• Aktualności

      • Narodowe Czytanie 2022

      •                                                                               „Czucie i wiara silniej mówi do mnie,

                                                                                        Niż mędrca szkiełko i oko”.

                                                                                                 (A. Mickiewicz, Romantyczność)

         Narodowe Czytanie 2022

                30 września 2022 r. w naszej szkole odbyła się 11. edycja akcjiNarodowe Czytanie”. Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział we wspólnej lekturze „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieło to  - stanowiące kamień milowy w historii literatury polskiej - przyczyniło się do rozwoju popularności gatunku, jakim jest sama ballada. Ze względu na swoją tematykę, w której znaczącą rolę odgrywają baśniowe postaci, siły nadprzyrodzone, emocje i uczucia, stało się symbolicznym początkiem epoki romantyzmu w literaturze polskiej.

             Spośród 14 utworów naszego narodowego wieszcza uczniowie wraz z pedagogami zaprezentowali: „Romantyczność”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Kurhanek Maryli”. Wspólna lektura została uświetniona etiudą muzyczną oraz scenkami sytuacyjnymi przygotowanymi w sposób arcymistrzowski przez utalentowanych młodych aktorów z kl. 3a i 1j. Całość spotkania dopełniła przepiękna sceneria, która - przy nastrojowym oświetleniu - wprowadziła widzów w nastrój baśniowości, tajemniczości i ludowości.

            „Narodowe Czytanie” przygotowali: p. Agnieszka Pachołowska, p. Karolina Zalewska, p. Dorota Jastrzębska, p.  Monika Siwa oraz uczniowie: Eliza Chomać (3a), Dobrosława Mosiej (3a), Julia Ryć (3a), Kacper Kopa (3a), Dominik Giedrojć (3a), Tomasz Młynik (3a), Michał Kałuski (1j), Kacper Tręda (3j), Sofiia Panchenko (1a), Gabriela Sawicka (1a), Karol Kopówka (1a).

       • DZIĘKUJEMY!!! p. wicedyrektor Beacie Pękale, p. Halinie Chojeckiej, p. Renacie Romańczuk i p. Jackowi Jackowskiemu za wsparcie naszej akcji.
       • Dziękujemy Dyrekcji, pedagogom i uczniom za udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Mamy nadzieję, że wspólna lektura „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wzmocniła poczucie naszej tożsamości i uzmysłowiła wszystkim, że nawet w natłoku obowiązków jesteśmy w stanie znaleźć czas na popularyzację czytelnictwa.
      • VII Warsztaty z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych

      • W dniach 28-29 września, już po raz siódmy, wzięliśmy udział w warsztatach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Warsztaty zostały podzielone na bloki językowo- tematyczne i poruszały wiele aspektów nauki języków: angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego i australijskiego. Podczas warsztatów mogliśmy poznać mechanizmy dobrego tłumaczenia tekstów, nowe idiomy, różnice kulturowe w poszczególnych krajach i ich językach, a nawet posłuchać tradycyjnej muzyki Aborygenów. Na zakończenie warsztatów wzięliśmy udział w quizie podsumowującym spotkanie, zdobyliśmy nagrody i już czekamy na następną, VIII edycję Europejskiego Dnia Języków Obcych.

       M.Winczaruk, U.Mielniczuk, J.Maćkowiak

      • Wewnątrzszkolny konkurs ortograficzno-muzyczny z języka angielskiego

      • W dniu 23 września 2022 odbyła się jesienna edycja konkursu z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 12 uczniów naszej szkoły. Reprezentowali oni następujące klasy: 1A, 3H, 4BP i 4HP. Konkurs miał za zadanie sprawdzić sprawność słuchową uczniów, jak również poprawność zapisu. Konkurs zaczęliśmy od piosenki ‘Green Green Grass’ w wykonaniu George Ezra. Piosenka to typowy letni ht wakacyjny, na który nie można pozostać obojętnym. W tej piosence zadaniem uczestników było znalezienie błędnych wyrazów i wpisanie poprawnych. Kolejna piosenka to piosenka Alanis Morrissette ‘Ironic’. Utwór ten jak i sama wykonawczyni nie jest raczej znana młodemu pokoleniu. Treść tego utworu, jak wskazuje sam tytuł, opowiada o przewrotności losu ludzkiego. Niestety w życiu nie jest często tak jak byśmy chcieli, los płata nam figla. W tym zadaniu  uczniowie mieli wpisać brakujące wyrazy, co okazało się niełatwym wyzwaniem.

