• Aktualności

      • Konferencja z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

      •  Transplantacja – jestem na tak! A ty?” To hasło konferencji zorganizowanej w naszej szkole 27 stycznia 2023 r. w związku z Ogólnopolskim Dniem Transplantacji, który przypada w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki – miał on miejsce w 1966 r. w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621 taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954).

       Jakże wartościową lekcję o „darze życia i miłości” przygotowała dla nas Pani Katarzyna Rydzewska – absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki. Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie dla koordynatorów transplantacyjnych. Od ponad 20 lat aktywna zawodowo.

       Celem konferencji było upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie, pobudzenie i rozwijanie aktywności donacyjnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii. Akcja miała sprawić, by transplantologia przestała budzić kontrowersje i stała się akceptowaną i rozumianą przez wszystkich dziedziną medycyny. Bowiem nie ma ona szans rozwinąć się bez aprobaty społeczeństwa, gdyż to ludzie pomagają ludziom.

       Nasz zaproszony gość podczas spotkania z młodzieżą opowiedział o swoich zawodowych doświadczeniach związanych z tą dziedziną medycyny. Z ogromną łatwością i swobodą potrafił nawiązać dialog z publicznością i zachęcić ją do debaty. Za niecodzienną i jakże bezcenną lekcję o metodzie ratowania życia uczniowie podziękowali Pani Katarzynie gromkimi brawami oraz przepięknym storczykiem.

       Dziękujemy Pani Katarzynie Rydzewskiej za tak wyczerpującą i profesjonalną prelekcję o darze życia i miłości, bowiem jak sama prelegentka podsumowała swoje wystąpienie: „Nie zabieram swoich organów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są na ziemi” - świadczyć miało o tym, iż każdy z nas może „dać życie po życiu”, ale również otrzymać szansę na drugie życie.

        

      • Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

      • W dniu 26 stycznia 2023r. odbył się konkurs z wiedzy o krajach anglojęzycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących klas: 1A, 2F, 3A, 4HP i 4JP. Test składał się z 44 pytań, zarówno otwartych jak i zamkniętych. Pytania były sformułowane w języku angielskim i odpowiedzi też należało udzielić w języku angielskim – wtedy uczeń za poprawną odpowiedź dostawał maksymalną liczbę punktów. W przypadku gdy odpowiedź udzielona była w języku polskim i była poprawna uczestnik otrzymywał 0,5punkta. Pytania dotyczyły zagadnień geograficznych, np. która rzeka jest najdłuższa w Anglii czy też które miasto jest stolicą Walii. Znalazły się pytania z zakresu historii, między innymi który król miał 6 żon. Gastronomia też była jednym z aspektów testu. W dziedzinie polityki uczniowie musieli się zastanowić nad imieniem i nazwiskiem obecnego premiera Anglii (Rishi Sunak) – to pytanie okazało się być dość problematyczne. Czy Vauxhall to model Opla czy Forda, które ptaki – według legendy- oznaczają upadek monarchii (kruki), i czy naprawdę studenci z Oxford i Cambridge rywalizują między sobą w piłce nożnej? Na te pytania znaleźliśmy odpowiedzi po zakończonym konkursie.

       Głównym celem konkursu nie była rywalizacja tylko sprawdzenie wiedzy z przeróżnych dziedzin, ale dotyczących krajów anglojęzycznych. W czasie trwania konkursu uczniowie mogli się wspólnie wymienić swoją wiedzą jak również razem poszukać informacji na plakatach i tablicach informacyjnych znajdujących się w pracowni języka angielskiego. 

       Osoby z najwyższą punktacją otrzymają w przyszłym tygodniu drobne upominki. Lista nagrodzonych prezentuje się następująco:

       1. Mateusz Telak – 4JP
       2. Skolimowski Filip – 4JP
       3. Kopówka Szymon i Dmochowski Jarosław – 4 JP

       Pomysłodawcy i organizatorzy konkursu: Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Niezapomniane spotkanie z wybitnymi sportowcami w naszej szkole

      • „O Sporcie! Ty jesteś piękno!

       Tyś architektem budowli ludzkiego ciała!”

