanowi jeden z filarów całorocznego  wsparcia dzieł Caritas, w tym jadłodajni oraz  pomocy indywidualnej świadczonej ubogim rodzinom.

      • ,,Zaduszki 2021 – o nich pamiętamy"

      •           „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”

                      (Ks. Jan Twardowski)

                           

       Święto Zmarłych… Wspominamy tych, którzy odeszli na zawsze, a byli nam bardzo drodzy. W ostatnim roku straciliśmy wielu wybitnych ludzi polskiej kultury. Toteż 5 listopada w  montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły, upamiętniliśmy znane osoby z życia publicznego: aktorów, wokalistów, kompozytorów, grafików i  dziennikarzy,  zmarłych pod koniec 2020 roku i w 2021 roku.  Wśród  nich byli: Dariusz Gnatowski, Piotr Machalica, Maria Koterbska, Henryk Chmielewski, Ryszard Kotys, Krzysztof Kowalewski, Piotr Świąc, Krzysztof Krawczyk, Zygmunt Malanowicz, Bronisław Cieślak, Jan Pęczek, Paweł Nowisz, Krzysztof Kiersznowski i Andrzej Zaorski. Krótkie prezentacje sylwetek zasłużonych dla polskiej kultury artystów zostały wzbogacone o archiwalne nagrania piosenek, fragmenty ról teatralnych i filmowych, a także wypowiedzi artystów, których w tym dniu wspominaliśmy. Refleksję nad Dniem Zadusznym i przemijaniem uświetniły wzruszające deklamacje wierszy Tadeusza Różewicza "Czas na mnie" oraz Stanisława Grochowiaka „Jak mały jest człowiek bez Boga” i „Głód” w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Spotkanie zakończyliśmy piosenką "Oto jest życia mała garść".

       Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: I f – Martyna Lipka, II a - Eliza Chomać, Dobrusia Mosiej, Julia Ryć, Kacper Kopa, II j – Julia Dobrowolska, Kacper Tręda i Adrian Olszewski pod kierunkiem pani Agnieszki Pachołowskiej i pani Magdaleny Filipiak.

      • 46 Olimpiada Języka Angielskiego - ETAP SZKOLNY

      • 4.11.2021r. 16 uczniów zmierzyło się z tegoroczną Olimpiadą Języka Angielskiego  organizowaną przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Tegoroczny test składał się z ośmiu części, które sprawdzały wiedzę leksykalno-gramatyczną. Na rozwiązanie pracy uczniowie mieli 60 minut.

       Warunkiem przejścia do etapu okręgowego jest uzyskanie co najmniej 30 punktów.

       Trzymamy kciuki za wyniki!

       Organizatorzy:

       Marzena Borysiak-Wojewódzka

       Magdalena Linczewska

      • Konkurs z języka rosyjskiego

      • 28 października w naszej szkole odbył się  konkurs z języka rosyjskiego. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy 1A, 3Ap, 3Fp, 3Hp, 3Fg, Konkurs miał formę pisemnego testu, składającego się z zadań gramatycznych, leksykalnych,  tekstu słuchanego i czytanego. Uczniowie mogli się wykazać  umiejętnościami językowymi.

       Nauczyciele języka rosyjskiego

      • Pamiętamy!

      • Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości jest okazją, aby pamiętać nie tylko o osobach zmarłych z naszych rodzin, ale także o członkach lokalnej społeczności.

       Pamiętając o żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość  organizujemy prace porządkowe grobów wojennych będących pod opieką Zespołu Szkół Nr1 na cmentarzu przy ulicy Bartoszowej. Pamięć ta jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla bohaterów ważnych wydarzeń w historii naszego miasta.

       Przedstawiciele klasy 3Bp Zespołu Szkół Nr 1 z wielkim zaangażowaniem uporządkowali i udekorowali groby naszych rodaków.

