• Aktualności

      • ROK 2021 OGŁOSZONY PRZEZ SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ROKIEM K.K. BACZYŃSKIEGO

      • Dzisiaj tj. 22 stycznia  upływa 100 lat od narodzin patrona naszej szkoły K.K. Baczyńskiego. Należy on do tragicznego pokolenia Kolumbów, którzy swoje młode życie oddali za Ojczyznę.

       K. K. Baczyński żył w latach 1921- 1944. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego. Z domu rodzinnego wyniósł wartości humanistyczne i patriotyczne. Był harcerzem 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, tzw. „Pomarańczarni”. Na lata jego młodości przypada okres II wojny światowej. Baczyński przez cały czas okupacji rozwijał talent pisarski. Wówczas powstają tomiki jego poezji, które wydawał pod różnymi pseudonimami. Był studentem UW, studiował polonistykę na tajnych kompletach. Zaangażował się też w działalność konspiracyjną i jako żołnierz AK służył w dwóch harcerskich batalionach „Zośka” i „Parasol”. Profesor Pigoń, historyk literatury polskiej, kiedy dowiedział się, że Baczyński (wybitny wówczas młody poeta) wstąpił do oddziałów walczących z hitlerowskim najeźdźcą, powiedział: „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami...”. Twórczość naszego patrona jest uznawana za geniusz poetycki, a Baczyńskiego nazywa się  „drugim Słowackim”. Podczas wojny, nasz patron poznał swoją żonę Barbarę Drapczyńską i 3 czerwca 1942 roku wzięli ślub. Ich szczęście nie trwało długo, bo oboje zginęli podczas Powstania Warszawskiego, oddając swoje życie w walce o wolność Ojczyzny.

       K. K. Baczyński, zginął w wieku 23 lat, ale pozostawił po sobie poezję, która jest dowodem jego wybitnego talentu. W wierszach przedstawił ponadczasowe wartości, takie jak: ojczyzna, honor, wierność ideałom, miłość w czasach wojny.

       Horacjańska sentencja brzmi „Non omnis moriar” („Nie wszystek umrę” ) i wpisuje się ona w postać Baczyńskiego oraz jego twórczość, która w dzisiejszych czasach jest nadal ważna i aktualna.

       Przesłanie  płynące z  liryków  „żołnierza, poety czasu kurz…” niech będzie wskazówką postępowania dla całej naszej społeczności.Jesteśmy dumni, że nasza szkoła od roku 1978 nosi zaszczytne imię K. K. Baczyńskiego, a Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 rokiem tego wybitnego poety.

      • Kolejny projekt w ramach innowacji „Mechatronika z elementami robotyki”

      • Na dodatkowych zajęciach innowacyjnych  (zarówno stacjonarnych jak i zdalnych), które rozwijają twórcze myślenie oraz praktyczne zastosowanie technik programistycznych powstał kolejny projekt – zdalnie sterowany samochód.

       Projekt pod nadzorem nauczyciela Andrzeja Świstka stworzył jeden z naszych uczniów, klasy    o profilu Technik Informatyk, Artur Leszczak.

       Sterowanie samochodu odbywa się za pomocą smartfona. Zainstalowane oprogramowanie Arduino Bluetooth RC Car łączy się z samochodem za pomocą komunikacji Bluetooth. Odbiornik        w samochodzie Bluetooth HC-06 przekazuje odebrane informacje do mikrokontrolera ArduinoUno. Kontroler przekazuje impulsy do sterownika L9119 które uruchamiają silniki. Mikrokontroler ArduinoUno został zaprogramowany w języku C++.

       Zapraszam wszystkie osoby chcące poszerzać swoje techniczne oraz programistyczne umiejętności do uczestniczenia w dodatkowych zajęciach z innowacji pedagogicznej „Mechatronika    z elementami robotyki”.

       Andrzej Świstek

      • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

      • ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS FERII ZIMOWYCH

       1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
       2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
       3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
       4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
       5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
       6. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
       7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
       8. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
       9. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
       10. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
       11. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
       12. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
       13. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.

       ZAPAMIĘTAJ TELEFON ALARMOWE:
       POLICJA – 997
       STRAŻ POŻARNA - 998
       POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
       Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112

  • Nasze media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 119803