       Lista The Best of The Best przedstawia się następująco:

       1. Jakub Zduniak – kl. 4BP                41,5pkt/ 44
       2. Maja Zajączkowska – kl. 4BP      35pkt/44
       3. Maja Sowa –kl. 1A                         33pkt/44
       4. Gabriela Rosocha – kl. 3H            32,5pkt/44
       5. Ewa Banasiuk – 4HP                      30,5pkt/44
       6. Szymon Mielańczuk – 1A             28,5pkt/44

       Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe w postaci książek w języku angielskim.

       Następna edycja konkursu jest zaplanowana na luty 2023. Serdecznie zapraszamy i zwycięzcom gratulujemy!!!

       Beata Maseko, Anna Czarnocka

      • Kiermasz podręczników szkolnych i pomocy naukowych

      • 15 września  2022 r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się kiermasz używanych podręczników szkolnych i pomocy naukowych, który na stałe już wpisał się w kalendarz imprez szkolnych Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Bibliotekarze wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, umożliwiają im zakup  podręczników szkolnych po niższej cenie niż cena rynkowa. Podobnie jak w latach ubiegłych przez pierwsze 2 tygodnie września uczniowie starszych klas przynosili do biblioteki szkolnej podpisane i wycenione podręczniki szkolne, które następnie bibliotekarze oraz wyznaczeni uczniowie wprowadzali do ewidencji.

       Kiermasz podręczników szkolnych jest wydarzeniem, w które zaangażowani są nie tylko nauczyciele bibliotekarze, ale również uczniowie naszej szkoły. Pomagają oni zarówno w ewidencji podręczników, jak i w ich bezpośredniej sprzedaży na kiermaszu. W tym roku byli to: Julia Rzeska kl.4 Hp, Nikola Kowal kl.4Hp, Ewa Banasiuk kl. 4HP, Krystian Piejka kl. 4Ap, Julia Dobrowolska kl.3J i Adrian Olszewski kl.3J.

       Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwały p. Monika Siwa i p. Dorota Jastrzębska (nauczyciele bibliotekarze) oraz p. Izabela Rudaś (nauczyciel j. niemieckiego).

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2022 "WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

      •        16 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego włączyli się po raz kolejny w  akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2022 ”.

       Hasłem tegorocznej ogólnopolskiej akcji jest: „Wszystkie śmieci nasze są”. Równie ważne jak nieśmiecenie i sprzątanie jest zmiana  naszych indywidualnych nawyków. Ilość śmieci porzuconych w polskich górach, lasach, morzach skłania do refleksji. Wystarczy bowiem, zanim bezrefleksyjnie wyrzuci się do lasu czy na plażę puszkę lub butelkę po właśnie wypitym napoju, wziąć głęboki oddech i pomyśleć z troską o jedynej planecie, jaką mamy do życia.
        W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wiedzą niepodważalną jest to, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie.
         
         W tym roku mówimy głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.  

       Młodzież biorąc udział w akcji podejmuje działania, dzięki którym uczy się, że nie należy tworzyć niepotrzebnych odpadów, a w konsekwencji  zaśmiecać  w takim stopniu jak dotąd  i niszczyć naturalnego środowiska. Dzięki akcji „Sprzątanie Świata” młodzi ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami zarówno za stan środowiska we własnym mieście, jak
       i na całej naszej planecie

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 321914