      • Klasa mundurowa z szarej gościem w sokołowskiej komendzie

      • Wczoraj tj 25 października 2021 roku do Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim przybyli zaproszeni uczniowie klas mundurowych. Komenda od lat współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która w 2014 roku jako pierwsza w powiecie zapoczątkowała promowanie profili mundurowych w szkołach średnich, tworząc min. klasę policyjną. Młodzież z klas mundurowych jest bardzo zainteresowana pracą wykonywaną przez Policje, dlatego też uczniowie chętnie uczestniczą w spotkaniach organizowanych wraz z funkcjonariuszami z KPP Sokołów Podlaski. Młodzież została przywitana przez Komendanta Powiatowego w Sokołowie Podlaskim insp. Mariusza Okulusa, który podziękował za liczne przybycie, oraz podkreślił jak satysfakcjonująca jest praca Policji. Jednocześnie Komendant przekazał, że praca w naszej formacji nie wygląda tak, jak niejednokrotnie jest ona przedstawiana na filmach akcji, czy w popularnych serialach telewizyjnych. Dodał, też że na sukces składa się ciężka praca, doświadczenie oraz niejednokrotnie poświęcenie policjantów. Podczas spotkania uczniowie poznali strukturę komendy, a także przedstawione zostały im środki przymusu bezpośredniego, które wykorzystywane są przez policjantów podczas pełnienia codziennej służby. Dodatkowo, uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wygląda umundurowanie oraz wyposażenie policjanta podczas sytuacji wyjątkowych takich jak zabezpieczenie imprez masowych czy meczy. Bardzo ciekawym dla uczniów było również zetknięcie się z miejscem pracy oficera dyżurnego. Została przedstawiona im także specyfika pracy na tym stanowisku. W przyszłości planowane są kolejne spotkania z młodzieżą z klas mundurowych, która swą przyszłość wiąże ze wstąpieniem w szeregi Policji. Podczas przyszłych spotkań zostaną poruszone inne tematy, np. kwestie rekrutacji i omówienie poszczególnych etapów przyjęcia kandydata do służby.

       Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim dziękuje uczniom i dyrekcji z ZS nr 1 za długoletnią współprace i zaangażowanie w promowaniu naszej formacji.

       Żródło: https://www.facebook.com/Policja-Soko%C5%82%C3%B3w-Podlaski-764148327063573

      • 🐶25 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ KUNDELKA🐶

      • Z okazji tego nieformalnego święta młodzież ze Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt z klasy 3hp: Julia Rzeska, Karolina Ząbek i Jakub Prokopczuk przygotowała prezentację zdjęć kundelków z sokołowskiego schroniska w gablocie świetlicy szkolnej. Prezentacja pod hasłem „adoptuj nie kupuj” miała na celu przybliżenie sylwetek piesków oraz zachęcenie do ich adopcji. Lejek, Majka, Lukas, Malta, Harry to tylko kilka imion ze wszystkich kundelków przebywających w schronisku. Zbliża się zima - okres szczególnie trudny dla czworonogów… byłoby wspaniale jakby jeszcze przed pierwszym, tegorocznym śniegiem część z nich znalazła ciepły dom.

       Społeczność Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt zaprasza do obejrzenia pracy uczniów oraz adopcji piesków, bo „schroniskowy” nie znaczy „gorszy” lub „wybrakowany”.

       Dorota Odziemczyk

      • Wspomnienia Dnia Papieskiego w naszej szkole

      • Każdego roku obchodzimy wybór kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. To dzień radości, pamięci o Papieżu Polaku, w łączności z obecnym Ojcem Świętym.

       Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to nawiązanie do słów — Non abiate paura — nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 r. podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Za pośrednictwem tego wezwania Papież podkreślał, że jedynie wiarygodny Kościół - wskazując na Chrystusa - może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc.

      • Sukces w konkursie recytatorskim

      • Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły Martynie Lipka z klasy 1 f za zajęcie II miejsca w IV Konkursie Poetyckim im. Franciszka Kobryńczuka.

       Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, odbył się w 4 kategoriach wiekowych i miał na celu popularyzację dorobku literackiego naszego rodaka "Małej Ojczyzny", zasłużonego syna ziemi nadbużańskiej i nauczyciela akademickiego profesora doktora habilitowanego Franciszka Kobryńczuka. Naszą szkołę 20 października 2021 roku reprezentowało trzech uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Pachołowską: Martyna Lipka z klasy 1f, Dobrosława Mosiej i Kacper Kopa z klasy 2a.

       Po raz czwarty organizatorem spotkania było Stowarzyszenie "Lepsze Jutro Gminy Sterdyń", a uczestników konkursu gościła w tym roku Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Sukcesem okazał się występ Martyny, która wierszem "Modlitwa" ujęła jury i zajęła II miejsce. Gorące podziękowania należą się również Dobrusi i Kacprowi, którzy wspaniale zaprezentowali się na scenie i otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Lekcja o prawie dla młodzieży - spotkanie z adwokatem p. Tomaszem Sójką

      • We wtorek 19 października gościliśmy w naszej szkole p. Tomasza Sójkę, adwokata, który przybliżył  naszej  młodzieży czym jest prawo i  dlaczego należy go przestrzegać, jaką funkcję pełni prawo w społeczeństwie?
       Uczniowie klas 3Ag i 4H z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, który dotyczył następujących zagadnień:

       • przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości,
       • elementy prawa cywilnego, prawa karnego, kodeksu wykroczeń, 
       • prawa osób nieletnich i pełnoletnich,
       • zasady postępowania mandatowego,
       • prawa konsumenta - proste odwołania od umowy kupna-sprzedaży.

       Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem  poprzez udział w żywej dyskusji oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnym spotkaniu

      • Wykład Prof. Jerzego Surmy w naszej szkole

      • Dnia 12.10.2021 w naszej szkole gościliśmy doktor habilitowanego, profesorSzkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Jerzego Surmę. Profesor jest pracownikiem Zakładu Technologii Informatycznych w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zajmuje się analizami oraz eksploracją danych w zakresie mediów społecznościowych, wywiadu gospodarczego oraz cyberbezpieczeństwa. Jest także kierownikiem Podyplomowych Studiów Zarządzania Cyberbezpieczeństwem.

       Jerzy Surma jest autorem kilku książek, m.in.: „Business Intelligence, Systemy wspomagania decyzji biznesowych”, „Cyfryzacja życia w erze Big Data. Człowiek – Biznes – Państwo”, które to przekazał do szkolnych zbiorów bibliotecznych.

       Profesor wygłosił wykład na temat bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wykładu wysłuchali uczniowie klasy 2A oraz 3Hp. Dziękujemy Panu Profesorowi i czekamy na kolejny wykład już niebawem.

      • Ogólnopolski Interaktywny Konkurs Języka Angielskiego "Understand"

      • 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji konkursu z języka angielskiego "Understand". Konkurs ma formę interaktywnego testu do rozwiązania online. Uczniowie klasy 3hp i 3bp zmierzyli się z 24 pytaniami dotyczącymi różnych aspektów języka ( głównie z zakresu gramatyki i leksyki w połączeniu ze sprawnością rozumienia ze słuchu) . Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie.
       Organizatorzy:Anna CzarnockaBeata Maseko 

      • KAMPANIA PROSPOŁECZNA „ BEZPIECZNA SZKOŁA”

      • W poniedziałek 11 października przedstawiciele Trójek klasowych samorządów wzięli udział w  warsztatach w ramach kampanii prospołecznej „ Bezpieczna szkoła”. Celem kampanii  jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zwrócenie uwagi na pozytywne i negatywne zachowania młodzieży wobec rówieśników, a w szczególności wobec młodszych uczniów, którzy  od września rozpoczęli naukę w szkole oraz bezpieczne korzystanie
       z cyberprzestrzeni. Spotkanie zorganizowane zostało w świetlicy szkolnej.

       Tematyka warsztatów  obejmowała następujące działania:

       • kształtowanie otwartości i budowanie dobrego klimatu szkoły,
       • pozytywne zachowania  powszechnie aprobowane i negatywne nieakceptowane przez  młodzież, 
       • bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni:  Internet - jego zasoby i możliwości komunikacyjne,
       • poszanowanie innych i bezpieczeństwo psychiczne młodzieży na portalach społecznościowych.

       Uczniowie pracowali w pięciu dziesięcioosobowych  grupach, co stworzyło możliwość efektywnej współpracy, podziału obowiązków i dobrych relacji między uczestnikami. Po zakończonych warsztatach liderzy przedstawili stanowisko własnej grupy.

       Młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem oraz wyraziła chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach.

      • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • Nasza szkoła poraz kolejny prystąpiła do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

       Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w zajęciach z informatyki, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego, programowania oraz robotyki.

       Chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekuna projektu, Pana Janusza Burzyńskiego (sala 115).

      • ŚWIĘTO DRZEWA – DLA PRZYRODY! 2021

      • 10 października to ogólnopolska akcja sadzenia drzew w ramach Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne. Celem akcji jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej młodzieży oraz całego społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Zwiększając zalesienie i zadrzewienie  naszego otoczenia  zmniejszymy skutki zmian klimatu i zwiększymy  lokalną bioróżnorodność.

       W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy III Ag wybrali w szkółce piękne drzewka, przyjazne dla zwierząt, a następnie wspólnie zasadzili w ogrodzie szkolnym. Będziemy je pielęgnować, obserwować kwitnienie i owocowanie, a także spędzać wśród nich czas  na odpoczynku i nauce. Posadzone drzewa zostaną dopisane do licznika drzew na stronie licznik.swietodrzewa.pl

       Społeczność szkolna dziękuje Dyrekcji szkoły i Radzie Rodziców za patronat i sfinansowanie akcji.