       Dnia 20 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły mieli ogromny zaszczyt spotkać się z Panem Krzysztofem Ferencem - trenerem „Kanapowców”, trenerem personalnym i dziennikarzem w telewizji internetowej. Jak sam przyznaje, od dzieciństwa pasjonował go sport – piłka nożna, karate. Jednak jego sercem zawładnęła kulturystyka, która skłoniła go do pójścia na Akademię Wychowania Fizycznego. Tak właśnie ogromna pasja przerodziła się w zawód. Teraz chętnie wspiera ludzi i pomaga im w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i poprawy stanu zdrowia, a co za tym idzie – samopoczucia.

       Panu Krzysztofowi Ferencowi towarzyszyła jego menadżerka (prywatnie partnerka życiowa) - Pani Agnieszka Tabor – od wielu lat bezgranicznie zakochana w jodze, Wujaszku Fericze oraz Holce (jedenastoletniej kotce). Miłośniczka życia, dociekliwa poszukiwaczka zgłębiająca sekrety pracy z ciałem i umysłem. Od dziecięcych lat, idąc w ślady Babci Wandzi – działa charytatywnie zarówno w obszarze pomocy bezdomnym, dzieciom z domów dziecka, jak i zwierzakom. Na co dzień prowadzi jeden z większych klubów fitness w Warszawie, pracuje z grupami w obszarze zajęć prozdrowotnych. Edukuje holistycznie, szczególnie bliskie jest jej zdrowie i sprawności kobiet. Wciąż się szkoli i zagłębia wiedzę w nierozerwalnym obszarze somy, psyche i polis.

       Nasi wspaniali sportowcy podczas spotkania z młodzieżą opowiedzieli o swoich treningach i o tym, jak przygotowują się do zawodów. Potrafili nawiązać niezwykły dialog z publicznością i zachęcić ją do debaty nie tylko na temat sportu, ale także wyrazić swoją opinię o pasjach, energetykach, mediach społecznościowych, braku samoakceptacji czy sztucznym dopingu. Zaproszeni goście cierpliwie słuchali uczniów i odpowiadali na wszystkie pytania, wykazali się ciepłą i serdeczną postawą, czym zjednali sobie serca wszystkich zgromadzonych w świetlicy szkolnej.

       Za niecodzienną i jakże pouczającą lekcję prozdrowotną, skorelowaną z zajęciami z wychowawcą - pełną wartościowych przesłań związanych ze wzorową postawą i zachowaniem w życiu codziennym, młodzież podziękowała gościom gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami ufundowanymi przez rodzica ucznia klasy I j. Na koniec spotkania nasi uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z zaproszonymi gości.

       Czujemy się ogromnie zaszczyceni i wyróżnieni, że spotkanie przygotowali dla nas tak wybitni sportowcy - dwie całości, które tworzą nową jakość, kreują nową przestrzeń, wzmacniają wzajemnie swoją energię, stwarzają idealne warunki do budowania, realizowania, rozwoju. W szacunku do siebie samych i siebie nawzajem. Ich uwadze nie ujdzie krzywda innych, szczególnie czworonogów. Zatem mamy nadzieję, że ich miłość do sportu i przygotowana przez nich prelekcja staną się drogowskazem dla naszych uczniów do budowania i tworzenia „lepszego siebie”. Spotkanie z Panem Krzysztofem Ferencem i Panią Agnieszką Tabor było możliwe dzięki Dyrekcji naszej szkoły oraz pomocy i współpracy rodzica ucznia klasy I j.

      • ORSZAK TRZECH KRÓLI 2023

      • „Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?” tak brzmią słowa jednej z najbardziej znanych kolęd.  Według tradycji chrześcijańskiej królowie mieli podążać śladem Gwiazdy Betlejemskiej, dzięki której dotarli do miejsca narodzin Chrystusa. Sześć lat temu w naszym mieście zrodziła się piękna inicjatywa organizacji Orszaku Trzech Króli. Nasza szkoła włączyła się w to piękne przedsięwzięcie i od początku czuje się współorganizatorem tego wydarzenia. Każdego roku uczniowie angażują się w wystawienie scenki ulicznej  pt. „Dwór u Heroda”. W tym roku wśród złota, blichtru, przepychu Herod (Kacper Kopa), dworzanie ( Marzena Górska i Jakub Prokopczuk), strażnicy pałacowi (Zuzanna Kalisiak i Julia Paczuska) oraz diabeł (Dobrosława Mosiej) i anioł (Eliza Chomać) w ekspresywnych dialogach próbowali zachęcić uczestników Orszaku do pozostania na  miejscu z dobrą zabawą, swobodą i wygodnym życiem. Aktorom zawsze towarzyszy szkolny zespół muzyczny  „Szara Band” wykonując aranżacje kolędowe podczas tego wydarzenia. Muzycy (Kinga Kozak, Alicja Błońska, Marcelina Kazimierczuk, Kacper Smolik, Hubert Biernat ) zaśpiewali  „Skrzypi wóz” i  „ Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Znakomita gra aktorska i niezwykły talent muzyczny naszych uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami przez uczestników tegorocznego, już szóstego, sokołowskiego Orszaku Trzech Króli.

      • Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzno-muzyczny z języka angielskiego

      • W dniu 5 stycznia 2023 odbyła się zimowa edycja konkursu z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 12 uczniów naszej szkoły. Reprezentowali oni następujące klasy: 1A, 1B, 2F, 3A, 4BP i 4HP. Konkurs miał za zadanie sprawdzić sprawność słuchową uczniów, jak również poprawność zapisu. Konkurs zaczęliśmy od piosenki ‘Stay’ w wykonaniu Justin’a Bieber’a i The Kid LAROI. Przy tej pisoence nikt nie może pozostać obojętny. Zadaniem uczestników było znalezienie błędnych wyrazów i wpisanie poprawnych. Kolejna piosenka to piosenka Rosa Linn ‘Snap’. Utwór dość nostalgiczny, w kompletnie innym aranżu muzycznym niż pierwsza piosenka. Zmuszający do myślenia, zmuszający do zatrzymania się. Wokalistka reprezentowała Armenię podczas tzw. dorosłej Eurowizji w 2022 r. Pomimo, że podczas tego konkursu piosenka zajęła dopiero 20 miejsce, ‘Snap’ w zaledwie 3 miesiące stał się najbardziej popularnym utworem spośród konkursowej stawki. Zadanie uczniów w tej piosence polegało na wpisaniu brakującego wyrazu w lukę.

       Edycja zimowa konkursu, w opinii uczniów, uznana została za łatwiejszą od edycji z września 2022.

       Lista The Best of The Best przedstawia się następująco:

       1. Maja Zajączkowska – kl. 4BP      38,5pkt/ 39,5
       2. Dawid Saczuk – kl. 1A                   36,5pkt/39,5
       3. Natalia Grochowska – kl. 2F        35,5/39,5
       4. Ewa Banasiuk – kl. 4HP                 35pkt/39,5
       5. Daria Gumiężna – kl. 1B               33,5pkt/39,5

       Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe w postaci książek w języku angielskim lub słowników. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za obecność.

       Zapraszamy już dziś do konkursu z wiedzy o krajach anglojęzycznych:

       Termin: 2 połowa stycznia 2023

       Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Świąteczny czas…

      • Uczniowie spędzili  wspólnie dużo czasu na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

       W świetlicy szkolnej oraz bibliotece odbyły się 3 spotkania warsztatowe mające na celu wykonanie ozdób świątecznych do dekoracji szkoły. Dużym zaangażowaniem  i  inwencją twórczą wykazały się uczennice klasy 4 B: Natalia Gawrysiuk, Natalia Stolarczuk, Julia Paczuska, Zuzanna Kalisiak, Weronika Patejko wykonując samodzielnie wianki bożonarodzeniowe. W kolejnych warsztatach dołączyły uczennice: Natalia Wojewódzka, Julia Nowicka, Laura Stańska, Wiktoria Bednarczyk, Julia Dobrowolska, Karolina Wierzbicka,  przygotowując wspólnie choinki i wianki na kiermasz świąteczny.

       Ponadto społeczność szkolna mogła wykazać się własna inwencją biorąc udział w konkursie na ozdobę bożonarodzeniową zdobywając nagrody, które zostały wręczone podczas spotkania kolędowego następującym uczestnikom :

       1 miejsce ex-aequo:

       • Zuzanna Kalisiak kl. 4 Bp
       • Aleksander Cydejko kl. 2 A

       2 miejsce ex-aequo:

       • Wiktoria Wojewódzka kl. 3 H
       • Wiktoria Bielińska kl. 2 K
       • Gabriela Wojewódzka kl. 1 F

       3 miejsce ex-aequo:

       • Karolina Biernacka kl. 1 F
       • Stanisław Puścian  kl.1 J

       Spędziliśmy te chwile pracując wspólnie w świątecznej atmosferze – opiekunowie: Karolina Zalewska, Dorota Jastrzębska.

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 341516