       Nauczyciel biologii M. Przyborowska

      • Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie klas: III Jp, III Ap i IVJ

      • Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie to niezwykła lekcja języka polskiego, geografii, historii, kultury, biologii i religii. Młodzież wybrała się na trzy dni ( od 4 do 6 października 2021 roku) wraz ze swoimi opiekunami: panią wicedyrektor Jolantą Cudziło – Abramczuk, panią Mileną Nowaszewską, panią Izabellą Skórą oraz  panem Krzysztofem Niemirką i panem Andrzejem Świstkiem. Pasmo najstarszych gór w kraju, usytuowane w sercu Polski, owiane tajemnicą prastarych legend i tradycji ludowej, rozhulałe wichrami ciągle zachwyca turystów i miłośników pieszych wędrówek. Nam łysogórskie szczyty zaprezentowały się w pełnym blasku jesiennych barw, oświetlone słońcem, które każdego dnia rozgrzewało nasze serca  i sprawiało, że wyjazd był naprawdę udany. Górskie echo do dziś szumi, przywołując miłe wspomnienia z bycia razem, wspólnej wyprawy „drogą królewską” na szczyt Świętego Krzyża. A tam niezwykłe widoki, gołoborze, gotycko – renesansowe wnętrza klasztoru,  relikwie  Krzyża Chrystusa. To wszystko ubogaciło nasze serca, poruszyło naszą wyobraźnię i dostarczyło wiedzy potrzebnej do zrozumienia wiary naszych praojców. Historię zamkniętą w ruinach zamku w Chęcinach starał się nam przekazać w niestandardowy sposób, młody przewodnik, który przedstawił poczet królów Polski, związanych z tym miejscem, za pomocą banknotów Narodowego Banku. Zachęcał młodzież do zdobywania wiedzy nie tylko historycznej, ale też życiowej, aby mądrze dokonywać wyborów w dorosłym życiu. Dowiedzieliśmy się również,  że ruiny chęcińskiego zamku  to miejsce, w którym powstały wielkie produkcje filmowe, takie jak:  „Pan Wołodyjowski”, „Wiedźmin” i inne. Duże wrażenie zrobiło na nas Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym czas jakby na chwilę się zatrzymał. Niezwykłe miejsce, które pokazuje jak żyli i pracowali ludzie w XIX i XX wieku. Tam zobaczyliśmy, jak wyglądała wiejska zagroda, dwór, kościół, karczma, apteka, młyn; jak wyglądała szkoła i mieszkanie nauczyciela w dwudziestoleciu międzywojennym i jeszcze zapamiętaliśmy, że najskuteczniejszą metodą nauki były kary cielesne. Mądrością zaś, w organizacji nauczania były przykazania szkolne, które nakazywały szacunek dla przełożonych, życzliwość i uprzejmość wobec innych, maksymalne skupienie podczas zajęć, zachowanie porządku w klasie. Wycieczka też była okazją do spotkania z twórczością dwóch wybitnych  pisarzy związanych z okolicami Kielc. Stefan Żeromski, którego biografia wskazuje na silne związki  z tym miastem i oczywiście  Henryk Sienkiewicz, którego twórczość była ceniona już za życia ( literacka Nagroda Nobla – 1905 rok). Dowodem na to jest również pałacyk w Oblęgorku, który pisarz dostał w podziękowaniu za swoją twórczość od narodu polskiego. Tam mogliśmy zapoznać się z  faktami z życia pisarza i zobaczyć przedmioty oraz oryginalne wyposażenie jego domu. Spacer słynnym kieleckim deptakiem zwanym „Sienkiewką”, najdłuższą ulicą w Polsce (1270m.), zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich pozwoliło doświadczyć atmosfery i piękna Kielc, jako niezwykłego miasta. W drodze powrotnej zachwycił nas swym wiekiem (ma prawie 700 lat) i  rozmiarami „Dąb Bartek”, który jest najcenniejszym pomnikiem  przyrody. Szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu i do naszej codzienności.

      • Wybory Rzecznika Praw Ucznia

       1. Pan   Mieczysław Bogaj         -     159 głosów
       2. Pan    Rusłan Mielniczuk        -       71 głosów
       3. Pan   Jacek Odziemczyk        -       42 głosów
       4. Pani   Iwona Piętka                 -       40 głosów
       5. Pani   Marta Stelmach             -       28 głosów
       6. Pan   Adam Elbich                  -       26 głosów
      • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      • 4.11.2021r. o godz. 9.00. odbędzie się etap szkolny Olimpiady Języka Angielskiego. Wszyscy chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do swoich nauczycieli języka angielskiego do 11.10.2021r.

       Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www. oja.wsjo.pl

       Organizatorzy:
       M. Linczewska
       M. Borysiak-Wojewódzka

 • Nasze media społecznościowe

 • liczba odwiedzin: 321940